Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
04 червня 2026 року м. ПолтаваСправа №440/1842/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянув у письмовому провадженні заяву адвоката Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №440/1842/25 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести з 12.08.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796, а також провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 12.08.2024, за вирахуванням фактично сплачених сум.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03.11.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області залишено без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №440/1842/25 - без змін.
Рішення суду набрало законної сили 03.11.2025, а 28.01.2026 позивачу виданий виконавчий лист.
06.04.2026 до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, що того ж дня передана головуючому судді для розгляду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2026 заяву призначено до розгляду у порядку письмового провадження.
Відповідач надав до суду письмові пояснення, у яких зазначив, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №440/1842/25, що набрало законної сили 03.11.2025, з урахуванням зауважень, викладених у заяві адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області рішенням №916020145064, оформленим протоколом перерахунку від 09.04.2026, проведено з 12.08.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796.
Розглянувши подану заяву та матеріали адміністративної справи, суд дійшов такого висновку.
Складовою права кожного на судовий захист є обов`язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26.06.2013 № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 №11-рп/2012).
У пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини від 20.07.2004 у справі "Шмалько проти України", заява №60750/00, зазначено, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
У Рішенні від 15.05.2019 №2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов`язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов`язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі "Валерій Фуклєв проти України" від 07.06.2005, заява №6318/03; пункт 43 рішення у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004, заява №60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" від 15.10.2009, заява №40450/04; пункт 64 рішення у справі "Apostol v. Georgia" від 28.11.2006, заява №30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв`язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15.05.2019 №2-р(II)/2019 констатував, що обов`язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов`язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов`язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов`язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
У силу статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Тож обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та є однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.
Зазначені висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 23.04.2020 у справі №560/523/19.
19.12.2024 набув чинності Закон України від 21.11.2024 №4094-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень", пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" якого передбачено, що справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Статтею 381-1 КАС України у редакції Закону №4094-IX передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Так, згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Суд враховує, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №440/1842/25 зобов`язано ГУПФ України в Полтавській області провести з 12.08.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796, а також провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 12.08.2024, за вирахуванням фактично сплачених сум.
Представник позивача у заяві про встановлення судового контролю зазначив, що відповідно до наданих розрахунків пенсії позивача відповідач не доплачує 1322,85 грн з загальної суми індексації.
При цьому представник позивача зауважив, що на підставі рішення суду індексація пенсії позивачу має нараховуватися таким чином:
- з урахуванням індексації 2022 року розмір пенсії позивача становить: 9 118,81 грн (Зс) х 1,14 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" х 3,08897 (Ск : К) х 0,44167 (Кс) = 12 440,84 грн х 1,14 = 14 182,56 грн. Тобто розмір індексації за 2022 рік становить 1741,72 грн (14 182,56 грн 12 440,84 грн);
- з урахуванням індексації 2023 року розмір пенсії позивача становить: 9 118,81 грн (Зс) х 1,14 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ № 118) х 1,197 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ №168) х 3,08897 (Ск : К) х 0,44167 (Кс) = 12 440,84 грн х 1,14 х 1,197 = 16 976,52 грн. Тобто розмір індексації за 2023 рік становить 2793,96 грн (16 976,52 грн 14 182,56 грн), а з урахуванням обмеження підвищення 1500,00 грн;
- з урахуванням індексації 2024 року розмір пенсії Позивача становить: 9 118,81 грн (Зс) х 1,14 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови КМУ № 118) х 1,197 (коефіцієнт індексації відповідно до Постанови КМУ № 168) х 1,0796 (коефіцієнт індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 х 3,08897 (Ск : К) х 0,44167 (Кс) = 12 440,84 грн х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 18327,86 грн. Тобто розмір індексації за 2024 рік становить 1 351,33 грн (18 327,86 грн 16 976,52 грн).
Представник відповідача у письмових поясненнях зазначила, що при розрахунку індексації пенсії станом на 01.03.2022 до уваги взято страховий стаж ОСОБА_1 39 років 10 місяців 13 днів, коефіцієнт страхового стажу 0.39833. Заробітна плата врахована за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 на підставі довідки про заробітну плату від 18.02.2015 №09-37, виданій Правлінням обласної спілки споживчих товариств, та з 01.07.2000 по 31.12.2020 по індивідуальним відомостям про застраховану особу, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 2.96074.
Розрахунок пенсії станом на 01.03.2022 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році проведений таким чином: 9118,81 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, що враховувався при призначенні пенсії) х 1.14 = 10395,44 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески); 10395,44 грн х 2.96074 (коефіцієнт заробітної плати станом на 01.03.2022) = 30778,20 грн (заробітна плата для розрахунку розміру пенсії) х 0.39833 (коефіцієнт страхового стажу станом на 01.03.2022) = 12259,88 грн (основний розмір пенсії) + 42,96 грн (доплата за понаднормовий стаж 4 роки).
Розрахунок пенсії станом на 01.03.2023 з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та 1.197, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, проведений таким чином: 9118,81 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, що враховувався при призначенні пенсії) х 1.14 х 1.197 = 12443,35 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески); 12443,35 грн х 2.96074 (коефіцієнт заробітної плати станом на 01.03.2023) = 36841,52 грн (заробітна плата для розрахунку розміру пенсії) х 0.39833 (коефіцієнт страхового стажу станом на 01.03.2023) = 14675,08 грн (основний розмір пенсії) + 42,96 грн (доплата за понаднормовий стаж 4 роки).
Визначення обмеження в індексації пенсії з 01.03.2023 відповідно до абзацу 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168: 14675,08 грн (основний розмір пенсії станом на 01.03.2023) 12259,88 грн (основний розмір пенсії станом на 01.03.2022) = 2415,20 - 1500,00 грн = -915,20 грн.
З 01.05.2023 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахування страхового стажу та заробітної плати за період роботи з 01.01.2021 по 30.04.2023. Розрахунок пенсії станом на 01.05.2023 з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14 та 1.197 проведений таким чином: 9118,81 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, що враховувався при призначенні пенсії) х 1.14 х 1.197 = 12443,35 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески); 12443,35 грн х 3.08897 (коефіцієнт заробітної плати станом на 01.05.2023) = 38437,13 грн (заробітна плата для розрахунку розміру пенсії) х 0.42167 (коефіцієнт страхового стажу станом на 01.05.2023) = 16207,78 грн (основний розмір пенсії) + 75,18 грн (доплата за понаднормовий стаж 7 років).
Розмір пенсії з 01.05.2023, з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14, 1.197 становить 16282,96 грн - 915,20 грн (обмеження в індексації пенсії передбачене абзацом 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168) = 15367,76 грн.
Розрахунок пенсії станом на 01.03.2024 з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14, 1.197 та 1.0796 (передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році) проведений таким чином: 9118,81 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, що враховувався при призначенні пенсії) х 1.14 х 1.197 х 1.0796 = 13433,84 грн (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески); 13433,84 грн х 3.08897 (коефіцієнт заробітної плати станом на 01.03.2024) = 41496,73 грн (заробітна плата для розрахунку розміру пенсії) х 0.42167 (коефіцієнт страхового стажу станом на 01.03.2024) = 17497,93 грн (основний розмір пенсії) + 75,18 грн (доплата за понаднормовий стаж 7 років).
Визначення обмеження в індексації пенсії з 01.03.2024 відповідно до абзацу 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185: 17497,93 грн (основний розмір пенсії станом на 01.03.2024) 16207,78 грн (основний розмір пенсії станом на 01.05.2023) = 1214,97 грн. Оскільки розмір підвищення не перевищує 1500 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 відсутнє.
Розмір пенсії з 01.03.2024, з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14, 1.197, 1.0796 становить 17573,11 грн 915,20 грн (обмеження в індексації пенсії передбачене абзацом 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023) = 16657,91 грн.
Представник відповідача наголосила, що за результатами перерахунку пенсії з 12.08.2024 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, що враховувався при призначенні пенсії 9118,81 грн збільшено на коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14, 1.197, 1.0796; за результатами збільшення застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески 13433,84 грн (9118,81 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).
При розрахунку пенсії з 12.08.2024 до уваги взято страховий стаж 42 роки 2 місяці 13 днів, та застосовано коефіцієнт страхового стажу 0.42167. Заробітна плата врахована за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 на підставі довідки про заробітну плату від 18.02.2015 №09-37, виданої Правлінням обласної спілки споживчих товариств, та з 01.07.2000 по 30.04.2023 по індивідуальним відомостям про застраховану особу, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 3.08897. Заробітна плата, що враховується для розрахунку пенсії становить 41496,73 грн (13433,84 х 3.08897).
Розмір пенсії з 12.08.2024 становить 16657,91 грн, в тому числі: 17497,93 грн - основний розмір пенсії (41496,73 грн х 0.42167); 75,18 грн доплата за понаднормовий стаж (7 років); -915,20 грн - обмеження в індексації пенсії, передбачене абзацом 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168.
Суд, перевіривши правильність виконання відповідачем рішення суду від 21.03.2025 у справі №440/1842/25, зазначає, що предметом спору була індексація пенсії позивача з 12.08.2024 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796.
На виконання рішення суду відповідач здійснив обчислення та перерахунок пенсії позивача з 12.08.2024 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796; для обчислення основного розміру пенсії з 12.08.2024 врахований показник середньої заробітної плати у розмірі 13433,84 грн (9118,81 грн х 1,14 х 1,197 х 1,0796).
Також відповідач врахував зауваження представника позивача та 09.04.2026 протоколом №916020145064 здійснив перерахунок пенсії позивача з 12.08.2024 в частині визначення розміру обмеження індексації пенсії з 01.03.2023 відповідно до абзацу другого пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, внаслідок чого розмір обмеження склав 915,20 грн.
Визначена відповідачем сума обмеження індексації пенсії з 01.03.2023 відповідає розрахункам представника позивача.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що рішення від 21.03.2025 у справі №440/1842/25 виконане ГУПФ України в Полтавській області у спосіб, визначений в його резолютивній частині.
Питання визначення доплати за понаднормовий стаж не входили до предмета доказування у справі №440/1842/25, а тому не можуть бути предметом судового контролю за виконанням рішення суду.
За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №440/1842/25, оскільки судове рішення фактично виконане відповідачем.
Тож у задоволенні заяви представника позивача, адвоката Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду належить відмовити.
Керуючись статтями 2, 5, 14, 241, 243, 248, 256, 370, 372, 381-1, 382, 382-1 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви адвоката Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у справі №440/1842/25 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвалу суду не вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Олександр КУКОБА