Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
09.06.2026Справа № 910/3005/25
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Ломаки В.С.,
за участю секретаря судового засідання: Видиш А.В.
розглянувши у порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом Управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргазтрейдинг"
про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 2 178 522,52 грн.,
За участі представників сторін:
від позивача: Федорчук О.В. (у порядку самопредставництва);
від відповідача: не з`явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації (далі - позивач, Управління) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргазтрейдинг" (далі - відповідач, Товариство) про визнання недійсними додаткових угод від 23.07.2024 року № 7, від 31.10.2024 року № 8, від 31.10.2024 року № 9, від 31.10.2024 року № 10, від 26.11.2024 року № 11 та від 17.12.2024 року № 12 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу від 01.01.2024 року № 1, а також стягнення з відповідача 2 178 522,52 грн. надмірно сплачених грошових коштів.
Ухвалою від 17.03.2025 року господарський суд міста Києва залишив означену позовну заяву без руху з одночасним встановленням Управлінню строку та способу усунення її недоліків.
25.03.2025 року через систему "Електронний суд" надійшла заява Управління від 25.03.2025 року про усунення недоліків позовної заяви.
Враховуючи наведені обставини, ухвалою від 28.03.2025 року господарський суд міста Києва відкрив провадження у справі № 910/3005/25, вирішив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 15.04.2025 року.
14.04.2025 року через систему "Електронний суд" надійшов відзив Товариства від 14.04.2025 року на позовну заяву, в якому останнє заперечило проти задоволення вимог позивача з огляду на те, що перед підписанням та укладенням оскаржуваних додаткових угод відповідач звертався до споживача з відповідними листами (що не заперечується самим Управлінням) та з документами, що підтверджують коливання ціни на ринку електричної енергії. Відповідні додаткові угоди були направлені споживачу, в тому числі, з даними результатів торгів на ринку "на добу наперед" в ОЕС України згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" та розрахунком уточненої ціни, за результатами розгляду яких споживач погодився з умовами, що викладені в угодах, шляхом їх підписання. Наведені обставини підтверджують коливання ціни одиниці товару на ринку електричної енергії у бік збільшення та у бік зменшення протягом дії Договору. Отже, помилковими є твердження позивача про те, що спірні додаткові угоди суперечать пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки Управлінням не враховано, що обмеження збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10 відсотків від початкової ціни договору про закупівлю, встановлене пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", не застосовується до правовідносин за укладеним між сторонами договором і це прямо передбачено пунктами 3-7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про публічні закупівлі" та пунктом 17 "Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178.
Постановою № 1178 Кабінет Міністрів України на час дії правового режиму воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, зняв обмеження на допустимий відсоток підвищення ціни та на періодичність такого підвищення. Наведені обставини нівелюють доводи позивача про відсутність відомостей про коливання ціни на електричну енергію. Крім іншого, позивачем не надано жодного доказу, яким би спростовувалася офіційна інформація, розміщена на сайті ДП "Оператор ринку", а також не надано доказів на підтвердження своїх аргументів. За вказаних обставин, з огляду на положення пункту 19 Особливостей, відповідач вказав про відсутність, на його думку, підстави для визнання недійсними оскаржуваних додаткових угод та стягнення з постачальника на користь Управління грошових коштів у розмірі 2 178 522,52 грн.
Крім того, у відзиві на позовну заяву Товариство просило суд зупинити провадження у справі № 910/3005/25 до закінчення перегляду в касаційному порядку Великої Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24 та оприлюднення в установленому законом порядку повного тексту відповідного судового рішення.
У підготовчому засіданні 15.04.2025 року суд встановив позивачу процесуальний строк на подання відповіді на відзив на позовну заяву до 25.04.2025 року, встановив відповідачу процесуальний строк на подання заперечень до 05.05.2025 року, а також відклав підготовче засідання на 14.05.2025 року.
24.04.2025 року через систему "Електронний суд" надійшла відповідь Управління від 24.04.2025 року на відзив на позовну заяву, в якій останнє вказало, що за висновками Великої Палати Верховного Суду норми пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII не дозволяють збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю. Водночас станом на 24.04.2025 року вищезазначений висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду в справі № 922/2321/22, є обов`язковим для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, та враховується іншими судами при застосуванні таких норм права.
У підготовчому засіданні 14.05.2025 року суд постановив протокольну ухвалу про продовження строку проведення підготовчого провадження у справі № 910/3005/25 на 30 днів, а також відклав підготовче засідання на 11.06.2025 року.
Ухвалою від 11.06.2025 року господарський суд міста Києва зупинив провадження у справі № 910/3005/25 до закінчення перегляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24 у подібних правовідносинах, а також зобов`язав учасників справи повідомити суд про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у цій справі.
Ухвалою від 22.12.2025 року господарський суд міста Києва поновив провадження у справі № 910/3005/25 та призначив її до розгляду в підготовчому засіданні на 27.01.2026 року.
26.01.2026 року через систему "Електронний суд" надійшли письмові пояснення Товариства від 26.01.2026 року по суті спору, з урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2025 року в справі № 920/19/24, а також з долученням Висновку науково-правової експертизи Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України від 24.07.2025 року № 126/78-е щодо питання доктринального тлумачення та застосування окремих норм і положень законодавства України, а саме Закону України "Про публічні закупівлі".
26.01.2026 року через систему "Електронний суд" надійшло клопотання Товариства від 26.01.2026 року, в якому останнє просило суд закрити провадження у даній справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України. В обґрунтування цього клопотання відповідач посилався на те, що заявлений позивачем спосіб захисту суперечить статті 92 Конституції України, принципу lex specialis derogat generali та принципу правової визначеності, а відтак спір не може бути вирішений у заявлений спосіб у порядку господарського судочинства.
Крім того, 26.01.2026 року через систему "Електронний суд" надійшло клопотання Товариства від 26.01.2026 року про відкладення підготовчого засідання на іншу дату.
Ухвалою від 27.01.2026 року господарський суд міста Києва відклав підготовче засідання на 18.02.2026 року
09.02.2026 року через систему "Електронний суд" надійшли заперечення Управління від 06.02.2026 року проти задоволення клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
17.02.2026 року через систему "Електронний суд" надійшло клопотання Товариства від 17.02.2026 року про проведення призначеного на 18.02.2026 року підготовчого засідання без участі представника відповідача.
Разом із тим, підготовче засідання, призначене на 18.02.2026 року, не відбулось, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді Ломаки В.С.
Ухвалою від 24.03.2026 року господарський суд міста Києва призначив підготовче засідання у справі № 910/3005/25 на 21.04.2026 року.
У підготовчому засіданні 21.04.2026 року представник відповідача не підтримав раніше подане Товариством клопотання від 26.01.2026 року про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України та просив суд його не розглядати, у зв`язку з чим, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розгляду по суті та вирішення означеного клопотання відповідача.
Ухвалою від 21.04.2026 року господарський суд міста Києва закрив підготовче провадження у справі № 910/3005/25 та призначив її до судового розгляду по суті на 06.05.2026 року.
У судовому засіданні 06.05.2026 року оголошувалася перерва до 20.05.2026 року.
До початку призначеного судового засідання 20.05.2026 року через систему "Електронний суд" надійшло клопотання Товариства від 19.05.2026 року, в якому останнє просило суд повернутися до стадії підготовчого провадження у справі № 910/3005/25 та зупинити провадження у цій справі на підставі пункту 5 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України до закінчення розгляду Конституційним Судом України справи № 3-78/2026 (178/26) за конституційною скаргою ТОВ "УКР ГАЗ РЕСУРС" (від 06.04.2026 року № 16/178) щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
У судовому засіданні 20.05.2026 року оголошувалася перерва до 09.06.2026 року.
08.06.2026 року через систему "Електронний суд" надійшло клопотання позивача, в якому останній вказав про наявність підстав для розгляду даної справи по суті за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 09.06.2026 року суд відмовив у задоволенні клопотання Товариства від 19.05.2026 року про повернення до стадії підготовчого провадження у справі № 910/3005/25, врахувавши, зокрема, правові висновки Верховного Суду про те, що стадія підготовчого провадження з огляду на її мету є не формальною, а реальною запорукою здійснення ефективного правосуддя на стадії розгляду справи по суті, а можливість повернення до стадії підготовчого провадження з будь-яких підстав нівелює саме значення стадій господарського процесу: як підготовчого провадження, так і стадії розгляду справи по суті.
Суд також врахував імперативні положення частини 3 статті 195 Господарського процесуального кодексу України, за якими провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3-1 частини першої статті 227 та пунктом 1 частини першої статті 228 цього Кодексу.
Зважаючи на викладене, а також враховуючи відсутність ґрунтовних підстав для повернення до стадії підготовчого провадження у справі № 910/3005/25, суд залишив без задоволення клопотання Товариства від 19.05.2026 року в частині зупинення провадження у наведеній справі.
У судовому засіданні 09.06.2026 року представник Управління підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, та наполягав на їх задоволенні.
Товариство про дату, час і місце розгляду справи було повідомлене належним чином та в установленому законом порядку, проте явку свого уповноваженого представника у призначене на 09.06.2026 року судове засідання не забезпечило.
У судовому засіданні 09.06.2026 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2023 року Управління в мережі Інтернет на веб-порталі уповноваженого органу "Prozorro-публічні закупівлі" опублікувало оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-12-07-007479-a щодо закупівлі електричної енергії обсягом 5 300 000 кВт*год загальною очікуваною вартістю 32 860 000,00 грн., переможцем яких було визнано Товариство з ціновою пропозицією 30 899 000,00 грн.
Враховуючи вказані обставини, 01.01.2024 року між Управлінням (споживач) та Товариством (постачальник) укладено договір про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу № 1 (далі - Договір), за умовами якого постачальник зобов`язався постачати споживачу у 2024 році електричну енергію, код 09310000-5 - Електрична енергія за ДК 021:2015 "Єдиний закупівельний словник" (далі - електрична енергія/товар/електроенергія), а споживач, у свою чергу, - прийняти та оплатити електричну енергію на умовах цього Договору.
Наведений правочин підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений відбитками печаток означених суб`єктів господарювання.
За умовами пунктів 2.2, 2.3 Договору очікувані договірні обсяги закупівель електричної енергії за цим Договором становлять 5 300 000 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. Очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та потреби замовника в електроенергії.
Пунктом 3.1 Договору встановлено, що термін поставки (передачі) товару: з дати, зазначеної в Повідомленні, але не раніше дати зміни постачальника, що підтверджується відповідним повідомленням Адміністратора комерційного обліку до 31.12.2024 року включно.
Відповідно до пункту 5.1 Договору його загальна вартість становить 25 749 166,67 грн., крім того ПДВ - 5 149 833,33 грн., разом з ПДВ - 30 899 000,00 грн.
До загальної вартості цього Договору включено витрати на послуги з передачі електричної енергії за регульованими тарифами (пункт 5.2 Договору).
За змістом пункту 2 Додатку № 2 до Договору (Порядок розрахунку та зміни ціни постачання електричної енергії) ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) на момент укладення Договору становить 5,83 грн. з ПДВ.
Пунктом 3 цього Додатку передбачено, що зміна ціни за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) регламентується щомісячно шляхом укладання додаткової угоди, з урахуванням пункту 1 цього Додатка та підпункту 7 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178. У такому разі постачальник письмово звертається до споживача щодо зміни ціни за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) та внесення змін / доповнень до пункту 2 цього Додатка та зазначає інформацію про зміну ціни.
Зміна ціни на ринку "на добу наперед" підтверджується інформацією з сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/.
Зміна регульованих (цін) тарифів на послуги з розподілу та/або передачі електричної енергії підтверджується постановами Регулятора, що затверджені у встановленому законодавством порядку.
Сторони повідомлені про зміну ціни Договору згідно із встановленим у цьому Додатку порядком.
Пунктами 5.8-5.10 цієї угоди передбачено, що вартість спожитої електричної енергії визначається як добуток обсягу спожитої електричної енергії на ціну за 1 кВт*год, визначену Додатком № 2 до Договору.
Фактично спожитий обсяг електричної енергії у кожному розрахунковому періоді визначається на підставі даних комерційного обліку та фіксується в акті приймання-передачі (акті приймання-передавання/акті прийому-передачі).
Оплата проводиться за умови наявності бюджетного фінансування протягом 5 робочих днів з моменту виставлення рахунку та надання акта приймання-передачі (акта прийняття-передавання/акта прийому-передачі), але не пізніше 20-го дня місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем).
Умовами пунктів 13.1-13.5 Договору встановлено, що зміни до договору про закупівлю можуть вноситись у випадках, зазначених у цьому Договорі, та оформляються у письмовій формі шляхом укладення додаткової угоди.
Пропозицію щодо внесення змін до Договору може зробити кожна із сторін Договору.
Пропозиція щодо внесення змін до Договору має містити обґрунтування необхідності внесення таких змін до Договору і вражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття. Обмін інформацією щодо внесення змін до Договору здійснюється у письмовій формі шляхом взаємного листування.
Зміна Договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлене Договором або законом. Водночас Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення Договору другою стороною та в інших випадках, встановлених Договором або законом.
Додаткові угоди та додатки до цього Договору є його невід`ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані сторонами.
За змістом пункту 14.1 Договору останній набуває чинності з 01.01.2024 року та діє до 31.12.2024 року включно, а в частині виконання зобов`язань сторонами - до повного їх виконання.
Відповідно до пункту 14.6 Договору істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
14.6.1. зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника.
Сторони можуть внести зміни до договору у разі зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача, а також у випадку зменшення обсягу споживчої потреби товару. У такому випадку ціна договору зменшується залежно від зміни таких обсягів;
14.6.2. погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Сторони протягом дії цього Договору можуть внести зміни у Договір в частині ціни за одиницю товару у разі коливання ціни товару на ринку у разі настання надзвичайної ситуації в енергосистемі (якщо "ринок на добу наперед" тимчасово не зможе функціонувати відповідно до Закону Україну "Про електричну енергію"). В такому випадку постачальник письмово звертається до споживача щодо зміни ціни за одиницю товару. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою(ами) (завіреними копіями довідок) компетентного органу (Торгово-промислової палати України та/або її регіональних представництв або ДП "Держзовнішінформ", або ДП "Укрпромзовнішекспертиза" чи іншого погодженого сторонами органу щодо величини коливання на ринку. В письмовому зверненні постачальник наводить посилання на зміни в нормативно-правових актах щодо формування ціни або умов постачання електричної енергії, на підставі яких вносяться зміни. У разі настання надзвичайної ситуації в енергосистемі (якщо "ринок на добу наперед" тимчасово не зможе функціонувати відповідно до Закону Україну "Про електричну енергію"), умови Додатка № 2 до Договору не застосовуються;
14.6.3. покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі про закупівлю;
14.6.4. продовження строку дії Договору про закупівлю та/або строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Форма документального підтвердження об`єктивних обставин визначатиметься Замовником у момент виникнення об`єктивних обставин (з огляду на їхні особливості) з дотриманням чинного законодавства;
14.6.5. погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг).
Сторони можуть внести зміни до Договору в разі узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів;
14.6.6. зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв`язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування.
Сторони можуть внести зміни до Договору в разі зміни згідно із законодавством ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв`язку зі зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування. Зміна ціни у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв`язку зі зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування. Може відбуватися як в бік збільшення, так і в бік зменшення, сума Договору може змінюватися залежно від таких змін без зміни обсягу закупівлі. Підтвердженням можливості внесення таких змін будуть чинні (введені в дію) нормативно-правові акти Держави;
14.6.7. зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в Договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Сторони вносять відповідні зміни в разі зміни регульованих цін (тарифів) на передачу та/або розподіл електричної енергії та/або середньозважених цін на електричну енергію на ринку "на добу наперед" згідно з Додатком № 2 до Договору;
14.6.8. зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону, а саме дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.
Ці зміни можуть бути внесені до закінчення терміну дії Договору про закупівлю. 20 % будуть відраховуватись від початкової суми укладеного Договору про закупівлю на момент укладення договору про закупівлю згідно з ціною переможця процедури закупівлі.
Суд встановив, що Додатковою угодою від 22.02.2024 року № 1 сторони Договору внесли зміни до пунктів 2.2, 5.1 цього правочину, виклавши їх у новій редакції, за якою очікувані договірні обсяги закупівель електричної енергії за цим Договором становлять 5 300 000 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. В зв`язку зі зміною ціни за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) загальна сума Договору зменшується на 2 902 598,00 грн. з ПДВ. Загальна вартість Договору становить 23 330 335,67 грн., крім того ПДВ - 4 666 067,00 грн., разом з ПДВ - 27 996 402,00 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.01.2024 року по 31.01.2024 року становить 5,28234 грн. за 1 кВт*год з ПДВ.
У пункті 6 Додаткової угоди № 1 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.01.2024 року.
Додатковою угодою від 21.03.2024 року № 2 сторони Договору внесли зміни до пунктів 2.2, 5.1 цього правочину, виклавши їх у новій редакції, за якою очікувані договірні обсяги закупівель електричної енергії за цим Договором становлять 5 300 000 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. В зв`язку зі зміною ціни за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) загальна сума Договору зменшується на 3 353 354,30 грн. з ПДВ. Загальна вартість Договору становить 20 535 873,08 грн., крім того ПДВ - 4 107 174,62 грн., разом з ПДВ - 24 643 047,70 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.02.2024 року по 31.01.2024 року становить 4,589988 грн. за 1 кВт*год з ПДВ.
У пункті 6 Додаткової угоди № 2 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.02.2024 року.
Додатковою угодою від 24.04.2024 року № 3 сторони Договору внесли зміни до пунктів 2.2, 5.1 цього правочину, виклавши їх у новій редакції, за якою очікувані договірні обсяги закупівель електричної енергії за цим Договором становлять 5 300 000 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. В зв`язку зі зміною ціни за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) загальна сума Договору зменшується на 913 834,57 грн. з ПДВ. Загальна вартість Договору становить 19 774 344,28 грн., крім того ПДВ - 3 954 868,85 грн., разом з ПДВ - 23 729 213,13 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.03.2024 року по 31.12.2024 року становить 4,379868 грн. за 1 кВт*год з ПДВ.
У пункті 6 Додаткової угоди № 3 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.03.2024 року.
Додатковою угодою від 20.05.2024 року № 4 сторони Договору внесли зміни до пункту 5.1 цього правочину, виклавши його у новій редакції, за якою загальна вартість Договору становить 20 357 068,22 грн., крім того ПДВ - 4 071 413,64 грн., разом з ПДВ - 24 428 481,86 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.04.2024 року по 31.04.2024 року становить 3,79874 грн. за 1 кВт*год без ПДВ, з ПДВ - 4,558488 грн.
У пункті 4 Додаткової угоди № 4 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.04.2024 року.
Додатковою угодою від 18.06.2024 року № 5 сторони Договору внесли зміни до пунктів 2.2, 5.1 цього правочину, виклавши їх у новій редакції, за якою очікувані договірні обсяги закупівель електричної енергії за цим Договором становлять 5 300 000 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. Загальна вартість Договору становить 23 433 537,64 грн., крім того ПДВ - 4 686 707,53 грн., разом з ПДВ - 28 120 245,17 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.05.2024 року по 31.05.2024 року становить 4,66728 грн. за 1 кВт*год без ПДВ.
У пункті 5 Додаткової угоди № 5 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.05.2024 року.
Додатковою угодою від 28.06.2024 року № 6 сторони внесли зміни до пункту 17 Договору "Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін".
Разом із тим, враховуючи лист постачальника з відповідною довідкою, а також надання Товариством розрахунку уточненої ціни електроенергії за період з 01.06.2024 року по 30.06.2024 року (згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії в період з 01.06.2024 року по 30.06.2024 року становить 5,82266 грн. без ПДВ (20 %)), 23.07.2024 року сторони уклали Додаткову угоду № 7 до Договору, якою внесли зміни до його пунктів 2.2 та 5.1, виклавши їх у новій редакції, за якою очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим Договором становлять 5 068 368 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. Загальна вартість Договору становить 25 749 166,67 грн., крім того ПДВ - 5 149 833,33 грн., разом з ПДВ - 30 899 000,00 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.06.2024 року по 30.06.2024 року становить 5,82266 грн. за 1 кВт*год без ПДВ.
У пункті 5 Додаткової угоди № 7 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.06.2024 року.
Суд зазначає, що листом від 23.09.2024 року № 1098 Управління звернулося до Товариства з проханням залишити незмінним тариф за 1 кВт*год електричної енергії в розмірі 5,82266 грн. за 1 кВт*год без ПДВ з липня 2024 року, враховуючи відсутність у позивача кошторисних призначень в помісячному плані асигнувань.
Разом із тим, листом від 17.10.2024 року № 178 Товариство повідомило Управління про те, що відповідно до частини 2 статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Відповідач також вказав, що він у повному обсязі виконав покладені на нього зобов`язання за Договором у період з липня по серпень 2024 року та поставив Управлінню електроенергію, яку останнє використало протягом наведеного періоду. Враховуючи наведене, Товариство зазначило про відсутність підстав для погодження звернення Управління щодо залишення незмінним тарифу на електроенергію з липня 2024 року.
Відтак, враховуючи надання Товариством розрахунку уточненої ціни електроенергії за період з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року (згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії в період з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року становить 6,37394 грн. без ПДВ (20 %)), 31.10.2024 року сторони уклали Додаткову угоду № 8 до Договору, якою внесли зміни до його пунктів 2.2 та 5.1, виклавши їх у новій редакції, за якою очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим Договором становлять 4 506 911,57 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. Загальна вартість цього Договору становить 25 749 166,67 грн., крім того ПДВ - 5 149 833,33 грн., разом з ПДВ - 30 899 000,00 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.07.2024 року по 31.07.2024 року становить 7,648728 грн. за 1 кВт*год з ПДВ.
У пункті 5 Додаткової угоди № 8 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.07.2024 року.
Зважаючи на надання Товариством розрахунку уточненої ціни електроенергії за період з 01.08.2024 року по 31.08.2024 року (згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії в період з 01.08.2024 року по 31.08.2024 року становить 6,15047 грн. без ПДВ (20 %)), 31.10.2024 року сторони уклали Додаткову угоду № 9 до Договору, якою внесли зміни до його пунктів 2.2 та 5.1, виклавши їх у новій редакції, за якою очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим Договором становлять 4 450 957,57 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. Загальна вартість цього Договору становить 25 236 620,94 грн., крім того ПДВ - 5 047 324,19 грн., разом з ПДВ - 30 283 945,13 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.08.2024 року по 31.08.2024 року становить 7,380564 грн. за 1 кВт*год з ПДВ.
У пункті 5 Додаткової угоди № 9 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.08.2024 року.
Враховуючи надання Товариством розрахунку уточненої ціни електроенергії за період з 01.09.2024 року по 30.09.2024 року (згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії в період з 01.09.2024 року по 30.09.2024 року становить 6,07767 грн. без ПДВ (20 %)), 31.10.2024 року сторони уклали Додаткову угоду № 10 до Договору, якою внесли зміни до його пунктів 2.2 та 5.1, виклавши їх у новій редакції, за якою очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим Договором становлять 4 450 957,57 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. Загальна вартість цього Договору становить 25 083 776,25 грн., крім того ПДВ - 5 016 755,25 грн., разом з ПДВ - 30 100 531,50 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.09.2024 року по 30.09.2024 року становить 7,293204 грн. за 1 кВт*год з ПДВ.
У пункті 5 Додаткової угоди № 10 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.09.2024 року.
Зважаючи на надання Товариством розрахунку уточненої ціни електроенергії за період з 01.10.2024 року по 31.10.2024 року (згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії в період з 01.10.2024 року по 31.10.2024 року становить 6,07357 грн. без ПДВ (20 %)), 26.11.2024 року сторони уклали Додаткову угоду № 11 до Договору, якою внесли зміни до його пунктів 2.2 та 5.1, виклавши їх у новій редакції, за якою очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим Договором становлять 4 838 051 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. Загальна вартість цього Договору становить 25 076 187,61 грн., крім того ПДВ - 5 015 237,52 грн., разом з ПДВ - 30 091 425,13 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.10.2024 року по 31.10.2024 року становить 7,288284 грн. за 1 кВт*год з ПДВ.
У пункті 5 Додаткової угоди № 11 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.10.2024 року.
Враховуючи надання Товариством розрахунку уточненої ціни електроенергії за період з 01.11.2024 року по 30.11.2024 року (згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії в період з 01.11.2024 року по 30.11.2024 року становить 5,98309 грн. без ПДВ (20 %)), 17.12.2024 року сторони уклали Додаткову угоду № 12 до Договору, якою внесли зміни до його пунктів 2.2 та 5.1, виклавши їх у новій редакції, за якою очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим Договором становлять 4 838 051 кВт*год та визначені в Додатку № 1 до Договору. Загальна вартість цього Договору становить 24 943 430,39 грн., крім того ПДВ - 4 988 686,08 грн., разом з ПДВ - 29 932 116,47 грн.
Також сторони внесли зміни до пункту 2 Додатку № 2 до Договору та погодили, що ціна за 1 кВт*год електричної енергії (Ц) з 01.11.2024 року по 30.11.2024 року становить 7,179708 грн. за 1 кВт*год з ПДВ.
У пункті 5 Додаткової угоди № 12 сторони дійшли згоди, що згідно з частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до її укладення, а саме: з 01.11.2024 року.
Слід також зазначити, що у Додатковій угоді від 30.12.2024 року № 13 сторони погодили продовжити строк дії Договору та викласти його пункт 14.1 у новій редакції, за якою Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.01.2025 року, в частині проведення розрахунків - до повного їх виконання, а в частині постачання електричної енергії - до 31.12.2024 року.
Таким чином, протягом, зокрема, липня - грудня 2024 року до Договору неодноразово та послідовно вносилися зміни щодо ціни одиниці товару, що призвело до збільшення ціни означеного товару, яке в кінцевому результаті у відсотковому співвідношенні відносно до передбаченої в Договорі початкової вартості електричної енергії склало більше 23 %.
Зі змісту наявних у матеріалах справи документів, зокрема, актів приймання-передачі електричної енергії від 31.01.2024 року за січень 2024 року № УГТ00000087 (на поставку 456 576 кВт*год на суму 2 411 789,66 грн.), від 29.02.2024 року за лютий 2024 року № УГТ00000526 (на поставку 494 316 кВт*год на суму 2 268 904,51 грн.), від 31.01.2024 року за березень 2024 року № УГТ00000990 (на поставку 434 268 кВт*год на суму 1 902 036,52 грн.), від 30.04.2024 року за квітень 2024 року № УГТ00001712 (на поставку 372 724 кВт*год на суму 1 699 057,88 грн.), від 31.05.2024 року за травень 2024 року № УГТ00001898 (на поставку 370 568 кВт*год на суму 2 075 453,54 грн.), від 30.06.2024 року за червень 2024 року № УГТ00002304 (на поставку 276 980 кВт*год на суму 1 935 312,44 грн.), від 31.07.2024 року за липень 2024 року № УГТ00002558 (на поставку 139 058 кВт*год на суму 1 063 616,82 грн.), від 31.08.2024 року за серпень 2024 року № УГТ00002904 (на поставку 194 046 кВт*год на суму 1 432 168,92 грн.), від 30.09.2024 року за вересень 2024 року № УГТ00003237 (на поставку 250 111 кВт*год на суму 1 824 110,54 грн.), від 31.10.2024 року за жовтень 2024 року № УГТ00003713 (на поставку 382 082 кВт*год на суму 2 784 722,12 грн.), від 30.11.2024 року за листопад 2024 року № УГТ00003864 (на поставку 454 655 кВт*год на суму 3 264 290,14 грн.), вбачається, що протягом дії Договору Управління спожило 3 825 384 кВт*год. електричної енергії та оплатило Товариству її загальну вартість у розмірі 22 661 463,09 грн. Означені обставини учасниками справи під час її розгляду не заперечувалися.
Отже, відповідач протягом спірного періоду поставив споживачу електричну енергію в обсязі 3 825 384 кВт*год., вартість якої за умовами Договору (без урахування умов Додаткових угод № 7, № 8, № 9, № 10, № 11 та № 12 до нього), з урахуванням збільшення тарифу в межах 10 %, склала 20 482 940,57 грн.
Зважаючи на недійсність означених Додаткових угод № 7, № 8, № 9, № 10, № 11 та № 12 до Договору, якими без належних підстав всупереч Закону України "Про публічні закупівлі" суттєво збільшено вартість за одиницю товару (більше ніж на 23 % відносно передбаченої в Договорі початкової вартості електроенергії), а також враховуючи фактичну безпідставну переплату споживачем вартості електроенергії на 2 178 522,52 грн. (що становить різницю між загальною сумою сплачених останнім на користь відповідача в рамках Договору грошових коштів у розмірі 22 661 463,09 грн. та дійсною початковою вартістю спожитої електроенергії за Договором, з урахуванням тарифу в межах 10 % збільшення його вартості, у сумі 20 482 940,57 грн.), Управління звернулося до господарського суду з даним позовом про визнання недійсними спірних додаткових угод та стягнення з Товариства надмірно сплачених позивачем коштів у вищевказаному розмірі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, та безпосередньому їх дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначено Законом України "Про публічні закупівлі" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон), відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 якого договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Згідно з частиною 1 статті 41 Закону договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 цього кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частиною 4 статті 41 Закону визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 41 Закону істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадку збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Зміст вказаної вище правової норми вказує на те, що зміна ціни за одиницю товару, закуповуваного відповідно до норм Закону, можлива у разі істотної зміни ринкової ціни на товар в проміжок часу після укладення договору про закупівлю та до повного його виконання.
Істотні умови договору визначені Господарським кодексом України (тут і далі чинним на час виникнення спірних правовідносин). Так, статтею 180 цього кодексу встановлено, що при укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити: предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов`язання сторін, що виникли на основі цього договору.
Заперечуючи проти задоволення вимог Управління, відповідач вказував, що перед підписанням та укладенням оскаржуваних додаткових угод Товариство зверталося до споживача з відповідними листами з долученням документів, які підтверджують коливання ціни на ринку електричної енергії. Спірні додаткові угоди були направлені споживачу, в тому числі, з даними результатів торгів на ринку "на добу наперед" в ОЕС України згідно з інформацією ДП "Оператор ринку" та розрахунком уточненої ціни, за результатами розгляду яких споживач погодився з умовами, що викладені в угодах, шляхом їх підписання. Наведені обставини, на думку відповідача, підтверджують коливання ціни одиниці товару на ринку електричної енергії протягом строку дії Договору.
Разом із тим, судом встановлено, що істотна умова Договору - ціна, яка була визначена за результатами процедури закупівлі та тендерної пропозиції споживача, була змінена спірними Додатковими угодами від 23.07.2024 року № 7, від 31.10.2024 року № 8, від 31.10.2024 року № 9, від 31.10.2024 року № 10, від 26.11.2024 року № 11 та від 17.12.2024 року № 12 до Договору.
Так, внаслідок укладення вказаних вище додаткових угод до Договору, ціну (тариф) електроенергії збільшено з 5,83 грн. з ПДВ (у первісній редакції Договору) до 6,987192 грн. (у редакції Додаткової угоди від 23.07.2024 року № 7 до Договору), до 7,648728 грн. (у редакції Додаткової угоди від 31.10.2024 року № 8 до Договору), до 7,380564 грн. (у редакції Додаткової угоди від 31.10.2024 року № 9 до Договору), до 7,293204 грн. (у редакції Додаткової угоди від 31.10.2024 року № 10 до Договору), до 7,288284 грн. (у редакції Додаткової угоди від 26.11.2024 року № 11 до Договору) та до 7,179708 грн. (у редакції Додаткової угоди від 17.12.2024 року № 12 до Договору).
Таким чином, внаслідок підписання кожної з вищевказаних додаткових угод до Договору ціна на електроенергію зросла більше, ніж на 10 %. Зокрема, внаслідок підписання сторонами 23.07.2024 року Додаткової угоди від № 7 до Договору ціна на електроенергію була збільшена відразу на 19,8 % у порівнянні з ціною електроенергії у первісній редакції Договору. У подальшому така ціна повторно збільшувалася (що не було знівельовано й укладенням сторонами Додаткових угод № 9, № 10, № 11 та № 12, якими ціна за одиницю електроенергії була послідовно зменшена в незначному обсязі у порівнянні з попередніми її цінами) та згідно з умовами останньої спірної Додаткової угоди від 17.12.2024 року № 12, якою вносилися зміни до ціни товару, становила 7,179708 грн., що на 23 % перевищує погоджену сторонами ціну означеного товару в первісній редакції Договору.
Системний аналіз положень частини 1 статті 525, статті 526, частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України та положень частини 5 статті 41 Закону дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10 %; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Метою закріплення на законодавчому рівні можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10 % є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
У той же час, обидві сторони (споживач та постачальник) не могли не розуміти особливості функціонування ринку електроенергії (тобто постійне коливання цін тощо). Тому сторони Договору не були позбавлені можливості визначити в цій угоді порядок зміни ціни, зокрема, які коливання ціни надають право на перерахунок ціни (порогові показники), формулу розрахунку нової ціни тощо. Проте Договір не містив відповідних застережень та положень.
Будь-який суб`єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує особі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
Суд звертає увагу, що кожна сторона договору має добросовісно користуватися наданими їй правами, не допускати зловживання правом, його використання на шкоду іншим особам (стаття 13 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. При цьому сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це іншій стороні договору. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у 20-денний строк після одержання пропозиції повідомляє іншу сторону про результати такого розгляду.
Будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки.
У справі, що розглядається, суд встановив, що споживач, який мав беззаперечне право на отримання електричної енергії за ціною, визначеною в укладеному з Товариством Договорі, підписав спірні додаткові угоди, внаслідок чого ціна купованої електроенергії збільшилася на 23 відсотки, що фактично призвело до нівелювання результатів відкритих торгів.
При цьому, висловлені Управлінням заперечення проти збільшення тарифу на електричну енергію були відхилені постачальником в адресованому споживачу листі від 17.10.2024 року № 178.
Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане, зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися, виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору, із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, Закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 %. Крім того, внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, зокрема щодо збільшення ціни, повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Суд звертає увагу на те, що відповідач має довести не лише підвищення ціни на певний товар на відповідному ринку, але й обґрунтувати для замовника пропозиції щодо підвищення ціни, визначеної у договорі, а також обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору за запропонованою замовнику ціною, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18.06.2021 року в справі № 927/491/19 та від 25.11.2021 року в справі № 927/563/20.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини 5 статті 41 Закону, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
В іншому випадку не досягається мета Закону, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 року в справі № 922/2321/22.
Зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10% не допускається, зокрема, у випадку закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Внесені зміни Законом від 03.06.2021 № 1530-ІХ до пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" не стосуються встановленої первісною редакцією цього Закону заборони збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10 %, в тому числі і при здійсненні закупівлі бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Такої ж правової позиції дотримується Велика Палата Верховного Суду в постанові від 21.11.2025 року в справі № 920/19/24 (до закінчення перегляду якої суд зупиняв провадження у справі № 910/3005/25).
Таким чином, можливість сторін протягом дії договору про закупівлю залежно від коливання ціни товару на ринку вносити зміни декілька разів у частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 % щоразу, враховуючи попередні зміни, внесені до нього, сукупність яких може перевищувати 10 % від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладення договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, спростовується вищенаведеними висновками Великої Палати Верховного Суду.
Слід також зазначити, що за імперативними приписами частини 3 статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Разом із тим, незважаючи на укладення Додаткової угоди № 7 між споживачем та постачальником 23.07.2024 року, Додаткових угод № 8, № 9 та № 10 - 31.10.2024 року, Додаткової угоди № 11 - 26.11.2024 року, а Додаткової угоди № 12 - 17.12.2024 року, сторони погодили застосування передбачених у них нових цін електричної енергії відповідно з 01.06.2024 року, з 01.07.2024 року, з 01.08.2024 року, з 01.09.2024 року, з 01.10.2024 року та з 01.11.2024 року, тобто вже після фактичної поставки цієї електричної енергії.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про те, що Додаткова угода від 23.07.2024 року № 7, а також решта спірних у даній справі додаткових угод до Договору, які фактично ґрунтувалися на цій угоді, були укладені з порушенням вимог пункту 2 частини 5 статті 41 Закону, що призвело до недотримання споживачем принципу максимальної економії, ефективності та пропорційності.
Оскільки збільшення ціни на товар, внаслідок підписання оспорюваних додаткових угод, відбулося без належного обґрунтування та належних доказів коливання цін на товар, то таке збільшення є прямим порушенням статті 5, пункту 2 частини 5 статті 41 Закону, а відтак є підставою для визнання цих додаткових угод недійсними на підставі положень статей 203, 205 Цивільного кодексу України.
При цьому, суд врахував, що відповідно до пунктів 37 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 38 цього розділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Відповідно до пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178, яка набрала чинності 19.10.2022 та діяла на час укладення спірних додаткових угод, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення; 3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв`язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону.
Разом із тим, постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178 не передбачає внесення змін до Закону, а лише встановлює певні особливості щодо процедури здійснення публічних закупівель під час дії воєнного стану.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18.06.2024 року в справі № 922/2595/23, від 01.10.2024 року в справі № 918/779/23.
Крім того, у постанові від 28.08.2024 року в справі № 918/694/23 Верховний Суд вказав на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178 деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку пункту 2 частини 5 статті 41 Закону, та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою.
Наведеними обставинами спростовуються висловлені Товариством заперечення проти позову з посиланням на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року № 1178.
Відповідачем не зазначено та не наведене належних доводів та обставин, що невнесення змін до Договору в частині збільшення ціни на електричну енергію за спірний період було б очевидно невигідним та збитковим для Товариства, тоді як виключно коливання цін на ринку електроенергії не може бути беззаперечною підставою для автоматичного перегляду (збільшення) погодженої сторонами ціни за одиницю товару (постанова Верховного Суду від 16.02.2023 року в справі № 903/366/22).
За таких обставин, вимоги Управління про визнання недійсними Додаткових угод від 23.07.2024 року № 7, від 31.10.2024 року № 8, від 31.10.2024 року № 9, від 31.10.2024 року № 10, від 26.11.2024 року № 11 та від 17.12.2024 року № 12 до Договору є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Слід також зазначити таке.
Згідно зі статтею 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Статтею 669 Цивільного кодексу України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Відповідно до частини 1 статті 670 Цивільного кодексу України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов Договору та, зокрема, Додаткових угод № 7, № 8, № 9, № 10, № 11 та № 12 до нього відповідач поставив, а Управління спожило 3 825 384 кВт*год. електричної енергії та оплатило її загальну вартість у розмірі 22 661 463,09 грн., що підтверджується, зокрема, наявними у матеріалах справи копіями платіжних інструкцій від 05.03.2024 року № 1120 на суму 7 466,29 грн., від 05.03.2024 року № 1121 на суму 122 353,35 грн., від 05.03.2024 року № 1122 на суму 32 312,37 грн., від 08.03.2024 року № 1171 на суму 1 015 118,14 грн., від 08.03.2024 року № 1172 на суму 1 078 446,66 грн., від 08.03.2024 року № 1173 на суму 114 843,06 грн., від 08.03.2024 року № 1174 на суму 25 508,42 грн., від 08.03.2024 року № 1175 на суму 15 741,37 грн., від 25.03.2024 року № 1495 на суму 14 085,14 грн., від 25.03.2024 року № 1496 на суму 112 359,25 грн., від 25.03.2024 року № 1497 на суму 90 219,54 грн., від 28.03.2024 року № 1585 на суму 870 320,64 грн., від 28.03.2024 року № 1586 на суму 1 069 656,76 грн., від 28.03.2024 року № 1587 на суму 76 787,17 грн., від 28.03.2024 року № 1588 на суму 21 109,35 грн., від 28.03.2024 року № 1589 на суму 14 366,66 грн., від 24.04.2024 року № 2282 на суму 6 258,61 грн., від 24.04.2024 року № 2283 на суму 116 312,02 грн., від 24.04.2024 року № 2284 на суму 32 515,69 грн., від 26.04.2024 року № 2299 на суму 746 239,93 грн., від 26.04.2024 року № 2300 на суму 865 082,82 грн., від 26.04.2024 року № 2301 на суму 107 263,42 грн., від 26.04.2024 року № 2302 на суму 16 275,59 грн., від 26.04.2024 року № 2303 на суму 12 088,44 грн., від 21.05.2024 року № 2660 на суму 6 501,46 грн., від 21.05.2024 року № 2661 на суму 76 691,62 грн., від 21.05.2024 року № 2662 на суму 28 111,33 грн., від 24.05.2024 року № 2688 на суму 789 433,33 грн., від 24.05.2024 року № 2689 на суму 665 462,14 грн., від 24.05.2024 року № 2690 на суму 100 415,24 грн., від 24.05.2024 року № 2691 на суму 20 043,67 грн., від 24.05.2024 року № 2692 на суму 12 399,09 грн., від 18.06.2024 року № 2973 на суму 31 741,29 грн., від 18.06.2024 року № 3076 на суму 83 797,31 грн., від 18.06.2024 року № 3092 на суму 8 134,37 грн., від 21.06.2024 року № 3157 на суму 970 977,90 грн., від 21.06.2024 року № 3158 на суму 806 856,94 грн., від 21.06.2024 року № 3159 на суму 143 690,56 грн., від 21.06.2024 року № 3160 на суму 14 321,08 грн., від 21.06.2024 року № 3161 на суму 15 934,09 грн., від 23.07.2024 року № 3870 на суму 5 139,22 грн., від 23.07.2024 року № 3871 на суму 21 678,95 грн., від 23.07.2024 року № 3872 на суму 39 237,49 грн., від 26.07.2024 року № 3893 на суму 1 103 710,68 грн., від 26.07.2024 року № 3894 на суму 656 899,67 грн., від 26.07.2024 року № 3895 на суму 78 105,42 грн., від 26.07.2024 року № 3896 на суму 14 994,51 грн., від 26.07.2024 року № 3897 на суму 15 546,50 грн., від 04.11.2024 року № 6477 на суму 1 754,19 грн., від 04.11.2024 року № 6588 на суму 14 927,70 грн., від 04.11.2024 року № 6491 на суму 11 328,03 грн., від 08.11.2024 року № 6443 на суму 746 937,73 грн., від 08.11.2024 року № 6472 на суму 245 056,39 грн., від 08.11.2024 року № 6499 на суму 25 707,11 грн., від 08.11.2024 року № 6500 на суму 6 509,07 грн., від 08.11.2024 року № 6501 на суму 11 396,60 грн., від 04.11.2024 року № 6289 на суму 15 869,66 грн., від 04.11.2024 року № 6476 на суму 3 966,07 грн., від 04.11.2024 року № 6490 на суму 18 967,80 грн., від 08.11.2024 року № 6442 на суму 897 444,35 грн., від 08.11.2024 року № 6471 на суму 442 751,21 грн., від 08.11.2024 року № 6498 на суму 30 725,54 грн., від 08.11.2024 року № 6499 на суму 11 668,67 грн., від 08.11.2024 року № 6500 на суму 10 775,62 грн., від 25.11.2024 року № 6792 на суму 106 214,72 грн., від 25.11.2024 року № 6820 на суму 6 694,00 грн., від 25.11.2024 року № 6821 на суму 18 530,86 грн., від 29.11.2024 року № 6980 на суму 924 068,34 грн., від 29.11.2024 року № 6981 на суму 619 871,13 грн., від 29.11.2024 року № 6982 на суму 120 711,00 грн., від 29.11.2024 року № 6983 на суму 14 455,13 грн., від 29.11.2024 року № 6984 на суму 13 565,36 грн., від 26.11.2024 року № 7012 на суму 9 626,57 грн., від 26.11.2024 року № 7013 на суму 137 087,72 грн., від 26.11.2024 року № 7016 на суму 37 641,87 грн., від 29.11.2024 року № 7060 на суму 1 077 191,40 грн., від 29.11.2024 року № 7061 на суму 1 298 737,04 грн., від 29.11.2024 року № 7062 на суму 186 596,76 грн., від 29.11.2024 року № 7064 на суму 21 515,01 грн., від 29.11.2024 року № 7065 на суму 16 325,75 грн., від 18.12.2024 року № 7589 на суму 22 496,44 грн., від 18.12.2024 року № 7590 на суму 160 868,74 грн., від 18.12.2024 року № 7474 на суму 93 284,63 грн., від 20.12.2024 року № 7561 на суму 1 312 311,79 грн., від 23.12.2024 року № 7562 на суму 1 495 202,71 грн., від 23.12.2024 року № 7563 на суму 137 894,79 грн., від 20.12.2024 року № 7565 на суму 20 785,25 грн. та від 23.12.2024 року № 7622 на суму 21 445,79 грн.
Оскільки суд дійшов висновку про недійсність Додаткових угод від 23.07.2024 року № 7, від 31.10.2024 року № 8, від 31.10.2024 року № 9, від 31.10.2024 року № 10, від 26.11.2024 року № 11 та від 17.12.2024 року № 12, ціна за поставлену електроенергію обсягом 3 825 384 кВт*год повинна була визначатися за умовами Договору (з урахуванням тарифу в межах 10 % та без урахування спірних додаткових угод, які не створюють юридичних наслідків) та в загальному розмірі становити 20 482 940,57 грн.
Отже, за поставлений товар споживачем було переплачено відповідачу кошти у загальному розмірі 2 178 522,52 грн. (22 661 463,09 грн. - 20 482 940,57 грн.).
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог Управління про стягнення з Товариства надмірно сплачених за Договором коштів у розмірі 2 178 522,52 грн.
Відповідно до частини 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За умовами частини 3 статті 13, частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно зі статтею 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищенаведене, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог Управління.
Згідно з частиною 4 статті 11 Господарського процесуального кодексу України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 року в справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною, залежно від характеру рішення.
У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
З огляду на вищевикладене, всі інші доводи та міркування сторін не досліджуються судом, так як з огляду на встановлені фактичні обставини справи, суд дав вичерпну відповідь на всі питання, що входять до предмета доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача, у зв`язку із задоволенням позовних вимог.
Керуючись статтями 13, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсною укладену між Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргазтрейдинг" додаткову угоду від 23.07.2024 року № 7 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу від 01.01.2024 року № 1.
3. Визнати недійсною укладену між Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргазтрейдинг" додаткову угоду від 31.10.2024 року № 8 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу від 01.01.2024 року № 1.
4. Визнати недійсною укладену між Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргазтрейдинг" додаткову угоду від 31.10.2024 року № 9 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу від 01.01.2024 року № 1.
5. Визнати недійсною укладену між Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргазтрейдинг" додаткову угоду від 31.10.2024 року № 10 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу від 01.01.2024 року № 1.
6. Визнати недійсною укладену між Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргазтрейдинг" додаткову угоду від 26.11.2024 року № 11 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу від 01.01.2024 року № 1.
7. Визнати недійсною укладену між Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укргазтрейдинг" додаткову угоду від 17.12.2024 року № 12 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу від 01.01.2024 року № 1.
8. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укргазтрейдинг" (04070, місто Київ, вулиця Петра Сагайдачного, будинок 25Б, інше приміщення 1; код ЄДРПОУ 44544025) на користь Управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації (03127, місто Київ, проспект Голосіївський, будинок 118Б; код ЄДРПОУ 37479398) 2 178 522 (два мільйони сто сімдесят вісім тисяч п`ятсот двадцять дві) грн. 52 коп. надмірно сплачених грошових коштів, а також 50 845 (п`ятдесят тисяч вісімсот сорок п`ять) грн. 84 коп. витрат по сплаті судового збору.
9. Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
10. Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
11. Згідно з частиною 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 12.06.2026 року.
Суддя В.С. Ломака