Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2026 року справа № 580/3371/26 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гайдаш В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави до Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави (далі позивач) до Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (далі відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області щодо невжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів на будівлі (приміщення) Москаленківської гімназії Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, розташованої за адресою: вул. Соборна, 15 а, с. Москаленки, Золотоніський район, Черкаська область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначені будівлі;
- зобов`язати Іркліївську сільську раду Золотоніського району Черкаської області (вул. Соборності, 2, с. Іркліїв, Золотоніський район, Черкаська область, 19950, ЄДРПОУ - 34177193) вжити заходи до оформлення правовстановлюючих документів на будівлі (приміщення) Москаленківської гімназії Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, розташованої за адресою: вул. Соборна, 15 а, с. Москаленки, Золотоніський район, Черкаська область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначені будівлі.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням Іркліївської сільської ради від 15.12.2020 № 1-30/VIII «Про прийняття майна установ, закладів з районної комунальної власності (спільної власності територіальних громад сіл, селищ Чорнобаївського району) до комунальної власності Іркліївської сільської ради» у комунальну власність Іркліївської сільської ради прийнято майно, установи та заклади згідно додатку 1, у тому числі Москаленківську гімназію (колишня назва Москаленківський навчально-виховний комплекс «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Чорнобаївської районної ради Черкаської області). Згідно інформації Іркліївської сільської ради від 27.03.2026 № 482/10-12 правовстановлюючі документи на будівлі приміщення Москаленківської гімназії відсутні. Право власності на будівлі закладу освіти не оформлено у зв`язку з відсутністю коштів. Золотоніською окружною прокуратурою встановлено, що Іркліївською сільською радою протягом 5 років, починаючи з кінця 2020 року по даний час, не вжито жодних заходів з метою оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на будівлі (приміщення) Москаленківської гімназії.
Ухвалою суду від 08.04.2026 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позовну заяву.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
Золотоніською окружною прокуратурою при виконанні повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», встановлено порушення інтересів держави щодо набуття права власності та подальшого управління майном закладу освіти Іркліївською сільською радою Золотоніського району Черкаської області.
За результатами опрацювання інформації органів місцевого самоврядування району встановлено, що за адресою: вул. Соборна, 15 а, с. Москаленки, Золотоніський район, Черкаська область розташована Москаленківська гімназія Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області.
Рішенням Іркліївської сільської ради від 15.12.2020 № 1-30/VIII «Про прийняття майна установ, закладів з районної комунальної власності (спільної власності територіальних громад сіл, селищ Чорнобаївського району) до комунальної власності Іркліївської сільської ради» у комунальну власність Іркліївської сільської ради прийнято майно, установи та заклади згідно додатку 1, у тому числі Москаленківську гімназію (колишня назва Москаленківський навчально-виховний комплекс «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Чорнобаївської районної ради Черкаської області).
Згідно отриманої позивачем інформації від Іркліївської сільської ради від 27.03.2026 № 482/10-12 правовстановлюючі документи на будівлі приміщення Москаленківської гімназії відсутні. Право власності на будівлі закладу освіти не оформлено у зв`язку з відсутністю коштів.
Відділ освіти виконавчого комітету Іркліївської сільської ради звертався з листом від 10.02.2026 № 76/01-33 до засновника Іркліївської сільської ради щодо виділення коштів з метою оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно закладів освіти та реєстрації права комунальної власності.
Згідно з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 25.03.2026 № 469733718 відомості про реєстрацію права власності на будівлі (приміщення) вказаного закладу освіти відсутні.
Відповідно до п. 1.1 Статуту Москаленківської гімназії гімназія - це заклад базової середньої освіти, що забезпечує реалізацію конституційного права людини на освіту.
Згідно п. 1.2 Статуту заклад освіти створений шляхом перепрофілювання Москаленківського навчально-виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області у Москаленківську гімназію Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (відповідно до рішення Іркліївської сільської ради Черкаської області від 28.07.2022 № 23-3/VIІІ).
Гімназія заснована на комунальній формі власності. Засновником гімназії є Іркліївська сільська рада Золотоніського району Черкаської області (п. 1.4 Статуту).
Відповідно до п. 1.10 Статуту гімназія є закладом базової середньої освіти та забезпечує здобуття початкової та базової середньої освіти.
Згідно п.п. 6.1, 6.2 Статуту матеріально-технічна база гімназії включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі. Майно гімназії перебуває у комунальній власності Іркліївської сільської ради і закріплено за нею на правах оперативного управління.
Об`єкти та майно гімназії не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням (п. 6.4 Статуту).
Золотоніською окружною прокуратурою встановлено, що Іркліївською сільською радою протягом 5 років, починаючи з кінця 2020 року по даний час не вжито жодних заходів з метою оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації права власності на будівлі (приміщення) Москаленківської гімназії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1697-VІІ) та статтею 53 КАС України.
Так згідно з частинами першою, третьою статті 23 цього Закону представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до положень Закону №1697-VІІ прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні інтереси держави, що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.
Управління закладами освіти, які належать територіальним громадам, відповідно до підп. 1 п. а ч. 1 ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про освіту» юридична особа має статус закладу освіти, якщо основним видом її діяльності є освітня діяльність. Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.
Нормами ч. 6 ст. 25 Закону України «Про освіту» засновник закладу освіти, окрім іншого, зобов`язаний забезпечити утримання та розвиток матеріальнотехнічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.
Приписами ч. 1 ст. 61 Закону України «Про повну загальну середню освіту» встановлено, що правові засади володіння, користування і розпорядження майном закладів загальної середньої освіти визначаються Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими актами законодавства.
Згідно ст. 66 Закону України «Про освіту» сільські, селищні ради, зокрема: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти, засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.
Згідно ч. 1 ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Ч. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 316 Цивільного Кодексу України (далі ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтями 328, 331 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно ч. 4 ст. 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з моменту такої реєстрації.
Статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон № 1952-IV) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється на засадах обов`язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Крім того, статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов`язковій державній реєстрації.
У Державному реєстрі прав, відповідно до ст. 5 Закону, реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 182 ЦК України ухилення від реєстрації права на нерухомість, окрім іншого, можуть бути оскаржені до суду.
Згідно пунктів 6, 7, 44 «Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.
Для державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 року, за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об`єкт, подаються: технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; витяг з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо такого об`єкта (у разі державної реєстрації права державної власності); документ, що підтверджує факт перебування об`єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності); документ, що підтверджує факт відсутності перебування об`єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).
Статтями 13 та 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.
Сільські, селищні, міські ради згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до п.п. 3 та 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Права суб`єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради. Тобто, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території села Москаленки, є Іркліївська сільська рада.
Враховуючи викладене, Іркліївська сільська рада зобов`язана згідно з вимогами чинного законодавства вжити заходів для оформлення та державної реєстрації права власності на будівлю навчального закладу.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна право власності чи будь-яке інше речове право на нерухоме майно по вул. Соборній, 15 а, с. Москаленки, Золотоніського району, Черкаської області Іркліївською сільською радою не реєструвалося.
Судом встановлено, що за наявності підстав та відповідних повноважень Іркліївською сільською радою, як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади, відповідні права комунальної власності, до сьогодні не проведено державну реєстрацію права власності на зазначене вище майно.
Вказане свідчить про бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.
Згідно даних інформаційної системи управління освітою (ІСУО) в Черкаській області (веб-сайт https://ck.isuo.org/schools/view/id/4090) Москаленківську гімназію відвідує 95 учнів.
Як встановлено судом, правовстановлюючі документи на будівлі (приміщення) гімназії відсутні, а право власності не зареєстровано.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити. Охорона дитинства - система державних та громадських заходів, спрямованих на забезпечення повноцінного життя, всебічного виховання і розвитку дитини та захисту її прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про освіту» право на безоплатну освіту забезпечується: для здобувачів дошкільної та повної загальної середньої освіти - за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством, і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України.
Обов`язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для отримання дитиною освіти, забезпечення її доступності шляхом, зокрема, належного функціонування розгалуженої мережі навчальних закладів.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, що викладена у постанові Верховного Суду від 14.08.2018 у справі № 359/6814/17, від 18.10.2018 у справі № 822/3692/17, від 26.02.2019, у справі № 442/8337/17.
Предметом цього позову є протиправна бездіяльність Іркліївської сільської ради, що полягає у невжитті передбачених законодавством заходів щодо оформлення права власності на будівлі (приміщення) Москаленківської гімназії та її державної реєстрації. Відсутність правовстановлюючих документів на нерухоме майно створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним нерухомим майном, ризики безпідставного вибуття останнього з власності територіальної громади, інтереси якої сільська рада представляє, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав громади, а саме в тому числі і дітей.
Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Трегубенко проти України» від 02.11.2004 категорично ствердив, що правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес» (п. 54 рішення).
Зважаючи на встановлені обставини та враховуючи наявність письмових доказів, що підтверджують наведені прокурором доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Враховуючи також, що у позовній заяві прокурор обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх судового захисту, позов заступника керівника Золотоніської окружної прокуратури належить задовольнити.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, визначені чинним законодавством, чим допустив протиправну бездіяльність.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Доказів понесення витрат, пов`язаних із залученням свідків або проведенням експертиз, не подано, судові витрати, відповідно до статті 139 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 19-22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд-
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області щодо невжиття заходів до оформлення правовстановлюючих документів на будівлі (приміщення) Москаленківської гімназії Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, розташованої за адресою: вул. Соборна, 15 а, с. Москаленки, Золотоніський район, Черкаська область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначені будівлі.
Зобов`язати Іркліївську сільську раду Золотоніського району Черкаської області (вул. Соборності, 2, с. Іркліїв, Золотоніський район, Черкаська область, 19950, ЄДРПОУ - 34177193) вжити заходи до оформлення правовстановлюючих документів на будівлі (приміщення) Москаленківської гімназії Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, розташованої за адресою: вул. Соборна, 15 а, с. Москаленки, Золотоніський район, Черкаська область та державної реєстрації права комунальної власності на зазначені будівлі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ