Рішення № 136912080, 28.05.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2026
Номер справи
380/21684/25
Номер документу
136912080
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 травня 2026 рокусправа № 380/21684/25 м.ЛьвівЛьвівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/21684/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2025 №133850020682 про відмову в проведенні перерахунку пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», про що прийняти відповідне рішення, наступні періоди:

- з 17.03.1987р. по 15.02.1988 бібліотекар центральної дитячої бібліотеки Дрогобицької міської централізованої бібліотечної системи (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 15.02.1988 по 01.12.1991 старший бібліотекар центральної дитячої бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 01.02.1996 по 18.03.2001 провідний бібліотекар центральної дитячої бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 18.03.2001 по 03.01.2008 провідний бібліотекар центральної бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 03.01.2008 по 01.12.2010 бібліотекар І категорії центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 01.12.2010 по 01.01.2021 провідний бібліотекар центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 01.01.2021 по 01.06.2021 провідний бібліотекар у відділі комплектування бібліотечних фондів та каталогізації документів центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. е статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 01.06.2021 по 01.07.2021 провідний бібліотекар у відділі комплектування бібліотечних фондів та каталогізації документів центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій централізованій бібліотечній системі Дрогобицької міської ради Львівської області (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 01.07.2021 по 10.07.2025 (день призначення пенсії по віку) провідний бібліотекар інформаційно-аналітичного відділу центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій централізованій бібліотечній системі Дрогобицької міської ради Львівської області (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має достатній стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років та виплату грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком на день призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Проте, звернувшись із заявою до відповідача про отримання вказаної допомоги, отримала відмову у її виплаті, оскільки надання права на призначення пенсії за вислугу років працівникам бібліотеки чинним законодавством не передбачено.

У встановлений судом строк від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що Дрогобицька міська централізована бібліотечна система Дрогобицької міської ради Львівської області належать до Міністерства культури, а не до Міністерства освіти, посада бібліотекаря в позашкільних навчальних закладах освіти постановою № 909 не передбачена. Враховуючи викладене, період роботи на посаді бібліотекаря в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі Дрогобицької міської ради Львівської області не дає право на призначення ОСОБА_1 грошової допомоги згідно із п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Позивачка подала відповідь на відзив в якій зазначає, що згідно п. «е» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою КМУ №909 від 04 листопада 1993 року, передбачено бібліотекарів бібліотек. При цьому відповідно до п. 2 приміток до Постанови КМУ №909 від 04 листопада 1993 року робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ. Статтею 6 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» визначено види бібліотек, які, зокрема, за призначенням поділяються на публічні (загальнодоступні), у тому числі спеціалізовані для дітей, юнацтва, осіб з фізичними вадами; спеціальні (академій наук, науково-дослідних установ, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій). При цьому статтею 30 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» встановлені соціальні гарантії працівників бібліотек, відповідно до частини першої якої на працівників бібліотек, незалежно від форм власності та статусу бібліотеки, поширюються гарантії, встановлені законодавством про працю, соціальне страхування, пенсійне забезпечення.

Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відзиву не подало.

Згідно ухвали про відкриття провадження відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк на подання відзиву з дати отримання ухвали про відкриття провадження. Копію вказаної ухвали доставлено відповідачу 08.11.2026, однак станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 04.11.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Судом встановлені наступні обставини:

Згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 ОСОБА_1 працювала:

- з 17.03.1987 по 15.02.1988 бібліотекар центральної дитячої бібліотеки Дрогобицької міської централізованої бібліотечної системи (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 15.02.1988 по 01.12.1991 старший бібліотекар центральної дитячої бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 01.02.1996 по 18.03.2001 провідний бібліотекар центральної дитячої бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 18.03.2001 по 03.01.2008 провідний бібліотекар центральної бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 03.01.2008 по 01.12.2010 бібліотекар І категорії центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 01.12.2010 по 01.01.2021 провідний бібліотекар центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 01.01.2021 по 01.06.2021 провідний бібліотекар у відділі комплектування бібліотечних фондів та каталогізації документів центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 01.06.2021 по 01.07.2021 провідний бібліотекар у відділі комплектування бібліотечних фондів та каталогізації документів центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій централізованій бібліотечній системі Дрогобицької міської ради Львівської області (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

- з 01.07.2021 по 10.07.2025 (день призначення пенсії по віку) провідний бібліотекар інформаційно-аналітичного відділу центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій централізованій бібліотечній системі Дрогобицької міської ради Львівської області (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

08.08.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про отримання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день призначення пенсії згідно з пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням від 15.08.2025р. №133850020682 Головне управління ПФУ у Хмельницькій області відмовило у виплаті вказаної допомоги, посилаючись на те, що під час розгляду заяви виявлено, що відсутня інформація щодо віднесення центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола до закладів освіти.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає, що має право на призначення та виплату їй грошової допомоги пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тому відмова відповідача у призначенні такої, на думку позивача, є протиправною, у зв`язку з чим вона звернулася із цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті, суд керується таким.

Згідно із ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно пункту «е» статті 55 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-XII) право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 01.04.2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 01.04.2015 по 31.03.2016 - не менше 25 років 6 місяців; з 01.04.2016 по 31.03.2017 - не менше 26 років; з 01.04.2017 по 31.03.2018 - не менше 26 років 6 місяців; з 01.04.2018 по 31.03.2019 - не менше 27 років; з 01.04.2019 по 31.03.2020 - не менше 27 років 6 місяців; з 01.04.2020 по 31.03.2021 - не менше 28 років; з 01.04.2021 по 31.03.2022 - не менше 28 років 6 місяців; з 01.04.2022 по 31.03.2023 - не менше 29 років; з 01.04.2023 по 31.03.2024 - не менше 29 років 6 місяців; з 01.04.2024 або після цієї дати - не менше 30 років.

Згідно із п.7-1 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (в подальшому - Закон №1058-IV), особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 (в подальшому - Порядок №1191).

Згідно із п.1 Порядку №1191, умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п.2 Порядку №1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

Пунктом 5 Порядку №1191 визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посада, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Згідно із п.6 Порядку №1191, для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону №1058-IV, станом на день її призначення.

Відповідно до п.7 Порядку №1191, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

Із урахуванням вищевикладених норм, суд зазначає, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з досягненням нею пенсійного віку, наявністю у неї необхідного страхового стажу, вихід на пенсію саме з посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.

Аналогічна правова позиція також викладена Верховним Судом у постановах від 02.03.2020 по справі №175/4086/16-а, від 28.04.2020 по справі №678/941/17, від 12.03.2019 по справі №127/9277/17.

Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909.

Судом встановлено, що відповідно до матеріалів справи, страховий стаж позивача становить понад 40 років.

До того ж, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2025р. №133850020682 відмовлено позивачу в призначені одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивач працювала на посаді бібліотекаря, яка не відноситься до посад, які дають право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Постанови Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993.

Проте суд зазначає, що відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909, до посад працівників освіти віднесені: бібліотеки та наступні посади в таких закладах: завідуючі, бібліотекарі.

Статтею 6 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» визначено види бібліотек, які, зокрема, за призначенням поділяються на публічні (загальнодоступні), у тому числі спеціалізовані для дітей, юнацтва, осіб з фізичними вадами; спеціальні (академій наук, науково-дослідних установ, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій).

Бібліотека, відповідно до ч. 3 ст.12 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації.

Разом з цим, стаття 30 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» встановлює соціальні гарантії працівників бібліотек, відповідно до частини першої якої на працівників бібліотек, незалежно від форм власності та статусу бібліотеки, поширюються гарантії, встановлені законодавством про працю, соціальне страхування, пенсійне забезпечення.

Згідно із ч. 6 ст.30 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», працівники бібліотек мають право на допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу, а також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та доплату за вислугу років у розмірах та порядку, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи вищевикладене, Переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993, передбачена посада бібліотекара незалежно від форми власності, відомчої належності закладів і установ або статусу.

Отже, суд доходить висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2025р. №133850020682, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначені одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд зазначає, що доводи відповідача щодо відсутності у позивача права на призначення грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, оскільки позивач працювала на посаді бібліотекаря, яка не відноситься до посад, які дають право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»- «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Постанови Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993, є помилковими, у зв`язку з чим зазначене не може бути підставою для відмови у виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2025р. №133850020682, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначені одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Вирішуючи позовні вимоги зобов`язального характеру, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.2 КАС України, метою адміністративного судочинства є ефективний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Зобов`язуючи орган державної влади виконати свої дискреційні повноваження, суд встановлює справедливість та відновлює баланс взаємодії між суб`єктами владних повноважень та фізичними особами. Також суд унеможливлює виникнення вільного трактування та зловживання органами державної влади своїми дискреційними повноваженнями.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Тобто, у разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта ухвалити рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та спрямований на недопущення свавілля в органах влади.

Для ефективного та повного захисту порушених прав позивача суд доходить висновку про необхідність зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Суд зазначає, що захист прав позивача саме в такий спосіб не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки суд не втручається в дискреційні повноваження відповідача, не привласнює їх і не підміняє ГУ ПФУ в Одеській області, а лише зобов`язує відповідача вчинити певні дії, що повністю відповідає вимогам законодавства.

Суд відхиляє доводи представника відповідача щодо дискреційності повноважень, з огляду на таке.

Відповідно до сталої практики Верховного Суду, дискреційними повноваженнями є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом подібних повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний і законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

З урахуванням тієї обставини, що оскаржуване рішення відповідача у спірній ситуації не ґрунтується на дискреційних повноваженнях відповідача як суб`єкта владних повноважень, оскільки алгоритм дій відповідача чітко зазначений законодавчо, у цьому випадку задоволення позову в частині дій зобов`язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Щодо зобов`язання ГУ ПФ України у Львівській області зарахувати до спеціального стажу роботи позивача спірний період, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, згідно із яким, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У справі, яка розглядається, для прийняття рішення за результатами поданої позивачкою заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, рішенням якого відмовлено у призначенні та виплаті грошової допомоги.

Отже, дії зобов`язального характеру, щодо зарахування до спеціального стажу позивачки має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цій справі є ГУ ПФУ в Хмельницькій області.

За таких обставин, суд вважає, що у спірному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи позивача, що дає право на пенсію за вислугу років (спеціального стажу), період роботи з 17.03.1987р. по 15.02.1988 бібліотекар центральної дитячої бібліотеки Дрогобицької міської централізованої бібліотечної системи, з 15.02.1988 по 01.12.1991 старший бібліотекар центральної дитячої бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 01.02.1996 по 18.03.2001 провідний бібліотекар центральної дитячої бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 18.03.2001 по 03.01.2008 провідний бібліотекар центральної бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 03.01.2008 по 01.12.2010 бібліотекар І категорії центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 01.12.2010 по 01.01.2021 провідний бібліотекар центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 01.01.2021 по 01.06.2021 провідний бібліотекар у відділі комплектування бібліотечних фондів та каталогізації документів центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 01.06.2021 по 01.07.2021 провідний бібліотекар у відділі комплектування бібліотечних фондів та каталогізації документів центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій централізованій бібліотечній системі Дрогобицької міської ради Львівської області, з 01.07.2021 по 10.07.2025 (день призначення пенсії по віку) провідний бібліотекар інформаційно-аналітичного відділу центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій централізованій бібліотечній системі Дрогобицької міської ради Львівської області, та здійснити нарахування та виплату грошової допомоги у розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення (яка не підлягає оподаткуванню) відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

За змістом правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1937,92 грн.

Оскільки позов містить позовні вимоги немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає, виходячи з кількості, а не розміру задоволених/незадоволених позовних вимог.

Таким чином, поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень підлягає сума у розмірі 1937,92 грн.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 1314885), Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (29013, м. Хмельницький, Гната Чекірди, 10, ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, - задоволити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2025 №133850020682 про відмову в проведенні перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за вислугу років (спеціального стажу), період роботи з 17.03.1987р. по 15.02.1988 бібліотекар центральної дитячої бібліотеки Дрогобицької міської централізованої бібліотечної системи, з 15.02.1988 по 01.12.1991 старший бібліотекар центральної дитячої бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 01.02.1996 по 18.03.2001 провідний бібліотекар центральної дитячої бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 18.03.2001 по 03.01.2008 провідний бібліотекар центральної бібліотеки в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 03.01.2008 по 01.12.2010 бібліотекар І категорії центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 01.12.2010 по 01.01.2021 провідний бібліотекар центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 01.01.2021 по 01.06.2021 провідний бібліотекар у відділі комплектування бібліотечних фондів та каталогізації документів центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій міській централізованій бібліотечній системі, з 01.06.2021 по 01.07.2021 провідний бібліотекар у відділі комплектування бібліотечних фондів та каталогізації документів центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій централізованій бібліотечній системі Дрогобицької міської ради Львівської області, з 01.07.2021 по 10.07.2025 (день призначення пенсії по віку) провідний бібліотекар інформаційно-аналітичного відділу центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола в Дрогобицькій централізованій бібліотечній системі Дрогобицької міської ради Львівської області, та здійснити нарахування та виплату грошової допомоги у розмірі десяти пенсій за віком станом на день призначення (яка не підлягає оподаткуванню) відповідно до пункту 7-1 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (29013, м. Хмельницький, Гната Чекірди, 10, ЄДРПОУ 21318350) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) 1937,92 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

СуддяГавдик Зіновій Володимирович