Постанова № 137027233, 27.05.2026, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
27.05.2026
Номер справи
490/4454/26
Номер документу
137027233
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

н\п 3/490/1405/2026

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua Код ЄДРПОУ 02892528

Справа № 490/4454/26

П О С Т А Н О В А

27.05.2026р. суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Дірко І.І., розглянувши протоко про вчинення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Миколаєва, який наразі є пенсіонером, на момент вчинення правопорушення працював спеціалістом 1 категорії сектору з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення в Заводському районі міста Миколаєва Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Миколаївської міської ради, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 , будучи спеціалістом 1 категорії сектору з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення в Заводському районі міста Миколаєва Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Миколаївської міської ради, та будучи суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", порушив вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції", а саме: несвоєчасно без поважних причин подав декларацію типу "при звільненні" за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, за що передбачена адміністративна відповідальність ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що звільнився з посади у травні 2023р. При звільненні йому пояснили, що на період воєнного стану обов`язок подання декларацій відтерміновано. Таким чином він дійсно подав декларацію лише після отримання відповідного повідомлення з НАЗК.

Окрім того ОСОБА_1 звернув увагу суду на те, що факт виявлення НАЗК вчиненого ним правопорушення відбувся у серпні 2025 року, таким чином строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч. 4 ст. 38 КУпАП закінчились. За такого просив закрити провадження по справі.

Заслухавши наведені пояснення прокурора, вивчивши матеріали додані до адміністративного протоколу, приходжу до наступних висновків.

Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

При цьому, згідно до Інформаційного листа ВССУ України з розгляду цивільних і кримінальних справ, вбачається що для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення. Будь-якого продовження перебігу строків накладення адміністративних стягнень законом не передбачено, тому в разі їх закінчення провадження у справі закривається.

Якщо на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, то суд в разі заперечення особою своєї вини чи наявності у її діях складу адміністративного правопорушення спочатку в повному обсязі досліджує всі обставини справи, встановлює, чи містить діяння ознаки та склад адміністративного корупційного правопорушення, чи належить особа до суб`єктів цього корупційного правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього закриває провадження у справі.

При визначенні початку перебігу строку давності притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, о/у УСР в Миколаївській області вказано датою виявлення правопорушення дату складення адміністративного протоколу - 08.05.2025р.

Однак з інших матеріалів справи слідує, що виявлення факту правопорушення та збирання доказової бази до протоколу здійснювалось раніше. Зокрема в матеріалах справи міститься копія Повідомлення НАЗК від 13.08.2025р. №47-02/69159-25 на адресу ОСОБА_1 про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно якої за результатами контролю було встановлено про обставини неподання ОСОБА_1 декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2023 по 05.05.2023) та декларації за 2023 рік.

Тобто вбачається, що дата виявлення правопорушення, пов`язаного з корупцією не збігається з датою складання адміністративного протоколу та такою датою слід вважати дату Повідомлення НАЗК - 13.08.2025р.

Враховуючи те, що станом на момент судового засідання, строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ч. 4 ст. 38 КУпАП закінчились, за такого вважаю можливим дослідити обставини вчиненого правопорушення та закрити провадження по справі.

Так, відповідно до Наказу №77-к від 13.10.2022р. ОСОБА_1 призначено на посаду спеціаліста 1 категорії сектору з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення в Заводському районі міста Миколаєва Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Миколаївської міської ради.

Відповідно до розпорядження №132 рк від 14.10.2022р. ОСОБА_1 присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування, віднесеного до 6 категорії посад.

Таким чином, ОСОБА_1 був суб`єктом, на якого поширювалась дія ЗУ "Про запобігання корупції" згідно п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції" і на нього поширювалась відповідальність за вчинення правопорушень, пов`язаних із корупцією.

В подальшому згідно Наказу №32-к від 05.05.2023р. ОСОБА_1 звільнено з вищевказаної посади.

Згідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Указом Президента України від 24.02.2022р. у зв`язку з військовою агресією рф на території України введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє на даний час. З вказаних обставин подання декларацій було відтерміновано.

В подальшому, ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" №3384-ІХ, який набрав чинності 12.10.2023р., відновлено обов`язок декларування.

Прикінцевими положеннями ЗУ "Про запобігання корупції" встановлено, що особі, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких наступив до дня набрання чинності ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану ", подають такі декларації не пізніше 31.01.2024р.

На підставі викладеного, ОСОБА_1 зобов`язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування "при звільненні" не пізніше 31.01.2024р.

Між тим з публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подав відповідну декларацію "при звільненні" лише 31.08.2025р.

В ході судового розгляду ОСОБА_1 не заперечував, що невчасно подав вказану декларацію, оскільки хибно вважав, що такий обов`язок було відтерміновано не період дії воєнного стану в Україні. Однак незнання законодавства не звільняє від відповідальності, таким чином судом не встановлено поважності причин невчасного подання такої декларації з боку ОСОБА_1 .

Наведені обставини правопорушення знайшли своє підтвердження у письмових доказах по справі, а саме:

- протоколі №269 від 08.05.2026р., згідно якого ОСОБА_1 ознайомився із обставинами правопорушення, що засвідчив особистим підписом;

- скрін-шоті з офіційного веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно яких встановлено, що ОСОБА_1 подано декларацію типу "при звільненні" - 31.08.2025р.;

- витягу з Послідовності дій користувача веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно якого ОСОБА_1 фактично розпочав роботу в Реєстрі 31.08.2025р. та того ж дня подав декларацію типу "при звільненні", що підтвердив ЕЦП;

- копії наказу №77-к від 13.10.2022р., згідно якого ОСОБА_1 призначено на посаду спеціаліста 1 категорії сектору з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення в Заводському районі міста Миколаєва Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Миколаївської міської ради;

- копії посадової інструкції спеціаліста 1 категорії сектору з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення в Заводському районі міста Миколаєва;

- копії присяги посадової особи місцевого самоврядування, підписану ОСОБА_1 від 14.10.2022р.;

- копії розпорядження №132 рк від 14.10.2022р., згідно якого ОСОБА_1 присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування, віднесеного до 6 категорії посад;

- копії наказу №32-к від 05.05.2023р. про звільнення ОСОБА_1 з вищевказаної посади;

- копії Попередження за підписом ОСОБА_1 , згідно якого останнього ознайомлено із вимогами антикорупційного законодавства;

- матеріалах справи у сукупності.

За викладених обставин, вважаю що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "при звільненні" за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Разом із тим, оскільки згідно із ч. 4 ст. 38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення сплили, у зв`язку із чим вважаю можливим закрити провадження по справі.

Керуючись ст.ст. 38 ч. 4, 172-6 ч. 1, 221, 284 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Миколаївської області протягом 10 днів.

Суддя Дірко І.І.