Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
_____________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" травня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/4274/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.
при секретарі судового засідання Задорожному А.О.,
за участі представників сторін:
від позивача не з`явився;
від відповідача Ушакова В.С.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:
за позовом Акціонерного товариства «Херсонгаз» (вул. Поповича, буд. 3, м. Херсон, 73036 код ЄДРПОУ 03355353);
до відповідача Херсонської обласної прокуратури (вул. Михайлівська, буд. 33, м. Херсон, 73025, код ЄДРПОУ 04851120);
про стягнення 93 186,05 грн,
1.Суть спору.
Акціонерне товариство «Херсонгаз» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Херсонської обласної прокуратури, в якій просить суд:
- стягнути з Херсонської обласної прокуратури заборгованість за типовим договором №1-2668Б розподілу природного газу від 27.01.2022 у розмірі 93 186,05 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання зобов`язань, взятих на себе відповідачем згідно з умовами типового договору №1-2668Б розподілу природного газу від 27.01.2022. Станом на сьогодні у відповідача існує заборгованість за типовим договором №1-2668Б розподілу природного газу від 27.01.2022 щодо оплати за надані йому послуги з розподілу природного газу у розмірі 93 186,05 грн. У зв`язку з чим позивач був вимушений звернутись з відповідною позовною заявою до суду.
2. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії по справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.10.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено Акціонерному товариству «Херсонгаз» строк на усунення недоліків позовної заяви.
27.10.2025 до суду від АТ «Херсонгаз» надійшла заява (вх.№33817/25 ГСОО) про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.10.2025 прийнято до розгляду позовну заяву Акціонерного товариства «Херсонгаз», відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 05.12.2025 о 12:20.
11.11.2025 від Херсонської обласної прокуратури до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№35902/25 ГСОО), в якому відповідач, з підстав викладених у відзиві, заперечує проти позовних вимог та просить суд відмовити у задоволенні позову.
02.12.2025 від Херсонської обласної прокуратури до суду надійшло клопотання (вх.№38487/25 ГСОО), в якому відповідач просив суд витребувати у позивача відповідні докази.
04.12.2025 від Акціонерного товариства «Херсонгаз» до Господарського суду Одеської області надійшли пояснення по справі (вх. №38844/25 ГСОО).
04.12.2025 від Акціонерного товариства «Херсонгаз» до суду надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (вх. №38831/25 ГСОО), відповідно до якої позивач просить суд надати представнику Гейко Ользі Володимирівні можливість взяти участь у судовому засіданні по справі №916/4274/25, яке відбудеться 05.12.2025 о 12:20 год в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.12.2025 задоволено клопотання представника Акціонерного товариства «Херсонгаз» (вх. №38831/25 від 04.12.2025 ГСОО) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
В підготовчому судовому засіданні від 05.12.2025 під час відкриття підготовчого судового засідання з невідомих технічних причин відбулось переривання відеоконференцзв`язку з представником позивача, а саме був відсутній звук. У зв`язку з чим, судом, для забезпечення рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання було поставлено оголосити перерву у підготовчому судовому засіданні до 19.12.2025 о 14:20. Також в зазначеному судовому засіданні судом було запропоновано позивачу надати у письмовому вигляді пояснення щодо клопотання відповідача про витребування доказів (вх. №38487/25 від 02.12.2025 ГСОО).
У підготовчому судовому засіданні 05.12.2025 судом оголошено перерву в підготовчому засіданні до 19.12.2025.
Розпорядженням Керівника апарату суду від 17.12.2025 №370 «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи» у зв`язку з відрахуванням наказом голови суду №28-к від 16.12.2025 судді Павленко Н.А. зі штату суду, відповідно до Указу Президента України №943/2025 від 13.12.2025 "Про призначення судді", статті 15 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", пункту 9 статті 32 Господарського процесуального кодексу України та на виконання пункту 10.6.4. Засад використання автоматизованої системи документообігу в Господарському суді Одеської області, затверджених рішенням зборів суддів від 20.03.2025 №17-01/2025, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №916/4274/25.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.12.2025 визначено суддю Невінгловську Ю.М.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.12.2025, суддею Невінгловською Ю.М. було прийнято до свого провадження справу №916/4274/25 та призначено підготовче засідання.
У судовому засіданні 27.01.2026 суд, без оформлення окремого процесуального документа постановив ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 23.02.2026 о 12:30.
18.02.2026 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення (вх.№6015/26).
У судовому засіданні 23.02.2026 суд, за результатом розгляду клопотання відповідача про витребування доказів, в судовому засіданні без оформлення окремого процесуального документа, постановив ухвалу про часткове задоволення клопотання про витребування доказів, а саме, задовольнив пункт 3 клопотання та відмовив у задоволені пунктів 1 та 2, та без оформлення окремого процесуального документа постановив ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 16.03.2026 о 16:00.
09.03.2026 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення по справі (вх.№8368/26).
16.03.2026 до суду від позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання (вх.№9162/26).
У судовому засіданні 16.03.2026 суд, без оформлення окремого процесуального документа, постановив ухвалу про відмову у задоволені клопотання про відкладення підготовчого засідання та постановив ухвалу без оформлення окремого процесуального документа про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 20.04.2026 о 14:00.
У судовому засіданні 20.04.2026, суд, без оформлення окремого процесуального документа оголосив перерву в розгляді справи по суті до 14.05.2026 о 16:20.
У судовому засіданні 14.05.2026, суд, оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення в судовому засіданні, 25.05.2026 о 15:00.
У судовому засіданні 25.05.2026, суд проголосив скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення та відклав складення повного рішення на строк до 04.06.2026.
3. Аргументи учасників справи.
3.1. Аргументи АТ "Херсонгаз".
В якості обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 27.02.2022 між АТ "Херсонгаз", як Оператором ГРМ, та Херсонською обласною прокуратурою, як Споживачем, було укладено Типовий договір розподілу природного газу №1-2668б (далі - Договір).
Позивач зазначає, що згідно з положеннями пункту 7.1 Договору, послуга з розподілу природного газу полягає у забезпеченні доступу Споживача до газорозподільної системи і забезпеченні Оператором ГРМ технічної можливості для споживання природного газу та не залежить від самого факту використання природного газу Споживачем.
Також позивач вказує, що з початку повномасштабного вторгнення рф, АТ "Херсонгаз" не припиняло своєї діяльності та забезпечувало можливість цілодобового доступу споживачів до газорозподільної системи, у тому числі і відповідачу. Слід зазначити, що само по собі місце розташування об`єктів газоспоживання Споживача на території, що була тимчасово окупована не вплинуло на забезпечення доступу Споживача до газорозподільної системи (надання послуги розподілу природного газу).
Крім того позивач стверджує, що послуга відповідачу не надавалася лише за період по 15.11.2022, протягом якого ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" не здійснював передачу обсягів природного газу до газорозподільних мереж АТ "Херсонгаз", на підставі чого не здійснювалось нарахування плати за послуги розподілу природного газу за вказаний період.
АТ "Херсонгаз" зазначає, що зі свого боку було виконано умови договору та забезпечено можливість цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи та передачу належних Споживачу об`ємів (обсягів) природного газу. Заборгованість Споживача перед АТ "Херсонгаз" станом на 01.01.2025 за послуги розподілу природного газу у зв`язку з невиконанням взятих на себе договірних зобов`язань за січень, листопад, грудень 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік - становить 93 186,05 грн.
Оскільки станом на день подання цього позову Херсонська обласна прокуратура не виконала свого обов`язку зі сплати за надані послуги з розподілу природного газу, позивач вважає за доцільне звернутися до суду за захистом своїх прав.
У письмових поясненнях позивач зазначає, що з 01 січня 2021 року річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, але не може бути меншою за:
39 куб.м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;
126 куб.м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
314 куб.м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, або об`єкта споживача, що не є побутовим. (ця норма діє з 2020 року) (аналогічні положення зазначені у пункті 4 глави 6 розділу VI).
Крім того позивач вказує, що для Оператора ГРМ не передбачено права одностороннього розірвання договору у випадку наявності заборгованості або будь-яких інших порушень цього Договору з боку споживача (крім випадку зміни власника об`єкту споживача).
У додаткових поясненнях АТ "Херсонгаз" надало пояснення щодо розміру нарахованої плати за послугу з розподілу природного газу, а саме, що з моменту деокупації м. Херсона та правобережної частини області нарахування за послугу розподілу природного газу у грудні 2022 виставлено з урахуванням корегувального акту за листопад 2022року. Так акт у грудні 2022 року враховує нарахування лише за чотирма об`єктами споживача, а саме: м. Херсон - 2 пункти за адресами аул. Михайлівська,33 та вул. Тираспільська,5. смт В. Олександрівка , вул. Свободи, 161; смт Білозерка вул.Свободи,112 м.Берислав - нарахування зняті з причин руйнації ГРМ у цьому місті.
Щодо нарахувань за 2023 позивач зазначає, що річна замовлена потужність на 2023 рік по об`єктам Споживача складається з обсягів спожитого газу обумовленими в попередньому абзаці пунктами споживання прокуратури в Херсонській області за період з 01.10.2021 року по 30.09.2022 року (газовий рік, як обумовлено Кодексом ГРМ), та становить: в рік - 35 462,28 куб м; в місяць- 2955,19 куб м (35462,28куб. м); в грошовому еквіваленті 5 744,89 грн/ місяць, із розрахунку вартості 1,94 грн. (з урахуванням ПДВ).
Також позивач стверджує, що об`єкти газоспоживання Споживача не було закріплено на інформаційній платформі Оператора ГТС за жодним з постачальників природного газу. У зв`язку із відсутністю доступу до об`єктів Споживача, Оператором ГРМ умовно приймалось відсутність споживання, але вільний доступ до мережі ГРМ для користування замовленою потужність АТ "Херсонгаз" для даного Споживача надавав.
Відтак позивач вважає, що відповідно до умов Кодексу ГРМ, у разі відсутності споживання, у відповідності до п.4 гл.6 розд.VI за умови відсутності споживання природного газу об`єктом споживача протягом усього попереднього газового року (період з 01.10.2022 року по 30.09.2023 року) річна замовлена потужність визначається Оператором ГРМ за замовченням і становить для об`єкту непобутового споживача 314 куб м/рік, що за твердженнями позивача, і було застосовано для розрахунку замовленої потужності по кожному з чотирьох пунктів, а саме: в рік -1256 куб м; в місяць 104,67 куб м в грошовому еквіваленті 203,48 грн/ місяць.
На підставі вищевикладеного АТ «Херсонгаз» просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
3.2. Аргументи Херсонської обласної прокуратури.
У відзиві на позовну заяву Херсонська обласна прокуратура зазначає, що позовні вимоги визнає в частині відбору природного газу за лютий 2022 року, натомість інші вимоги вважає необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідач вказує, що Оператор ГРМ зобов`язаний припинити розподіл (газопостачання) природного газу споживачу із заявленого ним дня звільнення об`єкта або приміщення (остаточного припинення користування природним газом).
Як зауважує відповідач, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України було запроваджено правовий режим воєнного стану у зв`язку з початком повномасштабного вторгнення збройних сил російської федерації. Внаслідок активних бойових дій 24.02.2022 значна частина Херсонської області опинилися під тимчасовою окупацією збройних формувань держави-агресора, а місто Херсон з 01.03.2022.
Крім того відповідач стверджує, що 19.03.2022 відкрито кримінальні провадження №42022230000000105 за ч. 1 ст. 438 КК України за фактом захоплення будівлі Херсонської обласної прокуратури військами рф та №12022231080000111 від 25.04.2022 за фактом захоплення будівель Херсонської окружної прокуратури.
За твердженнями відповідача, листами від 20.09.2022 №34-19вих-22, від 16.12.2022 №34-63вих-22 обласна прокуратура зверталась до АТ «Херсонгаз» щодо розірвання Типового договору від 27.01.2022 у зв`язку із втратою доступу до адміністративних приміщень, які є об`єктами договору надання послуг.
Так відповідач вважає, що на виконання умов договору і Кодексу газорозподільних систем, обласною прокуратурою було вжито можливих заходів для повідомлення Оператора ГРМ щодо втрати доступу до приміщень.
Окремо відповідач зазначає, що при співвіднесенні заявленого позивачем періоду виникнення заборгованості з фактичними обставинами функціонування об`єктів прокуратури, слід враховувати, що йдеться переважно про території тимчасово окупованого лівобережжя Херсонської області, також, окремі адміністративні будівлі у смт Білозерка, яке було істотно пошкоджене, у смт. Велика Олександрівка знищене внаслідок активних бойових дій, що унеможливило їх використання для здійснення службової діяльності.
Відтак Херсонська обласна прокуратура вважає, що твердження позивача про надання послуг у визначений ним період потребують ретельної перевірки з урахуванням об`єктивних обставин форс-мажору.
Також відповідач вказує, що обставини справи свідчать про те, що Оператором ГРМ заявлено про надання послуг з розподілу природного газу на об`єкти, які територіально розташовані на тимчасово окупованій території України, зокрема на лівобережжі Херсонської області, що з 2022 року фактично перебуває під контролем збройних сил держави-агресора.
Відповідач зауважує, що акти наданих послуг за листопад грудень 2022 року не містять конкретного обґрунтування щодо об`єктів, яким саме було надано послуги з розподілу природного газу. При цьому жодного акта наданих послуг обласною прокуратурою підписано не було, що зумовлено, зокрема, фактичним ненадходженням таких документів від Оператора ГРМ, у зв`язку з чим відсутні належні первинні документи, які могли б підтверджувати обсяг та зміст заявлених до стягнення послуг.
Крім того Херсонська обласна прокуратура зазначає, що її діяльність фінансується з Державного бюджету України, а розпорядники бюджетних коштів беруть зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Органи прокуратури здійснюють свою діяльність виключно за рахунок бюджетного фінансування в межах, передбачених законами про Державний бюджет України на відповідний рік. Дія закону про Державний бюджет України обмежена календарним роком, особливістю цього закону є і те, що при здійсненні бюджетного процесу нормативно-правові акти застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать його положенням.
Враховуючи вищенаведене, відповідач вказує, що не наділений правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості збільшити видатки з Державного бюджету України.
З огляду на викладене, Херсонська обласна прокуратура вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості за Типовим договором №1-2668Б у розмірі 93186,05 грн є недоведеними і необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають
4. Фактичні обставини встановлені судом.
27.01.2022 між АТ "Херсонгаз", як Оператором ГРМ, та Херсонською обласною прокуратурою, як Споживачем, було укладено типовий договір №1-2668Б розподілу природного газу (далі - Договір), п. 1.1. якого передбачено, що цей типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
За умовами п. 1.3. Договору, він є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або додатку 2 (для споживачі, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
У відповідності до п. 2.1. Договору за цим договором Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу (код за ДК021:2015-65210000-8 Розподіл газу), а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Згідно з п. 6.1. Договору оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. Загальна сума вартості договору на 2022 рік становить: без ПДВ 159 097,50 грн; крім того ПДВ 31 819,50 грн; всього з ПДВ 190 917,00 грн.
Пунктом 6.2. Договору передбачено, що тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1. цього розділу; є обов`язковим для сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення. До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу.
Величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) Споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності (п. 6.3. Договору).
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 6.4. Договору).
Пунктом 6.5. Договору передбачено, що у випадку якщо Споживач, що не є побутовим, в установленому Кодексом ГРМ порядку самостійно здійснив замовлення величини річної потужності по всіх його об`єктах (об`єкту) в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік та фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний з моменту перевищення фактичного обсягу над заявленим здійснювати оплату вартості перевищення річної замовленої потужності, велична якої визначається за формулою:
В м = к х Т х D,
Пунктом 6.5. договору передбачено, що у випадку якщо Споживач, що не є побутовим, в установленому Кодексом ГРМ порядку самостійно здійснив замовлення величини річної потужності по всіх його об`єктах (об`єкту) в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік та фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний з моменту перевищення фактичного обсягу над заявленим здійснювати оплату вартості перевищення річної замовленої потужності, велична якої визначається за формулою: В м = к х Т х D, де к = 1,1 - у випадку замовлення річної потужності (на період до завершення повного календарного року споживання природного газу) новим Споживачем, що не є побутовим, та/або для потреб нового об`єкта споживача; к = 1,5 - у випадку замовлення річної потужності Споживачем, що не є побутовим; Т - тариф на розподіл природного газу Оператора ГРМ, встановлений Регулятором; , при розрахунку оплати вартості перевищення річної замовленої потужності у першому місяці, в якому було допущено таке перевищення; , при розрахунку оплати вартості перевищення річної замовленої потужності у місяцях, наступних за місяцем, в якому було вперше у календарному році допущено перевищення; - фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року), що визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу з початку календарного року до місяця надання послуг (включно); - фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року), що визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу з початку календарного року до місяця, що передує місяцю надання послуг (включно); - річна замовлена потужність Споживачем. Визначення фактичного обсягу використання потужності (протягом календарного року) та замовленої Споживачем річної потужності здійснюється сумарно по всіх об`єктах Споживача, що не є побутовим, що знаходяться в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ, крім випадків, передбачених главою 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем. За підсумками місяця, за умови перевищення фактичного обсягу використання потужності над обсягом замовленої Споживачем річної потужності, Оператор ГРМ до 12 числа місяця, наступного за місяцем надання послуг розподілу, здійснює нарахування вартості перевищення та разом із рахунком про сплату вартості перевищення (або в рахунку) надає Споживачеві, що не є побутовим, звіт про фактичне використання потужності та розрахунок вартості перевищення річної замовленої потужності. Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний здійснити оплату величини вартості перевищення річної замовленої потужності протягом 10 робочих днів з дня надання Оператором ГРМ рахунку на оплату. У випадку якщо річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення річної замовленої потужності не здійснюється. Розбіжності щодо вартості перевищення річної замовленої потужності підлягають урегулюванню відповідно до умов цього Договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість перевищення річної замовленої потужності, яку Споживач зобов`язаний сплатити у строк, визначений у цьому пункті, визначається за даними Оператора ГРМ .
Згідно з п. 6.6. Договору, оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
У відповідності до п. 6.8. Договору, надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу ГРМ.
За положеннями п. 7.2. Договору, Оператор ГРМ має право: отримувати від Споживача оплату за цим договором.
За умовами п. 7.4. Договору, Споживач зобов`язується: здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України (п. 8.1. Договору).
Згідно з п. 8.2. Договору у разі порушення Споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. У разі порушення Споживачем, що є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені на заборгованість Споживачів, що є побутовими, здійснюється з 01 травня 2019 року. Нарахування пені здійснюється починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку здійснення оплати за цим Договором.
Пунктом 12.1. Договору передбачено, що даний договір укладається на невизначений строк.
Договір підписано сторонами та скріплено їх печатками.
Даний Договір було укладено шляхом подання Херсонською обласною прокуратурою заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу №1-2668Б (для споживача, що не є побутовим).
Відповідно до зазначеної заяви-приєднання ЕІС-код Споживача 56XS00004NN3C00G.
Також у даній заяві визначено персоніфіковані дані Споживача за Договором:
- адмінспоруда вул. Тираспільська, адреса м. Херсон, вул. Тираспільська, 5а;
- адмінспоруда смт. Білозерська, адреса смт. Білозерка, вул. Свободи, 112;
- адмінспоруда м. Олешки, адреса м. Олешки, вул. Софіївська 62/1;
- адмінспоруда смт. Олександрівка, адреса смт. Олександрівка, вул. Свободи, 161;
- адмінспоруда м. Скадовськ, адреса м. Скадовськ, вул. Незалежності, 125-А;
- адмінспоруда смт. Каланчак, адреса м. п-к Будівельників, 4;
- адмінспоруда м. Нова Каховка, адреса м. Нова Каховка, вул. пр. Дніпропетровський, 34;
- адмінспоруда смт. Чаплинка, адреса смт. Чаплинка, вул. Грушевського, 30;
- адмінспоруда м. Херсон, адреса м. Херсон, вул. Михайлівська, 33;
- адмінспоруда м. Берислав, адреса м. Берислав, вул. 1 Травня, 223.
Також у матеріалах справи наявна Додаткова угода до Типового договору розподілу природного газу №1-2668Б від 27.01.2022 від 27.01.2022 (а.с.48), за якою абзац 1 пункту 6.6 розділу VI «Порядок розрахунків» договору викласти у наступній редакції:
«Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим та фінансується за рахунок бюджетних коштів, до 10 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг. Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти.»
2. Пункт 12.1 розділу XII «Строк дії Договору та інші умови» договору викласти в наступній редакції:
« 12.1. Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання, поширює свою дію на відносини, що склалися між сторонами з 01 січня 2022 року, та діє до 31.12.2022 року включно, відповідно до п.3 ст. 631 Цивільного Кодексу України».
Також у матеріалах справи наявні копії Актів наданих послуг розподілу природного газу (а.с.45-47 на звороті, 51-66), а саме:
- Акт наданих послуг розподілу природного газу за лютий 2022 №285-2668-4ТХГ від 28.02.2023 на суму 12921,49 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська);
- Акт наданих послуг розподілу природного газу за листопад 2022 №294-2668-4ТХГ від 30.11.2023 на суму 1056,18 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон), також за період надання послуги листопада 2022 року, складено Акт наданих послуг розподілу природного газу (коригуючий) від 31.12.2022 року на суму 3333,30 грн.;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за грудень 2022 №295-2668-4ТХГ від 31.12.2023 на суму 7722,76 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за січень 2023 №296-2668-4ТХГ від 31.01.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за лютий 2023 297-2668-4ТХГ від 28.02.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за березень 2023 №298-2668-4ТХГ від 31.03.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за квітень 2023 №299-2668-4ТХГ від 30.04.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за травень 2023 №300-2668-4ТХГ від 31.05.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за червень 2023 №301-2668-4ТХГ від 30.06.2023 на суму 2516,86 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за липень 2023 №302-2668-4ТХГ від 31.07.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за серпень 2023 №303-2668-4ТХГ від 31.08.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за вересень 2023 №304-2668-4ТХГ від 30.09.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за жовтень 2023 №305-2668-4ТХГ від 31.10.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за листопад 2023 №306-2668-4ТХГ від 30.11.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за грудень 2023 №307-2668-4ТХГ від 31.12.2023 на суму 5744,89 грн (пункт призначення - адмінспоруда вул. Тираспільська, адмінспоруда смт. Білозерська, адмінспоруда смт. Олександрівка, адмінспоруда м. Херсон);
- акт наданих послуг розподілу природного газу за січень 2024 №308-2668-4ТХГ від 31.01.2024 на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за лютий 2024 р. № 309-2668-4ТХГ від 28.02.2024 на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за березень 2024 р. № 310-2668-4ТХГ від 31.03.2024 на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за квітень 2024 р. № 311-2668-4ТХГ від 30.04.2024 на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за травень 2024 р. № 312-2668-4ТХГ від 31.05.2024 на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за червень 2024 р. № 313-2668-4ТХГ від 30.06.2024 на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за липень 2024 р. № 314-2668-4ТХГ від 31.07.2024 на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за серпень 2024 р. № 315-2668-4ТХГ від 31.08.2024 на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за вересень 2024 р. № 316-2668-4ТХГ від 30.09.2024на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за жовтень 2024 р. № 317-2668-4ТХГ від 31.10.2024 на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за листопад 2024 р. № 318-2668-4ТХГ від 30.11.2024 на суму 203,48 грн;
- акт наданих послуг розподілу природного газу за грудень 2024р. № 319-2668-4ТХГ від 31.12.2024 на суму 203,48 грн.
Вказані Акти наданих послуг були направлені до особистого кабінету Херсонської обласної прокуратури (а.с.168).
Крім того у матеріалах справи наявні витяги з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо захоплення адміністративних будівель окружних прокуратур Херсонської обласної прокуратури та завданих пошкоджень таким будівлям внаслідок ворожих обстрілів військ рф (а.с.86-99).
Також листом за №34-19ВИХ-22 від 20.09.2022 Херсонська обласна прокуратура повідомила АТ "Херсонгаз" щодо призупинення дії договору у зв`язку з втратою з 24.02.2022 контролю та доступу до активів та матеріально-технічної бази. З огляду на що, а також з урахуванням виникнення форс-мажорних обставин, прокуратура просила вважати призупиненим дію укладеного договору з 24.02.2022 до припинення воєнного стану в Україні (а.с.100-101).
Листом за №34-63ВИХ-22 від 16.12.2022 Херсонська обласна прокуратура повідомила АТ "Херсонгаз", що з 24.02.2022 прокуратурою, як споживачем за Договором, припинено відбір природного газу з газорозподільчої системи за адресами вказаними у заяві-приєднання до умов договору розподілу природного газу №1-26668Б (для споживача, що не є побутовим). У зв`язку з чим прокуратура пропонувала достроково розірвати типовий договір про розподіл природного газу (а.с.102).
5. Позиція суду щодо встановлених обставин справи.
Згідно із ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 ЦК України).
Статтею 627 ЦК України установлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно із ч. 1 ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Судом було встановлено, що 27.01.2022 між АТ "Херсонгаз", як Оператором ГРМ, та Херсонською обласною прокуратурою, як Споживачем, було укладено типовий договір №1-2668Б розподілу природного газу (далі Договір).
Даний Договір було укладено шляхом подання Херсонською обласною прокуратурою заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу №1-2668Б (для споживача, що не є побутовим).
Пунктом 2.1 Договору визначено, що за цим договором Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу (код за ДК021:2015-65210000-8 Розподіл газу), а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Відповідно до ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не установлено договором.
Частиною 1 ст. 903 ЦК України установлено, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. Правові засади функціонування ринку природного газу України регламентовані Законом України "Про ринок природного газу".
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним (частина 2 статті 40 Закону України "Про ринок природного газу").
Згідно із пунктом 4 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС) договір розподілу природного газу правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу.
Фактичний розподіл природного газу для потреб споживача здійснюється Оператором ГРМ у загальному потоці природного газу від точок його надходження в ГРМ до пунктів призначення споживача (пункт 2 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС).
Пунктом 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС передбачено, що розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Періодом для здійснення розрахунків за договором розподілу природного газу є календарний місяць (пункт 6 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС).
Оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу з моменту його укладання (пункт 7 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС).
Згідно з п. 6.1. Договору оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. Загальна сума вартості договору на 2022 рік становить: без ПДВ 159 097,50 грн; крім того ПДВ 31 819,50 грн; всього з ПДВ 190 917,00 грн.
Відповідно до заяви-приєднання ЕІС-код Споживача 56XS00004NN3C00G, а також у даній заяві визначено персоніфіковані дані Споживача за Договором:
- адмінспоруда вул. Тираспільська, адреса м. Херсон, вул. Тираспільська, 5а;
- адмінспоруда смт. Білозерська, адреса смт. Білозерка, вул. Свободи, 112;
- адмінспоруда м. Олешки, адреса м. Олешки, вул. Софіївська 62/1;
- адмінспоруда смт. Олександрівка, адреса смт. Олександрівка, вул. Свободи, 161;
- адмінспоруда м. Скадовськ, адреса м. Скадовськ, вул. Незалежності, 125-А;
- адмінспоруда смт. Каланчак, адреса м. п-к Будівельників, 4;
- адмінспоруда м. Нова Каховка, адреса м. Нова Каховка, вул. пр. Дніпропетровський, 34;
- адмінспоруда смт. Чаплинка, адреса смт. Чаплинка, вул. Грушевського, 30;
- адмінспоруда м. Херсон, адреса м. Херсон, вул. Михайлівська, 33;
- адмінспоруда м. Берислав, адреса м. Берислав, вул. 1 Травня, 223.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією а також наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №376 від 28.02.2025, місто Херсон було окуповане з 01.03.2022 по 11.11.2022, Білозерська селищна територіальна громада була окупована з 10.03.2022 по 11.11.2022, Олешківська міська територіальна громада окупована з 24.02.2022; Великоолександрівська селищна територіальна громада була окупована з 10.03.2022 по 09.11.2022, вся територія Скадовського району тимчасово окупована з 24.02.2022, Новокаховська міська територіальна громада окупована з 24.02.2022, Бериславська міська територіальна громада була окупована з 09.03.2022 по 11.11.2022.
Із наданих позивачем додаткових пояснень судом було встановлено, що при визначенні вартості наданої послуги з розподілу природного газу, позивач виходив з величини річної замовленої потужності об`єкта, та яка визначена Херсонською обласною прокуратурою у заяві-приєднання станом на 2022 рік, а також з урахуванням окупації територій на яких розташовані будівлі відповідача та на яких фактично здійснювався розподіл природного газу.
Так за період 2022 року позивачем нараховано плату за надання послуги у листопаді та грудні 2022 року та виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта, що визначена Херсонською обласною прокуратурою у заяві-приєднання станом на 2022 рік.
Згідно Акту наданих послуг розподілу природного газу за лютий 2022 №285-2668-4ТХГ від 28.02.2023 на суму 12921,49 грн, позивач здійснював нарахування лише щодо об`єкту розташованого у місті Херсон за адресою вул. Тираспільська, 5а.
У листопаді-грудні 2022, позивачем враховано деокупацію м. Херсон, смт. Білозерки та смт. Великоолександрівки, у зв`язку з чим здійснено нарахування плати за об`єктами які знаходяться в даних адміністративних одиницях (адмінспоруда вуд. Тираспільська, вул. Михайлівська у місті Херсон, адмінспоруда смт. Білозерка та адмінспоруда смт. Великоолександрівка) та в межах замовленої Херсонською обласною прокуратурою річної потужності на 2022 рік, що встановлено з Акту наданих послуг розподілу природного газу за листопад 2022 №294-2668-4ТХГ від 30.11.2023 на суму 1056,18 грн, Акту наданих послуг розподілу природного газу (коригуючий) від 31.12.2022 року на суму 3333,30 грн та Акту наданих послуг розподілу природного газу за грудень 2022 №295-2668-4ТХГ від 31.12.2023 на суму 7722,76 грн.
Також у матеріалах справи наявна копія Додаткової угоди до Типового договору розподілу природного газу №1-2668Б від 27.01.2022 від 27.01.2022, за якою, зокрема, пункт 12.1 розділу XII Договору викладено в наступній редакції:
« 12.1. Даний Договір набирає чинності з моменту його підписання, поширює свою дію на відносини, що склалися між сторонами з 01 січня 2022 року, та діє до 31.12.2022 року включно, відповідно до п.3 ст. 631 Цивільного Кодексу України».
Крім того судом було встановлено, що Херсонська обласна прокуратура зверталося до АТ "Херсонгаз" із листами №34-19ВИХ-22 від 20.09.2022 та №34-63ВИХ-22 від 16.12.2022, в яких повідомляла про виникнення форс-мажорних обставин, що з 24.02.2022 прокуратурою як споживачем за Договором припинено відбір природного газу з газорозподільчої системи за адресами вказаними у заяві-приєднання до умов договору розподілу природного газу №1-26668Б (для споживача, що не є побутовим). У зв`язку з чим прокуратура пропонувала достроково розірвати типовий договір про розподіл природного газу.
Так господарський суд зазначає, що положеннями глави 1 розділу І Кодексу ГРМ передбачено, що:
-договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи;
-доступ до газорозподільної системи - право користування потужністю складової (об`єкта) газорозподільної системи в обсязі та на умовах, встановлених у договорі (технічній угоді) про надання відповідних послуг з оператором газорозподільної системи.
Взаємовідносини, пов`язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VІ цього Кодексу (абзац 3 пункту 5 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
З вище викладеного вбачається, що послуга з розподілу не складається лише з фактичного переміщення природного газу розподільчою системою трубопроводів.
До послуги з розподілу також входить цілодобове надання фактичного доступу замовленої потужності об`єктів споживача до газорозподільної системи, що буквально означає - наявність технічної можливості у будь-який час необхідний споживачу скористатись можливістю розпочати газоспоживання.
Тобто, Оператор ГРМ, знаючи, що об`єкт відповідача підключено до газорозподільної системи підтримує належний тиск у системі з урахуванням замовленої потужності приєднаних об`єктів споживача. Дані послуги є монопольними роботами АТ "Херсонгаз", як оператора ГРМ у зоні ліцензованої діяльності - території Херсонської області.
Також, між приєднаною та замовленою потужністю об`єктів споживача є певна різниця, через що є різниця в підходах до розрахунку вартості послуг:
- приєднаною потужністю є стала величина, тобто така, яка не потребує коригування і розраховувалась споживачу один раз на весь час отримання послуг,
- замовлена потужність це змінна величина, яка розраховується на календарний рік відповідно до попередніх обсягів споживання (і може змінюватись через шість місяців за заявою споживача),
Тобто, оператор ГРМ для сталого функціонування, постійно налаштовує потужність газорозподільних мереж під приєднані до мережі об`єкти споживача, та послуга з розподілу природного газу надається і без фактичного споживання природного газу споживачем, та припиняється її надання лише у випадку фізичного обмеження доступу (відключення) об`єктів споживача до газорозподільної мережі споживача.
Також господарський суд зазначає, що відповідно до п. 9.1 Договору, Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу Споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, зокрема, у разі:
1) несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим Договором;
2) відсутності Споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у розрахунковому періоді;
3) подання Споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;
Також пунктом 1 Глави 7 Розділу VІ Кодексу газорозподільних систем встановлено, що Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням Правил технічної експлуатації систем газопостачання та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема, у таких випадках:
1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;
2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках:
відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді;
відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача;
3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;
4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»;
5) розірвання договору розподілу природного газу;
6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;
7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;
8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;
9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;
10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об`єкту споживача, що не є побутовим);
11) відмова представникам Оператора ГРМ в доступі на об`єкти або земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання, та/або комерційний вузол обліку газу, для здійснення контролю відповідності встановленого газоспоживаючого обладнання проєктній документації, обстеження газових мереж до ВОГ та/або газоспоживаючого обладнання;
12) в інших випадках, передбачених законодавством.
Пунктом 4 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що пломбування та розпломбування газового обладнання на об`єктах споживачів, що пов`язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу.
При припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об`єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. При складанні акта про припинення розподілу природного газу Оператор ГРМ зазначає в ньому про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання, передбачені цим Кодексом, а також обов`язково фіксує фактичні показання лічильника газу на дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), за винятком випадків відмови в доступі до об`єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Відповідно до п. 5 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем, припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.
При несанкціонованому відновленні газоспоживання (розподілу природного газу), відмові представникам Оператора ГРМ в доступі до об`єкта споживача для припинення газопостачання (розподілу природного газу), у тому числі для локалізації чи ліквідації аварійної ситуації, а також після закінчення (розірвання) договору розподілу природного газу Оператор ГРМ може здійснити припинення газопостачання (розподілу природного газу) шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи.
Крім того пунктом 7 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що якщо за ініціативою споживача необхідно припинити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача чи його окремі газові прилади для проведення ремонтних робіт, реконструкції чи технічного переоснащення або з інших причин, споживач не пізніше ніж за сім днів повинен письмово повідомити про це Оператора ГРМ та узгодити з ним дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), а Оператор ГРМ в узгоджену із споживачем дату зобов`язаний припинити газопостачання (розподіл природного газу) споживачеві.
Припинення газопостачання за ініціативою споживача здійснюється, зокрема, шляхом перекриття та опломбування запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та її опломбування, або в інший спосіб, визначений споживачем відповідно до Правил технічної експлуатації систем газопостачання.
Постачання/розподіл природного газу вважається припиненим за умови наявності пломб Оператора ГРМ на запірних пристроях, інвентарних заглушках тощо, що зафіксовано відповідним актом.
Між тим суд зазначає, що після закінчення строку дії Договору, визначеного сторонами у Додатковій угоді до Договору, та направлення листів Херсонської обласної прокуратури про розірвання Договору, об`єкти відповідача не були від`єднанні від газорозподільчої мережі та фактично Оператором ГРМ не було здійснено припинення надання послуги з розподілу природного газу.
У матеріалах справи відсутні докази припинення розподілу природного газу на об`єктах споживача, у відповідності до положень Кодексу газорозподільних систем.
Так у матеріалах справи відсутні докази звернення Херсонської обласної прокуратури до Оператора ГРМ із заявами про необхідність припинення розподілу природного газу та узгодження дати припинення постачання, відсутній акт про припинення розподілу природного газу, відсутні докази перекриття уповноваженими особами Оператора ГРМ запірних пристроїв на об`єктах споживання газу відповідача, встановлення на його газові прилади інвентарної заглушки та їх опломбування.
Також суд зазначає, що положеннями укладеного між сторонами Договору та положеннями Кодексу газорозподільних систем, визначаються випадки за яких Оператор ГРМ має право припинити розподіл природного газу, зокрема такими є несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу, отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу або розірвання договору розподілу природного газу.
Наведені випадки можуть бути підставами за яких в Оператора ГРМ виникає саме право, а не обов`язок, припинити розподіл природного газу такому споживачу.
Судом встановлено, що відповідачем не направлялась позивачу заява про остаточне від`єднання об`єктів відповідача від газорозподільної системи АТ "Херсонгаз" відповідно до п. 1 Глави 7 Розділу VІ Кодексу газорозподільних систем.
Окремо, щодо тверджень відповідача стосовно наявності форс-мажорних обставин, пов`язаних із втратою можливості користування окремими адміністративними будівлями та пошкодженням таких будівель, суд зазначає таке:
Статтею 617 Цивільного кодексу України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
У постанові Верховного Суду від 29.06.2023 у справі №922/999/22 зауважено, що сторона, яка посилається на форс-мажор, має довести причинно- наслідковий зв`язок між форс-мажором та неможливістю виконати конкретне зобов`язання. Той факт, що Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорні обставини - військову агресію, сам по собі не є підставою для звільнення або зменшення відповідальності за невиконання/неналежне виконання договірних зобов`язань.
Так відповідач посилається на роз`яснення НКРЕКП «Щодо оплати послуг розподілу природного газу та визначення обсягів споживання природного газу в умовах дії воєнного стану» від 24.05.2022, опублікованих на офіційному сайті НКРЕКП у мережі Інтернет, відповідно до яких, у випадку, якщо внаслідок форс-мажорних обставин (військова агресія російської федерації проти України) пошкоджено об`єкт газоспоживання споживача та/або його внутрішньобудинкову систему газопостачання, що призвело до унеможливлення використання споживачем свого права користуватися послугами розподілу природного газу, такий споживач на підставі положень розділу Х Типового договору має бути звільнений від оплати послуг розподілу природного газу. У вказаних роз`ясненнях НКРЕКП звертало увагу Операторів ГРМ, на те, що: «у разі якщо об`єкти газопостачання споживачів природного газу були частково або повністю зруйнованими внаслідок бойових дій (форс-мажорних обставин) або пошкодження газорозподільної інфраструктури призвело до унеможливлення використання споживачем свого права доступу до газорозподільної системи для споживання природного газу, Оператори ГРМ не мають підстав для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по таких об`єктах споживачів та їх передачі на інформаційну платформу Оператора ГТС для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача»
В якості підтвердження пошкодження об`єктів газоспоживання споживача Херсонська обласна прокуратура надала до суду витяги з Єдиного реєстру досудових розслідування щодо вчиненням кримінальних правопорушень пов`язаних із пошкодженням будівель Херсонської обласної прокуратури.
Господарський суд зазначає, що витяг з ЄРДР не є доказом підтвердження завдання пошкоджень, шкоди та взагалі доказом вчинення будь-якою особою кримінального правопорушення, а лише є доказом внесення відповідні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Також суд вказує, що з наданих відповідачем витягів судом не встановлено внесення відомостей до ЄРДР щодо часткового або повного зруйнування, внаслідок бойових дій, об`єктів газоспоживання Херсонської обласної прокуратури та/або їх внутрішньобудинкову систему газопостачання, що призвело до унеможливлення використання споживачем свого права доступу до газорозподільної системи.
Так само в матеріалах справи відсутні будь-які інші докази на підтвердження пошкодження газорозподільної інфраструктури на об`єктах споживання відповідача, що призвело до унеможливлення їх використання.
Таким чином суд доходить висновку про наявність у АТ "Херсонгаз" права на нарахування плати за надання послуги з розподілу природного газу за період 2023 2024 роки, оскільки у даний період така послуга надавалася позивачем не зважаючи на закінчення строку дії договору. Натомість зворотного матеріали справи не містять.
Отже, у відповідача до моменту припинення розподілу природного газу наявний обов`язок здійснювати оплату за надані позивачем послуги розподілу природного газу.
Судом було встановлено, що при розрахунку вартості наданої послуги позивачем враховано, що річна замовлена потужність на 2023 рік по об`єктам Споживача складається з обсягів спожитого газу обумовленими пунктами споживання прокуратури в Херсонській області (адмінспоруда вуд. Тираспільська, вул. Михайлівська у місті Херсон , адмінспоруда смт. Білозерка та адмінспоруда смт. Великоолександрівка) за період з 01.10.2021 року по 30.09.2022 року (газовий рік, як обумовлено Кодексом ГРМ), та становить: в рік - 35 462,28 куб м; в місяць- 2955,19 куб м (35462,28 куб. м); в грошовому еквіваленті 5 744,89 грн/ місяць, із розрахунку вартості 1,94 грн (з урахуванням ПДВ).
При цьому за червень 2023 року позивачем було нараховано до сплати 2516,86 грн, згідно Акту наданих послуг розподілу природного газу за червень 2023 №301-2668-4ТХГ від 30.06.2023.
При розрахунку вартості наданої послуги з розподілу природного газу позивачем враховано відсутність споживання газу Херсонською обласною прокуратурою за попередній газовий рік, та у відповідності до п.4 гл.6 розд.VI кодексу ГРМ визначено річну замовлену потужність за замовченням, що становить для об`єкту непобутового споживача 314 куб.м/рік, та на чотири об`єкти постачання (адмінспоруда вуд. Тираспільська, вул. Михайлівська у місті Херсон, адмінспоруда смт. Білозерка та адмінспоруда смт. Великоолександрівка) 1256 куб.м/рік, та 104,67 куб.м/місяць, що в грошовому еквіваленті становить- 203,48 грн/ місяць, із розрахунку вартості 1,94 грн (з урахуванням ПДВ).
Таким чином позивачем за надання послуги з розподілу природного газу до чотирьох об`єктів споживання відповідача, за період 2024 рік було нараховано 203,48 грн на місяць, що за рік становить суму 2 441,76 грн.
Таким чином, перевіривши проведені позивачем нарахування суд зазначає що вони є арифметично правильними та обґрунтованими, натомість під час розгляду справи Херсонською обласною прокуратурою правильності проведених позивачем розрахунків спростовано не було, власного контррозрахунку не надано.
Відповідно до правової позиції, висловленої Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 7 липня 2020 року у справі № 712/8916/17 (провадження № 14-448цс19), споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
У постанові Верховного Суду від 25.03.2024 у справі №462/1232/23, Верховний Суд зазначив, що факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути правовою підставою для звільнення споживача від оплати за спожиті послуги.
Відповідно до частини першої статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Також щодо тверджень відповідача стосовно не направлення актів наданих послуг, суд зазначає, що відповідно до
В свою чергу безпідставними, також, є посилання скаржника на те, що при вирішенні справи суд першої інстанції не взяв до уваги відсутність підписаних Актів зі сторони відповідача як беззаперечний доказ отримання послуг розподілу газу.
Так, відповідно до п. 6.8. Договору розподілу природного газу, надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформляється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Згідно із п. 10 гл. 6 розділу VI Кодексу ГРМ надання оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним ними актом наданих послуг.
Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником оператора ГРМ.
Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання Акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання Акта наданих послуг, розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством. До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.
Відповідач не надав до суду доказів того, що на момент настання строку оплати послуг він заперечував проти величини потужності, тарифу, вартості послуг, вказаних в актах наданих послуг. Також відповідач не направляв на адресу АТ "Херсонгаз" мотивовану відмову від підписання актів наданих послуг.
Крім того, суд вказує, що не підписання споживачем акту наданих послуг, не свідчить про відсутність наданих житлово-комунальних послуг, у зв`язку з чим відповідні твердження відповідача не приймаються судом.
Щодо тверджень відповідача стосовно того що він є бюджетною установою, та не наділений правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості щодо збільшення видатків з Державного бюджету України, суд зазначає:
Відповідно до п. п. 6, 7 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне асигнування повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження; бюджетне зобов`язання будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Статтею 3 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду. Відповідно до Конституції України бюджетний період для Державного бюджету України за особливих обставин може бути іншим, ніж передбачено частиною 1 цієї статті. Особливими обставинами, за яких Державний бюджет України може бути затверджено на інший, ніж передбачено частиною 1 цієї статті, бюджетний період, є: 1) введення воєнного стану; 2) оголошення надзвичайного стану в Україні. У разі затвердження Державного бюджету України на інший, ніж передбачено частиною першою цієї статті, бюджетний період місцеві бюджети мають бути затверджені на такий самий період. Для середньострокового бюджетного планування середньостроковий період включає плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди.
Відповідно до ст. 49 Бюджетного кодексу України, розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов`язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним п. 5 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу. Казначейство України здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі: 1) наявності відповідного бюджетного зобов`язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету; 2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми; 3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно зі ст. 51 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв`язку, які споживаються бюджетними установами, та укладають договори за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі.
Суд зазначає, що відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для звільнення відповідача від виконання зобов`язань за вищезазначеним договором.
Суд вказує, що правовий висновок про те, що сама собою відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов`язання викладено в постанові Верховного Суду України від 22.03.2017 у справі № 3-77гс17, у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.03.2018 у справах №925/246/17, №925/974/17, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі № 12-46гс18 (п. 61 постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 911/4249/16).
Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 78 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Приписи статті 79 ГПК України, встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
З урахуванням встановлених обставин, суд доходить висновку що позовні вимоги АТ "Херсонгаз» до Херсонської обласної прокуратури щодо стягнення заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу у розмірі 93 186,05 грн, є обґрунтованими, такими що відповідають фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, не спростовані відповідачем, у зв`язку з чим підлягають задоволенню в повному обсязі..
Відповідно до ст. 129 ГПК України, у зв`язку із задоволенням позову витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Херсонської обласної прокуратури (вул. Михайлівська, буд. 33, м. Херсон, 73025, код ЄДРПОУ 04851120) на користь Акціонерного товариства «Херсонгаз» (вул. Поповича, буд. 3, м. Херсон, 73036 код ЄДРПОУ 03355353) заборгованість у розмірі 93 186/дев`яносто три тисячі сто вісімдесят шість/грн 05 коп. а також витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422/дві тисячі чотириста двадцять дві/грн 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Повне рішення складено 04 червня 2026 р.
Суддя Ю.М. Невінгловська