Рішення № 13700819, 07.02.2011, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
07.02.2011
Номер справи
7/156/21
Номер документу
13700819
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

07.02.11

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Чернігівської області

14000 , м. Чернігів тел. 698166

просп. Миру , 20

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

“07” лютого 2011 року справа № 7/156/21

Суддя Н.О. Скорик, розглянувши матеріали за позовом

Прокурора Ічнянського району в інтересах держави в особі

Ічнянської міської ради

16703, м. Ічня, вул. Вокзальна,1

Відповідач 1: Приватно орендне сільськогосподарське підприємство ?Хлібороб?

16700, м. Ічня, вул. Червоноармійька,49

Відповідач 2: Комунальне підприємство ?Бюро технічної інвентаризації Ічнянської районної ради?

16700, м. Ічня, вул. Гоголя,2

Треті особа на стороні позивача без заявлення самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_1

АДРЕСА_1

ОСОБА_2

АДРЕСА_2

ОСОБА_3 АДРЕСА_3

ОСОБА_4

АДРЕСА_4

ОСОБА_5

АДРЕСА_5

ОСОБА_6

АДРЕСА_6

ОСОБА_7,

АДРЕСА_7 Про визнання недійсними свідоцтв на право власності та спонукання до передачі в комунальну власність Ічнянської міської ради обєктів житлового фонду Представники сторін: від позивача: не зявився

від відповідача-1: не зявився

від відповідача-2: Ляшко Н.В. дов. № 4 від 06.01.2011 р.

від третьої особи-1 на стороні позивача: не зявився

від третьої особи-2 на стороні позивача: не зявився

від третьої особи-3 на стороні позивача: не зявився

від третьої особи-4 на стороні позивача: не зявився

від третьої особи-5 на стороні позивача: не зявився

від третьої особи-6 на стороні позивача: ОСОБА_6 паспорт НОМЕР_1, виданий Ічнянським РВ УМВС України в Чернігівській області від 12.12.01

від третьої особи-7 на стороні позивача: не зявився

від прокуратури: Кушнір Л.В. прокурор Чернігівської області посвідчення №НОМЕР_2, виданий від 31.01.07

Суть спору:

Прокурором Ічнянського району в інтересах держави в особі Ічнянської міської ради заявлено позов до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства «Хлібороб»та Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації Ічнянської районної ради»за участю третіх осіб на стороні позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_6 про визнання недійсними свідоцтв на право власності на житлові будинки, розташовані за адресами: АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7;

зобовязати Приватно-орендне сільськогосподарське підприємство «Хлібороб»розташоване в м. Ічня передати безоплатно у комунальну власність Ічнянської міської ради обєкти житлового фонду, а саме житлові будинки, розташовані за адресами: АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7..

Прокурором Ічнянського району подана заява №310-10 від 02.02.11 про уточнення позовних вимог щодо предмету спору та прокуратурою Чернігівської області подано лист уточнення позовних вимог від 07.02.2011 р., за якими прокуратура просить визнати недійсним :

свідоцтво № 4194 від 07.12.2001 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1;

свідоцтво № 4207 від 28.01.2002 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2;

свідоцтво № 4204 від 25.12.2001 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3;

свідоцтво № 4208 від 28.01.2002 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на житловий будинок ,розташований за адресою: АДРЕСА_4;

свідоцтво № 4172 від 13.11.2001 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня, на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_6;

свідоцтво № 4173 від 13.11.2001 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_7;

свідоцтво № 4224 від 21.03.2002 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня, на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_5.

Суд уточнення прийняв.

Позивачем листом № 6/03-05 від 10.01.2011 р., листом №03-05/27 від 24.01.2011 р., листом № 03-05/64 від 03.02.2011 р. заявив клопотання про розгляд справи без участі представника позивача. Суд клопотання задовольнив.

Відповідач 1 відзиву на позов не надав. Представник відповідача 1 в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, посилаючись на безпідставність позовних вимог.

Відповідач 2 в письмовому поясненні № 39 від 31.12.2010 р. позовні вимоги прокурора визнав в повному обсязі. При цьому відповідач 2 в письмовому поясненні зазначає, що згідно з п. 3.8. ?Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно?, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. із змінами, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 18.02.2002 р. за № 157/6445 забороняє реєстратору БТІ самостійно вносити зміни до відомостей про заявлені права. Також відповідач 2 зазначає, що скасування права власності можливо виконати в тому разі, якщо за власником зареєстровано право власності в ідеальній частці ?одиниця?.

Заявою № 38 від 31.12.2010 р. та № 02 від 20.01.2011 р. відповідач 2 заявив клопотання про розгляд справи без участі представника. Суд заяву прийняв. Клопотання про розгляд справи без участі представника БТІ задовольнив.

Треті особи на стороні позивача заявою від 11.01.2011 р. позовні вимоги прокурора підтримали.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника відповідача 1, третьої особи та прокурора суд встановив наступне:

Житлові будинки, розташовані за адресами: АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3, АДРЕСА_4-«1», АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7 були споруджені за рахунок колгоспу ім.. 22 з?їзду КПРС.

Колгосп ім.. 22 з?їзду КПРС м. Ічня реорганізовано в Колективно пайове сільськогосподарське підприємство ?Хлібороб?, яке згідно статуту, зареєстрованого Державною адміністрацією Ічнянського району 30.08.1993 р. розпорядження № 178, є правонаступником колгоспу ім.. 22 з?їзду КПРС.

В процесі реорганізації Колективно пайового сільськогосподарського підприємства ?Хлібороб? м. Ічня створено Сільськогосподарський кооператив ?Хлібороб? м. Ічня (статут зареєстровано Ічнянською районною державною адміністрацією 04.04.2000 р., реєстраційний номер № 66).

Сільськогосподарський кооператив ?Хлібороб? м.Ічня перетворено в Приватно орендне сілсьькогсоподарське підприємство ?Хлібороб?? м. Ічня (статут зареєстровано Ічнянською районною державною адміністрацією 02.02.2001 р., реєстраційний № 101).

Спірні будинки перебували на балансі вищезазначених підприємств на підставі правонаступництва цих підприємств в процесі реорганізації відповідно до їх статутних положень.Згідно довідки ПОСП ?Хлібороб? (а.с. 37) будинки, в яких проживають ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 перебувають на балансі підприємства ПОСП ?Хлібороб?.

16.10.2001 р. Виконавчим комітетом Ічнянської міської ради винесено рішення № 553 ?Про доручення Ічнянськму БТІ оформлення права власності Приватному орендному сільськогосподарському підприємству ?Хлібороб? на обєкти нерухомості?, зокрема на житлові будинки в АДРЕСА_5,АДРЕСА_6,НОМЕР_7,НОМЕР_1, НОМЕР_4, НОМЕР_3, НОМЕР_2 .

Місцевим судом Ічнянського району Чернігівської області розглянуто справу за позовом ОСОБА_1 до Ічнянської міської ради Чернігівської області та ПОСП ?Хлібороб? про визнання рішення Ічнянської міської ради недійсним та усунення перешкод в здійсненні права на приватизацію житла і винесено рішення від 19.05.2005 р. по справі № 2-/05, яким в позові відмовлено.

30.05.2008 р. Апеляційним судом Чернігівської області винесено рішення, яким апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково рішення Ічнянського районного суду від 19.05.2005 р. скасовано, визнано незаконним і скасовано рішення Ічнянської міської ради від 16.10.2001 р. № 553 ?Про оформлення права власності на обєкти нерухомості?.

На підставі рішення виконавчого комітету Ічнянської міської ради від 16.10.2001 р. № 553 ?Про оформлення права власності на обєкти нерухомості? виконавчим комітетом Ічнянської міської ради були видані ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня свідоцтва на право приватної власності на будинковолодіння:

№ 4194 від 07.12.2001 року на будинковолодіння по АДРЕСА_1,

№ 4207 від 28.01.2002 року на будинковолодіння по АДРЕСА_2,

№ 4204 від 25.12.2001 року на будинковолодіння по АДРЕСА_3,

№ 4208 від 28.01.2002 року на будинковолодіння по АДРЕСА_4,

№ 4172 від 13.11.2001 року на будинковолодіння по АДРЕСА_6,

№ 4173 від 13.11.2001 року на будинковолодіння по АДРЕСА_7,

№ 4224 від 21.03.2002 року на будинковолодіння по АДРЕСА_5.

Державна реєстрація права власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на зазначені житлові будинки проведена Ічнянським районним бюро технічної інвентаризації.

Прокурором предявлено вимоги про визнання недійсними свідоцтв на право власності ПОСП ?Хлібороб? на будинковолодіння в частині, не відчуженій ПОСП ?Хлібороб? на час предявлення позову.

З огляду матеріалів справи, враховуючи визнання недійсним та скасування в судовому порядку рішення виконавчого комітету Ічнянської міської ради, що було підставою для видачі ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня вищезазначених свідоцтв на право власності житлових будинків, позовні вимоги прокурора по визнання цих свідоцтв недійсними в частині квартир, вимоги щодо яких пред?явлені прокурором, підлягають задоволенню.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Статтею 6 названого закону визначена система органів державної реєстрації прав, яку становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.

Держателем Державного реєстру прав є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав - Міністерство юстиції України.

Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім пунктів 3 і 5 розділу I та пункту 4 розділу II „Прикінцеві та перехідні положення” цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2012 року.

Згідно п.2 Прикінцевих та перехідних положень названого Закону державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється з 1 січня 2012 року.

До січня 2012 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Таким чином, на даний час відповідач (КП ?Бюро технічної інвентаризації Ічнянської районної ради?) при здійсненні державної реєстрації речових прав на нерухоме майно є субєктом владних повноважень, який здійснює законодавчо делеговані йому функції по державній реєстрації, тобто, офіційному визнанню і підтвердженню державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно.

Спірні свідоцтва про реєстрацію права власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на будинковолодіння видані виконкомом Ічнянської міської ради. На підставі цих свідоцтв Ічнянським районним БТІ проведено реєстрацію права власності ПОСП ?Хлібороб? на будинковолодіння, про що на свідоцтвах зроблено відповідний напис.

Таким чином, позовні вимоги до Комунального підприємства ?Бюро технічної інвентаризації Ічнянської районної ради? задоволенню не підлягають як предявлені до неналежного відповідача особи, яка не повинна відповідати за даним предметом спору.

Щодо вимог про зобовязання передати у комунальну власність спірних обєктів житлового фонду, судом встановлено:

Відповідно до п. 6 ст. 31 Закону України ?Про колективне сільськогосподарське підприємство? об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Указ Президента № 398/2000 від 09.03.2000 р. ?Про заходи щодо поліпшення умов господарювання недержавних сільськогосподарських підприємств? передбачає передачу житлового фонду у комунальну власність територіальних громад за згодою сільгосппідприємств, господарських товариств.

Згідно Указу Президента України № 62/2001 від 29.01.2001 р. ?Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки? на органи виконавчої влади було покладено обовязок забезпечити управління обєктами права державної власності, що перебували в користуванні колективних сільськогосподарських підприємств, а також збереження і використання за призначенням до передачі у комунальну власність обєктів соціальної інфраструктури, які належали зазначеним підприємствам, тобто обєктів, які не підлягали паюванню.

28.02.2001 р. Кабінетом Міністрів України видано Постанову № 177 ?Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки?, відповідно до якої майно соціальної сфери не включається як до переліку майна, яке залишається на погашення кредиторської заборгованості, так і до переліку майна пайового фонду і виходячи з цього, не може бути ні власністю нового субєкта господарювання, ні власністю співвласників.

Міністерством аграрної політики України 14.03.2001 р. видано наказ № 62 ?Про затвердження Порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств?. Дія Порядку поширюється на підприємства, у тому числі реорганізовані, у яких не завершено процес паювання майна і не здійснено належного оформлення цього процесу та не реалізовано прав селян відповідно до законодавства (п. 3 Порядку). Даним Порядком визначаються питання формування груп майна колективних сільськогосподарських підприємств, передачі майна підприємствам правонаступникам та використання майна. Пунктом 17 Порядку регламентовано використання обєктів соціальної сфери і зазначено, що підприємство правонаступник здійснює заходи щодо передачі майна соціальної інфраструктури на баланс органів місцевого самоврядування.

Згідно з ст..4 Житлового кодексу України жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР, утворюють житловий фонд.

Частиною 2 ст. 5 цього ж Кодексу встановлено, що будинки відомчого житлового фонду підлягають поступовій передачі до відання місцевих рад в порядку і строки, що визначаються радою Міністрів СРСР і радою Міністрів Української РСР.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1253 від 13.08.2003 р. затверджено Порядок безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників (далі - Порядок). Згідно з цим Порядком обєктами передачі є: об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва: житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями), житлові приміщення в інших будівлях, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, та гуртожитки. Відповідно до п. 3 Порядку рішення про передачу об'єктів соціальної сфери та житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, приймається відповідною сільською, селищною, міською радою, а внутрішньогосподарської меліоративної системи, які передаються у спільну власність територіальних громад, - районною, якщо об'єкт знаходиться в межах території району, або обласною радою, якщо об'єкт знаходиться в межах території двох і більше районів. Передача здійснюється за рішенням комісії з питань передачі обєктів у комунальну власність , що утворюється виконавчим комітетом відповідної сільської, селищної, міської ради (п. 5 Порядку).

Враховуючи вищезазначені норми закону, спірні квартири належать до обєктів соціальної інфраструктури, які не підлягали паюванню і підлягають передачі у комунальну власність відповідно до встановленого Порядку.

Таким чином, позовні вимоги стосовно зобовязання передачі у комунальну власність спірних обєктів житлового фонду заявлені передчасно, а тому не можуть бути задоволені.

Аналогічної думки дійшов Апеляційний суд Чернігівської області при вирішенні спору між ОСОБА_1 та Ічнянською міською радою Чернігівської області і ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня про визнання рішення недійсним та усунення перешкод в здійсненні права на приватизацію житла, за результатами розгляду якого прийнято рішення від 30.05.2008 р. по справі № 22ц-889/2008. В названому рішенні зазначено: ?Не підлягають також задоволенню позовні вимоги в частині зобовязання ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня передати у комунальну власність на баланс Ічнянської міської ради житлові будинки, що відносились до громадського житлового фонду КСП ?Хлібороб? м. Ічня, оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1253 від 13.08.2003 року про затвердження ?Порядку безоплатної передачі у комунальну власність обєктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передачі на баланс підприємств - правонаступників? рішення про передачу об?єктів соціальної сери та житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва приймається відповідною сільскою, селищною, міською радою?.

Оскільки спір доведено до суду в звязку з прийняттям незаконного рішення виконавчим комітетом Ічнянської міської ради, судові витрати покладаються на позивача на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. 4,5 Житлового кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України № 1253 від 13.08.2003 р., ст. ст.49,82-85 Господарського-процесуального кодексу України суд,

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

1. Визнати частково недійсними свідоцтва на право приватної власності на будинковолодіння, видані Виконавчим комітетом Ічнянської міської ради:

свідоцтво № 4194 від 07.12.2001 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1;

свідоцтво № 4207 від 28.01.2002 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2;

свідоцтво № 4204 від 25.12.2001 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_3;

свідоцтво № 4208 від 28.01.2002 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на житловий будинок ,розташований за адресою: АДРЕСА_4;

свідоцтво № 4172 від 13.11.2001 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня, на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_6;

свідоцтво № 4173 від 13.11.2001 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_7;

свідоцтво № 4224 від 21.03.2002 р. на право власності ПОСП ?Хлібороб? м. Ічня, на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_5.

2. В решті вимог в позові відмовити.

3. В позові до Комунального підприємства ?Бюро технічної інвентаризації Ічнянської районної ради? відмовити.

4. Стягнути з Ічнянської міської ради, м. Ічня, вул. Вокзальна,1 (р. 31417537700134 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 04061748) в доход державного бюджету (на рахунок № 31111095700002 в ГУДКУ в Чернігівській обл., символ звітності 095, код 22825965, МФО 853592, код платежу 22090200) 85 грн. державного мита; в доход державного бюджету (р. 31210264700002 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код 22825965, код бюджетної кодифікації 22050003, символ звітності банку - 264) 236 грн. витрат з інформаційно технічного забезпечення розгляду у судах.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Н.О. Скорик

Повне рішення складено 09.02.2011 р.

Суддя Н.О. Скорик