Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.06.2026 Справа №607/13038/26 Провадження №1-кс/607/4351/2026
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в місті Тернополі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_4 , погоджене заступником начальника відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про арешт майна у кримінальному провадженні №12021210000000219 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 5 ст. 298, ст. 356 КК України,
ВСТАНОВИВ:
12 червня 2026 року старший слідчий СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_4 , за погодженням із заступником начальника відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні №12021210000000219 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, 5 ст. 298, ст. 356 КК України, про накладення арешту на майно шляхом заборони відчуження, власником якого є ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме на корпоративні права в статутних капіталах юридичних осіб.
Дане клопотання обґрунтоване необхідністю накладення арешту на майно підозрюваного ОСОБА_5 шляхом заборони його відчуження з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Власник майна ОСОБА_5 не повідомлявся про дату, час та місце судового засідання, відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України, враховуючи, що це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
У судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання та просив задовольнити.
Дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, заслухавши думку прокурора, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Слідчим суддею з`ясовано, що слідчою групою слідчого управління Головного управління Національної поліції в Тернопільській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 19.08.2021 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021210000000219 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2, ч. 5 ст. 298, ст. 356 КК України.
Як зазначено у клопотанні слідчого, ОСОБА_6 на підставі договору купівлі-продажу від 18.06.2009 року, укладеного із ОСОБА_7 , набув право власності на нежитлову будівлю загальною площею 127 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Для обслуговування зазначеного нежитлового приміщення, ОСОБА_6 , на підставі рішення Тернопільської міської ради від 08.04.2011 № 6/7/39, отримав земельну ділянку несільськогосподарського призначення землі житлової та громадської забудови площею 0,0390 га, що за адресою: АДРЕСА_1 , у строкове платне користування. Між ним та Тернопільською міською радою 19.08.2011 року укладено відповідний договір оренди, який зареєстровано в Книзі записів засвідчення факту реєстрації 22.05.2012 за № 4620 та в Управлінні Держкомзему у м. Тернополі від 11.06.2012 за № 611010004000838.
При підготовці документів для оформлення права оренди, ОСОБА_6 отримав висновок Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам`яток історії та культури № 1787 від 04.10.2010 та припис № 090 від 04.10.2010, згідно з якими земельна ділянка по АДРЕСА_1 знаходиться в історичній частині міста Тернопіль. Обов`язковою умовою виділення земельної ділянки в оренду є заборона проведення земляних робіт без проведення попередніх археологічних досліджень. Приватизація земельної ділянки можлива лише після проведення таких досліджень. Також, вказано, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про охорону культурної спадщини», будівельні, меліоративні, шляхові та інші роботи, що можуть призвести до руйнування або пошкодження об`єктів культурної спадщини, проводяться лише після повного дослідження цих об`єктів. Згідно ст. 17 цього закону, пам`ятки археології можуть перебувати лише в державній власності.
З метою зміни цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1 , 16.02.2017 ОСОБА_6 звернувся із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки під будівництво та обслуговування індивідуального житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Рішенням Тернопільської міської ради від 28.07.2017 № 7/16/125 ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні її цільового призначення площею 0,0390 га по АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
На замовлення ОСОБА_6 , ПП «Тергеоземпроект», на підставі договору № 2017-376, розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 , який містив документи, серед яких: Перелік № 3512 від 04.01.2018 року обмежень у використання земельних ділянок, відповідно до якого встановлено обмеження щодо використання земельних ділянок, а саме: 01.02. Охоронна зона навколо об`єкта культурної спадщини площею 0,090 га; 01.05. Охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи площею 0,089 га; 01.08. Охоронна зона навколо інженерних комунікацій площею 0, 0102 га; Висновок управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні її цільового призначення № 119/14 від 19.01.2018, відповідно до якого земельна ділянка, площею 0,0390 га по вул. Над Ставом, 3, знаходиться в межах історичного ареалу; Довідка Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам`яток культурної спадщини про наявність або відсутність об`єктів культурної спадщини на земельній ділянці від 09.02.2018 № 052/01-7, відповідно до якої земельна ділянка знаходиться в межах історичного ареалу м. Тернополя. Передбачено обмеження використання земельної ділянки: за умови проведення попередніх археологічних досліджень перед початком земляних робіт, отримання висновку управління культури обласної державної адміністрації та погодження вищезазначеного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки центральним органом охорони культурної спадщини Міністерством культури України; Висновок Управління культури Тернопільської обласної державної адміністрації з погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 19.02.2018 № 01-220\03-04-50, згідно якого земельна ділянка знаходиться в історичному ареалі м. Тернопіль. Згідно ч. 3 ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам`яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини. Погодження програм та проектів містобудівних, архітектурних та ландшафтних перетворень, меліоративних, шляхових, земляних робіт на пам`ятках національного значення, їх територіях, в історико-культурних заповідниках, на історико-культурних заповідних територіях, у зонах охорони, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць, належить до компетенції центрального органу охорони культурної спадщини Міністерства культури України; Лист Міністерства культури України від 27.04.2018 № 445/10/61-18 Про погодження проекту землеустрою, згідно якою земельна ділянка розташовується в межах історичного ареалу міста. Будівництво об`єкту здійснювати за проектною документацією, розробленою і погодженою в порядку, визначеному законодавством та державними нормами, в тому числі з центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері охорони культурної спадщини. Будь-які земляні роботи, проводити під наглядом фахівців-археологів. Дозвіл на проведення земляних робіт отримати у встановленому порядку в центральному органі виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері охорони культурної спадщини. Також у вказаному листі зазначено про те, що відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про охорону культурної спадщини» будівельні, меліоративні, шляхові та інші роботи, що можуть призвести до руйнування, знищення чи пошкодження культурної спадщини, проводяться тільки після повного дослідження цих об`єктів за рахунок коштів замовників зазначених робіт. Одночасно зазначено про те, що невиконання вимог законодавства у сфері охорони культурної спадщини, винні особи можуть бути притягнуті до кримінальної чи адміністративної відповідальності.
Розроблений проект землеустрою ПП «Тергеоземпроект» разом із заявою та іншими документами надав ОСОБА_6 на розгляд Тернопільської міської ради.
Рішенням Тернопільської міської ради від 08.08.2018 № 7/26/50 затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_6 земельної ділянки по зміні цільового призначення площею 0,0390 га для будівництва та обгодування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою АДРЕСА_1 .
Рішенням Тернопільської міської ради від 24.07.2019 року №7/36/157 земельну ділянку кадастровий номер 6110100000:02:021:0025 за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,0390 га передано в приватну власність ОСОБА_6 , для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), на підставі якого здійснено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.
За таких обставин, ОСОБА_6 набув право приватної власності на земельну ділянку площею 0,0390 га з кадастровим номером 6110100000:02:021:0025, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд. При цьому він був належним чином поінформований про те, що земельна ділянка розташована в межах історичного ареалу м. Тернополя та підпадає під встановлені законодавством обмеження щодо її використання, зокрема щодо охоронних зон об`єктів культурної спадщини, інженерних комунікацій та енергетичної інфраструктури.
Надані компетентними органами висновки та погодження, зокрема органів містобудування, охорони культурної спадщини та Міністерства культури України, прямо передбачають обов`язок дотримання спеціального правового режиму використання земельної ділянки, який включає: обов`язкове отримання відповідних дозволів на проведення будь-яких земляних та будівельних робіт; проведення попередніх археологічних досліджень перед початком земляних робіт; здійснення робіт під безпосереднім наглядом фахівців-археологів; погодження проєктної документації з центральним органом охорони культурної спадщини.
Таким чином, ОСОБА_6 був обізнаний про всі встановлені обмеження та особливості правового режиму земельної ділянки, а також про необхідність отримання спеціальних дозволів та погоджень для виконання будь-яких робіт. Відповідно, він зобов`язаний дотримуватися вимог законодавства у сфері охорони культурної спадщини, а їх порушення може тягнути за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством.
ОСОБА_8 також на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 03.01.2019 року, укладеного із ОСОБА_9 , набула право власності на житловий будинок, площею 115,4 кв.м., що за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 03.01.2019 року ОСОБА_8 придбала земельну ділянку з кадастровим номером 6110100000:02:021:0012 за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,0370 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України»,населений пункт м. Тернопіль віднесено до історичних населених місць, для яких є обов`язковим розроблення історико-архітектурного опорного плану та погодження його у встановленому порядку центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини.
На замовлення Тернопільської міської ради державне підприємство «Український регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут «Укрзахідпроектреставрація» розроблено історико-архітектурний опорний план м. Тернополя який затверджений наказом Міністерства культури України від 12 березня 2016 року №117.
Відповідно до історико-архітектурного опорного плану м. Тернополя земельні ділянки кадастровий номер 6110100000:02:021:0025 за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,0390 га, та кадастровий номер 6110100000:02:021:0012 за адресою м. Тернопіль вул. Над Ставом 1, площею 0,0370 га знаходиться в межах історичного ареалу м. Тернополя.
Відповідно до положень ст.ст. 26, 31, 32 Земельного кодексу України, ст.ст. 32, 37 Закону України «Про охорону культурної спадщини», ст. 25, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а також Постанови Кабінету Міністрів України № 878 від 26.07.2001, для земельних ділянок у межах історичного ареалу встановлено спеціальний режим використання, що включає: погодження будь-яких містобудівних, будівельних та земляних робіт з органами охорони культурної спадщини; проведення попередніх археологічних досліджень перед початком будь-яких земляних робіт; здійснення робіт під наглядом фахівців-археологів; отримання відповідних дозволів від центрального органу охорони культурної спадщини та інших уповноважених органів.
Таким чином, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , будучи власниками земельних ділянок за адресою АДРЕСА_2 , які знаходиться в межах історичного ареалу м. Тернополя, зобов`язані були дотримуватися спеціального правового режиму використання їх земельних ділянок та законодавчих вимог у сфері охорони культурної спадщини.
Після чого ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що його теща ОСОБА_8 має у власності земельну ділянку за адресою АДРЕСА_3 , площею 0,0370 га, а суміжна земельна ділянка площею 0,0390 га за адресою АДРЕСА_1 , перебуває у власності ОСОБА_6 , вирішив, що їх сукупна площа дозволяє реалізувати будівництво багатоквартирного житлового будинку та подальший продаж квартир, нежитлових приміщень і паркомісць.
ОСОБА_5 , будучи обізнаним щодо цільового призначення земельних ділянок з кадастровим номером 6110100000:02:021:0025 за адресою АДРЕСА_1 , та з кадастровим номером 6110100000:02:021:0012 за адресою АДРЕСА_1 , усвідомлював те, що зазначені земельні ділянки розташовані в межах історичного ареалу міста Тернополя та підпадають під встановлені законодавством обмеження у використанні, зокрема щодо наявності охоронних зон об`єктів культурної спадщини, інженерних комунікацій та енергетичної інфраструктури, наявність обов`язку дотримання спеціального правового режиму використання земельної ділянки, включаючи необхідність отримання відповідних дозволів на проведення будь-яких земляних та будівельних робіт; обов`язковість проведення попередніх археологічних досліджень; здійснення робіт під наглядом фахівців-археологів; погодження проєктної документації з центральним органом охорони культурної спадщини.
Незважаючи на це, ОСОБА_5 вирішив здійснити будівництво багатоквартирного житлового будинку під виглядом реконструкції індивідуальних житлових будинків.
З метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на незаконне будівництво багатоквартирного житлового будинку під виглядом реконструкції індивідуальних житлових будинків, ОСОБА_5 розробив план злочинної діяльності, який передбачав: отримання містобудівних умов та обмежень із зазначенням формально допустимого виду будівництва; замовлення та виготовлення проєктної документації із внесенням недостовірних відомостей щодо відсутності обмежень, пов`язаних із розташуванням земельних ділянок у межах історичного ареалу та зон охорони культурної спадщини; уникнення погодження проєктної документації з центральним органом охорони культурної спадщини; подання документів для реєстрації початку будівельних робіт із заниженням класу наслідків об`єкта до СС1; умисне проведення земляних та будівельних робіт на території історичного ареалу міста Тернопіль без наявності всіх необхідних дозволів та погоджень, фактичне здійснення будівництва багатоквартирного житлового будинку із відхиленням від заявленого виду робіт; подальше введення об`єкта в експлуатацію на підставі недостовірних даних; а також поділ збудованого об`єкта на окремі приміщення з метою їх реалізації та отримання прибутку.
Деталі вказаного плану щодо незаконного будівництва багатоквартирного житлового будинку, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , які бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняли пропозицію ОСОБА_5 та надали свою добровільну згоду на участь в діяльність, яка спрямовувалася на незаконне будівництво багатоквартирного житлового будинку під виглядом реконструкції індивідуальних житлових будинків.
Розуміючи, що реалізувати свій злочинний умисел вони не зможуть без розроблення відповідної проектної документації, ОСОБА_5 вирішив залучити до злочинної діяльності свого знайомого ОСОБА_10 , який володіє кваліфікаційним сертифікатом архітектора серії АА 003901, виданого Атестаційною архітектурно-будівельною комісією від 28.08.2017, та який як фізична особа-підприємець здійснює підприємницьку діяльність за основним видом КВЕД 71.11 Діяльність у сфері архітектури, якому повідомив розроблений план незаконного будівництва багатоквартирного житлового будинку на земельних ділянок з кадастровим номером 6110100000:02:021:0025 за адресою АДРЕСА_1 , та з кадастровим номером 6110100000:02:021:0012 за адресою АДРЕСА_1 .
У свою чергу ОСОБА_10 , бажаючи отримувати власну матеріальну вигоду, керуючись корисливим мотивом, прийняли пропозицію ОСОБА_5 і добровільно погодився на участь в діяльність, яка спрямованій на незаконне будівництво багатоквартирного житлового будинку під виглядом реконструкції індивідуальних житлових будинків.
Всі зазначені особи, з метою досягнення єдиної мети незаконного отримання прибутку від продажу квартир та приміщень багатоквартирного будинку, об`єднаних єдиним планом із розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, добровільно та свідомо увійшли до складу групи, усвідомлюючи наслідки своїх протиправних дій.
З метою забезпечення реалізації розробленого плану злочинної діяльності, організації взаємодії з органами державної влади та місцевого самоврядування, а також створення видимості законності здійснюваного будівництва, ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , усвідомлюючи спільну мету та розподіл ролей у групі, уповноважили ОСОБА_11 діяти від їх імені. Зокрема, 08.05.2020 ОСОБА_6 на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_12 за реєстровим № 1788, а 14.05.2020 ОСОБА_8 - на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом ОСОБА_13 за реєстровим № 1671, надали ОСОБА_11 повноваження представляти їх інтереси з питань реалізації та захисту їх прав як фізичних осіб.
З метою реалізації спільного злочинного умислу, 13.05.2020 ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , діючи у межах узгодженого плану та керуючись корисливим мотивом, оформили замовлення на проектування реконструкції індивідуальних житлових будинків за адресами АДРЕСА_3 та 3. Фізична особа-підприємець ОСОБА_10 , діючи відповідно до цього плану, свідомо та умисно склав завдання на проектування, у якому формально зазначено реконструкцію індивідуальних житлових будинків під індивідуальний житловий будинок, проте фактично передбачено демонтаж існуючих будинків та будівництво багатоквартирного житлового будинку із забезпеченням усіх необхідних обслуговуючих функцій, який відноситься до класу наслідків СС1, ігноруючи встановлені законодавством обмеження щодо історичного ареалу та охоронних зон об`єктів культурної спадщини.
Після чого, 14.08.2020 ОСОБА_11 , діючи за дорученням ОСОБА_6 та ОСОБА_8 та відповідно до вказівок ОСОБА_5 , склав та подав від імені ОСОБА_6 та ОСОБА_8 до управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради заяву на видачу містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва за адресою м. Тернопіль вул. Над Ставом, 1 та 3.
За результатами розгляду вказаного звернення, Тернопільською міською радою видано ОСОБА_8 та ОСОБА_6 містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва «Реконструкція індивідуальних житлових будинків під індивідуальний житловий будинок по вул. Над Ставом, 1 та 3», які затверджені наказом управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради від 21.08.2020 № 416. У зазначених містобудівних умовах та обмеженнях вказано, що об`єкт розташований у межах історичного ареалу м. Тернополя; проектування та будівництво проводити з врахуванням вимог історико-архітектурного опорного плану м. Тернополя по відношенню до існуючих пам`яток архітектури та їх охоронних зон; врахувати вимоги Закону України «Про охорону культурної спадщини»; планувальні обмеження відповідно до чинної містобудівної документації «Схеми планування обмежень», ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій»; в зоні регулювання забудови проект забудови погодити з відповідними органами охорони культурної спадщини та відповідними органами з питань містобудування та архітектури; врахувати інтереси власників (користувачів) навколишніх будівель та суміжних земельних ділянок та погодити згідно чинного законодавства.
У свою чергу, після отримання вищевказаних містобудівних умов та обмежень ОСОБА_10 , діючи за узгодженим планом групи, провів розрахунок класу наслідків (відповідальності) об`єкта будівництва, вказавши його як СС1, умисно ігноруючи встановлені обмеження та неправдиво зазначивши, що об`єкт будівництва не розташований в охоронній зоні об`єктів культурної спадщини та не є об`єктом культурної спадщини, чим фактично забезпечив можливість реалізації подальших протиправних дій групи.
Після цього, ОСОБА_10 , діючи як фізична особа-підприємець, використовуючи надані йому організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські повноваження, наказом від 01.12.2020 №13-2020 призначив себе головним архітектором проєкту за шифром 13-2020 «Реконструкція індивідуальних житлових будинків під індивідуальний житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 та 3».
Також, використовуючи надані організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські повноваження, ОСОБА_10 сформував склад учасників проєктування, до якого включив себе як ГАП, найманого працівника ОСОБА_14 як архітектора та на підставі цивільно-правової угоди ОСОБА_15 як інженера-проєктувальника, яким доручив розроблення проєктної документації об`єкта будівництва, у тому числі без отримання технічних умов, що є обов`язковими вихідними даними для проєктування.
Надалі ОСОБА_10 , діючи умисно, за попередньою змовою з іншими учасниками групи, з корисливих мотивів та з використанням свого службового становища, забезпечив розроблення та оформлення проєктної документації «Реконструкція індивідуальних житлових будинків під індивідуальний житловий будинок за адресою м. Тернопіль, вул. Над Ставом, 1 та 3», до якої вніс завідомо недостовірні відомості, а саме: про відсутність зон охорони пам`яток культурної спадщини та історичного ареалу; відсутність на земельній ділянці пам`яток архітектури та історії; а також про те, що об`єкт не розташований у зоні охорони об`єктів культурної спадщини. При цьому фактично проєктом передбачалося нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з повним демонтажем існуючих індивідуальних житлових будинків, що свідомо приховувалося під виглядом реконструкції.
Розроблена ОСОБА_10 проєктна документація, як складова реалізації спільного плану злочинної діяльності, була погоджена ОСОБА_6 та ОСОБА_8 і передана ОСОБА_5 для організації та забезпечення проведення експертизи за напрямами міцності, надійності та довговічності.
На виконання узгодженого плану злочинної діяльності, спрямованого на створення видимості законності будівництва та подальше спрощення процедури його реалізації, 08.01.2021 між ОСОБА_5 та ТОВ «Інститут експертно-технічних рішень у будівництві» укладено договір № 03/01/21 на проведення експертизи проєктної документації. На підставі зазначеного договору експертом ОСОБА_16 проведено експертизу проєкту будівництва за напрямами міцності, надійності та довговічності, за результатами якої складено експертний звіт № 03/01/21 від 05.02.2021.
Надалі, діючи відповідно до спільного злочинного умислу та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, 08.02.2021 ОСОБА_8 та ОСОБА_6 затвердили вказану проєктну документацію, достовірно знаючи, що вона містить завідомо недостовірні відомості щодо характеристик об`єкта будівництва, заниженого класу наслідків та відсутності обмежень, пов`язаних із розташуванням земельних ділянок у межах історичного ареалу та зон охорони культурної спадщини.
Продовжуючи реалізацію єдиного плану злочинної діяльності, 11.02.2021 ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб та з корисливих мотивів, подали до відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єкта «Реконструкція індивідуальних житлових будинків під індивідуальний житловий будинок по вул. Над Ставом, 1 та 3», який штучно віднесено до класу наслідків СС1, що зареєстровано за вх. №24 від 11.02.2021.
Зазначене повідомлення було подано на підставі проєктної документації, що містила завідомо недостовірні відомості, зокрема щодо класу наслідків об`єкта будівництва та відсутності встановлених законодавством обмежень, що дало можливість уникнути обов`язкового отримання дозволу на виконання будівельних робіт для об`єктів із середніми та значними наслідками (СС2, СС3) та безпідставно спростити передбачену законом процедуру початку будівництва.
Таким чином, у результаті узгоджених, умисних та цілеспрямованих дій ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 , які діяли за попередньою змовою групою осіб, відповідно до єдиного плану, з чітким розподілом ролей та з корисливих мотивів, забезпечено отримання містобудівних умов та обмежень, а також розроблення проектної документації, у якій умисно зазначено недостовірні відомості щодо відсутності розташування земельних ділянок у межах історичного ареалу та інших встановлених обмежень, а також безпідставно занижено клас наслідків (відповідальності) об`єкта будівництва до СС1. Вказані дії надали можливість істотно спростити передбачену законодавством процедуру початку будівництва, зокрема шляхом подання до органу державного архітектурно-будівельного контролю лише повідомлення про початок виконання будівельних робіт, замість отримання відповідного дозволу через уповноважений орган державного архітектурно-будівельного нагляду (ДІАМ), обов`язкового для об`єктів із середніми та значними наслідками (СС2, СС3). Це фактично забезпечило отримання формального дозвільного документа повідомлення про початок виконання будівельних робіт, який створив видимість законності та надав можливість розпочати і здійснювати земляні та будівельні роботи щодо спорудження багатоквартирного житлового будинку під виглядом реконструкції індивідуальних житлових будинків.
Після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт та створення видимості законності будівництва, ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, усвідомлюючи, що земельні ділянки за адресою: м. Тернопіль, вул. Над Ставом, 1 та 3 розташовані в межах історичного ареалу міста, а проведення земляних робіт на такій території можливе виключно за умови попереднього проведення археологічних досліджень, здійснення археологічного нагляду та отримання відповідних погоджень проєктної документації уповноваженими органами містобудування та архітектури, органами охорони культурної спадщини та Міністерством культури України, навесні 2021 року (точної дати досудовим розслідуванням не встановлено) вступив у перемовини з науковим співробітником ДП «Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України ОСОБА_17 щодо організації проведення таких досліджень.
Під час огляду земельних ділянок ОСОБА_17 повідомив ОСОБА_5 про необхідність обов`язкового проведення археологічних розкопок та здійснення нагляду у зв`язку з наявністю ймовірного культурного шару та можливих археологічних об`єктів. Незважаючи на це, ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою уникнення додаткових витрат і обов`язкових процедур погодження, відмовився від укладення договору на проведення археологічних досліджень.
У подальшому, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, ОСОБА_8 , діючи умисно та усвідомлюючи, що проведення земляних робіт на земельних ділянках, розташованих у межах історичного ареалу м. Тернополя, може призвести до настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді знищення об`єктів культурної спадщини, організувала проведення земляних робіт, досягнувши усної домовленості з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_18 щодо виконання робіт із вириття котловану за адресою: м. Тернопіль, вул. Над Ставом, 1 та 3.
При цьому безпосередню організацію та керівництво виконанням земляних робіт здійснював ОСОБА_5 , який визначав межі та параметри котловану, здійснював розбивку земельної ділянки, координував дії працівників та контролював процес виконання робіт. Діючи умисно, ОСОБА_5 усвідомлював, що земляні роботи проводяться в межах історичного ареалу міста Тернополя без отримання обов`язкових дозвільних документів, без погодження проєктної документації з уповноваженими органами містобудування та архітектури, органами охорони культурної спадщини та Міністерством культури України, а також без проведення передбачених законом археологічних досліджень.
Унаслідок організованих та проведених із застосуванням спеціальної техніки земляних робіт по викопуванню котлована глибиною 3 метри розмірами 20х25 метрів на земельних ділянках з кадастровими номерами 6110100000:02:021:0025 та 6110100000:02:021:0012 за адресою: м. Тернопіль, вул. Над Ставом, 1 та 3, було знято ґрунтовий покрив та знищено археологічний культурний шар.
Таким чином, узгоджені, умисні та протиправні дії ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 та ОСОБА_6 , вчинені за попередньою змовою групою осіб, у порушення вимог Земельного кодексу України, Законів України «Про основи містобудування», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про охорону культурної спадщини», «Про охорону археологічної спадщини», а також інших нормативно-правових актів, що регулюють порядок проведення будівельних та земляних робіт у межах історичних ареалів, призвели до пошкодження та фактичного знищення об`єкта культурної спадщини України археологічного культурного шару XVIXVIII століття м. Тернополя, чим спричинено державі шкоду на загальну суму 28 934 762,40 грн.
Слідчий у клопотанні вказує, що 03.04.2026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тернополя, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_4 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_5 , громадянина України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 298 КК України, а саме в умисному незаконному знищенні об`єкту культурно спадщини, вчиненому службовою особою з використанням службового становища, вчиненому за попередньою змовою групою осіб (в редакції Закону України № 2617-VIІІ від 22 листопада 2018).
Правова кваліфікація кримінального правопорушення знищення, руйнування об`єктів культурної спадщини чи їх частин передбачена ч. 2 ст. 298 КК України, знищення, руйнування об`єктів культурної спадщини чи їх частин вчинені службовою особою з використанням службового становища передбачена ч.5 ст.298 КК України та самовільне, всупереч установленому законом порядку вчинення будь яких дій, правомірність яких оспорюється окремим громадянином або підприємством, установою чи організацією, якщо такими діями була заподіяна значна шкода інтересам громадянина, держави чи громадським інтересам або інтересам власника - передбачена ст.356 КК України.
Слідчий зазначає, що ході досудового розслідування встановлено, що згідно інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства Юстиції України ОСОБА_5 належать корпоративні права в статутних капіталах юридичних осіб, а саме:
- Товаристві з обмеженою відповідальністю «Тернопільський віндсерфінг клуб» ідентифікаційний код юридичної особи 43962323, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 221760,00 грн;
- Товаристві з обмеженою відповідальністю «Літепло» ідентифікаційний код юридичної особи 44112855, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 5010,00 грн;
- Товаристві з обмеженою відповідальністю «Фіголь девелопмент і партнери» ідентифікаційний код юридичної особи 40265685, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 25000,00 грн;
- Товаристві з обмеженою відповідальністю «Фіголь і партнери» ідентифікаційний код юридичної особи 40265727, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 25000,00 грн;
- Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЦЮРИХ» ідентифікаційний код юридичної особи 38686860, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 3000,00 грн;
У ході проведення досудового розслідування прокурором у кримінальному провадженні, заступником начальника відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_19 в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільська обласна військова адміністрація) заявлено цивільний позов про стягнення з ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_6 на користь держави в особі Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації (код ЄРДПОУ 00022622) шкоду, завдану кримінальним правопорушенням, внаслідок знищення об`єкту культурної спадщини (археологічний культурний шар 16-18 ст. м. Тернопіль), на земельних ділянках по вул. Над Ставом, 1 та 3 в м. Тернополі, які знаходяться у межах історичного ареалу м. Тернополя, в розмірі 28 934 762,40 грн (двадцять вісім мільйонів дев`ятсот тридцять чотири тисячі сімсот шістдесят дві гривні сорок копійок).
У клопотанні сторона обвинувачення зазначає, що з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), виникла необхідність у накладенні арешту на корпоративні права в статутних капіталах юридичних осіб які належить ОСОБА_5 а саме: Товаристві з обмеженою відповідальністю «Тернопільський віндсерфінг клуб» ідентифікаційний код юридичної особи 43962323, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 221760,00 грн; Товаристві з обмеженою відповідальністю «Літепло» ідентифікаційний код юридичної особи 44112855, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 5010,00 грн; Товаристві з обмеженою відповідальністю «Фіголь девелопмент і партнери» ідентифікаційний код юридичної особи 40265685, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 25000,00 грн; Товаристві з обмеженою відповідальністю «Фіголь і партнери» ідентифікаційний код юридичної особи 40265727, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 25000,00 грн; Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЦЮРИХ» ідентифікаційний код юридичної особи 38686860, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 3000,00 грн;
Згідно пункту 7 частини другої статті 131 КПК України, одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 170 КПК України, арешт майна допускається з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).
Частиною шостою статті 170 КПК України передбачено, що у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
У клопотанні слідчого наведені відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, які в сукупності з доданими матеріалами кримінального провадження дають слідчому судді підстави дійти висновку, що було вчинено вказане кримінальне правопорушення, внаслідок вчинення якого було завдано шкоду, що підтверджується долученими до клопотання доказами, а також, що підозрюваний має у своїй власності майно, щодо арешту якого ставиться питання у клопотанні слідчого.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, встановив наявність достатніх підстав вважати, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду в разі задоволення цивільного позову, зокрема шляхом відчуження корпоративних прав, зміни складу учасників товариства або іншим способом розпорядження такими правами.
Враховуючи вищевикладене, а саме те, що у кримінальному провадженні №12021210000000219 прокурором в інтересах держави в особі Тернопільської обласної державної адміністрації (Тернопільська обласна військова адміністрація)заявлено цивільний позов, слідчий суддя вважає, що з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, клопотання слідчого необхідно задовольнити та накласти арешт на майно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме на корпоративні права в статутних капіталах юридичних осіб: Товаристві з обмеженою відповідальністю «Тернопільський віндсерфінг клуб» ідентифікаційний код юридичної особи 43962323, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 221760,00 грн; Товаристві з обмеженою відповідальністю «Літепло» ідентифікаційний код юридичної особи 44112855, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 5010,00 грн; Товаристві з обмеженою відповідальністю «Фіголь девелопмент і партнери» ідентифікаційний код юридичної особи 40265685, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 25000,00 грн; Товаристві з обмеженою відповідальністю «Фіголь і партнери» ідентифікаційний код юридичної особи 40265727, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 25000,00 грн; Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЦЮРИХ» ідентифікаційний код юридичної особи 38686860, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 становить 3000,00 грн
При цьому слідчим суддею враховано, що обмеження права власності є розумним та співрозмірним завданням кримінального провадження, а вартість майна, що арештовується є співмірним розміру завданої кримінальним правопорушенням шкоди.
Одночасно роз`яснюю, що згідно із статтею 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково, якщо буде доведено, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 170, 172-173 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_4 , погоджене заступником начальника відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про арешт майна, у кримінальному провадженні №12021210000000219 від 19.08.2021 - задовольнити.
Накласти арешт на майно, шляхом заборони його відчуження, власником якого є ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , а саме на корпоративні права в статутних капіталах юридичних осіб:
- Товаристві з обмеженою відповідальністю «Тернопільський віндсерфінг клуб» ідентифікаційний код юридичної особи 43962323, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 на суму 221760,00 грн;
- Товаристві з обмеженою відповідальністю «Літепло» ідентифікаційний код юридичної особи 44112855, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 на суму 5010,00 грн;
- Товаристві з обмеженою відповідальністю «Фіголь девелопмент і партнери» ідентифікаційний код юридичної особи 40265685, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 на суму 25000,00 грн;
- Товаристві з обмеженою відповідальністю «Фіголь і партнери» ідентифікаційний код юридичної особи 40265727, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 на суму 25000,00 грн;
- Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЦЮРИХ» ідентифікаційний код юридичної особи 38686860, розмір частки у статутному капіталі ОСОБА_5 на суму 3000,00 грн.
Контроль за виконанням ухвали покласти на заступника начальника відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Роз`яснити, що відповідно до ч.1 ст.174 КПК України, особи, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1