Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2026 року Справа№200/2396/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Клембет Ірини Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31.03.2026 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему Електронний суд, надійшов адміністративний позов адвоката Клембет Ірини Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) щодо не відновлення розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 12.11.2025 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-12.11.2025-266660) протягом строку, встановленого ч.3 ст.7 Закону України 2923-IX від 23.02.2023;
- скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) від 11.12.2025 року №2915 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 12.11.2025 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-12.11.2025-266660);
- зобов`язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (ЄДРПОУ: 44790232) забезпечити в строк, встановлений ч.3 ст.6 Закону України 2923-IX від 23.02.2023, розгляд комісією з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 12.11.2025 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-12.11.2025-266660) з урахуванням висновків суду в цій справі.
В обґрунтування позову зазначено, що квартира, яка належить позивачеві на праві приватної власності, внаслідок бойових дій була зруйнована. Для підтвердження факту знищення будинку, у серпні 2025 року ОСББ «Шахтарський 24-А» звернулося до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , за результатами технічного обстеження експертом було підготовлено звіт про результати технічного обстеження та Акт, складений за результатами проведеного обстеження пошкоджених об`єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. Вказав, що за висновками акта подальша нормальна експлуатація житлового будинку за його функціональним призначенням неможлива, рекомендовано прийняти рішення щодо повного демонтажу (ліквідації) об`єкту (будинку). Позивачем через веб-портал Дія подано заяву на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна за обраним видом компенсації - житловий сертифікат, проте надійшло повідомлення про зупинення розгляду заяви на отримання компенсації у зв`язку з неможливістю проведення обстеження об`єкта з міркувань безпеки. Позивач вказав, що станом на день подання позовної заяви Комісія так і не відновила розгляд його заяви.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що абзацом 2 п.15 Постанови №600 передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст.7 Закону №2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об`єкта є неможливим з міркувань безпеки. Вказав, що позивач подавав заяву в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), то відповідне повідомлення надійшло йому у вказаний додаток. Отже, розгляд заяви в надані компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна було зупинено на підставі абз.2 п.15 Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 №600, у зв`язку з неможливістю проведення обстеження об`єкта з міркувань безпеки.
Також вказав, що на начальником міської військової адміністрації прийнято розпорядження від 05.12.2024 №2267рг «Про створення та затвердження складу комісії та Положення про комісію для обстеження будівель та споруд, які потребують відновлення або встановлення факту непридатності до проживання» (із змінами). Комісія відповідно до норм Примірного Положення про комісію (постанова КМУ №516) зобов`язана перевіряти наявність та формальну відповідність документів, що додаються до заяви, встановлювати, чи відповідає поданий пакет документів вимогам законодавства.
Зазначив, що на засіданні Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, було розглянуто та перевірено звіт лише за формальними ознаками (повнота звіту, наявність обов`язкових розділів, розрахунків, схем, додатків, підписів і печаток). Оцінка технічного стану об`єкта не проводилася. У ході перевірки було виявлено недоліки у звіті та прийнято рішення проінформувати заявника про виявлені зауваження. Направлено лист-повідомлення з результатами перевірки звіту замовнику звіту для усунення зауважень. Після повторного направлення технічного звіту з урахуванням зауважень заява буде розглянута повторно.
Позивач надав відповідь на відзив у якій вказав, що відповідач не надав жодних висновків та заперечень щодо наведених обставин та правових підстав позову, що доводять неправомірність бездіяльності Комісії стосовно не відновлення розгляду заяви Позивача у встановлений Законом строк та з якими він не погоджується. Вважає, що відповідач, неправомірно здійснюючи перевірку експертного звіту та висуваючи додаткові умови для розгляду заяви Позивача, продовжує навмисно затягувати розгляд його заяви на отримання компенсації за зруйноване житло, що порушує його законне право на отримання компенсації за зруйноване житло. Зазначив, що Комісія не вносила технічний звіт до Реєстру пошкодженого та знищеного майна і не має права його перевіряти, а має право перевіряти лише його наявність в зазначеному реєстрі.
Відповідач надав заперечення на відповідь на відзив у яких вказав, що Комісія має право і обов`язок встановити відповідність документів формальним вимогам, навіть якщо ці документи перенесені до Реєстру іншим суб`єктом (публічним реєстратором).
Наголосив, що розгляд заяви в надані компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна було зупинено, на підставі абз. 2 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600, у зв`язку з неможливістю проведення обстеження об`єкта з міркувань безпеки.
Також заперечив щодо розміру витрат на правничу допомогу.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2026 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) без виклику учасників справи.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчать копія договору купівлі-продажу квартири від 14.01.2003, витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 23.12.2003 №2401165, витяг з Державного реєстру речових прав від 02.07.2024 №385224495.
На підставі заяви позивача Головним управлінням Національної поліції у Дніпропетровській області 22.02.2026 відкрито кримінальне провадження 12025042220000172 з правовою кваліфікацією правопорушення, передбаченого ст.438 ч.1 КК України, що підтверджується копією витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань.
У серпні 2025 року з метою проведення технічного обстеження Будинку ОСББ «Шахтарський 24-А» звернулося до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 . Технічне обстеження Будинку було проведено експертом з технічного обстеження будівель і споруд (СС3), що має кваліфікаційний сертифікат серії АЕ №006957 ОСОБА_3 .
За результатами технічного обстеження експертом було підготовлено звіт про результати технічного обстеження від 10.09.2025 №204-09/25-ЕЗ та Акт, складений за результатами проведеного обстеження пошкоджених об`єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Згідно з висновками експерта за результатами обстеження: Категорія пошкоджень ІІІ згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 06.08.2022 №144. Обґрунтування: Об`єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність. Наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об`єкта (зруйнований об`єкт). Орієнтовний ступінь пошкоджень об`єкта в цілому 81100%. Можливість подальшої експлуатації: Подальша нормальна експлуатація житлового будинку за його функціональним призначенням НЕМОЖЛИВА. Перебування людей у будівлі ЗАБОРОНЕНО».
В підрозділі 4.2 Рекомендації щодо подальших дій зазначено: «Враховуючи встановлений аварійний технічний стан будівлі та ІІІ категорію пошкоджень, технічно та економічно доцільно прийняти рішення щодо повного демонтажу (ліквідації) об`єкту (будинку)».
У розділі «Результати технічного обстеження» витягу з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (реєстраційний номер документу: TO01:9411-7236-6062 5595) «Об`єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об`єкта (зруйновані об`єкти)».
12.11.2025 ОСОБА_1 через застосунок Дія подав заяву на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна за обраним видом компенсації - житловий сертифікат, що підтверджується заявою з веб-порталу Дія (реєстраційний номер ЗВ-12.11.2025-266660).
Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна від 12.11.2025 №ЗВ-12.11.2025-266660 зупинено у зв`язку з неможливістю проведення обстеження об`єкта з міркувань безпеки, про що наявне повідомлення у застосунку «Дія» заявника.
Так, рішенням Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 11.12.2025 №2915 «Про зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна» зупинено з 11.12.2025 розгляд заяви ЗВ-12.11.2025-266660 ОСОБА_1 у зв`язку з неможливістю проведення обстеження об`єкта через міркування безпеки, що підтверджується витягом з цього рішення.
26.01.2026 ЦНАП м. Покровськ до державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України було внесено звіт про результати технічного обстеження від 10.09.2025 №204-09/25-ЕЗ (реєстраційний номер звіту про обстеження в РПЗМ: ЗВІТ-ОБ-26.01.2026-13746) та надано ОСББ «Шахтарський 24-А» витяг з державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.
19.03.2026 Позивач звернувся до Відповідача з проханням поновити розгляд заяви та надати копію рішення Комісії щодо зупинення розгляду його заяви від 12.11.2025.
Листом від 26.03.2026 відповідач надав копію витягу з рішення Комісії від 11.12.2025 року №2915 відповідно до якого розгляд заяви Позивача зупинено з 11.12.2025 «у зв`язку з неможливістю проведення обстеження об`єкта через міркування безпеки».
Проте розгляд заяви позивача не поновлено.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищене майно та не поновлення її розгляду, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.
Правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, визначено Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі Закон № 2923-ІХ).
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 1 Закону № 2923-IX визначено, що знищені об`єкти нерухомого майна - це об`єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним, зокрема, квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2923-IX отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об`єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є фізичні особи - громадяни України, які є власниками пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна.
Отримувачами компенсації не можуть бути: 1) особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України Про санкції; 2) особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I Злочини проти основ національної безпеки України Особливої частини Кримінального кодексу України; 3) спадкоємці щодо пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна, які належали за життя спадкодавцям, визначеним пунктами 1 і 2 цієї частини (частини друга і третя статті 2 Закону № 2923-ІХ).
Відповідно до частини першої статті 3 вказаного Закону передбачено, що для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 2923-IX заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об`єкт нерухомого майна.
Відповідно до частини четвертої статті Закону № 2923-IX Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації:
1) надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації;
2) здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, у тому числі:
а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна;
б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу;
3) заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб`єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції;
4) одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації);
5) утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби);
6) проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції;
7) виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.
Відповідно до частини сьомої статті 4 Закону № 2923-IX до заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна додаються: 1) щодо знищеного об`єкта нерухомого майна, визначеного підпунктом а пункту 4 частини першої статті 1 цього Закону, у разі якщо отримувачем компенсації є власник об`єкта нерухомого майна, - копія документа, що підтверджує право власності на об`єкт нерухомого майна (крім випадків, якщо право власності на відповідний об`єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).
Частиною сімнадцятою статті 4 Закону № 2923-ІХ встановлено, що заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна направляється на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна на відповідній території, автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.
Відповідно до положень статті 7 вказаного Закону підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Відповідно до частини другої статті 7 Закону № 2923-ІХ комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.
Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.
Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п`яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.
Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення (ч. 3 ст. 7 Закону № 2923-ІХ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна (далі Порядок № 600, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Порядок прийнято відповідно до статті 8 Закону № 2923 та визначає механізм надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна та її використання відповідно до вказаного Закону.
Відповідно до пункту 15 Порядку № 600 розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.
Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об`єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Суд зазначає, що Закон № 2932, як передбачено у його преамбулі, визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022.
Тобто саме положення цього закону, як нормативно-правового акта вищої юридичної сили, відносно Постанови № 600 установлюють основні принципи регулювання правовідносин щодо надання компенсації за пошкоджене та знищене внаслідок збройною агресією російської федерації проти України.
Так, ч. 1 ст. 7 вказаного закону визначено лише дві підстави для зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.
Інших підстав Законом № 2932 не передбачено.
Суд зазначає, що постанова КМУ, яка прийнята на виконання цього закону й реалізацію його положень, не може звужувати чи змінювати права, передбачені Законом.
Суд вважає, що надане п. 15 Порядку № 600 комісії право зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об`єкта є неможливим з міркувань безпеки, як звуження прав особи. Більш того невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Отже, суд вважає, що відповідач протиправно зупинив розгляд заяви позивача ЗВ-12.11.2025-266660 про надання компенсації за знищене майно за адресою: АДРЕСА_1 , з посиланням на положення Порядку №600.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 ЗВ-12.11.2025-266660 про надання компенсації за знищене майно.
Частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Так, позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не відновлення розгляду заяви.
Проте суд зазначає, що в межах спірних правовідносин негативні наслідки для прав і законних інтересів позивачки створює саме рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 11.12.2025 № 2915 «Про зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна», яким зупинено розгляд заяви ОСОБА_1 3В-12.11.2025-266660, а не бездіяльність, оскільки саме оскаржуване рішення є належною формою реалізації владних повноважень відповідача в спірних правовідносинах.
Отже, саме наведене рішення є протиправним і має бути скасоване в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 3В-12.11.2025-266660.
При цьому суд ураховує, що позивачем повторно направлено Відповідачеві заяву від 19.03.2026 про поновлення розгляду заяви на отримання компенсації на відновлення окремих категорій зруйнованих об`єктів нерухомого майна та прийняття Витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (Реєстраційний номер документу: TO01:9411-7236-6062-5595 та Звіт за результатом технічного обстеження.
Як вбачається з Витягу з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (Реєстраційний номер документу: TO01:9411-7236-6062-5595) об`єкт обстеження багатоквартирний будинок за адресою: Донецька область, Покровський район, Покровська міська територіальна громада, м. Покровськ, мікрорайон Шахтарський, буд. 24-А, внаслідок прямого влучання засобів ураження об`єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об`єкта (зруйновані об`єкти).
Так, крім іншого, позивач просить забезпечити під час найближчого засідання комісії розгляд заяви 3В-12.11.2025-266660. Разом з тим, суд зазначає, що вказана заява не розглянута, тобто Комісією не прийнято рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна. Тому суд вважає за потрібне зобов`язати відповідача поновити розгляд заяви позивача про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Стосовно клопотання позивача про стягнення витрат на правову допомогу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Відповідно до пункту першого частини третьої статті 134 КАС України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, серед іншого, складає гонорар адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, які визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Частиною четвертою статті 134 КАС України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до частини п`ятої статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
На підтвердження заявлених вимог в частині відшкодування судових витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, позивачем надано: ордер; свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю; договір про надання професійної правничої допомоги №27/03/2026 від 27.03.2026, укладений між позивачем та адвокатом Келембет І.І., акт приймання-передачі наданих послуг до договору про надання професійної правничої допомоги від 27.03.2026 №27/03/2026 на суму 7500 грн; платіжна інструкція від 30.03.2026 на суму 7500 грн.
Відповідно до частини 7 статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
При цьому суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченого адвокатом часу, об`єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи.
Суд зазначає, що згідно з п. 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2009 року №23-рп/2009 у справі № 1-23/2009 правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
Відповідно до ст. 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Європейський суд з прав людини у справі "East/West Alliance Limited" проти України", оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10 % від суми справедливої сатисфакції, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.
Верховний Суд в постанові від 21.01.2021 у справі №280/2635/20 звернув увагу на те, що при визначенні суми відшкодування суд повинен виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Вказаний правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц.
Суд зазначає, що предмет спору у цій справі не є складним, не потребує складних правових досліджень, вивчення великого обсягу фактичних даних та аналізу первинних документів, а обсяг і складність складених процесуальних документів не є значним.
Отже, враховуючи складність справи, обсяг наданих послуг адвокатом та часткове задоволення позовних вимог, суд вважає співмірним розмір витрат на правничу допомогу в сумі 5000 грн, що підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1064,96 грн (1331,20*0,8).
Таким чином, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в сплаченому розмірі.
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судові витрати зі сплати судового збору та оплати правничої допомоги в сумі 6064,96 грн (5000 грн + 1064,96 грн).
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 11.12.2025 № 2915 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 3В-12.11.2025-266660 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.
Зобов`язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (місцезнаходження: Донецька обл., м. Покровськ, пл. Незалежності, б. 11; ЄДРПОУ 44790232) поновити розгляд заяви ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 12.11.2025 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-12.11.2025-266660).
У задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (місцезнаходження: Україна, 85300, Донецька область, Покровський район, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору та витрат на правничу допомогу в сумі 6064,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв