Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 січня 2011 року 09:07 № 2а-16932/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:
Судді Добрянської Я.І.,
Секретаря судового засідання Пономарьова Д.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Покетбук»
до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.11.2010 р. № 0010742340
Представники сторін:
від позивача : Дубовик А.А. (довіреність № б/н від 22.11. 2010 р.)
від відповідача: Оксененко К.П.(довіреність № 2266/9/10 від 20.04.2010 р.)
27.01.2011 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Покетбук»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.11.2010 р. № 0010742340.
В обґрунтування позовних вимог підприємство посилається на те, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення ТОВ «Торговий дім «Покетбук» п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР із змінами та доповненнями (далі Закон № 265/95-ВР), що призвело до неправомірного застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до ст. 22 цього Закону.
Відповідач позов не визнав та зазначив, що при проведенні перевірки субєкта господарювання ТОВ «Торговий дім «Покетбук»було встановлено порушення п. 13 ст. 3 Закону №265/95-ВР, зокрема виявлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі зазначеній у поточному звіті реєстратора розрахункових операцій в сумі 511, 00 грн. За вказане порушення до позивача були застосовані штрафні санкції на підставі ст. 22 Закону №265/95-ВР.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
21.10.2010 року Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва було проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Покетбук»з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахункових операцій за товари (послуги), вимог з регулювання, обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.
На підставі зазначеної перевірки, відповідачем було складено акт перевірки № 0426/26/53/23/37036192 від 26.10.2010 р., в якому було встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Покетбук»норм чинного законодавства, а саме: п. 13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. №265/95-ВР, відповідно до вимог якого - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Перевіркою було виявлено невідповідність сум грошових коштів на місці проведення розрахункових операцій в сумі 511,00 грн., що було зазначено в акті перевірки № 0426/26/53/23/37036192 від 26.10.2010 р.
На підставі вказаного акту перевірки, Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) від 04.11.2010 р. № 0010742340 в сумі 2555,00 грн., зважаючи на порушення позивачем п. 13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. №265/95-ВР.
Позивач визнає наявність необлікованих коштів в розмірі 11, 00 грн., вказуючи, що це були власні кошти касира (продавця-консультанта) ОСОБА_1, однак зберігалися разом із коштами підприємства.
Проте, позивач заперечує щодо неоприбуткування коштів у розмірі 500, 00 грн., вказуючи, що це розмінна монета в касі підприємства, яка була оприбуткована касовим ордером № 1 від 01.07.2010 р. на підставі внутрішнього наказу позивача № 23/4 від 01.07.2010 р. «Про правила роботи з розмінною монетою», про що зроблено відповідний запис в касовій книзі за 01.07.2010 р., посилаючись на норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Однак, відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно внутрішнього наказу ТОВ «Торговий дім «Покетбук»№ 23/4 від 01.07.2010 р. про правила роботи з розмінною монетою, товариством передбачається наявність розмінної монети, що видається з головної каси підприємства в операційну касу для її подальшого зберігання та можливості видавати покупцю решту.
Проте у вказаному наказі не встановлено конкретно визначеної суми розмінної монети.
Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що в позові слід відмовити в повному обсязі зважаючи на наступне.
Як зазначено в преамбулі Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до вимог п.1, 2, 7 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; подавати до органів державної податкової служби звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця
Згідно зі ст. 7 Закону України №265/95 порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), встановлюється Державною податковою адміністрацією України. Порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, встановлюється Державною податковою адміністрацією України за погодженням з Національним банком України.
Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України №265/95-ВР субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Статтею 2 Закону України №265/95-ВР визначено термін «фіскальний звітний чек» згідно якого це документ установленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної памяті та надає визначення поняття «місце проведення розрахунків»- місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо .
Відповідно до вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, що затверджене Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за № 40/10320:
- оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій;
п.2.6 - уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Таким чином, оприбуткуванням готівки при здійсненні торгівлі із застосуванням реєстратора розрахункових операцій вважається фіксація в памяті РРО операцій та щоденне відображення їх у повній сумі в КОРО.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК, оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до п. 2.13 зазначеного Положення, підприємства та підприємці мають забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі.
Проте, Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) не передбачено, що сума коштів, що використовується підприємством в якості розмінної монети для видачі здачі не повинна оприбутковуватись чи оприбутковується в будь-який інший спосіб ніж встановлений вимогами чинного законодавства.
Згідно п. 4.5 ст. 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 1 грудня 2000 р. № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за № 107/5298, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
Не проводиться через РРО видача готівки, не пов'язана з проведенням розрахунків, якщо така видача здійснюється після виконання Z-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та (або) до виконання операції "службове внесення".
Тобто розмінна монета, отримана з каси підприємства або залишена в скриньці РРО з попереднього дня, має проводитися через РРО за допомогою операції "службове внесення".
Підтвердженням того, що відповідну суму внесено до РРО як розмінну монету, є Z-звіт, у якому відображається інформація про операцію "службове внесення".
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було проведено через РРО суму у розмірі 200, 00 грн., як «службове внесення», що і розуміється розмінною монетою.
Однак сума у розмірі 500, 00 грн., яку позивач вказує в позові як розмінну монету, всупереч вимогам вищезазначених норм законодавства, не була проведене через РРО як «службове внесення», хоча знаходилася у касі підприємства, про що було зроблено запис у касовій книзі від 01.07.2010 р. відповідно до прибуткового касового ордера від 01.07.2010 р.
В день проведення перевірки, як зазначено в акті перевірки та не заперечується сторонами, в касі підприємства знаходилася сума у розмірі 711, 00 грн., з яких 200, 00 грн. проведено через РРО як «службове внесення», що відповідає Х-звіту за 21.10.2010 р., а сума 511, 00 грн. не оприбуткована через РРО, що і не заперечується сторонами.
Щодо прибуткового ордера, суд звертає увагу, що пп. 3.3 п. 3 Положення щодо ведення касових операцій у національній валюті в Україні, зазначено, що приймання готівки в касу підприємства проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.
Таким чином, зважаючи на викладене, суд зазначає, що із внесенням змін постановою Національного банку України від 05.03.2003 р. № 81 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 19.02.2001 р. № 72, був змінений порядок оприбуткування готівкової виручки, отриманої підприємствами, що здійснюють розрахунки із застосуванням РРО. Ці зміни набули чинності з 15.04.2003 р. та відповідно до них - оприбуткуванням готівки при здійсненні торгівлі із застосуванням РРО вважається фіксація в памяті РРО операцій продажу і щоденне відображення їх у повній сумі в КОРО, оскільки раніше існуючий порядок приписував відображення такої виручки в повній сумі в касовій книзі.
Отже, позивачем, всупереч вимогам законодавства, а саме п. 13 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, на час проведення перевірки, не була своєчасно оприбуткована готівка в сумі 511, 00 грн., з приводу чого податковим органом була правомірно встановлена невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі зазначеній у поточному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 511, 00 грн.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про правомірність застосування відповідачем штрафних (фінансових) санкцій до позивача в розмірі 2555, 00 грн. (сума невідповідності 511, 00 грн. * 5 = 2555, 00 грн.)
Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства У країни у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись зазначеними нормами, відповідач, як субєкт владних повноважень, довів правомірність прийнятого ним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у відповідності до вимог чинного законодавства, проте як позивачем не було доведено суду та не надано відповідних доказів протиправності прийнятого відповідачем рішення. За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.71, 97, ст.ст. 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В позові відмовити в повному обсязі.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя: Я.І. Добрянська
Дата складання та підписання в повному обсязі постанови 31.01.2011 р.