Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
28 січня 2011 р. №2-а-8649/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,
при секретарі судового засідання - Підгорному М.І., Король Д.О., Шевчук А.В.,
за участі: представник позивача - Соколової Т.П.,
представник відповідача - Журід А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Селянського фермерського господарства "ЛАН" до Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області про визнання дій незаконними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Селянське (фермерське) господарство "ЛАН", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд: визнати незаконним проведення Державною інспекцією з контролю за цінами в Харківській області перевірки Сільського фермерського господарства "Лан" у період з 11.05.2010 р. по 01.06.2010р.; скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області №63 від 08 червня 2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до Сільського фермерського господарства "Лан"; скасувати припис Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області №90 від 08 червня 2010р.; зобов'язати Державну інспекцію з контролю за цінами в Харківській області відізвати претензію №63 від 08.06.2010р. про добровільне перерахування сум СФГ "Лан".
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач при проведенні перевірки у період з 11 травня по 01 червня 2010р. порушив ст.19 Конституції України, оскільки діяв з порушенням законодавства, а саме вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007р. Під час перевірки керівник господарства, який є і головним бухгалтером, знаходився на лікарняному листі і нікого не уповноважував на участь в даній перевірці.
В порушення вимог статей 5, 7 Закону України №877-V, відповідач не повідомив позивача про намір провести перевірку саме з 11.05.2010р., термін перевірки перевищує встановлений законом, перевіряючі особи не предявили керівнику чи уповноваженій ним особі службові посвідчення, що засвідчують посадову особу органу державного нагляду (контролю), не предявили та не надали копію направлення на перевірку.
Також позивач вказав, що ним не порушувались вимоги Постанови КМУ №1222 від 17.10.2007р. "Про запровадження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" та розпорядження ХОДА №277 від 08.05.2008р. "Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари", оскільки орендна плата за земельні паї за 2009р., яка була виплачена 30.12.2009р. не є оптово-відпускною торгівлею продовольчими товарами, за порушення якої позивачу нараховані фінансові санкції.
На думку представника позивача, відповідачем при проведенні перевірки порушено вимоги Постанови Кабінету Міністрів України №502 від 21.05.2009р. "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010р.".
Представник відповідача - Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області - у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування поданих заперечень вказав, що позивачем порушено вимоги Розпорядження ХОДА "Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" №277 від 08.05.2008р., яке прийняте на виконання Постанови КМУ №1222 від 17.10.2007р. "Про запровадження порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари". Так, в ході проведення перевірки встановлено, що за накладною №3 від 30.12.2009р. позивачем реалізовано цукор-пісок в рахунок орендної плати за земельні частки (паї) в кількості 19,302т. за оптово-відпускною ціною 3.75грн/кг., замість 3,33 грн. за 1кг.
За рахунок застосовування оптово-відпускних цін на цукор-пісок з порушенням запровадженого обов'язкового порядку декларування їх зміни, позивачем необґрунтовано одержано виручку у розмірі 4137,00 грн.
За наслідками встановлених порушень, Держінспекцією цін було прийнято рішення №63 від 08.06.2010р, про застосування до позивач економічних санкцій на суму 12411,00 грн.
Відповідач зазначає, що перевірка Сільського фермерського господарства "Лан" була проведена з дотриманням вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а посилання позивача на порушення вимог Постанови КМУ від 21.05.2009р. №502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010р." вважає неправомірним, оскільки положення Постанови не відповідають вимогам Закону.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, зясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
На підставі посвідчень №218 та №219 від 07.05.2010 року, наказу №138 від 07.05.2010р. та Плану роботи на ІІ квартал 2010 року, фахівцями Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області проведено планову перевірку Сільського фермерського господарства "Лан" (код ЄДРПОУ 22668703, юридична адреса: 64630, Харківська область, Лозівський район, с. Григоросове).
В частині позовних вимог про порушення відповідачем порядку проведення перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" №507-XII від 03.12.1990р., державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Згідно пункту 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1819 від 13.12.2000р., Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань, крім іншого, у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Положеннями частини 4 статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007р., органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Харківській області на адресу СФГ "Лан" направлено повідомлення №015822 від 15.04.2010р. про проведення планової перевірки з питань дотримання порядку формування та застосування цін, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 45, 62).
Проведена перевірка господарської одиниці позивача є плановою перевіркою дотримання порядку формування та застосування цін, яка передбачена у Плані роботи контролюючого органу на ІІ квартал 2010 року, повноваження працівників Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області на проведення перевірки підтверджуються посвідченнями №218, 219 від 07.05.2010 року та наказом №138 від 07.05.2010р.
Посилання позивача на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України №502 від 21.05.2009р. "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010р.", суд вважає необгрунтованим, оскільки перевірка господарської одиниці позивача була проведена на підставі плану контролюючого органу в порядку, встановленому Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
За таких обставин, позовні вимоги щодо визнання незаконним проведення Державною інспекцією з контролю за цінами в Харківській області перевірки Сільського фермерського господарства "Лан" у період з 11.05.2010р. по 01.06.2010р. не є правомірними, у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.
За результатами перевірки було складено акт №01585 від 01.06.2010 року, в висновках якого зазначено про встановлення порушення в формуванні та застосуванні оптово-відпускних цін на цукор-пісок, внаслідок чого позивачем одержана необґрунтована виручка від реалізації цукру - піску по завищених цінах у сумі 4137,00 грн.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" необґрунтовано одержана субєктом господарювання сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки.
На підставі встановлених порушень, Державною інспекцією з контролю за цінами в Харківській області винесено рішення №63 від 08.06.2010р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме про вилучення у СФГ "Лан" в дохід держави суми отриманої виручки у розмірі 4137,00 грн., та стягнення штрафу у розмірі 8274,00 грн.
Також Держінспекцією з контролю за цінами в Харківській області винесено припис №90 від 08.06.2010 року, яким зобов'язано позивача в місячний термін усунути виявлені порушення.
Судом встановлено, що відповідно вимог постанови Кабінету Міністрів України №1222 від 17.10.2007 року "Про запровадження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари", визначено механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову. Декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у пункті 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.
На підставі даного Порядку винесено розпорядження Харківської облдержадміністрації №277 від 08.05.2008р. "Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари".
З матеріалів справи вбачається, що між Сільським фермерським господарством "Лан" та громадянами (власниками земельних паїв) було укладено договори оренди землі, відповідно до яких Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення на території Артільної сільської ради, Лозівського району, Харківської області.
Суд зазначає, що відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" №161-XIV від 06.10.1998р., орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").
Орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати (стаття 22 Закону України "Про оренду землі").
При цьому, земельний пай є умовною часткою в сільськогосподарських землях колективних сільськогосподарських підприємств, що належить кожному окремому члену такого підприємства, визначеною розрахунковим шляхом як середня по господарству без виділення земельних ділянок у натурі.
Згідно з Указом "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02.02.2002р. №92/2002 (із змінами від 13.09.2002р.), встановлено плату за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 1,5 відсотка визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про проведення перерахунку обсягів натуральної та відробіткової форм плати за оренду земельної частки (паю) у грошову" №672 від 23.04.1999р., установлено, що перерахунок обсягів натуральної та відробіткової форм плати за оренду земельної частки (паю) у грошову проводиться виходячи з фактичної собівартості визначених договором видів продукції, робіт (послуг), яка склалася в господарстві за минулий рік, відповідно до Типового положення з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1996р. N452.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що за видатковою накладною №3 від 30.12.2009 року позивачем в рахунок сплати орендної плати за 2009 рік було видано власникам земельних паїв цукор-пісок у розмірі 19302 кг. на загальну суму 60318,75 грн. Отримання власниками паїв орендної плати у натуральній формі підтверджується відомостями про видачу орендної плати за земельні ділянки за 2009 рік.
Суд не погоджується з висновками Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області про порушення Сільським фермерським господарством "Лан" вимог Розпорядження ХОДА "Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" №277 від 08.05.2008р., яке прийняте на виконання Постанови КМУ №1222 від 17.10.2007р. "Про запровадження порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари", оскільки виплата позивачем орендної плати за земельні паї за 2009р., яка була здійснена 30.12.2009р. не є оптово-відпускною торгівлею продовольчими товарами, у розумінні зазначених вимог нормативно-правових актів. Позивач не отримав і не повинен був отримати виручку від зазначеної господарської операції.
За таких обставин, винесення відповідачем рішення №63 від 08.06.2010р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та припису №90 від 08.06.2010 року, є безпідставним та необґрунтованим, а тому зазначені рішення суб'єкта владних повноважень підлягають скасуванню.
Разом з чим, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача відізвати претензію №63 від 08.06.2010р. про добровільне перерахування сум СФГ "Лан" задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Направлення відповідачем суб'єктам господарювання претензій про добровільну сплату сум, передбачено вимогами Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України №298/519 від 03.12.2001р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за N 1047/6238.
Суд зазначає, що претензія №63 від 08.06.2010р. про добровільне перерахування сум СФГ "Лан" не містить владних управлінських приписів щодо позивача, а лише є пропозицією про виконання у добровільному порядку рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області № 63 від 08 червня 2010 року. Вказаний документ не є рішенням субєкта владних повноважень в розумінні ч.2 ст.17 КАС України, оскільки не породжує ніяких правових наслідків для позивача.
За таких обставин, позов в частині зобов'язання відповідача відізвати претензію №63 від 08.06.2010р. про добровільне перерахування сум СФГ "Лан" задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню в частині скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області №63 від 08.06.2010р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та припису №90 від 08.06.2010 року, в іншій частині позовних вимог адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини 3 статті 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись 8-14, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Селянського фермерського господарства "ЛАН" до Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області про визнання дій незаконними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області №63 від 08 червня 2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до Сільського фермерського господарства "Лан".
Скасувати припис Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області №90 від 08 червня 2010 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Селянського фермерського господарства "ЛАН" (код ЄДРПОУ 22668709, юридична адреса: 64630, Харківська область, Лозівський район, с. Григоросове, р/р 26002001269001 в філії ХДАТ "ІндексБанк", МФО 350619, м. Лозова) витрати із сплати судового збору у розмірі 1,70 грн. (одна гривня 70 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 04.02.2011 року.
Суддя Ізовітова-Вакім О.В.