Єдиний державний реєстр судових рішень 490/5154/26 17.06.2026
н\п 1-кс/490/2455/2026
УКРАЇНА
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2026 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_6 , про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_6 про дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22026230000000267 від 28.05.2026 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На обґрунтування клопотання вказано, що слідчим відділом УСБУ в Херсонській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22026230000000267 від 28.05.2026 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Так, ОСОБА_7 , являючись громадянином України, будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що Херсонська область є невід`ємною складовою частиною України, та порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи на тимчасово окупованій збройними силами російської федерації території м. Херсону Херсонської області, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 26.08.2022, діючи з прямим умислом, з ідеологічних та корисливих мотивів, вирішив добровільно зайняти керівну посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, зокрема в окупаційній адміністрації російської федерації - Міністерстві сільського господарства та рибальства Херсонської області.
З метою реалізації свого злочинного умислу громадянин України ОСОБА_7 , діючи умисно, з ідеологічних та корисливих мотивів, у невстановлений досудовим слідством час, але не раніше 26.08.2022, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Херсону Херсонської області, прийняв пропозицію невстановлених досудовим розслідуванням представників окупаційної влади та добровільно зайняв посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території м. Херсона, зокрема в окупаційній адміністрації російської федерації, а саме начальника адміністративно-господарського відділу департаменту адміністративних робіт т.зв. Міністерства сільського господарства та рибальства Херсонської області.
20.05.2026 р. ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У передбачений законом спосіб повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_7 опубліковано в газеті «Урядовий кур`єр» та на сайті Офісу Генеральної прокуратури України.
Підозрюваний ОСОБА_7 , відповідно вимог ст.ст. 133, 135 КПК України викликався 25, 26, 27 травня 2026 року до слідчого відділу УСБУ в Херсонській області. Підозрюваний жодного разу не з`явився, про причини неявки не повідомив.
Беручи до уваги те, що на теперішній час ОСОБА_7 перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також те, що останній неодноразово викликався до органу досудового розслідування, шляхом публікації повісток про виклик в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, але жодного разу на виклики слідчого не з`явився, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв`язку з чим підозрюваний ОСОБА_7 28.05.2026 оголошений в розшук.
Посилаючись на те, що ОСОБА_7 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, на виклики слідчого до органу досудового розслідування не з`являється, про причини своєї неявки не повідомляє, слідчий просить про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, пославшись на обставини, у ньому викладені.
Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_4 вирішення клопотання залишив на розсуд суду.
Вислухавши доводи прокурора, захисника підозрюваного, дослідивши матеріали, додані до клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення.
Так, ч. 1 ст. 297-1 КПК України встановлено, що спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Згідно із ч. 2 ст. 297-1 КПК України передбачено, зокрема, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ст. 297-5 КПК України повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов`язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Копії процесуальних документів, що підлягають врученню підозрюваному, надсилаються захиснику.
Згідно до ч. 5 ст. 139 КПК України встановлено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Пунктом 20-1 Розділу XІ ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КПК України визначено, що тимчасово, але не пізніше дня початку діяльності Державного бюро розслідувань (опублікування у газеті «Урядовий кур`єр» відповідного повідомлення його керівником): спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 365, 368, 368-2, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цьому абзаці, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Положення частини п`ятої статті 139 цього Кодексу у разі вчинення злочинів, визначених в абзаці другому цього пункту, поширюються також на осіб, які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
У клопотанні слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування мають також зазначатися фактичні дані про перебування особи за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій ст. 297-1 цього Кодексу, а також у цьому пункті, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (inabsentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Вимоги щодо особливостей застосування глави 24-1 цього Кодексу, передбачені цим пунктом, поширюються на кримінальні провадження, у яких підозрюваний, крім неповнолітнього, на момент звернення до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування або обвинувальним актом оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні відомості, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Згідно ч. 5 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, підтверджується даними:
-протоколу допиту свідка ОСОБА_8 від 11.03.2026, яка пояснила, що після окупації м. Херсон в 2022 р. вона працевлаштувалась бухгалтером в т.зв. Департаменті агропромислового комплексу, створеному окупаційною адміністрацією, яке у подальшому було реорганізовано у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства. У вказаному же міністерстві на посаді начальника адміністративно-господарського відділу департаменту адміністративних робіт працював ОСОБА_7 ;
-протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 11.03.2026, відповідно до якого свідок ОСОБА_8 впізнала ОСОБА_7 ;
-протоколу допиту свідка ОСОБА_9 від 05.03.2026, який пояснив, що після окупації м. Херсон, він працевлаштувався економістом до незаконно створеного окупаційною владою Департаменту агропромислового комплексу, створеному окупаційною адміністрацією, яке у подальшому було реорганізовано у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства. В цьому ж міністерстві на посаді начальника адміністративно-господарського відділу департаменту адміністративних робіт працював ОСОБА_7 ;
-протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.11.2023, відповідно до якого свідок ОСОБА_9 впізнав ОСОБА_7 ;
-протоколу допиту свідка ОСОБА_10 від 20.03.2026, яка пояснила, що у 2022 р., після окупації м. Херсон, вона працевлаштувався у хозвідділ до незаконно створеного окупаційною владою Департаменту агропромислового комплексу, створеному окупаційною адміністрацією, яке у подальшому було реорганізовано у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства. У вказаному незаконному органі влади працював ОСОБА_7 начальником адміністративно-господарського відділу департаменту адміністративних робіт, зайняв її добровільно;
-протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.03.2026, відповідно до якого свідок ОСОБА_10 впізнала ОСОБА_7 ;
-протоколу допиту свідка ОСОБА_11 від 17.04.2026, який пояснив, що під час окупації м. Херсон в 2022 р. вона працювала у незаконно створеному окупаційною владою Департаменті агропромислового комплексу, створеному окупаційною адміністрацією, яке у подальшому було реорганізовано у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства начальником кадрів. У вказаному незаконному органі влади працював ОСОБА_7 начальником відділу адміністративно-господарського відділу департаменту адміністративних робіт, зайняв її добровільно;
-протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 17.04.2026, відповідно до якого свідок ОСОБА_11 впізнала ОСОБА_7 ;
-протоколу допиту свідка ОСОБА_12 від 17.04.2026, який пояснив, що під час окупації м. Херсон в 2022 р. він працював у незаконно створеному окупаційною владою Департаменті агропромислового комплексу, створеному окупаційною адміністрацією, яке у подальшому було реорганізовано у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства. У вказаному незаконному органі влади працював ОСОБА_7 начальником відділу адміністративно-господарського відділу департаменту адміністративних робіт, зайняв її добровільно;
-протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 17.04.2026, відповідно до якого свідок ОСОБА_12 впізнав ОСОБА_7 ;
-протоколу допиту свідка ОСОБА_13 від 17.04.2026, який пояснив, що під час окупації м. Херсон в 2022 р. він працював у незаконно створеному окупаційною владою Департаменті агропромислового комплексу, створеному окупаційною адміністрацією, яке у подальшому було реорганізовано у т.зв. міністерство сільського господарства та риболовства. У вказаному незаконному органі влади працював ОСОБА_7 начальником адміністративно-господарського відділу департаменту адміністративних робіт, зайняв посаду добровільно;
-протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 17.04.2026, відповідно до якого свідок ОСОБА_13 впізнав ОСОБА_7 ;
- протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 21.01.2026, відповідно до якого в Херсонському міському суді вилучено документи кримінального провадження №22022230000000331 від 22.08.2022, які підтверджують зайняття ОСОБА_7 посади начальника адміністративно-господарського відділу департаменту адміністративних робіт т.зв. Міністерства сільського господарства та рибальства Херсонської області.
Досліджені у судовому засіданні дані є достатньо вагомими у своїй сукупності для висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.
20.05.2026 р. ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, про що у загально державному засобі масової інформації газеті «Урядовий кур`єр», а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено відповідне повідомленняв порядку ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України.
Вказаний факт підтверджений прокурором у судовому засіданні документально.
Підозрюваний ОСОБА_7 , будучи викликаним до органу досудового розслідування шляхом публікацій в засобах масової інформації - газеті «Урядовий кур`єр» та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора повісток про виклик на 25, 26, 27 травня 2026 року до слідчого не з`явився, не повідомивши про причини неявки, що в тому числі свідчить про переховування від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
У зв`язку з неприбуттям підозрюваного ОСОБА_7 на неодноразові виклики до органу досудового розслідування, переховуванням з метою ухилення від кримінальної відповідальності, постановою слідчого від 28.05.2026 р. ОСОБА_7 оголошено у розшук.
Матеріалами клопотання підтверджується, що підозрюваний ОСОБА_7 на даний час перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме: Генічеський район, с. Щасливцеве.
З урахуванням наведеного, а також того, що ОСОБА_7 , який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, що згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжкого злочину, санкцією за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності за ймовірно вчинений ним тяжкий злочини, виїхавши на тимчасово окуповану територію України, за викликом слідчого у загальнодержавному засобі масової інформації газеті «Урядовий кур`єр» та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора про необхідність його прибуття до найближчого територіально розташованого органу Служби безпеки України, неодноразово не з`явився, у зв`язку із чим був оголошений у розшук, наявні підстави для здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного, а відтак, і задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 135, 139, 297-1, 297-5, п. 20-1 Розділу XІ Перехідних положень КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22026230000000267 від 28.05.2026 відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1