Рішення № 137162373, 04.06.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2026
Номер справи
440/9583/25
Номер документу
137162373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/9583/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення.

Позовні вимоги:

визнати протиправним та скасувати Рішення ГУ ДПС у Вінницькій області №264/Р/Л від 03.07.2025 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02030314202300053 терміном дії з 08.12.2023 до 08.12.2028, виданої ТОВ «ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ» на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с.Сокиринці, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам`янка 406 км+886м.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" (далі також позивач, ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі також відповідач, ГУ ДПС у Вінницькій області) про визнання протиправним та скасування рішення.

Ухвалою від 14.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування позову вказано, що рішенням ГУ ДПС у Вінницькій області №264/Р/Л від 03.07.2025 року припинено дію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02030314202300053 терміном дії з 08.12.2023 до 08.12.2028, виданої ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с. Сокиринці, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам`янка 406 км+886м.

Підставою для прийняття спірного рішення слугував висновок відповідача за наслідками фактичної перевірки про здійснення позивачем торгівлі підакцизними товарами (газом скрапленим), який не облікований у встановленому законодавством порядку.

Позивач зазначив, що в ході проведення фактичної перевірки, ТОВ ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ представникам ГУДПС надавались документи, що підтверджують отримання, оприбуткування та облік пального в розумінні як вимог Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, так і Інструкції №281, Інструкції №332, зокрема товарно-транспортні накладні, журнали обліку надходження нафтопродуктів та газу скрапленого, змінні звіти оператора АЗС, що підтверджується поясненнями в рамках фактичної перевірки з відміткою контролюючого органу про їх отримання.

Матеріали фактичної перевірки не містять опису та посилання на документи, які були б оформлені контролюючим органом у випадку ненадання документів та які передбачені нормами статті 85 Податкового кодексу України. Висновки перевірки не містять виявлення порушень ТОВ ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ статті 85 Податкового кодексу України.

Повторно документи, що підтверджують отримання, оприбуткування та облік пального в розумінні як вимог Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, так і Інструкції №281, Інструкції №332, що знаходилось на АЗС на момент перевірки, надавались і до заперечень до Акта фактичної перевірки. Але знову ж таки не були враховані контролюючим органом та не знайшли свого відображення в повідомленні про розгляд заперечень.

А отже, відповідні висновки контролюючого органу позивач вважав безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи й вимогам законодавства.

01.08.2025 до суду надійшов відзив на позов, в якому представник ГУ ДПС у Вінницькій області зазначав, що на початок проведення фактичної перевірки не надано документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарних запасів (газу скрапленого код УКТ ЗЕД 2711190000), що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті) на загальну суму 121 617,44 грн.

Так, згідно даних показників процентометра та Х-звіту РРО фактичний залишок скрапленого газу становить 7432,54 л. Менеджером АЗС надано копію ТТН від 30.05.2025, яка підтверджує отримання газу скрапленого в кількості 3800,00 л.

Таким чином, кількість необлікованого скрапленого газу складає 3632,54 л по ціні реалізації 33,48 грн/л на загальну суму 121 617,44 грн. Об`єм необлікованого скрапленого газу перевищує 2% об`єму відповідного резервуару для зберігання скрапленого газу (об`єм резервуару 10 м.куб.).

В ході проведення фактичної перевірки встановлено, що резервуар для зберігання скрапленого газу не обладнано рівнеміром-лічильником рівня пального в резервуарі. Згідно наданих усних пояснень, рівнемір-лічильник демонтовано в зв`язку з поломкою (від письмових пояснень менеджер АЗС відмовився, таким чином визначення фактичного залишку скрапленого газу здійснено за допомогою процентометра.

Також, в ході проведення фактичної перевірки менеджером АЗС були надані журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС, журнали обліку надходження скрапленого газу на АЗС, товарно-транспортні накладні та змінні звіти оператора АЗС.

Менеджером АЗС під час проведення перевірки надано копію ТТН від 30.05.2025, яка підтверджує отримання газу скрапленого в кількості 3800,00 л, яка вказана в журналі обліку надходження скрапленого газу на АЗС.

Крім того, під час проведення перевірки надано копію ТТН від 20.05.2025 №142/110 про отримання газу скрапленого в кількості 3600,00 л, яка записана в журналі обліку надходження скрапленого газу на АЗС.

Проте, надана ТТН не підтверджує отримання газу скрапленого саме ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ", оскільки в графі "Вантажоодержувач" зазначений інший суб`єкт господарювання та не вказано пункт розвантаження.

Представник ГУ ДПС у Вінницькій області звертав увагу суду на факт того, що до заперечення ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" було надано ТТН №21747 від 20.05.2025 про отримання газу нафтового скрапленого в кількості 14600,00 л, проте в журналі обліку надходження скрапленого газу на АЗС запис про таку ТТН відсутній та така ТТН в ході проведення фактичної перевірки не була надана.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Обставини справи, встановлені судом

ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" створений та зареєстрований в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15.07.2022 за реєстраційним номером 1002241020000100742.

Основним видом господарської діяльності згідно КВЕД є роздрібна торгівля пальним (код 47.30), а також іншими супутніми товарами.

Господарська діяльність ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" здійснюється на автозаправних станціях, що перебувають в користуванні товариства на підставі договорів оренди, зокрема на АЗС, що знаходиться за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с. Сокиринці, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам`янка 406 км+886м.

ГУ ДПС у Вінницькій області 30.05.2025 проведено фактичну перевірку ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" за адресою здійснення господарської діяльності: Вінницька область, Вінницький район, с. Сокиринці, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам`янка 406 км+886м.

За результатом проведення фактичної перевірки складено Акт від 30.05.2025 №14874/5/02-32-07-05/44763172, в якому встановлено порушення пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", - а саме: здійснюється торгівля підакцизними товарами (газом скрапленим), які не обліковані у порядку, встановленому законодавством за місцем їх реалізації.

Рішенням ГУ ДПС у Вінницькій області №264/Р/Л від 03.07.2025 припинено дію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02030314202300053 терміном дії з 08.12.2023 року до 08.12.2028 року, виданої ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с. Сокиринці, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам`янка 406 км+886м /а.с. 93-94/.

Позивач вважав рішення відповідача щодо припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02030314202300053 таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом до суду.

Норми права, які підлягають застосуванню

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є ПК України.

Контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, за пунктами 19-1.1.4, 19-1.1.8 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для виконання платіжних операцій (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням.

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною, відповідно до положень підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України, вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки визначає стаття 80 ПК України.

Так, згідно з пунктом 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.

Пунктом 80.5 статті 80 ПК України встановлено, що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Під час проведення перевірок, відповідно до п.81.3 ст.81 ПК України, посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених ПК України.

За положеннями підпункту 16.1.12 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний забезпечувати збереження документів, пов`язаних з виконанням податкового обов`язку, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Як зазначено у пункті 86.1 статті 86 ПК України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначено Законом України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального №3817-ІХ, що набрав законної сили 27.07.2024 року (далі Закон №3817-ІХ).

Так, відповідно до пункту 77 статті 1 Закону №3817-ІХ роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден.

Припинення дії ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання права на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності, на який (які) йому надано ліцензію, у порядку, визначеному цим Законом.

Відповідно до пункту 28 частини другої статті 46 Закону №3817-ІХ підставою для припинення дії ліцензії на відповідний вид діяльності є факт здійснення ліцензіатом - суб`єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального, крім ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, зберігання та/або реалізації необлікованого пального, встановлений контролюючим органом під час перевірки та зафіксований в акті такої перевірки або в рішенні суду, яке набрало законної сили, якщо об`єм необлікованого пального перевищує 5 відсотків обсягу обігу або залишків пального (для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, на які встановлено однакові ставки акцизного податку, - перевищує 15 відсотків) чи 2 відсотки об`єму відповідного резервуара.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані, вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб`єкт господарювання зобов`язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб`єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті).

Згідно зі статтею 20 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансового звіту, визначає Закон України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.

Відповідно до пункту 2 статті 3 цього Закону бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком нафтопродуктів (усіх типів, марок і видів (залежно від масової частки сірки) визначений Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, яка затверджена наказом Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв`язку, Міністерства палива та енергетики, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155 (далі - Інструкція №281). Вимоги цієї Інструкції є обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).

Відповідно до підпунктів 10.2.1, 10.2.10 пункту 10.2 цієї Інструкції, приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками АЗС за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними ТТН у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності.

На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП.

Відповідно до підпункту 10.3.1.3 пункту 10.3 Інструкції №281 облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою.

Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою №17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.

У свою чергу особливості обліку нафтопродуктів на АЗС визначені в розділі 16 Інструкції.

Положеннями пункту 16.1 Інструкції передбачено, що матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП, який складається у двох примірниках.

Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

Висновки щодо правозастосування

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 12 статті 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, на початок проведення фактичної перевірки не надано документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарних запасів (газу скрапленого код УКТ ЗЕД 2711190000), що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті) на загальну суму 121 617,44 грн.

Так, висновки податкового органу ґрунтуються на тому, згідно даних показників процентометра та Х-звіту РРО фактичний залишок скрапленого газу становить 7432,54 л.

Менеджером АЗС під час проведення перевірки надано копію ТТН від 30.05.2025, яка підтверджує отримання газу скрапленого в кількості 3800,00 л, яка вказана в журналі обліку надходження скрапленого газу на АЗС.

Крім того, під час проведення перевірки надано копію ТТН від 20.05.2025 №142/110 про отримання газу скрапленого в кількості 3600,00 л, яка записана в журналі обліку надходження скрапленого газу на АЗС.

Проте, ТТН від 20.05.2025 №142/110 не взята відповідачем до уваги, оскільки в графі "Вантажоодержувач" зазначений інший суб`єкт господарювання та не вказано пункт розвантаження.

З огляду на цей недолік ТТН, відповідач дійшов висновку, що надана ТТН від 20.05.2025 №142/110 не підтверджує отримання газу скрапленого саме ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ".

Таким чином, відповідач дійшов висновку, що кількість необлікованого скрапленого газу складає 3632,54 л по ціні реалізації 33,48 грн/л на загальну суму 121 617,44 грн. Об`єм необлікованого скрапленого газу перевищує 2% об`єму відповідного резервуару для зберігання скрапленого газу (об`єм резервуару 10 м.куб.).

Суд зазначає, що оцінка факту, підтверджується документально чи не підтверджується надходження скрапленого газу у кількості 3600 л платнику, має здійснюватися не на підставі єдиного документу товарно-транспортної накладної, а за наслідками оцінки всього комплексу первинних документів, які складаються в процесі переміщення, оприбуткування та реалізації нафтопродуктів, зокрема газу скрапленого.

У ході розгляду справи суд дослідив повний обсяг наданих позивачем документів про переміщення нафтопродуктів у досліджуваний період.

З наданих позивачем змінного звіту АЗС за формою №17-НП, журналів обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП, даних показників рівноміра-лічильника, Z-звіту та X-звіту РРО, акцизних накладних, а також товарно-транспортних накладних від 20.05.2025 №142/110, від 30.05.2025 №000021991, встановлено постачання палива (газу скрапленого) на АЗС позивача загальним обсягом 7200,00 л (3800,00 л + 3600,00 л).

Зауваження ГУ ДПС до недоліку у змісті товарно-транспортної накладної, з урахуванням всіх інших наявних у справі документів, не може беззаперечно спростовувати факт реального виконання господарської операції з постачання нафтопродуктів.

Наявність або відсутність окремих документів, як і деякі помилки чи неточності у їх оформленні, не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних випливає, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце (відбулися), а певні недоліки в заповненні первинних документів носять оціночний характер. (Постанова ВС від 12.06.2018 у справі №826/11879/13-а, Постанова ВС від 12.06.2018 у справі №825/3419/14).

Пункт 12 статті 3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг передбачає відповідальність за зберігання та реалізацію необлікованого у встановленому порядку товару.

В даному випадку в ході перевірки відповідачем заперечується постачання товару.

Відповідачем не заперечується факт належного ведення ТОВ ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ журналів обліку надходження нафтопродуктів та газу скрапленого, внесення інформації про вид та кількість пального, що надійшло на АЗС, до РРО, формування щоденних змінних звітів оператора АЗС.

В акті фактичної перевірки прямо зазначено про надання таких журналів до перевірки і відповідно, їх перевірку ГУ ДПС.

За наслідками господарських операцій з отримання пального на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с. Сокиринці, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам`янка 406 км+886м ТОВ ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ зареєстровано другий примірник акцизної накладної. Крім того, підприємством складаються на підставі первинних документів оборотно-сальдові відомості.

Акт фактичної перевірки не містить інформації про порушення позивачем положень статті 85 ПК України та посилань на оформлення вимоги про надання документів та акта про ненадання документів з переліком ненаданих документів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2025 №444 затверджено Методику визначення об`єму необлікованого пального, згідно якої ця Методика розроблена з метою визначення об`єму необлікованого пального, виявленого під час його зберігання та/або реалізації, зокрема для цілей застосування пунктів 26 - 28 частини другої статті 46 Закону України №3817-ІХ.

Терміни, що вживаються у цій Методиці, мають таке значення:

1) встановлення фактичних залишків пального технологічна операція, яка проводиться на підприємстві суб`єктом господарювання під час технологічного процесу або на вимогу та у присутності контролюючого органу під час перевірки, яка полягає у визначенні об`єму у літрах, а також об`єму у літрах, приведених до температури 15° С, та/або маси у кілограмах пального для подальших облікових операцій;

2) об`єм необлікованого пального значення різниці між фактично наявним обсягом залишків пального в цілому та в розрізі резервуарів за місцем, яке перевіряється, із обсягом залишків пального, який відображається у такого суб`єкта господарювання за таким місцем провадження діяльності. Під час встановлення додатного значення різниці визначається об`єм зберігання необлікованого пального, під час встановлення від`ємного значення різниці реалізації необлікованого пального.

Таким чином, необліковане пальне, наявність якого є підставою для припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, має становити собою різницю між фактичною кількістю пального в резервуарах та кількістю пального за обліковими даними АЗС.

Акт фактичної перевірки не містить жодного посилання та розрахунку кількості необлікованого пального у відповідності до Методики визначення об`єму необлікованого пального, що є обов`язковим для встановлення порушення, передбаченого пунктом 28 частини 2 статті 46 Закону №3817-ІХ.

Відповідно, суд доходить висновку про недоведеність фактів порушення позивачем обов`язку вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку.

Таким чином, висновок ГУ ДПС про зберігання та/або реалізацію необлікованого пального ТОВ ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ не доведений в ході розгляду даної справи і, відповідно, відсутні визначені пунктом 28 частини другої статті 46 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального підстави для припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02030314202300053 терміном дії з 08.12.2023 до 08.12.2028, видану ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с. Сокиринці, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам`янка 406 км+886м.

В даній справі відповідач не довів суду правомірності свого рішення №264/Р/Л від 03.07.2025 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02030314202300053 терміном дії з 08.12.2023 до 08.12.2028, видану ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с. Сокиринці, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам`янка 406 км+886м.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 3028,00 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" (вул. Кісельова Володимира Капітана, б. 29, оф. 9, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 44763172) до Головного управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницький район, Вінницька область, 23252, код ЄДРПОУ 44069150) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення №264/Р/Л від 03.07.2025 про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №02030314202300053 терміном дії з 08.12.2023 до 08.12.2028, виданої ТОВ "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" на АЗС за адресою: Вінницька область, Вінницький район, с. Сокиринці, автодорога Стрий-Тернопіль-Кіровоград-Знам`янка 406 км+886м

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОІЛ СХІД РІТЕЙЛ" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І.С. Шевяков