Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
_____________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" червня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/4999/25Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Ю.С.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу №916/4999/25
за позовом: Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» (73000, Херсонська обл., м. Херсон, Бериславське шосе, буд. 1, код ЄДРПОУ 00131771)
до відповідача: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 )
про стягнення 97556,84 грн., -
Суть спору: Акціонерне товариство «Херсонська теплоелектроцентраль» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 97556,84 грн. заборгованості.
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором №296 з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії від 01.11.2020 в частині повної та своєчасної сплати за спожиту теплову енергію та абонентську плату за період з листопада 2021 року по березень 2025 року.
Розпорядженням Голови Верховного Суду від 18.03.2022 №11/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської областей)» змінено територіальну підсудність судових справ Господарського суду Херсонської області з визначенням їх територіальної підсудності Господарському суду Одеської області.
Ухвалою суду від 22.12.2025 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з виявленими недоліками позовної заяви та встановлено позивачу строк для усунення виявлених недоліків - 10 днів з дня вручення ухвали.
24.12.2025 за вх.№41344/25 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків та додаткові документи, які долучено судом до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 29.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/4999/25; визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; роз?яснено сторонам про можливість подання відповідно до ч.7 ст. 252 ГПК України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи; запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позовну заяву з доказами направлення позивачу - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали та заперечення на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив.
Ухвалу Господарського суду Одеської області від 29.12.2025 про відкриття провадження у справі було направлено відповідачу засобами поштового зв`язку на адресу відповідача, що значиться у Єдиному державному демографічному реєстрі ( АДРЕСА_1 .), що підтверджується поштовим повідомленням з довідкою Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою». Також, після отримання судом відповіді №2155959 з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери щодо фактичної адреси проживання відповідача ( АДРЕСА_2 ) судом додатково було направлено відповідачу засобами поштового зв`язку на зазначену адресу копію ухвали Господарського суду Одеської області від 29.12.2025 про відкриття провадження у справі, що підтверджується поштовим повідомленням з довідкою Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою». Окрім того, судом було розміщено оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади України. Відповідно до п.4 ч.6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду. Відтак господарський суд констатує, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи господарським судом. За таких обставин судом забезпечено відповідачу можливість вчинення дій, подання позицій по суті справи під час розгляду справи судом, оскільки судом належним чином повідомлено відповідача про розгляд справи і в такий спосіб забезпечено відповідачу належні процесуальні гарантії для можливості вчинення відповідачем процесуальних дій. Натомість відповідач відзив на позов і жодних доказів суду не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином.
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, зокрема, Указом Президента України від 27.04.2026 №342/2026, затвердженим Законом України від 28.04.2026 №4857-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 04 травня 2026 року строком на 90 діб.
Справа №916/4999/25 розглядається судом в період оголошеного на всій території України воєнного стану через військову агресію російської федерації проти України.
Жодних заяв та/або клопотань, пов?язаних з неможливістю вчинення якихось процесуальних дій у зв?язку з воєнним станом, про намір вчинити такі дії до суду від учасників справи не надійшло.
Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надійшов, з огляду на що суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами в порядку ч.9 ст. 165 ГПК України.
У відповідності до вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:
01.11.2020 між Акціонерним товариством «Херсонська теплоелектроцентраль» (виконавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Ковальчиним Володимиром Михайловичем (споживач, відповідач) був укладений договір №296 з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії.
Відповідно до п.1 договору виконавець зобов`язався надавати споживачеві послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення/на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення (далі - послуга) відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження, а споживач зобов`язався своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Положеннями п.3 договору передбачена інформація про споживача:
1) адреса: м. Херсон, вул. 49 Гвардійської дивізії, 37 (1);
2) опалювальна площа (об`єм) будівлі - 2431,88 кв.м.;
3) теплове навантаження будівлі - 0,09995 Гкал/год;
4) опалювальна площа (об`єм) приміщення споживача - 30,9 кв.м.;
5) теплове навантаження приміщення споживача - 0,00255 Гкал/год.
Пунктом 5 договору передбачено, що будівля обладнана вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії: тепловий лічильник, тип засобу обліку теплової енергії: SKS-3-U1 заводський номер 016981, місце встановлення: 49 Гвардійської дивізії, 37; ж/буд.
Відповідно до п.п. 7-9 договору виконавець забезпечує постачання теплоносія безперервно з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску; надання послуги здійснюється безперервно з урахуванням часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; постачання теплової енергії для потреб централізованого опалення здійснюється в опалювальний період безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
У п.13 договору визначено, що обсяг спожитої у будівлі послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будівлі за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку.
За умовами п.19 договору зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії здійснюється щомісяця виконавцем у присутності споживача або його представника, крім випадків, коли зняття таких показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань або здійснює споживач щоденно в робочі дні о ___.00 годині; у такому разі, виконавець зобов`язаний забезпечити можливість самостійного (без додаткового звернення до виконавця в кожному окремому випадку) ознайомлення з показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку споживачем через електронну систему обліку розрахунків споживачів.
Відповідно до п.20 у разі відсутності інформації про показання вузла (вузлів) комерційного обліку та/або недопущення споживачем виконавця до вузла (вузлів) комерційного обліку для зняття показань засобів вимірювальної техніки для визначення обсягу теплової енергії, спожитої в будівлі, визначається середній обсяг споживання теплової енергії в будівлі протягом попереднього опалювального періоду, а у разі відсутності такої інформації - за фактичний час споживання протягом поточного опалювального періоду, але не менше 30 днів; після відновлення надання показань вузлів комерційного обліку виконавець зобов`язаний провести перерахунок із споживачем; перерахунок із споживачем проводиться у тому розрахунковому періоді, в якому було отримано в установленому порядку інформацію про невідповідність обсягу, але не більше ніж за 12 розрахункових періодів.
У п.23 договору закріплено, що зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) розподільного обліку теплової енергії (приладів - розподілювачів теплової енергії) щомісяця здійснюється споживачем, крім випадків, коли зняття таких показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань; у разі коли зняття показань засобів вимірювальної техніки здійснює споживач, він щомісяця з 25 по 30 число передає показання вузлів розподільного обліку теплової енергії (приладів - розподілювачів теплової енергії) виконавцю в один із таких способів: за номером телефону, зазначеним у розділі «Реквізити і підписи сторін» цього договору; на адресу електронної пошти, зазначену у розділі «Реквізити і підписи сторін» цього договору; через електронну систему обліку розрахунків споживачів, зазначену у розділі «Реквізити і підписи сторін» цього договору. Виконавець періодично, не менш як один раз на рік, у порядку, визначеному у договорі, проводить контрольне зняття показань засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії у присутності споживача або його представника. Результати контрольного зняття показань засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку/ приладів - розподілювачів теплової енергії є підставою для здійснення перерозподілу обсягу спожитої послуги на проведення перерахунку із споживачем. Споживач повідомляє виконавцеві про недоліки в роботі вузла розподільного обліку протягом п`яти робочих днів з дня виявлення засобами зв`язку, зазначеними в розділі «Реквізити і підписи сторін» цього договору. Перерозподіл обсягу спожитої послуги та перерахунок із споживачем проводиться у тому розрахунковому періоді, у якому було отримано в установленому порядку інформацію про невідповідність обсягу розподіленої теплової енергії окремим споживачам в обсязі, необхідному для розподілу, але не більш як за дванадцять розрахункових періодів.
Згідно з п.24 договору зняття виконавцем показань вузлів обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії за допомогою систем дистанційного зняття показань може здійснюватися без присутності споживача або його представника; у такому разі виконавець зобов`язаний забезпечити можливість самостійного (без додаткового звернення до виконавця в кожному окремому випадку) ознайомлення з показаннями вузла розподільного обліку/ приладу - розподілювача теплової енергії споживачем через інтерфейс такого вузла/обліку - розподілювача теплової енергії та через електронну систему обліку розрахунків споживачів.
У разі ненадання споживачем виконавцю у визначений сторонами строк показань вузла (вузлів) розподільного обліку теплової енергії/приладів - розподілювачів теплової енергії, якщо такі показання зобов`язаний знімати споживач, для цілей визначення обсягу теплової енергії, спожитої споживачем, протягом трьох місяців визначається середній обсяг споживання споживачем теплової енергії у попередньому опалювальному періоді, а за відсутності такої інформації - за фактичний час споживання протягом поточного опалювального періоду, але не менше 30 днів (п.25 договору).
Положеннями п.34 договору встановлено, що споживач вносить плату виконавцю, яка складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу на послугу та обсягу спожитої послуги; плати за абонентське обслуговування в розмірі ___ гривень; внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку послуги включаються до плати виконавцю і в рахунку відображаються окремо; у разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду) та обсягу споживання або за нормою споживання, встановленою органом місцевого самоврядування, що підлягає щомісячному коригуванню виконавцем послуги за фактичною кількістю годин постачання теплової енергії та фактичною середньомісячною температурою зовнішнього повітря (у випадку, визначеному Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»), а також умовно-постійної частини тарифу (протягом року).
Пунктом 35 договору №297 від 01.11.2020 передбачено, що ціною (вартістю) послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії; станом на дату укладення цього договору тариф на послугу становить 1700,95 гривень за 1 Гкал з ПДВ, а за умови встановлення двоставкового тарифу: ___гривень за ____ умовно-змінна частина тарифу; ___гривень за ____ умовно-постійна частина тарифу. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на зазначену комунальну послугу виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам з посиланням на рішення відповідних органів. У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору.
Відповідно до п.36 договору тривалість розрахункового періоду для визначення обсягу спожитої послуги, здійснення розподілу обсягу спожитих послуг, оплати послуги виконавцю становить з 1 по 31 число місяця, але не може перевищувати місяць; плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця; початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
Пунктами 37, 38 договору передбачено, що виконавець формує та не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим надає рахунок на оплату послуги; рахунок надається на паперовому носії; рахунок на оплату спожитої послуги надається не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу; споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше 31 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Згідно з п.45 договору споживач зобов`язаний, зокрема, оплачувати надану послугу за ціною/тарифом, що визначені встановленими відповідно до законодавства у строки, встановлені цим договором.
Положеннями п.58 договору передбачено, що умови цього договору, крім ціни (вартості) послуги, можуть бути змінені виключно за згодою сторін. У разі зміни тарифу на теплову енергію з моменту його введення в дію застосовується відповідна нова ціна (вартість) послуги відповідно до Порядку зміни умов договору та ціни (тарифу).
Наказом т.в.о. голови правління АТ «Херсонська ТЕЦ» №23-р/1 від 01.12.2020 «Про розмір плати за абонентське обслуговування з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами» вирішено впровадити з 01.01.2021 року розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуги з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами АТ «Херсонська ТЕЦ» на рівні 29,68 грн. за 1 абонентський рахунок в місяць, в тому числі ПДВ 4,95 грн.
Рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради від 29.09.2021 №594 «Про встановлення акціонерному товариству «Херсонська теплоелектроцентраль» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії бюджетних установ для споживачів міста Херсона» вирішено встановити для АТ «Херсонська ТЕЦ» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ та інших споживачів м. Херсона на опалювальний період 2021 - 2022 років для наступних категорій споживачів у розмірах:
…1.4. Тариф на теплову енергію для потреб інших споживачів - 2793,72 грн/Гкал без ПДВ, згідно з додатком 1, за наступними складовими:
- тариф на транспортування теплової енергії - 841,22 грн/Гкал без ПДВ, згідно з додатком 3;
- тариф на постачання теплової енергії - 21,24 грн/Гкал без ПДВ, згідно з додатком 4.
Наказом т.в.о. голови правління АТ «Херсонська ТЕЦ» №21-р від 19.10.2021 «Про розмір плати за абонентське обслуговування з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами» вирішено впровадити з 01.11.2021 року розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуги з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами АТ «Херсонська ТЕЦ» на рівні 29,68 грн. за 1 абонентський рахунок в місяць, в тому числі ПДВ 4,95 грн.
Наказом т.в.о. голови правління АТ «Херсонська ТЕЦ» №24-р від 12.11.2021 «Про розмір плати за абонентське обслуговування з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами» вирішено впровадити з 01.12.2021 року розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуги з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами АТ «Херсонська ТЕЦ» на рівні 35,17 грн. за 1 абонентський рахунок в місяць, в тому числі ПДВ 5,86 грн.
Наказом в.о. голови правління АТ «Херсонська ТЕЦ» №274 від 26.11.2021 «Про впровадження перерахунку плати за спожиту енергію» вирішено, враховуючи зміну ціни природного газу, нарахування за спожиту теплову енергію за діючими тарифами для споживачів АТ «Херсонська ТЕЦ» провести із застосуванням коригуючого коефіцієнта згідно розрахунку (визначення) плати за теплову енергію у наступному місяці: у листопаді 2021 - коефіцієнт 2,1634; у грудні 2021 - коефіцієнт 1,764.
Рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради від 16.12.2021 №895 «Про встановлення акціонерному товариству «Херсонська теплоелектроцентраль» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії бюджетних установ для споживачів міста Херсона» вирішено встановити з 01.12.2021 для АТ «Херсонська ТЕЦ» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ та інших споживачів м. Херсона на опалювальний період 2021 - 2022 років для наступних категорій споживачів у розмірах:
1.1. Тариф на теплову енергію для потреб інших споживачів - 4249,22 грн/Гкал без ПДВ, згідно з додатком 1, за наступними складовими:
- тариф на виробництво теплової енергії - 3386,76 грн/Гкал без ПДВ, згідно з додатком 2;
- тариф на транспортування теплової енергії - 841,22 грн/Гкал без ПДВ, згідно з додатком 3;
- тариф на постачання теплової енергії - 21,24 грн/Гкал без ПДВ, згідно з додатком 4.
Наказом т.в.о. голови правління АТ «Херсонська ТЕЦ» №27 від 31.01.2022 «Про впровадження перерахунку плати за спожиту енергію» вирішено, враховуючи зміну ціни природного газу, нарахування за спожиту теплову енергію за діючими тарифами для споживачів АТ «Херсонська ТЕЦ» провести із застосуванням коригуючого коефіцієнта згідно розрахунку (визначення) плати за теплову енергію у наступному місяці: у січні 2022 - коефіцієнт 1,596.
Наказом т.в.о. голови правління АТ «Херсонська ТЕЦ» №58 від 25.02.2022 «Про впровадження перерахунку плати за спожиту енергію» вирішено, враховуючи зміну ціни природного газу, нарахування за спожиту теплову енергію за діючими тарифами для споживачів АТ «Херсонська ТЕЦ» провести із застосуванням коригуючого коефіцієнта згідно розрахунку (визначення) плати за теплову енергію у наступному місяці: у лютому 2022 - коефіцієнт 1,596.
Наказом т.в.о. голови правління АТ «Херсонська ТЕЦ» №60 від 17.03.2022 «Про впровадження перерахунку плати за спожиту енергію» вирішено, враховуючи зміну ціни природного газу, нарахування за спожиту теплову енергію за діючими тарифами для споживачів АТ «Херсонська ТЕЦ» провести із застосуванням коригуючого коефіцієнта згідно розрахунку (визначення) плати за теплову енергію у наступному місяці: у березні 2022 - коефіцієнт 1,408.
Наказом т.в.о. голови правління АТ «Херсонська ТЕЦ» №06-р від 19.06.2023 «Про розмір плати за абонентське обслуговування з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами» вирішено впровадити з 01.01.2023 року розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуги з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами АТ «Херсонська ТЕЦ» на рівні 34,15 грн. за 1 абонентський рахунок в місяць, в тому числі ПДВ 5,69 грн.
Розпорядженням Начальника Херсонської міської військової адміністрації Херонського району Херсонької області від 21.11.2023 №707р «Про встановлення АТ «Херсонська теплоелектроцентраль» тарифу на реалізацію теплової енергії, її виробництво, транспортування та послугу з постачання теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ та інших споживачів міста Херсон на опалювальний період 2023-2024 років» вирішено встановити для АТ «Херсонська ТЕЦ» тарифи у розмірах:
тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для потреб бюджетних установ та інших споживачів м. Херсона на опалювальний період 2021 - 2022 років для наступних категорій споживачів у розмірах:
…1.3. Тариф на теплову енергію для потреб інших споживачів - 4541,73 грн/Гкал без ПДВ, згідно з додатком 1, за наступними складовими:
- тариф на транспортування теплової енергії - 868,85 грн/Гкал без ПДВ, згідно з додатком 2;
- тариф на постачання теплової енергії - 23,89 грн/Гкал без ПДВ, згідно з додатком 3.
Наказом т.в.о. голови правління АТ «Херсонська ТЕЦ» №03-р від 31.01.2024 «Про розмір плати за абонентське обслуговування з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами» вирішено впровадити з 01.02.2024 року розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуги з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами АТ «Херсонська ТЕЦ» на рівні 30,31 грн. за 1 абонентський рахунок в місяць, в тому числі ПДВ 5,05 грн.
Наказом т.в.о. голови правління АТ «Херсонська ТЕЦ» №07-р від 16.04.2025 «Про розмір плати за абонентське обслуговування з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами» вирішено впровадити з 01.04.2025 року розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуги з постачання теплової енергії, що надається населенню, бюджетним установам та іншим споживачам (крім населення) за індивідуальними договорами АТ «Херсонська ТЕЦ» на рівні 30,83 грн. за 1 абонентський рахунок в місяць, в тому числі ПДВ 5,14 грн.
В матеріалах справи наявні відомості-звіти про відпуск теплової енергії та параметри теплоносія за показаннями лічильника за наступні періоди: 25.11.2021-30.11.2021, 01.12.2021-31.12.2021, 01.01.2022-31.01.2022, 01.02.2022-28.02.2022, 01.03.2022-31.03.2022, 04.12.2022-31.12.2022.
В матеріалах справи наявні наступні рахунки-акти з відповідними сумами нарахування, які підписані лише з боку позивача:
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у листопаді 2021 року - 2313,19 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у грудні 2021 року - 7739,24 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у січні 2022 року - 11637,48 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у лютому 2022 року - 7975,36 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у березні 2022 року - 7394,87 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у грудні 2022 року - 6067,88 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у січні 2023 року - 8005,54 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у лютому 2023 року - 4742,12 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у березні 2023 року - 4538,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у листопаді 2023 року - 2779,54 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у грудні 2023 року - 3869,56 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у січні 2024 року - 6540,10 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у лютому 2024 року - 6376,58 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у березні 2024 року - 4414,56 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у листопаді 2024 року - 2888,54 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у грудні 2024 року - 6867,10 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у січні 2025 року - 6049,58 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у лютому 2025 року - 5559,07 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у березні 2025 року - 3542,54 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за спожиту теплову енергію у травні 2025 року - (-) 3261,59 грн.
В матеріалах справи також наявні наступні рахунки-акти з відповідними сумами нарахування, які підписані лише з боку позивача:
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у лютому 2021 року - 29,68 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у березні 2021 року - 29,68 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у квітні 2021 року - 29,68 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у травні 2021 року - 29,68 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у червні 2021 року - 29,68 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у липні 2021 року - 29,68 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у серпні 2021 року - 29,68 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у вересні 2021 року - 29,68 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у жовтні 2021 року - 29,68 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у листопаді 2021 року - 29,68 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у грудні 2021 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у січні 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у лютому 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у березні 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у квітні 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у травні 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у червні 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у липні 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у серпні 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у вересні 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у жовтні 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у листопаді 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у грудні 2022 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у січні 2023 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у лютому 2023 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у березні 2023 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у квітні 2023 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у травні 2023 року - 35,17 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у червні 2023 року - 34,15 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у липні 2023 року - 29,05 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у серпні 2023 року - 34,15 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у вересні 2023 року - 34,15 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у жовтні 2023 року - 34,15 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у листопаді 2023 року - 34,15 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у грудні 2023 року - 34,15 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у січні 2024 року - 34,15 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у лютому 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у березні 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у квітні 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у травні 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у червні 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у липні 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у серпні 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у вересні 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у жовтні 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у листопаді 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у грудні 2024 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у січні 2025 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у лютому 2025 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у березні 2025 року - 30,31 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у квітні 2025 року - 30,83 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у травні 2025 року - 30,83 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у червні 2025 року - 30,83 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у липні 2025 року - 30,83 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у серпні 2025 року - 30,83 грн.;
- рахунок-акт №0-243 за абонентське обслуговування у вересні 2025 року - 30,83 грн.
Також позивачем надано та матеріалах справи містять:
- акти перевірки технічного стану приладів обліку і звірки показників теплолічильника перед початком опалювального періоду за 2021-2022 та 2023-2024 відповідно;
- розрахунок теплової енергії за опалювальний сезон 2022-2023 р.р., відповідно до якого споживання теплоенергії становить: за грудень 2022 року - 47,89; за січень 2023 року - 63,24; за лютий 2023 року - 37,49; за березень 2023 року - 35,83. В наданому розрахунку міститься наступна примітка «За січень, лютий та березень не були передані показники в СЗТЕ. У зв`язку з цим, на підставі Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», постанови КМУ №830 від 21.08.2019 зі змінами були проведені нарахування теплової енергії по показанням приладу обліку теплової енергії попереднього року з наступним коригуванням»;
- довідку про наявність послуги опалення у абонентів Херсонської ТЕЦ за листопад 2023 року;
- відомості-звіти про відпуск теплової енергії та параметри теплоносія за показаннями теплолічильника за наступні періоди: 23.11.2023-31.12.2023, 01.01.2024-31.01.2024, 01.02.2024-29.02.2024, березень 2024, листопад 2024, 01.12.2024-31.01.2024, 01.01.2025-31.01.2025, 01.02.2025-28.02.2025, 01.03.2025-12.03.2025;
- акт звірки взаємних розрахунків №0-243 за спожиту теплову енергію від 01.10.2025, який підписано лише представником позивача, відповідно до якого сальдо на 01.10.2025 становить 95987 грн. на користь АТ «Херсонська ТЕЦ»;
- акт звірки взаємних розрахунків №0-243 за абонентське обслуговування від 01.10.2025, який підписано лише представником позивача, відповідно до якого сальдо на 01.10.2025 становить 1569,84 грн. на користь АТ «Херсонська ТЕЦ».
29.10.2025 позивачем було направлено на адресу відповідача супровідний лист за №03-1/2043 від 29.10.2025, у додатку до якого містяться вимога про сплату заборгованості; акти взаємних розрахунків та рахунки-акти. У направленій вимозі від 29.10.2025 за №03-1/2043 позивач повідомив відповідача про наявну у останнього заборгованість у сумі 97556,84 гр., що складається з 95987 грн. за спожиту теплову енергію та 1569,84 грн. за абонентське обслуговування. У вказаній вимозі позивач вимагав сплатити заборгованість, яка виникла, у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги.
В матеріалах справи також наявні надані позивачем:
- методика розрахунку з проведення розрахунків за споживання теплової енергії стосовно лічильників теплоти для закритих систем теплопостачання, в яких кількість теплової енергії відображається в Гкал., будинок по вул. 49 ХГД, 37;
- довідка щодо руху заборгованості відповідача за теплопостачання за період з 01.11.2021 по 01.10.2025, відповідно до якої здійснено наступні розрахунки:
- за період листопад-грудень 2021 було нараховано 10052,43 грн., з яких сплачено 2313,19 грн.;
- за період січень-грудень 2022 було нараховано 33075,59 грн., з яких сплачено 7739,24 грн.;
- за період січень-грудень 2023 було нараховано 23934,93 грн.;
- за період січень-грудень 2024 було нараховано 27086, 88 грн.;
- за період січень-травень 2025 було нараховано 11889,60 грн. Загальний розмір заборгованості становить 95987 грн.;
- довідка щодо руху заборгованості відповідача за абонентську плату за період з 01.02.2021 по 01.10.2025, відповідно до якої здійснено наступні розрахунки:
- за період лютий-грудень 2021 було нараховано 331,97 грн., з яких сплачено 237,44 грн.;
- за період січень-грудень 2022 було нараховано 422,04 грн.;
- за період січень-грудень 2023 було нараховано 409,80 грн.;
- за період січень-грудень 2024 було нараховано 367,56 грн.;
- за період січень-вересень 2025 було нараховано 275,91 грн. Загальний розмір заборгованості становить 1569,84 грн.
Позивачем здійснено розрахунок спожитої теплової енергії за період листопад 2021 року - травень 2025 року, відповідно до якого відповідачем за період з листопада 2021 року по травень 2025 року спожито 18,67 Гкал теплової енергії, за яку в загальному нараховано 106039,43 грн. (з ПДВ).
Невиконання відповідачем своїх обов`язків за договором №296 від 01.11.2020 перед АТ «Херсонська ТЕЦ» з оплати за послуги з теплопостачання та послуги абонентського обслуговування стало підставою для звернення позивача до господарського суду з відповідним позовом про стягнення з відповідача заборгованості.
Судом встановлено, що відповідачем була припинена господарська діяльність, про що був внесений відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч.ч. 8, 9 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Згідно з ч.1 ст. 52 ЦК України фізична особа-підприємець відповідає за зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17 (провадження №14-144цс18) наведено правову позицію, що у разі припинення суб`єкта підприємницької діяльності-фізичної особи (виключення з відповідного реєстру) її зобов`язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки остання не перестає існувати; фізична особа-підприємець відповідає за її зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
За ч.1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України).
За ст.ст. 627, 628 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов?язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов?язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Закон України «Про теплопостачання» визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об`єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов`язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії, у той час як Закон України «Про житлово-комунальні послуги» регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про теплопостачання» теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу; тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг; споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору. Регулювання тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії з урахуванням змін цін на енергоносії та інших витрат визначено статтею 15 цього ж Закону одним із основних завданнями державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання.
Частиною 6 статті 19 Закону України «Про теплопостачання» встановлено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Статтею 20 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням альтернативних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Відповідно до абз. 13 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Зі змісту ч.3 ст. 24, ч.2 ст. 25 Закону України «Про теплопостачання» вбачається, що основними обов`язками споживача теплової енергії є: своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії; додержання вимог договору та нормативно-правових актів. Теплопостачальні, теплотранспортні і теплогенеруючі організації зобов`язані: забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандартів; здійснювати перерахунок за спожиту теплову енергію із споживачами з урахуванням авансового платежу та показань приладів комерційного обліку теплової енергії протягом місяця після закінчення опалювального періоду.
За приписами ч. 6 ст. 25 Закону України «Про теплопостачання» у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» визначає учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг: 1) споживачів (індивідуальних та колективних); 2) управителя; 3) виконавців комунальних послуг.
За змістом ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газопостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання комунальних послуг та надання послуги з управління багатоквартирним будинком здійснюються безперервно, крім часу перерв на: проведення ремонтних і профілактичних робіт згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації і користування, положеннями про проведення поточного і капітального ремонтів та іншими нормативно-правовими актами; міжопалювальний період для мереж (систем) опалення (теплопостачання) виходячи з кліматичних умов згідно з нормативно-правовими актами; 3) ліквідацію наслідків аварії.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період. Порядок визначення дати початку і закінчення опалювального періоду визначається законодавством. Постачання теплової енергії на індивідуальні теплові пункти споживачів для потреб опалення та приготування гарячої води здійснюється безперервно, з урахуванням перерв, визначених статтею 16 цього Закону. Ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Органи, уповноважені законом встановлювати порядки (методики) формування тарифів на транспортування, постачання теплової енергії, визначають особливості врахування в тарифах на теплову енергію для споживача витрат на утримання та обслуговування теплових пунктів (індивідуальних та центральних) з метою недопущення подвійної компенсації споживачами таких витрат.
Положеннями ч.2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Згідно з ч.1 ст. 2 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Порядок організації діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначається Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
Відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830, постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період. Крім того, вбачається, що термін споживач застосовується в значно ширшому значенні, оскільки він також розповсюджується і на осіб, які використовують теплову енергію без укладення договору на теплопостачання.
У п.8 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії передбачено, що постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період. Рішення про початок та закінчення опалювального періоду приймається органами місцевого самоврядування з урахуванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами. Опалювальний період починається не пізніше ніж коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря становить 8°С та нижче, а закінчується не раніше ніж коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря перевищує 8°С.
Пунктом 9 Правил передбачено, що постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Постачання теплової енергії на індивідуальні теплові пункти для потреб опалення та приготування гарячої води здійснюється безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно з п.37 Правил споживач не звільняється від оплати послуги, отриманої ним до укладення відповідного договору. Споживач не звільняється від оплати послуги за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (на іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 13-1 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» положення цієї статті застосовуються до тимчасово окупованої території, передбаченої пунктами 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону, надр під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону, і повітряного простору над цими територіями. В умовах воєнного стану рішенням Кабінету Міністрів України положення цієї статті можуть бути поширені на тимчасово окуповані території, передбачені пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, надра під територіями, зазначеними у пункті 3 частини першої статті 3 цього Закону, і повітряний простір над цими територіями. На період тимчасової окупації переміщення товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію усіма видами транспорту, в тому числі автомобільним, залізничним, повітряним та трубопровідним транспортом, а також лініями електропередач та гідротехнічними спорудами, заборонено, за винятком випадків, передбачених частинами третьою та четвертою цієї статті. Переміщення товарів, маркування (етикетування) яких свідчить про вироблення таких товарів на тимчасово окупованій території, забороняється, крім речей, які віднесені до особистих речей, що переміщуються у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі відповідно до частин третьої та четвертої цієї статті. Контроль в`їзду-виїзду з метою виявлення, запобігання переміщенню товарів на тимчасово окуповану територію та з такої території в межах контрольних пунктів в`їзду-виїзду, а також поза межами контрольних пунктів в`їзду-виїзду проводять уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
У відповідності до ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Стаття 599 ЦК України передбачає, що зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
В силу вимог ст. 610, ч.2 ст. 615 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.
Відповідно ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У відповідності до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з вимогами ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Обов`язок з доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи. Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, яким суд має керуватися при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою. На сьогодні у праві існують такі основні стандарти доказування: «баланс імовірностей» (balance of probabilities) або «перевага доказів» (preponderance of the evidence); «наявність чітких та переконливих доказів» (clear and convincing evidence); «поза розумним сумнівом» (beyond reasonable doubt). Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.01.2022 у справі №917/996/20).
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Салов проти України» від 06.09.2005).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Господарський суд зазначає, що позивачем у даній справі заявлено до стягнення з відповідача заборгованість за послуги з постачання теплової енергії у розмірі 95987 грн. за період з 01.11.2021 по 31.03.2025 та заборгованість за абонентську плату у розмірі 1569,84 грн. за період з 01.02.2021 по 01.10.2025.
При цьому положеннями п.3 договору передбачена інформація про споживача - адреса: м. Херсон, вул. 49 Гвардійської дивізії, 37.
Господарський суд враховує, що відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасового окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 Херсонська міська територіальна громада була тимчасово окупованою у період з 01.03.2022 по 11.11.2022. Аналогічні відомості містяться у наказі Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією». Окрім того, господарський суд вважає, що факт тимчасово окупації Херсонської міської територіальної громади у період з 01.03.2022 по 11.11.2022 є загальновідомою обставиною. Таким чином, позивачем нараховано борг за послуги з постачання теплової енергії та абонентське обслуговування стосовно об`єкту, який розташований на території Херсонської міської територіальної громади за період, коли територія, в тому числі, вже знаходилася під окупацією рф. Таким чином, враховуючи те, що факт окупації міста Херсон у період з 01.03.2022 по 11.11.2022 є загальновідомим фактом, враховуючи положення статті 13-1 Закону №1207-VII, господарський суд зазначає, що за даний період відсутні підстави для нарахування заборгованості з надання на окуповану територію послуг, в тому числі і послуг з теплопостачання, а відтак відсутні підстави і для нарахування абонентського обслуговування за такий період. Враховуючи викладене, господарський суд дійшов до висновку про відсутність підстав для стягнення заборгованості за спожиту теплову енергію у березні 2022 року у розмірі 7394,87 грн., а також з абонентського обслуговування за період з березня 2022 року по 11.11.2022 у розмірі 294,26 грн.
Між тим, щодо решти заявлених позовних вимог, проаналізувавши наявні матеріали справи, враховуючи вищевикладені висновки суду, судом встановлено обставину неналежного виконання відповідачем зобов`язань за договором №296 з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії від 01.11.2020 в частині повної та своєчасної сплати за спожиту теплову енергію за період з січня 2021 року по лютий 2022 року та з грудня 2022 року по березень 2025 року у розмірі 88592,13 грн., а також повної та своєчасної абонентської сплати за період з лютого 2021 року по лютий 2022 року та з 12.11.2022 по вересень 2025 року у розмірі 1275,58 грн., що є порушенням відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором та вищевказаних норм законодавства, у зв`язку з чим у відповідача виникла заборгованість у загальному розмірі 89867,71 грн. (з урахуванням часткових сплат відповідача, які враховані позивачем та з урахуванням висновків суду про відсутність підстав для нарахування заборгованості в період тимчасової окупації м. Херсон), яка підтверджується за наявними в матеріалами справи доказами, зокрема, рахунками за спожиту теплову енергію та абонентське обслуговування, розрахунком заборгованості, а відповідачем не спростовано ані обсягу спожитої теплової енергії, ані розміру заборгованості, докази сплати вказаної заборгованості в матеріалах справи відсутні. За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про часткову правомірність, часткову доведеність, часткову підставність та необхідність часткового задоволення заявлених Акціонерним товариством «Херсонська теплоелектроцентраль» позовних вимог та стягнення з відповідача 89867,71 грн. загальної заборгованості.
Іншого відповідачем не доведено.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» - задовольнити частково.
2.Стягнути з Ковальчина Володимира Михайловича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактична адреса проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Херсонська теплоелектроцентраль» (73000, Херсонська обл., м. Херсон, Бериславське шосе, буд. 1, код ЄДРПОУ 00131771) 89867 /вісімдесят дев`ять тисяч вісімсот шістдесят сім/ грн. 71 коп. заборгованості та 2231 /дві тисячі двісті тридцять одну/ грн. 51 коп. судового збору.
3.В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Рішення складено 04 червня 2026 р. з урахуванням обставин введеного воєнного стану, обстрілів об?єктів критичної інфраструктури, масованих атак м. Одеси країною-агресором.
Суддя Ю.С. Бездоля