Рішення № 137564010, 19.06.2026, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
19.06.2026
Номер справи
161/10583/26
Номер документу
137564010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 161/10583/26

Провадження № 2-а/161/167/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2026 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

у складі:

головуючого судді Пахолюка А.М.

при секретарі Корнійчук А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного контролю на наземному транспорті Управління державного нагляду і контролю у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) в особі Відділу державного контролю на наземному транспорті Управління державного нагляду і контролю у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.

Свій позов, враховуючи відповідь на відзив, мотивує тим, що 08.05.2026 року на підставі акту №ОАР 004991 від 02.04.2026 року виконуючим обов`язків начальник Управління начальником відділу Соколом Павлом було розглянуто справу та винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення №0003697 від 08.05.2026 року (далі постанова), відповідно до якої її, як керівника ТОВ «РЕНТЛЕНД ГРУП» було притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-2 КупАП та накладено стягнення у вигляді штрафу на суму 8500.

Вважає дану постанову незаконною, такою, що не відповідає вимогам об`єктивності та неупередженості, порушує принципи повного та всебічного дослідження обставин справи, без належного доказового обґрунтування, що робить її незаконною та такою, що підлягає скасуванню.

Вказує, що постанова не відповідає вимогам КУпАП, щодо її змісту, зокрема, не містить дати її народження, як особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що унеможливлює належну ідентифікацію її, як особи, притягнутої до відповідальності, та порушує принцип індивідуалізації відповідальності, відсутні відомості щодо фактичної загальної маси транспортного засобу, навантаження на осі, а також дані, зафіксовані у ТТН, які могли б підтвердити заявлені параметри перевезення та співвіднести їх із результатами габаритно-вагового контролю.

Також зазначає, що вона не є уповноваженою особою на забезпечення виконання організації перевезення вантажів та згідно з відомостями, викладеними у ТТН №15 від 02.04.2026 року відповідальною особою вантажовідправника, яка безпосередньо здала вантаж є заступник директора ТОВ «РЕНТЛЕНД ГРУП», а тому вона безпідставно притягнута до адміністративної відповідальності.

З врахуванням наведеного, просить суд визнати незаконною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення №0003697 від 08.05.2026 року, відповідно до якої її, як керівника ТОВ «РЕНТЛЕНД ГРУП» було притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-2 КУпАП та стягнути судові витрати по справі.

У відзиві на позовну заяву, відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що до відповідальності Позивача притягнуто за статтею 132-2 КУпАП (порушення вантажовідправником вимог оформлення та внесення відомостей до товарно-транспортної накладної або інших визначених законодавством документів на вантаж), а саме: «02.04.2026 р. на 90 км. а/д Н-17 «Луцьк Львів», при здійснені перевезень вантажу транспортним засобом MAN, р/н НОМЕР_1 , згідно ТТН №15 від 02.04.2026, а також Акту ОАР004991 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, було виявлено, що вантажовідправником внесено відомості про масу вантажу, що перевищує нормативно встановлені законодавством вагові параметри понад 5%, але не більше 10 %в товарно-транспортну накладну». Вбачається, що у постанові наявне посилання на конкретний документ до якого внесено достовірні відомості.

Також, вказує, що оскільки, згідно відомостей, які внесенні до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, позивач вказана як керівник вантажовідправника, та за відсутності даних щодо відповідальної особи, саме керівник несе відповідальність за дані внесені до товарно-транспортної накладної при завантажені транспортного засобу для відправлення товару. Просить відмовити в задоволені позову.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20.05.2026 року відкрито провадження у справі.

На підставі п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 9 ст. 205 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що 08.05.2026 року на підставі акту №ОАР 004991 від 02.04.2026 року виконуючим обов`язків начальником управління державного нагляду (контролю) у Волинській області Укртрансбезпеки Соколом П.І. було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №0003697 (далі постанова), відповідно до якої мене, ОСОБА_2 , як керівника ТОВ «РЕНТЛЕНД ГРУП» було притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-2 КупАП та накладено стягнення у вигляді штрафу на суму 8500 грн. (а.с. 10).

Із постанови вбачається, що 02.04.2026 року на 90 км а/д Н-17 Луцьк-Львів при здійсненні перевезень вантажу транспортним засобом MAN НОМЕР_1 , згідно ТТН №15 від 02.04.2026 року, а також Акту ОАР 004991, проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, було виявлено, що вантажовідправником внесено відомості про масу вантажу, що перевищує нормативи встановлені законодавством, вагові параметри понад 5%, але не більше 10% в ТТН (а.с. 10).

Згідно відомостей товарно-транспортної накладної №15 від 02.04.2026 року, яка була надана посадовим особам відповідача під час проведення перевірки, загальна вага автомобіля з вантажем склала 39.96 тонн, проте за результатом зважування встановлено, що загальна маса транспортного засобу склала 42.37 тонн, що підтверджується чеком зважування (талон №1) (а.с. 45 зворот 46).

Вантажовідправником у вказаній ТТН визначено ТОВ «РЕНТЛЕНД ГРУП» (код ЄДРПОУ 42714605).

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, тимчасово виконуючою обов`язки керівником ТОВ «РЕНТЛЕНД ГРУП» вказано позивача ОСОБА_3 (а.с. 52).

Згідно з ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у п. 22.5 Правил дорожнього руху України на 2 % (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Підпунктом 22.5 Правил дорожнього руху України передбачені обмеження як вагових, так і габаритних параметрів транспортних засобів та їх составів. Зокрема, максимальне значення для автомобільних доріг державного значення фактичної маси двовісного або трьохвісного автомобіля з двовісним або трьохвісним причепом становить 40 тон.

Відповідальність за порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху України передбачена, в тому числі ч. 1 ст. 132-2 КУпАП.

Згідно із п. 1, 7 Положення про Державну службу України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра з відновлення України Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури (далі Міністр) і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. Укртрансбезпека для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема: використовувати у своїй діяльності транспортні засоби, зокрема спеціалізовані, та засоби вимірювальної техніки; у разі виявлення порушень законодавства щодо габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) копіювати, сканувати документи, які пред`являють водії транспортних засобів під час проведення такої перевірки, та використовувати їх як доказ під час розгляду справ про порушення законодавства; користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв`язку та іншими технічними засобами; використовувати стаціонарні або пересувні пункти габаритно-вагового контролю; використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки, зокрема в автоматичному режимі тощо.

Отже, Відділом державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті з метою забезпечення виконання покладених на нього законодавством завдань, зокрема, в частині здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів має право: проводити рейдові перевірки (перевірки на дорозі); використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, у тому числі є товарно-транспортна накладна.

В силу ст. 51-1 Закону України «Про автомобільний транспорт» саме на вантажовідправника покладено обов`язки вносити до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж відомості про масу або габарити вантажу та надавати перевізнику необхідні документи на вантаж, що містять достовірну інформацію.

На підтвердження вини позивача у вчиненні адміністративного правопорушення відповідачем до відзиву долучено: акт № ОАР004991 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт від 02.04.2026 року, акт №ОАВ000334 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 02.04.2026 року, довідку № 087471 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 02.04.2026 року яка містить усі дані щодо марки транспортного засобу, номерного знаку та відповідні дані про причіп, відповідно до якої повна маса вказаного транспортного засобу становила 42.37 тони, товарно-транспортну накладну №15 від 02.04.2026 року, згідно з якою вантажовідправником є ТОВ «РЕНТЛЕНД ГРУП», в якій маса вантажу зазначена 39,96 тон (а.с. 43-49).

З наданих відповідачем доказів вбачається, що автомобіль зупинений під час проведення рейдової перевірки транспортних засобів №ЕНР000523 від 27.03.2026 року (а.с. 42 зворот).

Згідно з ч. 1 ст. 132-2 КУпАП відповідальність настає за внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарити вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно, крім вантажовідправника, який одночасно є перевізником цього вантажу, а також внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарити вантажу до товарно- транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно, за відсутності оформленого дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Долученими до відзиву документами підтверджено порушення вантажовідправником вимог оформлення та внесення відомостей до товарно-транспортної накладної або інших визначених законодавством документів на вантаж, саме внесення (зазначення) вантажовідправником відомостей про масу або габарит вантажу до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж, що не відповідають фактичним даним, які перевищують нормативно встановлені законодавством вагові або габаритні параметри від 5 відсотків до 10 відсотків включно.

Суб`єкт відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 132-2 КУпАП, визначений ст. 279-5 КУпАП, за змістом якої у разі якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені ч. 2 ст. 122-2, ч. 2, 3 ст. 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у ч. 1 ст. 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.

Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» та абзацом 6 глави 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України 14.10.97 № 363, визначено, що вантажовідправник - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж.

Статтею 132-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність у виді штрафу, що накладається на громадян, фізичних осіб - підприємців або уповноважених посадових осіб вантажовідправника.

Судом достовірно встановлено, що вантажовідправником є ТОВ«РЕНТЛЕНД ГРУП», вантажовідправником - ТОВ ТОВ «РЕНТЛЕНД ГРУП», складено товарно - транспортну накладну № 15 від 02.04.2026, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, керівником ТОВ ТОВ «РЕНТЛЕНД ГРУП» є ОСОБА_3 (згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 05.11.2025 року, ОСОБА_3 , змінила прізвище на ОСОБА_1 ) (а.с. 24).

Відтак, на підставі долучених до матеріалів справи доказів, суд вважає правомірним притягнення саме ОСОБА_4 ( ОСОБА_3 ), як керівника ТОВ ТОВ «РЕНТЛЕНД ГРУП», тобто належну уповноважену посадову особу до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-2 КУпАП.

Таким чином, суб`єкт вчинення правопорушення визначений відповідачем правильно із дотриманням вимог законодавства, а відтак доводи представника позивача про те, що до адміністративної відповідальності притягнута особа, яка фактично не вчиняла адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 132-2 КУпАП, є безпідставними.

Також, суд вважає за необхідне, звернути увагу на те, що позивачу достеменно було відомо щодо дати розгляду акту № ОАР004991 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт від 02.04.2026 року, а саме 08.05.2026 року, що підтверджується адвокатськими запитами на отримання матеріалів перевірки від 20.04.2026 року, однак, остання на розгляд справи не з`явилася та не надала відомості про уповноважену посадову особу вантажовідправника, яка безпосередньо здійснювала оформлення товарно-транспортної накладної та вносила до неї відповідні відомості про вантаж, на які посилається ОСОБА_1 та її представник у позовній заяві та доданих до неї документах а.с. 19, 21, 49 зворот 51).

Інші доводи позивача та її представника, зводяться що незгоди з рішенням субєкта владних повноважень та не беруться судом до уваги.

Враховуючи наведене, суд вважає, що посадові особи Державної служби України з безпеки на транспорті при винесенні рішення за результатами даних внесених до ТТН №15 від 02.04.2026 року, акту ОАР 004991 та оскаржуваної постанови про порушення п. 22.5 ПДР України та накладення адміністративного стягнення саме на позивача, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, в зв`язку з чим позовну заяву слід залишити без задоволення за необґрунтованістю, а оскаржувані постанови без змін.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 77, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Залишити без задоволення позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного контролю на наземному транспорті Управління державного нагляду і контролю у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.

Залишити без змін постанову Державної служби України з питань безпеки на транспорті №0003697 від 08 травня 2026 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-2 КУпАП та накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 (вісім тисяч п`ятсот) грн.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Учасники справи:

Позивач ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного контролю на наземному транспорті Управління державного нагляду і контролю у Волинській області, код ЄДРПОУ 39816845, адреса місцезнаходження: 43020, м. Луцьк, вул. Підгаєцька, 3.

Суддя Луцького міськрайонного

суду Волинської області Пахолюк А.М.