Рішення № 137074865, 25.05.2026, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2026
Номер справи
260/909/26
Номер документу
137074865
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 травня 2026 рокум. Ужгород№ 260/909/26

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Ковач Н.М.

за участю:

позивача: Карпатський біосферний заповідник - представник не з`явився

відповідача: Ясінянська селищна рада Рахівського району Закарпатської області - представник не з`явився

третьої особи: Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України -представник не з`явився

ГУДПС в Закарпатській області - представник не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Карпатський біосферний заповідник до Ясінянська селищна рада Рахівського району Закарпатської області про визнання протиправним та нечинним рішення

ВСТАНОВИВ:

23 лютого 2026 року адвокат Ємчук Лідія Вікторівна звернулася через Електронний суд в Закарпатський окружний адміністративний суд в інтересах Карпатського біосферного заповідника з позовом в якому просить :

- визнати протиправним та нечинним рішення Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області 49 сесії 8 скликання від 07.07.2025 року №3861 «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2026 рік в частині пп.1.4. пункту ІІ «Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб» додатку №2 до рішення відповідача;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області на користь Карпатського біосферного заповідника понесені судові витрати.

Позовні вимоги обгрунтовують тим, що Ясінянською селищною радою Рахівського району Закарпатської області (надалі також Ясінянська селищна рада, відповідач) прийнято рішення №3861 від 07.07.2025 «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2026 рік» Вказаним рішенням відповідача вирішено встановити з 01.01.2026 року на території Ясінянської територіальної громади: 1) ставки земельного податку згідно з додатком 1; 2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до статей 281, 282 пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України, згідно з додатком 2.

Згідно пп.1.4. пункту ІІ «Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб» додатку №2 до рішення відповідача встановлено, що від сплати податку звільняються дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, освіти, охорони здоров`я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Вказаний пункт рішення відповідача позивач вважає таким, що прийнятий всупереч вимогам пп. 282.1.4. п. 282.1 ст. 282 ПК України, який встановлює, що від сплати податку звільняються: дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки (крім національних та державних дендрологічних парків) (за умови використання за цільовим призначенням), освіти, охорони здоров`я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Тобто, відповідач всупереч закону звузив перелік суб`єктів юридичних осіб, які звільняються від сплати земельного податку, зокрема виключив з цього переліку заклади науки.

Відтак, відповідач, приймаючи спірне рішення не діяв у спосіб, встановлений законодавством України, а саме нормами п. 24 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пп. 282.1.4. п. 282.1 ст. 282 Податкового кодексу України.

Як наслідок, пп.1.4. пункту ІІ «Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб» додатку №2 оскаржуваного рішення відповідача суперечить нормам Податкового кодексу України, є таким, що не відповідає критеріям, визначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема прийнятий не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв`язку із чим є протиправним та нечинним.

26 лютого 2026 року ухвалою ЗОАС було відкрито загальне позовне провадження в порядку ст.264 КАСУ та зобов`язано Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської ради: опублікувати оголошення про відкриття провадження Закарпатським окружним адміністративним судом справи за позовом Карпатського біосферного заповідника до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської ради; третя особа: Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України; Головне управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

Також зобов`язано відповідача надати суду в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали всі матеріали, які стали підставою для оскарження частини рішення, яке позивач вважає незаконним

Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України 02 березня 2026 року до суду подано пояснення щодо позову, у яких підтримало позовні вимоги у повному обсязі. Зазначило, що відповідно до підпункту 282.1.4. пункту 282.1 статті 282 Податкового Кодексу України від сплати земельного податку звільняються дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки (крім національних та державних дендрологічних парків) (за умови використання за цільовим призначенням), освіти, охорони здоров`я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, необґрунтовано звузив перелік суб`єктів юридичних осіб, які звільняються від сплати земельного податку, виключивши з цього переліку заклади науки, тим самим порушила норми пункту 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та підпункту 282.1 статті 282 Податкового кодексу України.

03 березня 2026 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що оскаржуване рішення прийняте у межах компетенції ради, у встановленому законом порядку, на пленарному засіданні сесії, більшістю голосів депутатів від загального складу ради. Рішення має нормативний характер, спрямоване на врегулювання податкових правовідносин на території територіальної громади та є обов`язковим до виконання всіма суб`єктами господарювання і фізичними особами платниками податків. Скасування рішення фактично призведе до відсутності належного нормативного акту, який визначає: розміри ставок земельного податку; порядок застосування пільг; категорії платників податку. У такому випадку контролюючі органи будуть позбавлені можливості здійснювати коректне нарахування земельного податку, а платники податків належним чином виконувати свій податковий обов`язок.

Земельний податок є одним із ключових джерел формування дохідної частини місцевого бюджету територіальної громади. У разі визнання рішення нечинним виникне ризик ненарахування або неправильного нарахування земельного податку, можливі затримки у сплаті податку та зменшиться прогнозований обсяг надходжень до бюджету громади. Це, у свою чергу, призведе до втрат бюджету територіальної громади, ризику невиконання затверджених бюджетних програм та неможливості своєчасного фінансування видатків. Бюджет громади забезпечує фінансування програм у сферах соціального захисту населення, освіти, благоустрою території, житлово-комунального господарства, культури та спорту;

Таким чином, скасування Рішення матиме негативний вплив не лише на фінансову стабільність громади, а й на реалізацію гарантованих державою прав жителів територіальної громади.

10 березня 2026 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якому зазначено, що відповідач помилково та безпідставно стверджує, що скасування оспорюваного рішення призведе до порушення принципу правової визначеності у сфері податкових правовідносин, зокрема до відсутності належного нормативного акту, який визначає: розміри ставок земельного податку; порядок застосування пільг; категорії платників податку.

Крім того, відповідач помилково зазначає, що у такому випадку контролюючі органи будуть позбавлені можливості здійснювати коректне нарахування земельного податку, а платники податків належним чином виконувати свій податковий обов`язок.

Зазначає, що відповідно до пп.12.3.5 п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України у разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об`єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов`язковими згідно з нормами цього кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

На зазначені положення закону звернув увагу Верховний Суд у постановах від 10.12.2021 у справі № 0940/2301/18 та від 23.01.2025 у справі № 300/8069/23, на які посилається відповідач. Це спростовує хибне твердження відповідача, що скасування оспорюваного рішення призведе до виникнення правової невизначеності щодо сплати земельного податку.

Також відповідач помилково та безпідставно стверджує, що у разі визнання оспорюваного рішення нечинним це призведе до: втрат бюджету територіальної громади; ризику невиконання затверджених бюджетних програм; неможливості своєчасного фінансування видатків та реалізацію гарантованих державою прав жителів територіальної громади. Так, відповідно до положень статті 103 Бюджетного кодексу України надання державою податкових пільг, які зменшують доходи місцевих бюджетів має супроводжуватися наданням дотацій з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію відповідних втрат доходів місцевих бюджетів. Зазначена додаткова дотація, відповідно до статті 97 Бюджетного кодексу України, є одним з видів трансфертів, які безоплатно і безповоротно надаються з Державного бюджету України місцевим бюджетам.

Таким чином, у даних правовідносинах позивач має право на застосування податкової пільги (звільнення від сплати земельного податку), передбаченої пп. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Податкового кодексу України для закладів науки, які повністю утримуються за рахунок коштів державного бюджету, код пільги 18010550 (згідно Довідника № 132/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету), а відповідно, відповідач має право на отримання безоплатної і безповоротної дотації з Державного бюджету України на компенсацію відповідних втрат доходів місцевого бюджету.

14 квітня 2026 року ухвалою ЗОАС заяву Карпатського біосферного заповідника про зміну предмету позову було прийнято до розгляду.

20 квітня 2026 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з урахуванням заяви про зміну предмету позову, у якому зазначено, що відповідно до пункту 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлення місцевих податків і зборів належить до виключної компетенції селищної ради та здійснюється шляхом прийняття відповідного рішення. Відповідно до п.12.3 статті 12 Податкового кодексу України, сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень. Тобто рішення щодо ставок та пільг на 2027 рік має бути ухвалене до 15 липня 2026 року. Вимога зобов`язати прийняти акт до настання встановленого законодавством строку суперечить принципу розподілу повноважень та самостійності місцевого самоврядування, гарантованому статтями 6, 7, 19 та 140 Конституції України. Визнання незаконним попереднього рішення ради в окремій частині не створює автоматичного обов`язку негайного прийняття нового акту без урахування бюджетних строків і процедур. Селищна рада зобов`язана врахувати висновки суду при наступному ухваленні рішень, але не порушуючи встановленого порядку.

23 квітня 2026 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якому зазначено, що відповідно до пп.12.3.3 п.12.3 ст.12 ПК України постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2020 №1330 затверджено Порядок та форми надання контролюючим органам в електронному вигляді інформації щодо ставок та податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів. Зокрема Додатком 3 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2024 р. №1191) встановлено форму Переліку пільг із земельного податку, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування, яка містить примітку 6 наступного змісту «Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 281 і 282 Податкового кодексу України».

У Довіднику №123/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету станом на 27.03.2024, затвердженому Державною податковою службою України 27 березня 2024 року (чинному на момент прийняття оскаржуваного рішення відповідача) за кодом 18010550 значиться податкова пільга звільнення від сплати земельного податку заклади науки (крім національних та державних дендрологічних парків), які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, відповідно до пп.282.1.4. п.282.1 ст.282 ПК України. При цьому, за кодом 18010510 значаться пільги надані органами місцевого самоврядування щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території відповідно до п. 284.1 ст. 284 ПК України.

Це додатково підтверджує, що норма пп.282.1.4. п.282.1 ст. 282 ПК України не надає дискреційних повноважень органу місцевого самоврядування. Згідно пп.1.4. пункту ІІ «Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб» додатку №2 до рішення відповідача встановлено, що від сплати податку звільняються дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, освіти, охорони здоров`я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Виключивши з переліку пільгових категорій платників земельного податку заклади науки, відповідач спотворив зміст пп. 282.1.4. п. 282.1 ст. 282 ПК України. Оскільки норми ПКУ містять імперативний припис щодо поведінки суб`єкта владних повноважень, то він зобов`язаний чітко слідувати закону при ухваленні рішення про встановлення податкових пільг, оскільки такі повноваження відповідача не є дискреційними в даному випадку.

Таким чином, відповідач не може на власний розсуд встановлювати суб`єктів на яких поширюється пільга, передбачена нормою податкового кодексу, оскільки вичерпний перелік таких суб`єктів-юридичних осіб встановлюється виключно податковим кодексом, а саме ст. 282 ПКУ. Рішення відповідача слугує необхідною умовою для звільнення платника від сплати земельного податку, але жодним чином не може змінювати собою зміст норми податкового законодавства.

30 квітня 2026 року ухвалою ЗОАС було закрито підготовче провадження в адміністративній справі за позовом Карпатський біосферний заповідник до Ясінянська селищна рада Рахівського району Закарпатської області про визнання протиправним та нечинним рішення та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача не з`явилася. Однак у заяві від 25 травня 2026 року просила суд провести розгляд справи за відсутності сторони позивача. Просила суд, задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач та треті особи у судове засідання не з`явилися.

Обставини встановлені судом.

КАРПАТСЬКИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК Скорочене найменування: КБЗ

Ідентифікаційний код юридичної особи: 00276104

Організаційно-правова форма юридичної особи: ДЕРЖАВНА ОРГАНІЗАЦІЯ (УСТАНОВА, ЗАКЛАД)

Місцезнаходження: Україна, 90600, Закарпатська обл., Рахівський р-н, місто Рахів, ВУЛИЦЯ КРАСНЕ ПЛЕСО, будинок 77

Види економічної діяльності:

91.04 Функціювання ботанічних садів, зоопарків і природних заповідників

72.19 Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук (основний)

Назва КВЕД: Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук

Код КВЕД: 72.19

Відомості про органи управління юридичної особи: МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ, ДОВКІЛЛЯ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ.

Відповідно до Положення про Карпатський біосферний заповідник ( код 00276104), затверджений Наказом Мінекономіки від 16.12.25 року №3269 Карпатський біосферний заповідник входить до складу природно-заповідного фонду України, є бюджетною неприбутковою установою.

07.07.2025 року Ясінянською селищною радою Рахівського району Закарпатської області прийнято рішення №3861 «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2026 рік», яким вирішено встановити з 01.01.2026 року на території Ясінянської територіальної громади:

1. ставки земельного податку згідно з додатками 1 та 2;

2. пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до пункту 281.1.

Згідно пп.1.4. пункту ІІ «Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб» додатку №2 до рішення відповідача встановлено, що від сплати податку звільняються дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, освіти, охорони здоров`я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Відповідно до Висновку №262 від 13.11.25 року експерта Інституту екології Карпат надання Карпатським біосферним заповідником на територїі зони антропогенних ландшафтів та буферної зони з послуг з реалізації деревини , а також послуг пов`язаних із створенням умов для організованого туризму, відпочинку інших видів рекреаційної діяльності відповідає режиму територій та обєктів природно-заповідного фонду.

Наказом Міносвіти та науки України № 711 від 09.06.2023 затверджено Висновок про результат державної атестації наукової установи Карпатський біосферний заповідник", який визнається таким , що пройшов державну атестацію за науковим напрямом "Природничо-математичний" та який віднесено до групи В.

Відповідно до рішення Головного управлінням ДПС у Закарпатській області №2407114600022 від 10.06.2024 внесено зміни щодо ознак неприбутковості, а саме Заповідник переведено з коду « 0048 інші юридичні особи» на код « 0031 бюджетні установи».

З листопада 2024 року позивач, як бюджетна, неприбуткова, наукова, природоохоронна установа, отримав право на пільгу (звільнення від сплати земельного податку), встановлену пп.282.1.4 п.282.1 ст.282 Податкового кодексу України для закладів науки, які повністю утримуються за рахунок коштів державного бюджету (код пільги 18010550), що підтверджено індивідуальною податковою консультацією, наданою ДПС України №1590/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК від 24.03.2025 та Висновком експерта від 13.11.2025 року.

Позивач на виконання п. 266.7.5. ст. 266 Податкового кодексу України подав податкові декларації із сплати земельного податку на 2026 рік (копія додана до позовної заяви) із застосуванням податкової пільги (код податкової пільги 18010550, відповідно до Довідника № 127/1 податкових пільг). У зв`язку з отриманням права на звільнення від сплати земельного податку відповідно до пп. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Податкового кодексу України.

Мотиви та норми права застосовані судом

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у cпoсiб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно з частинами першою, другою, п`ятою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Відповідно до пункту 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Приписами частини першої статті 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування відповідно до Податкового кодексу України встановлюють місцеві податки і збори.

Відповідно до пункту 35 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно з приписами статті 12 Податкового кодексу України:

- сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень (п. 12.3);

- встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (пп.12.3.1 п. 12.3);

- при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів обов`язково визначаються об`єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов`язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (пп.12.3.2. п.12.3).

Статтею 7 Податкового кодексу України встановлено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що воно прийняте відповідно до статті 282 Податкового кодексу України. Разом з тим, підпункт 1.4. розділу ІІ «Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб» додатку № 2 до вішення виключено заклади науки, які відповідно до підпункту 282.1.4 пункту 282.1 статті 282 Податкового кодексу України також звільняються від сплати земельного податку.

Відтак, вказане рішення порушує права Карпатського біосферного заповідника, оскільки Карпатський біосферний заповідник є бюджетною, неприбутковою, природоохоронною, науково-дослідною установою міжнародного значення, яка повністю утримується за рахунок державного бюджету (загального та спеціального фондів), що підтверджується:

- Положенням про Карпатський біосферний заповідник, затвердженим наказом Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства від 16.12.2025 року №3269;

- рішенням Головного управлінням ДПС у Закарпатській області від 10.06.2024 №2407114600022 про зміну ознаки неприбутковості з коду « 0048 інші юридичні особи» на код « 0031 бюджетні установи»;

- наказом Міністерства освіти і науки України від 09.06.2023 № 711 «Про затвердження Висновків про результати державної атестації наукових установ»;

- свідоцтвом про державну атестацію наукової установи серії ДА № 00587 від 09.06.2023.

Судом встановлено, що позивач, який є закладом науки не включений оскаржуваним рішенням відповідача до переліку закладів , які відповідно до пункту 282.1.4 ПКУ від сплати податку звільняються , чи самим судом встановлено порушення відповідачем даної норми ПКУ та п.24 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідачем не наведено жодних законодавчо визначених підстав, які б уповноважували орган місцевого самоврядування всупереч вимог Податкового кодексу України змінювати на власний розсуд категорії осіб, яким законом надано пільги.

Відповідно до ст. 77 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.2. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Отже, на підставі встановлених судом обставин справи у відповідності до письмових доказів, якими позивач обгрунтував свої вимоги суд дійшов до висновку, що рішення відповідача не відповідає критеріям згідно ч.2 ст.2 КАСУ, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Карпатського біосферного заповіднику до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області про визнання протиправним та нечинним рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та нечинним рішення Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області 49 сесії 8 скликання від 07.07.2025 року №3861 «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2026 рік в частині пп.1.4. пункту ІІ «Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб» додатку №2 в частині виключення з переліку закладів , що звільняються від сплати податку - заклади науки.

Зобов`язати Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області (код ЄДРПОУ 04351452) селище Ясіня , вул. Борканюка, 7 внести зміни до рішення Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області 49 сесії 8 скликання від 07.07.2025 року №3861 «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2026 рік" в частині пп.1.4. пункту ІІ «Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб» додатку №2 в частині включення до переліку закладів , що звільняються від сплати податку - заклади науки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області (код ЄДРПОУ 04351452) селище Ясіня , вул. Борканюка, 7 на користь Карпатського біосферного заповідника (код ЄДРПОУ 04351452) м. Рахів, вул. Красне Плесо,77 сплачений судовий збір в розмірі 2 662,40 грн.

В решті позовних вимог - відмовити.

Зобов`язати Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області (код ЄДРПОУ 04351452) селище Ясіня, вул. Борканюка, 7 невідкладно опублікувати резолютивну частину рішення у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.

Нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Зобов`язати Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області (код ЄДРПОУ 04351452) селище Ясіня , вул. Борканюка, 7 надати суду Звіт про виконання рішення суду в термін 1 місяць з дня набрання рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.

СуддяЗ.Б.Плеханова

Повний текст рішення виготовлено та підписано 03 червня 2026 року