Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2026 року Справа № 480/893/26
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/893/26 за позовом ОСОБА_1 до 12 Регіональної військово лікарської комісії Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування рішення
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
- скасувати рішення 12 Регіональної ВЛК (м. Харків), що оформлена протоколом засідання шатної військово-лікарської комісії № 2025-1111-1041-1876-0 від 11.11.2025;
- скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 , що оформлено довідкою ВЛК № 2025-0817-1517-0546-7 від 03.12.2025.
Свої вимоги мотивує тим, що за результатами медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтями 13-а, 36-в Розкладу хвороб. Надалі, обласна медична комісія також дійшла висновку про його непридатність до військової служби. Проте постановою 12 Регіональної ВЛК, яке оформлено протоколом від 11.11.2025 № 2025-1111-1041-1876-0 постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 не затверджено, після чого ІНФОРМАЦІЯ_3 оформлено довідку ВЛК від 03.12.2025 № 2025-0817-1517-0546-7. Позивач вважає такі рішення протиправними, оскільки 12 Регіональна ВЛК змінила попередні висновки без його безпосереднього медичного огляду, без належного врахування медичних документів та без достатнього обґрунтування причин зміни ступеня придатності.
Ухвалою суду від 17.02.2026 позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою суду від 23.02.2026 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 , подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що позивач фактично не погоджується з медичною оцінкою ВЛК, тоді як визначення діагнозу, відповідності захворювань статтям Розкладу хвороб та ступеня придатності належить до компетенції ВЛК. Відповідач зазначає, що постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 про непридатність позивача не була затверджена 12 Регіональною ВЛК, а конкретних порушень процедури проходження ВЛК позивачем не наведено, у зв`язку з чим підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідач, 12 Регіональна військово-лікарська комісія, подав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечив. Зазначив, що за результатами розгляду свідоцтва про хворобу, медичної документації та проведення контрольного медичного огляду комісія дійшла висновку про необґрунтованість застосування до позивача статті 13-а Розкладу хвороб, оскільки ознаки тяжкої форми тиреотоксикозу об`єктивно не підтвердилися, а стан здоров`я позивача відповідає статті 13-б Розкладу хвороб.
Представник позивача подав відповіді на відзиви, в якому з доводами відповідачів не погодився та просив задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, встановив такі обставини.
17.08.2025 позивач пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За результатами проведеного медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято постанову у формі протоколу від 17.08.2025 № 76, якою позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтями 13-а, 38-в Розкладу хвороб.
Протоколом обласної медичної комісії від 24.09.2025 № 121 позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за статтею 13-а Розкладу хвороб.
У подальшому, протокол ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.08.2025 № 76 було направлено на розгляд до 12 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України для затвердження постанови позаштатної ВЛК.
Постановою 12 Регіональної військово-лікарської комісії, оформлену протоколом, від 11.11.2025 № 2025-1111-1041-1876-0 постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.08.2025 № 76 не затверджено. У вказаній постанові зазначено, що стаття 13-а Розкладу хвороб завищена та винесена необгрунтовано.
На виконання постанови 12 Регіональної ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 оформлено довідку військово-лікарської комісії від 03.12.2025 № 2025-0817-1517-0546-7 якою позивача визнано придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення та охорони.
Не погоджуючись із постановою 12 Регіональної ВЛК, що оформлена протоколом, від 11.11.2025 № 2025-1111-1041-1876-0 та довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.12.2025 № 2025-0817-1517-0546-7, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Процедура проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями військовослужбовців Збройних Сил України, врегульована Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення № 420, окрім іншого, військово-лікарська експертиза це встановлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Пунктом 2.1 розділу І Положення № 420 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови, які оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Згідно з пунктом 2.2 розділу І, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (ЦВЛК) та ВЛК регіону.
За змістом пункту 2.4.4 розділу І Положення № 420, на ВЛК регіону, зокрема, покладаються: організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності, а також розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
ВЛК регіону, окрім іншого, має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз`яснення з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров`я (установах), військових частинах; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. (пункт 2.4.5 розділу І)
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення № 420 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
На виконання пункту 1.2 розділу ІІ, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я.
За змістом пункту 3.8 розділу ІІ Положення № 420, постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов`язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Документально оформлені результати проходження військовозобов`язаним медичного огляду ВЛК доставляються до районного (міського) ТЦК та СП не пізніше наступного дня після прийняття постанови про придатність військовозобов`язаного до військової служби. Постанова ВЛК щодо придатності військовозобов`язаного до проходження військової служби вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної постанови до районного (міського) ТЦК та СП.
Якщо в стані здоров`я військовозобов`язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров`я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов`язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до Положення) у трьох примірниках.
На виконання пункту 20.1 розділу ІІ Положення № 420, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов`язані дотримуватися вимог Положення.
Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК та можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів. (пункт 20.2 розділу ІІ)
Отже, за змістом вказаних норм, позаштатні та штатні ВЛК мають повноваження приймати постанови про непридатність військовозобов`язаних до військової служби на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби та пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб.
При цьому, під час дії особливого періоду, постанови ВЛК міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов`язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу та підлягають обов`язковому затвердженню штатною ВЛК згідно з адміністративно-територіальною зоною відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Розгляд, затвердження, не затвердження, контроль, перегляд постанов позаштатних ВЛК здійснюється штатними ВЛК як за результатом проведеного нового медичного огляду, так і на підставі інших проведених медичних оглядів та наданих медичних документів.
У справі що розглядається, предметом спору є постанова позаштатної ВЛК про непридатність позивача до військової служби та постанова штатної ВЛК про не затвердження постанови позаштатної ВЛК щодо визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Стверджуючи про протиправність вказаних постанов, позивач вказує на не проведення 12 РВЛК повторного медичного огляду та недотримання методу індивідуальної оцінки придатності до військової служби.
Вирішуючи питання дотримання процедури проведення медичного огляду позивача ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 та процедури розгляду постанови 12 РВЛК, суд враховує, що відповідно до пункту 20.2 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК. При цьому постанови штатних ВЛК можуть прийматися як за результатами медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі медичного огляду, проведеного у позаштатних ВЛК, та наданих медичних документів.
Як підтверджено матеріалами справи, 17.08.2025 позивач пройшов медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатами якого складено прийнято постанову у формі протоколу від 17.08.2025 № 76 про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статей 13-а, 38-в Розкладу хвороб.
Вказане свідоцтво про хворобу було направлено до 12 Регіональної ВЛК для прийняття остаточного рішення щодо ступеня придатності позивача до військової служби. За результатами розгляду наданих медичних документів 12 Регіональна ВЛК постановою, яка оформлена протоколом від 11.11.2025 № 2025-1111-1041-1876-0, не затвердила постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначивши, що статтю 13-а Розкладу хвороб встановлено необґрунтовано.
На виконання вказаної постанови ІНФОРМАЦІЯ_3 оформлено довідку ВЛК від 03.12.2025 № 2025-0817-1517-0546-7, якою визначено інший ступінь придатності позивача до військової служби.
Суд приймає до уваги, що розгляд постанови ВЛК здійснювався НОМЕР_1 РВЛК на підставі матеріалів проведеного медичного огляду позивача та наданої медичної документації, що узгоджується з положеннями пункту 20.2 розділу ІІ Положення № 402. Сам по собі факт не проведення 12 Регіональною ВЛК повторного безпосереднього медичного огляду позивача не свідчить про порушення процедури розгляду постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 12.06.2020 по справі № 810/5009/18, згідно з якими надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Тобто, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу. Водночас, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність в межах дотримання процедури їх прийняття.
Суд зауважує на тому, що у разі зміни стану здоров`я, позивач не позбавлений права на повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби, як то встановлено пунктом 3.8 розділу ІІ Положення № 420.
Відповідно до викладеного вище, суд визнає, що позов є безпідставним та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до 12 Регіональної військово лікарської комісії Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування рішення відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал