Єдиний державний реєстр судових рішень 24.06.2026
Провадження № 3/389/270/26
ЄУН 389/1854/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2026 року суддя Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області Богданова Олена Едуардівна, розглянувши в приміщенні суду в місті Знам`янка Кіровоградської області матеріали, які надійшли від Відділу поліції №1 (м.Знам`янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , військовий квиток серії НОМЕР_3 , проживаючого по АДРЕСА_1 , військовослужбовця, 06.08.2025 притягався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП, 18.11.2025 притягався до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 17.05.2026 о 21.04 год., по вул.Центральна в с.Мошорине Кіровоградської області, керував транспортним засобом - ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_4 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу Drager Аlcotest 6820, прилад ARLJ-049, результат позитивний 1,36‰, тест 1470, із результатом був згоден, від керування транспортним засобом був відсторонений, чим повторно протягом року порушив п.2.9 а ПДР України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП. За даним фактом складений протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №668597 від 17.05.2026.
Крім того, ОСОБА_1 17.05.2026 о 21.04 год., по вул.Центральна в с.Мошорине Кіровоградської області, керував транспортним засобом - ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_4 , не маючи посвідчення водія категорії «В», тобто не мав права керування даним транспортним засобом. Був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП постановоою серії ЕНА №5411389 від 06.08.2025. Правопорушення вчинене повторно протягом року, був позбавлений права керування транспортними засобами Знам`янським міськрайонним судом від 18.11.2025 на 5 років, чим порушив п.2.1а Правил дорожнього руху, тобто скоїв правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП. За даним фактом складений протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №668625 від 17.05.2026.
ОСОБА_1 до суду для розгляду справ про притягнення його до адміністративної відповідальності не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся шляхом SMS-повідомлення, оскільки до матеріалів провадження долучено відповідну заявку, проте причини неявки суду не відомі.
Згідно з ст.268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП не є обов`язковою.
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП, під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
З огляду на те, що ОСОБА_1 знав про складання щодо нього протоколів про адміністративне правопорушення, не вживав заходів для явки до суду, не подавав письмових заперечень проти протоколу, участь особи у розгляді даного правопорушення не є обов`язковою та враховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне на підставі ст.268 КУпАП провести розгляд справи без його участі.
Згідно зі ст.36 КУпАП, справи відносно однієї і тієї ж особи, що вчинила кілька правопорушень розглядаються одночасно і стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.130 та ч.5 ст.126 КУпАП доведена у повному обсязі, виходячи з наступного.
Диспозиція частини другої ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за вчинене повторного протягом року керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 5 статті 126 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, а саме: за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Відповідно до п.2.9 а Постанови КМУ від 10 жовтня 2001 року «Про Правила дорожнього руху» - водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 №1452/735, врегульований порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст.266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.2,7,8 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 №1452/735, зазначено, що огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку.
У пункті 1.9 Правил дорожнього руху встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Враховуючи вищенаведене, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази у справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, всебічно, повно і об`єктивно дослідивши всі обставини справи, суддя приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №668597 від 17.05.2026, яким підтверджується, що саме ОСОБА_1 17.05.2026 о 21.04 год., по вул.Центральна в с.Мошорине Кіровоградської області, керував транспортним засобом - ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_4 , в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу Drager Аlcotest 6820, прилад ARLJ-049, результат позитивний 1,36‰, тест 1470, із результатом був згоден, від керування транспортним засобом був відсторонений, чим повторно протягом року порушив п.2.9 а ПДР України;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №668625 від 17.05.2026, яким підтверджується, що саме ОСОБА_1 17.05.2026 о 21.04 год., по вул.Центральна в с.Мошорине Кіровоградської області, керував транспортним засобом - ВАЗ 2107, державний номерний знак НОМЕР_4 , не маючи посвідчення водія категорії «В», тобто не мав права керування даним транспортним засобом. Був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП постановоою серії ЕНА №5411389 від 06.08.2025. Правопорушення вчинене повторно протягом року, був позбавлений права керування транспортними засобами Знам`янським міськрайонним судом від 18.11.2025 на 5 років, чим порушив п.2.1а ПДР України;
- актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціального технічного засобу Drager Аlcotest 6820, де зазначено результат огляду ОСОБА_1 на стан сп`яніння - проба позитивна 1,36‰, з яким останній згоден;
- направленням на огляд водія з метою виявлення стану сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, в якому зазначено про те, що огляд ОСОБА_1 у КНП «Знам`янська міська лікарня ім.А.В.Лисенка» не проводився;
- результатом проведення тесту №1470 із застосуванням спеціального технічного засобу алкотестера «Drager Аlcotest 6820» від 17.05.2026, який складав 1,36‰;
- довідкою старшого інспектора САП ВВЗГ Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідчення водія будь-якої категорії не отримував;
- рапортом інспектора СРПП ВП №1 (м.Знам`янка) Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області про те, що в ході реагування на звернення ЄО №6517 був зупинений транспортний засіб ВАЗ 217 під керуванням ОСОБА_1 , який не мав права керування та мав ознаки алкогольного сп`яніння, водія було відсторонено від керування, під час спілкування намагався втекти з місця події, був затриманий в порядку ст.260 КУпАП, доставлений до відділу поліції;
- копією протоколу про адміністративне затримання АА №144671 від 17.05.2026, в якій зазначено, що ОСОБА_1 був затриманий 17.05.2026 о 21:05 год. для складання адміністративного протоколу, який на місці скласти не представилось можливим, припинення правопорушення;
- копією постанови Знам`янського міськрайонного суду від 18.11.2025, якою ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу 40800 гривень з позбавленням права керування на 5 років, без оплатного вилучення транспортного засобу;
- копією постанови серії ЕНА №5411389 від 06.08.2025, якою ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП;
- відеозаписами, які містяться на цифрових носіях інформації DVD-R диск, де зафіксовані події, що мали місце 17.05.2026 і підтверджує факт погодження на проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння і проходження такого огляду, із результатом огляду погодився, від керування був відсторонений. При цьому, поліцейським права йому роз`яснені;
Вказані докази є належними і допустимими, та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративних правопорушень за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 в їх вчиненні.
Відповідно до ст.23 КУпАП України, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Вирішуючи питання щодо застосування до ОСОБА_1 такого виду адміністративного стягнення, як позбавлення права керування транспортними засобами, суд зазначає наступне.
З вищезазначених протоколів про адміністративне правопорушення вбачається, що працівниками поліції у ОСОБА_1 тимчасово не вилучалося посвідчення водія та як вбачається з довідки поліцейського СРПП ВП №1 (м.Знам`янка) Кропивницького РУП в Кіровоградській області, ОСОБА_1 посвідчення водія будь-якої категорії на право керування транспортним засобом не отримував.
Адміністративне стягнення для водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, відповідно до санкції ч.2 ст.130 КУпАП, є безальтернативним.
Адміністративне стягнення для водіїв у розмірі двох тисяч чотириста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від п`яти до семи років, відповідно до санкції ч.5 ст.126 КУпАП, є безальтернативним також.
Водночас суд не вправі, при визнанні особи винуватою за ч.5 ст.126 та за ч.2 ст.130 КУпАП, призначити інше покарання, ніж передбачене санкцією, або ж перейти до іншого виду стягнення чи звільнити від стягнення, оскільки Законом України встановлена пряма заборона застосування пом`якшення стягнення чи звільнення від стягнення.
Крім того, в матеріалах справи відсутні документи, які підтверджують, що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу (транспортний засіб зареєстрований на ОСОБА_2 ), на якому скоював порушення за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП, тому суд не застосовує адміністративне стягнення як оплатне вилучення транспортного засобу.
Всебічно, повно та об`єктивно дослідивши всі матеріали справи, суддя враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом`якшують відповідальність, вважає за доцільне накласти на ОСОБА_1 стягнення, за правилами ст.36 КУпАП, у виді штрафу, передбаченого санкцією ч.5 ст.126 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами, оскільки саме такий вид стягнення є необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 у дусі додержання законів України, поваги до суспільних правил та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Крім того, частина 3 статті 30 КУпАП передбачає, що якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Постановою Знам`янського міськрайонного суду від 18.11.2025 ОСОБА_1 притягнутий до відповідальності за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126 КУпАП та на нього накладене адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом строком на 5 років, з накладенням штрафу у розмірі 40800,00 грн. Постанова набрала законної сили 29.11.2025.
За таких обставин, з урахуванням вимог ст.30 КУпАП, суд приходить до висновку про необхідність приєднання до стягнення за вчинення даних адміністративних правопорушень невідбутої частини призначеного стягнення згідно вищенаведеної постанови.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в сумі 665 грн. 60 коп.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», за рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.
На підставі викладеного та керуючись ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», ст.36, 40-1, ч.5 ст.126, ч.2 ст.130, ст.ст.283, 284, 307, 308 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В :
Об`єднати адміністративні провадження за №3/389/270/26, ЄУН 389/1854/26 та провадження за №3/389/271/26, ЄУН 389/1855/26 в одне провадження та присвоїти номер ЄУН 389/1854/26, провадження №3/389/270/26.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення за правилами ст.36 КУпАП та згідно санкції ч.5 ст.126 КУпАП, у виді штрафу на користь держави у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 (п`ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до ч.3 ст.30 КУпАП до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами за вчинення цього адміністративного правопорушення ОСОБА_1 у приєднати невідбуту частину стягнення, відповідно до постанови Знам`янського міськрайонного суду від 18.11.2025 та остаточно застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування всіма видами транспортних засобів строком на 9 (дев`ять) років 5 (п`ять) місяців 6 (шість) днів з накладенням штрафу у розмірі 408000 (сорок тисяч вісімсот) грн. 00 коп., без оплатного вилучення транспортного засобу.
Реквізити для сплати (стягнення в разі несплати в строки, передбачені ч.1 ст.307 КУпАП) адміністративного штрафу у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху: стягувач Відділ поліції №1 (м.Знам`янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області (вул.Київська,25 місто Знам`янка Кіровоградська область, 27406); ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./Кіров.обл./21081300, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA658999980313000149000011001, КОД класифікації доходів бюджету: 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 коп., який зарахувати до спеціального фонду Державного бюджету України, стягувач - Державна судова адміністрація України (вул.Липська, 18/5, м.Київ, інд. 01021, код ЄДРПОУ 26255795), ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37993783, БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП), КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА(МФО): 899998, РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA908999980313111256000026001, КОД класифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз`яснити порушнику, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного даною постановою; витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова про позбавлення права керування транспортними засобами виконується посадовими особами органів Національної поліції.
Строк пред`явлення даної постанови до примусового виконання - протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Кропивницького апеляційного суду через Знам`янський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Суддя Знам`янського міськрайонного суду
Кіровоградської області О.Е. Богданова