Постанова № 13710501, 08.02.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2011
Номер справи
13170/10/2070
Номер документу
13710501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

08 лютого 2011 р. № 2-а- 13170/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Зінченка А.В.,

при секретарях Нікітіної О.В., Фоменко І.Є.

за участі представників сторін:

Позивача Чевичелової О.А.

Відповідача Пазюра О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Ізюмської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», звернувся до суду з адміністративним позовом до Ізюмської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області, в якому після уточнення позовних вимог позивач просив суд визнати незаконною невиїзну документальну (камеральну) перевірку Ізюмської ОДПІ у Харківській області по відношенню до КП «Компанія «Вода Донбасу»та скасувати податкове повідомлення рішення Ізюмської ОДПІ у Харківській області від 05.10.2010 року №0000741501/0 на суму 135375,87 грн., в т.ч. 90553,55 грн. - основний платіж та 44822,32 грн. - штрафні (фінансові) санкції за період з 01.01.2008 р. по 31.08.2010 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2011 року позовну вимогу комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»до Ізюмської ОДПІ про визнання незаконною невиїзну документальну (камеральну) перевірку Ізюмської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області по відношенню до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»залишено без розгляду.

Свій позов позивач обґрунтував тим, що Ізюмською об'єднаною державною податковою інспекцією у Харківській області була проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка з питань дотримання комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу»вимог податкового законодавства по нарахуванню та сплати земельного податку за період з 01.01.2008 р. по 31.08.2010 р.

За результатами невиїзної документальної (камеральної) перевірки було складено акт від 17.09.2010р. № 5/1530/00191678, на підставі якого відповідно до п.п. «в»п. 4.1.1 п. 4.1. та п.п. «а»п.п. 4.2.2. п. 4.2. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-ІІІ та п.п. 17.1.1. та п.п. 17.1.2. п. 17.1. ст. 17 Закону № 2181 -III винесено по відношенню до КП «Компанія «Вода Донбасу»податкове повідомлення-рішення від 05.10.2010 № 0000741501/0 про нарахування податкового зобов'язання в сумі 135375,87 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 90553,55 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 44822,32 грн., яке отримане 11.10.2010 (вхідний № 6-410-10). Позивач вважає податкове повідомлення-рішення від 05.10.2010 № 0000741501/0 на суму 135375,87 грн. прийняте з порушенням норм чинного законодавства України та просить його скасувати.

В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити у повному обсязі поклавшись на обставини викладені в позовній заяві.

Відповідач в письмових запереченнях та представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, посилаючись на той факт, що рішення Ізюмської ОДПІ у Харківській області правомірне, законне, відповідає вимогам податкового законодавства, просив у позові відмовити у повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Ізюмською об'єднаною державною податковою інспекцією у Харківській області була проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка з питань дотримання комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу»вимог податкового законодавства по нарахуванню та сплати земельного податку за період з 01.01.2008 р. по 31.08.2010 р.

За результатами невиїзної документальної (камеральної) перевірки було складено акт від 17.09.2010р. № 5/1530/00191678, на підставі якого відповідно до п.п. «в»п. 4.1.1 п. 4.1. та п.п. «а»п.п. 4.2.2. п. 4.2. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-ІІІ та п.п. 17.1.1. та п.п. 17.1.2. п. 17.1. ст. 17 Закону № 2181 -III винесено по відношенню до КП «Компанія «Вода Донбасу»податкове повідомлення-рішення від 05.10.2010 № 0000741501/0 про нарахування податкового зобов'язання з податку на землю в сумі 135375,87 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 90553,55 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 44822,32 грн., яке отримане 11.10.2010.

Суд зазначає, що згідно з приписами ст. 5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку (юридичні особи) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Актом про результати невиїзної документальної (камеральної) перевірки від 17.09.2010 № 5/1530/00191678 визначено період, за який проводилась перевірка суб'єкта господарювання, а саме: з 01.01.2008 по 31.08.2010 років. Отже, на думку відповідача, позивач самостійно повинен був обчислити суму земельного податку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подати до відповідача податкову декларацію, однак, жодної податкової декларації (розрахунку) позивачем подано не було, тому що державні акти на право постійного користування землею, які були виготовлені Харківською регіональною філією державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті по земельних ресурсах", після їх перевірки та виявлення їх невідповідності до форми державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 року № 449 "Про затвердження форм державного акту на право власності на земельну ділянку та державного акту на право постійного користування земельною ділянкою", повернуті позивачем до Донецької регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" (виконавцю робіт з інвентаризації земель і оформлення документів на право постійного користування землею під Краснооскольским водоймищем) , про що свідчить накладна від 07.10.2005 № 20.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про плату за землю" платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки.

Згідно з актом від 17.09.2010 № 5/1530/00191678, а також з розрахунком фінансових санкцій до податкового повідомлення-рішення від 05.10.2010 № 0000741501/0, в порушення норми ст. 18 Закону України "Про плату за землю" відповідачем був нарахований позивачу податок та штрафні (фінансові) санкції за 2008 рік, 2009 рік та за 7 місяців 2010 року.

Взяття на облік платників податків, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них відповідної заяви.

Документ, що підтверджує взяття на облік в органі державної податкової служби, надсилається платнику податків наступного робочого дня з дня взяття на облік.

Також, пп. 9.2. п. 9 "Інструкції про порядок обліку платників податків", затвердженої Державною податковою адміністрацією України від 19.02.1998 року №80, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 року за №172/2612, платник податків зараховується органами державної податкової служби до категорії платників окремих податків за місцезнаходженням його підрозділів, земельних ділянок, родовищ корисних копалин, джерел забруднення навколишнього природного середовища, об'єктів рухомого або нерухомого майна, транспортних засобів, гастрольних заходів тощо, розташованих на територіях інших територіальних громад, ніж юридична особа.

Заяву про взяття на облік КП "Компанія "Вода Донбасу" як платника податку на землю на адресу Ізюмської ОДПІ позивачем направлено не було.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 19.12.2008 року №784 затверджено Методичні рекомендації щодо повноти охоплення обліком податків окремих видів податків.

Пунктом 3 вказаних Методичних рекомендацій передбачені види податків і зборів (обов'язкових платежів), для сплати яких юридичні особи та фізичні особи - підприємці можуть бути зараховувані до категорії платників окремих податків за місцезнаходженням підрозділів та об'єктів. Одним з видів податків та зборів є плата за землю (земельний податок та орендна плата за землі державної і комунальної власності).

Законом України "Про систему оподаткування" встановлено, що плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) є загальнодержавним податком і справляється у порядку, визначеному Законом України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар, тобто, безпосередньо ті юридичні особи, фізичні особи - підприємці та громадяни (у тому числі резиденти і нерезиденти), які відповідно до законодавства набули права власності на землю в Україні або яким законодавством надані в користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу ДПС за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на календарний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Якщо за юридичною особою рахуються у власності або користуванні земельні ділянки у кількох адміністративно-територіальних одиницях, на яких здійснюють діяльність відокремлені підрозділи юридичної особи, то до державних податкових інспекцій такої адміністративно-територіальних одиниці подається юридичною особою податковий розрахунок земельного податку у розрізі земельних ділянок, тобто де наявні такі земельні ділянки. За кожним поданим розрахунком у податкових інспекціях відкриваються картки особових рахунків, де проводиться нарахування земельного податку.

Отже, в органах ДПС за місцезнаходженням земельних ділянок юридична особа (фізична особа - підприємець) повинна перебувати на обліку як платник плати за землю і відповідно подавати до органу ДПС податковий розрахунок. При цьому внесення відомостей до Єдиного банку даних або Реєстру фізичних осіб про зарахування до категорії платників окремих видів податків як платника плати за землю здійснюється підрозділом реєстрації та обліку платників податків у разі надходження від підрозділів оподаткування юридичних (фізичних) осіб облікової справи такого платника податків, яка містить поданий платником податковий розрахунок.

КП "Компанія "Вода Донбасу" не перебуває на обліку у Ізюмської ОДПІ як платник податку на землю, тому що, не подавало заяви про взяття підприємства на облік як платника податку, позивачем не було подано до відповідача жодної податкової декларації (розрахунку) щодо нарахування земельного податку.

Відповідно до ст. 2 закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Ізюмською ОДПІ було проведено перевірку позивача лише на підставі інформації, наданої Борівським районним відділом земельних ресурсів та відділом Держкомзему у Борівському районі Харківської області, щодо реєстрації за державним виробничим підприємством по зовнішньому централізованому водопостачанню "Укрпромводчормет" права постійного користування на земельні ділянки.

Судом встановлено, що в акті перевірки від 17.09.2010 № 5/1530/00191678 зазначено, що перевіркою було донараховано суму земельного податку земельної ділянки у розмірі 0,3% від грошової оцінки площі ріллі по області за два роки за період з 01.01.2008 р. по 31.08.2010 р. на загальну суму 416152,12 грн. Однак, в акті не зазначено коли та ким було проведено грошову оцінку землі, відсутні будь-які посилання станом на яку дату було проведено грошову оцінку, на яку посилається відповідач.

Крім того, відповідно до ст. 18 Закону України "Про сплату за землю" платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки.

Ізюмською ОДПІ в акті перевірки (сторінка 4) також зазначено, що КП "Компанія "Вода Донбасу", відповідно до ст.18 Закону України "Про сплату за землю", повинна оплатити податок на землю, однак згідно з рахунком фінансових санкцій до податкового повідомлення-рішення від 05.10.2010 року № 0000741501/0 плата за землю нарахована за 2 роки та 7 місяців (за період з 01.01.2008 по 31.07.2010 рр.).

Кількість податкових періодів за січень 2008 року складає 33 місяці, за лютий 2008 року - 32 місяці, що суперечить нормам ст.18 Закону України "Про плату за землю". Отже, донарахування податку за землю за інший період, ніж повинно бути, підтверджується розрахунком фінансових санкцій до податкового повідомлення-рішення від 05.10.2010 року №0000741501/0 Ізюмською ОДПІ. Таким чином, дії Ізюмської ОДПІ не відповідають нормам ст.19 Конституції України, тому як правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено в акті перевірки від 17.09.2010 року №5/1530/00191678), що право постійного користування на земельні ділянки зареєстровано в державному реєстрі земель по Борівському району Харківської області за Державним виробничим підприємством по зовнішньому централізованому водопостачанню “Укрпромводчормет”.

Відповідно до ст. 141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.

Враховуючи викладене, а також той факт, що ДВП "Укрпромводчормет" було ліквідовано шляхом перетворення в КП “Компанія “Вода Донбасу”, а державний акт на право користування землею, виданий саме ДВП "Укрпромводчормет", має індивідуальний характер, КП “Компанія “Вода Донбасу”, з метою законного користування землею, повинно було особисто здійснити заходи щодо державної реєстрації цих прав та отримати державний акт на право користування землею. Однак, позивачем не здійснено державної реєстрації прав на землі у Борівському районі Харківської області. КП "Компанія "Вода Донбасу" не користується цією земельною ділянкою, тому право постійного користування припинилося з моменту ліквідації ДВП “Укрпромводчормет”, тобто 03.09.2007 року (що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 29.01.2010 року).

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що позивач не є суб'єктом плати за землю, оскільки не є власником земельної ділянки, земельної частки (паю), землекористувачем, орендарем.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд вважає не доведеними відповідачем, належними і допустимими доказами обставин та фактів, на які він посилається в обґрунтування відповідності нормам чинного законодавства прийнятого ним оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать чинному законодавству та фактичним обставинам справи.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 4, 11, 70-71, ч.1 ст. 158, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»до Ізюмської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Ізюмської обєднаної державної податкової інспекції у Харківській області від 05.10.2010 року №0000741501/0 в сумі 135375,87 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 90553,55 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 44822,32 грн., за період з 01.01.2008 року по 31.08.2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі виготовлена 10 лютого 2011 року.

Суддя А.В. Зінченко