Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/13071/26-п
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.05.2026 м. Київ
Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І., за участю секретаря судових засідань Кострійчука В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відносно,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Рокитне Рівненської області, українця, громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Учасники судового провадження:
прокурор Сказко Р.І., особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
В С Т А Н О В И В :
З протоколу про адміністративне правопорушення № 47-01/38/26 від 19.02.2026 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», та суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, у порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), 04.09.2024 о 14:17 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 47-01/39/26 від 19.02.2026 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», та суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, у порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 04.09.2024 о 14:26 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 47-01/40/26 від 19.02.2026 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», та суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, у порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 04.03.2025 о 13:06 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів, зокрема дій Національного агентства з питань запобігання корупції при провадженні в цій справі, у своєму висновку зазначив, що існують обґрунтовані підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та просив призначити йому стягнення у виді штрафу.
ОСОБА_1 вину не визнав та пояснив, що декларації подав несвоєчасно через те, що на момент перебування на державній посаді декларування було необов`язковим, а після звільнення та переходу на роботу в приватний сектор він не відстежував зміни в законодавстві, зокрема стосовно відновлення декларування. Також ОСОБА_1 зазначив, що несвоєчасне подання декларацій пов`язано з тим, що його сім`я перебувала за кордоном разом із документами, необхідними для заповнення декларації, і процесуальні документи було подано тільки після повернення членів сім`ї до України. Клопотав про закриття провадження у справі у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Заслухавши висновок прокурора, позицію особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши протоколи про адміністративні правопорушення та дослідивши долучені до них матеріали, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до наказу Міністерства економіки України від 14.10.2022 № 1409-к ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника управління фінансової політики - начальника відділу розвитку фінансових послуг Міністерства економіки України. ОСОБА_1 було присвоєно 6 ранг державного службовця в межах категорії «Б» посад державної служби.
Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду заступника начальника управління фінансової політики - начальника відділу розвитку фінансових послуг Міністерства економіки України, був державним службовцем категорії «Б», а тому відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб?єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». При прийнятті на державну службу та її проходженні ОСОБА_1 був попереджений про встановлені законами України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції» обмеження.
Відповідно до наказу Міністерства економіки України від 20.07.2023 № 820-к ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника управління фінансової політики - начальника відділу розвитку фінансових послуг.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено в повному обсязі здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції». Також цим Законом установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності цим Законом, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як убачається, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання якої настав до дня набрання чинності Законом України № 3384-IX, був зобов?язаний подати таку декларацію за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року. Згідно з публічною частиною Реєстру ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2022 рік лише 04.09.2024 о 14:17, а отже - несвоєчасно.
Крім того, ОСОБА_1 , як особа, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави, був зобов`язаний подати декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше 31 січня 2024 року. Згідно з публічною частиною Реєстру ОСОБА_1 подав декларацію при звільненні лише 04.09.2024 о 14:26, а отже - несвоєчасно.
Також, ОСОБА_1 , відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов?язаний був подати декларацію особи за 2023 рік (після звільнення) не пізніше 31.03.2024. Згідно з публічною частиною Реєстру ОСОБА_1 подав декларацію за 2023 рік (після звільнення) лише 04.03.2025 о 13:06, а отже - несвоєчасно.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2022 рік, декларацію при звільненні, а також декларацію після звільнення за 2023 рік. Будь-яких об`єктивних поважних причин несвоєчасного подання вказаних декларацій судом у судовому засіданні не встановлено, а посилання на перебування документів за кордоном разом із родиною не звільняє суб`єкта декларування від обов`язку дотримання визначених законом строків.
Оцінивши наведені докази в їх сукупності, відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Водночас суд відхиляє доводи ОСОБА_1 про закінчення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП, з огляду на таке.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, за яке законом встановлено, зокрема, адміністративну відповідальність.
Часом вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є дата фактичного несвоєчасного подання декларацій, а саме: 04.09.2024 (декларації за 2022 рік та при звільненні) та 04.03.2025 (декларація після звільнення за 2023 рік).
Разом з тим, датою виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є дата отримання Національним агентством з питань запобігання корупції повного масиву документів та доказів щодо ОСОБА_1 , необхідних для встановлення факту правопорушення та складання протоколів, що мало місце 26.01.2026 (а.с. 15).
Згідно з положеннями п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу. Положеннями ч. 4 ст. 38 КУпАП регламентовано, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Отже, враховуючи виявлення правопорушення 26.01.2026, спеціальний шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ч. 4 ст. 38 КУпАП, на момент розгляду справи судом не закінчився. За таких обставин суд не вбачає правових підстав для закриття провадження у справі.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, та вважає за доцільне застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керуючись ст.ст. 172-6, 275-280, 283-287 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Роз`яснити, що у разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена відповідно до ч. 2 ст. 308 цього Кодексу в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, а також прокурором до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред`явлення постанови до виконання становить три місяці.
Суддя Світлана ГРЕЧАНА