Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2026 рокусправа № 380/8203/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Желік О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - відповідач, АРЗ СП ГУ ДСНС України у Львівській області), у якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення під час проходження служби за періоди з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця);
- зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням раніше проведених виплат, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 та з врахуванням виплачених сум;
- визнати протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо не врахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 за №1078, при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 01.03.2018 по 04.11.2025;
- зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 04.11.2025, розраховану як різниця між сумою індексації і розміром підвищення його грошового доходу у березні 2018 року, із урахуванням вимог абзацу 6 пункту 4, абзаців 3, 4,5,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, у розмірі 3887,81 грн щомісячно, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004 урахуванням вже виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проходив службу цивільного захисту в органах та підрозділах Державної служби України з надзвичайних ситуацій і був звільнений зі служби цивільного захисту за станом здоров`я з 04 листопада 2025 року на підставі наказу ГУ ДСНС України у Львівській області від 03.11.2025 № 461 та виключений зі списків особового складу і всіх видів забезпечення з 04 листопада 2025 року згідно з наказом від 04.11.2025 № 160. Стверджує, що базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у період до 28 лютого 2018 року включно має вважатися січень 2008 року, оскільки саме з 01.01.2008 на законодавчому рівні були встановлені посадові оклади (постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294), і в подальшому до 01.03.2018 ці оклади не підвищувались. Із 01.03.2018, у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, базовим місяцем для подальшого обчислення індексу споживчих цін став березень 2018 року, проте, оскільки розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (575,34 грн) є меншим за суму можливої індексації (4463,15 грн), позивач має право на отримання індексації-різниці у розмірі 3887,81 грн щомісячно до дня звільнення зі служби. Також просить нарахувати компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб.
Ухвалою судді від 04.05.2026 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує. Зазначає, що грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, визначених у кошторисі органу управління (підрозділу). Стверджує, що у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015, було змінено порядок проведення індексації грошових доходів населення та визначено базовий місяць - січень 2016 року, від якого має здійснюватися обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. На думку відповідача, оскільки норми постанови № 1013 виконано, для періоду з 01.01.2016 по 28.02.2018 відсутні підстави для врахування базового місяця - січень 2008 року. Щодо періоду з 01.03.2018 по 04.11.2025 відповідач зазначає, що Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядок № 1078 не містять поняття «фіксована сума індексації», а тому підстав для проведення індексації грошового забезпечення позивача з урахуванням фіксованої величини немає. Просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій навів доводи аналогічні тим, які викладені в позовній заяві.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 проходив службу цивільного захисту в органах та підрозділах Державної служби України з надзвичайних ситуацій, що підтверджується витягом із послужного списку та копіями витягів із наказів. Зокрема, у спірний період позивач проходив службу на посадах заступника начальника частини з оперативного реагування пошуково-рятувальної частини ЗТС ГУ ДСНС України у Львівській області, головного фахівця Залізничного районного відділу м. Львова ГУ ДСНС України у Львівській області та інших посадах в АРЗ СП ГУ ДСНС України у Львівській області.
Наказом ГУ ДСНС України у Львівській області від 03.11.2025 № 461 позивача звільнено зі служби цивільного захисту за пунктом 176 підпункту 3 (за станом здоров`я) з 04 листопада 2025 року. Наказом ГУ ДСНС України у Львівській області від 04.11.2025 № 160 позивача виключено зі списків особового складу ДСНС України та всіх видів забезпечення з 04 листопада 2025 року. Вислуга років на службі на день звільнення становить: календарна - 25 років 02 місяці 20 днів.
Зазначені обставини підтверджуються матеріалами справи, зокрема витягами з наказів від 03.11.2025 № 461 і від 04.11.2025 № 160, витягом із послужного списку та довідками про всі види грошового забезпечення, нарахованого та виплаченого позивачу за період проходження служби, наданими відповідачем, та сторонами по суті не оспорюються.
Із досліджених судом довідок про види грошового забезпечення вбачається, що за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення позивачу не нараховувалась та не виплачувалась. Із 01.03.2018 позивачу нараховувалась та виплачувалась поточна індексація, проте індексація-різниця, передбачена абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, не нараховувалась та не виплачувалась.
При вирішенні спору суд керується таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 43 Конституції України кожен має право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до частини другої статті 125 Кодексу цивільного захисту України встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) визначено умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. На виконання Постанови № 704 наказом МВС України від 20.07.2018 № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, пунктом 14 якої визначено, що індексація грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу здійснюється в порядку та розмірах, установлених чинним законодавством України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно зі статтею 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 1078 (у редакції, чинній з 01.12.2015) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів) до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Щодо визначення базового місяця для нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 суд враховує таке.
Як зазначено вище, проведення індексації грошового забезпечення є обов`язковим, а базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати місяць підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру, насамперед тарифної ставки (посадового окладу).
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) було затверджено схеми посадових окладів, яка набрала чинності з 01.01.2008.
Постановою № 704 від 30.08.2017 було затверджено нову схему тарифних розрядів та коефіцієнтів посадових окладів, яка набрала чинності з 01.03.2018.
Із наведеного вбачається, що у період з 01.01.2008 по 01.03.2018 розмір посадових окладів осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту на законодавчому рівні не змінювався (не підвищувався).
Доводи відповідача про те, що базовим місяцем для нарахування індексації за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 є січень 2016 року з огляду на прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, суд відхиляє з огляду на таке. Пунктом 1 постанови № 1013 передбачено підвищення з 01.12.2015 посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників. При цьому підвищення окладів не стосувалось осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. Тобто постановою № 1013 оклади у складі грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту не підвищувались.
Оскільки норми постанови № 1013 не передбачали підвищення тарифних ставок (окладів) осіб служби цивільного захисту, січень 2016 року не є місяцем підвищення тарифних ставок (окладів), з якого мало б починатися обчислення індексу споживчих цін для подальшої індексації грошового забезпечення позивача.
Відповідно до пунктів 2, 5 Порядку № 1078 для визначення базового місяця необхідно обрати місяць, у якому грошове забезпечення зросло за рахунок його постійних складових, насамперед посадового окладу. Оскільки таке підвищення для позивача відбулося на підставі Постанови № 1294, яка набрала чинності з 01.01.2008 та діяла до 01.03.2018, базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 є саме січень 2008 року.
Зазначений правовий висновок є усталеним та викладений у постановах Верховного Суду, зокрема від 26.01.2022 у справі № 400/1118/21, від 20.04.2022 у справі № 420/3593/20, від 24.10.2024 у справі № 420/13056/21 та від 08.11.2024 у справі № 340/5992/20.
Крім того, повноваження відповідача щодо визначення базового місяця індексації грошового забезпечення не є дискреційними, оскільки законодавцем установлено єдиний правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень щодо проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого в розмірі 103 відсотка, що відповідає правовим позиціям Верховного Суду, викладеним у постановах від 29.11.2021 у справі № 120/313/20-а, від 26.01.2022 у справі № 400/1118/21 та від 28.09.2022 у справі № 400/1119/21.
Із досліджених матеріалів справи слідує, що індексація грошового забезпечення позивачу за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 не нараховувалась та не виплачувалась, що відповідачем не заперечується.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення у належному розмірі за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця - січень 2008 року є протиправною та такою, що порушує права позивача. Належним способом захисту порушеного права позивача у цій частині буде зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як базового місяця для обчислення індексу споживчих цін, з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо нарахування та виплати індексації-різниці за період з 01.03.2018 по 04.11.2025, суд враховує таке.
Як уже встановлено судом, з 01.03.2018 у зв`язку з набранням чинності Постановою № 704 відбулось підвищення посадових окладів осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а отже березень 2018 року є місяцем підвищення доходу (новим базовим місяцем) для проведення подальшої індексації.
Аналізуючи положення абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, Верховний Суд у постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21 та від 22.06.2023 у справі № 520/6243/22 сформував правовий висновок, відповідно до якого для правильного застосування зазначених норм необхідно встановити: розмір підвищення доходу в місяці підвищення (А); суму можливої індексації грошового забезпечення в місяці підвищення (Б); та чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б). Якщо розмір підвищення доходу дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, це є підставою для нарахування й виплати індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби. Розмір індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року. В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру.
Із дослідженої судом довідки про види грошового забезпечення позивача слідує, що грошове забезпечення позивача у лютому 2018 року становило 10671,25 грн, а грошове забезпечення позивача у березні 2018 року становило 11402,59 грн.
Таким чином, розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (А) становить: 11402,59 грн 10671,25 грн = 731,34 грн.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762 грн.
Величина приросту індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення, обчислена наростаючим підсумком за період з лютого 2008 року, станом на березень 2018 року становить 253,30 %, що підтверджується листом Міністерства соціальної політики України від 08.09.2021 № 826/3263/фес та узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 22.06.2023 у справі № 520/6243/22.
Відповідно до абзацу п`ятого пункту 4 Порядку № 1078 сума можливої індексації грошового забезпечення за березень 2018 року (Б) розраховується як: 1762,00 грн Ч 253,30 / 100 = 4463,15 грн.
Оскільки розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (575,34 грн) є меншим за суму можливої індексації грошового забезпечення (4463,15 грн), позивач має право на отримання індексації-різниці, яка розраховується як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу: 4463,15 грн - 731,34 грн = 3731,81 грн.
Отже, починаючи з березня 2018 року сума індексації грошового забезпечення позивача з урахуванням абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 мала виплачуватися щомісяця в розмірі 3731,81 грн до моменту наступного підвищення посадового окладу або до дня звільнення зі служби (04.11.2025), а у разі коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг у розмірі 103 відсотка - у підвищеному розмірі з урахуванням поточної індексації.
Заперечення відповідача про те, що Закон № 1282-ХІІ та Порядок № 1078 не містять поняття «фіксована сума індексації», а тому підстави для виплати індексації-різниці відсутні, суд відхиляє як такі, що не відповідають змісту абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, якими прямо передбачено механізм нарахування та виплати такого виду індексації, а також усталеній практиці Верховного Суду, наведеній вище. Нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний характер, гарантується законом і є обов`язковими, а відповідні повноваження відповідача не є дискреційними.
Доводи відповідача про виплату грошового забезпечення виключно в межах асигнувань, визначених у кошторисі, суд також відхиляє. Реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, що відповідає висновкам Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» та правовим позиціям Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постановах від 19.07.2019 у справі № 240/4911/18, від 07.08.2019 у справі № 825/694/17, від 20.11.2019 у справі № 620/1892/19 та від 16.06.2020 у справі № 206/4411/16-а. Обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення.
Разом з тим, суд враховує, що відповідно до абзацу 18 пункту 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710-IX) зупинено на 2023 рік дію Закону № 1282-ХІІ. Вказана норма є чинною та не визнавалася неконституційною.
Отже, підприємства, установи, організації у 2023 році звільнені від обов`язку здійснювати нарахування та виплату індексації доходів, зокрема грошового забезпечення; обчислення індексу споживчих цін для нарахування сум індексації у 2023 році не здійснюється. Оскільки дію Закону № 1282-ХІІ зупинено на 2023 рік, то Порядок № 1078, прийнятий на виконання вимог частини другої статті 6 Закону № 1282-ХІІ, також не діє протягом 2023 року. З урахуванням наведеного, підстави для нарахування та виплати індексації-різниці за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 відсутні.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неврахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення позивачу та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію-різницю у розмірі 3731,81 грн на місяць є обґрунтованими та підлягають задоволенню за період з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 04.11.2025, з урахуванням фактично виплачених сум. У задоволенні вимог за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 слід відмовити.
Щодо компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 затверджено Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (далі - Порядок № 44).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу, зокрема ДСНС, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.
Доводи відповідача про передчасність позовних вимог у цій частині суд відхиляє, оскільки індексація грошового забезпечення, що підлягає виплаті позивачу, безпосередньо пов`язана з періодом проходження служби цивільного захисту, а отже право на компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, утриманих з цих сум, у позивача виникло. Враховуючи, що індексація грошового забезпечення є складовою грошового забезпечення, на неї поширюються положення Порядку № 44 щодо виплати грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб.
Отже, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу одночасно з виплатою індексації грошового забезпечення компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з цих сум, є обґрунтованими та підлягають задоволенню у відповідній частині, в якій задоволено вимоги про виплату індексації.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано; добросовісно; розсудливо тощо.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи зазначене у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи, що позивач у справах про стягнення заробітної плати звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
в и р і ш и в:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в належному розмірі за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця).
Зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (ЄДРПОУ 08588837) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), з урахуванням раніше проведених виплат, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
Визнати протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо неврахування вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2024 року по 04 листопада 2025 року.
Зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (ЄДРПОУ 08588837) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2024 року по 04 листопада 2025 року, розраховану як різниця між сумою індексації і розміром підвищення його грошового доходу у березні 2018 року, із урахуванням вимог абзацу 6 пункту 4, абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, у розмірі 3731 (три тисячі сімсот тридцять одна) грн 81 коп на місяць, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з урахуванням уже виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій, встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Желік О.М.