Постанова № 13688604, 09.12.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2010
Номер справи
2а-9182/10/1070
Номер документу
13688604
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

9 грудня 2010 року справа № 2а-9182/10/1070

Київський окружний адміністративний суд в особі судді Лисенко В.І., при секретарі судового засідання Мазуренко О.В., за участю представників сторін

від позивача: - Кудряшова Н.О., від відповідача: Коваленко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Оптторгсервіс плюс» до Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптторгсервіс плюс» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області про визнання дій відповідача протиправними щодо невизнання податкової декларації позивача з податку на прибуток підприємства за три квартали 2010 року, а також зобовязання відповідача визнати декларацію позивача з податку на прибуток підприємства за три квартали 2010 року та провести податкову звітність по особовому рахунку платника податку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним до податкового органу було подано декларацію з податку на прибуток підприємства за три квартали 2010 року з додатком до Декларації К 1/1 на паперових носіях відповідно до вимог, встановлених підпунктом 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», однак, відповідачем безпідставно не визнано вказану декларацію як податкову звітність. Позивач вважає такі дії Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області неправомірними та такими, що порушують чинне законодавство.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд адміністративний позов задовольнити.

Відповідач адміністративного позову не визнав. Його представник у судовому засіданні зазначив, що подана позивачем декларація містить підчистки та потертості, що унеможливлює вільне читання цифр коду ЄДРПОУ. Таким чином, позивачем порушено порядок заповнення податкових декларацій, а тому дії податкового органу щодо невизнання декларації є правомірними та такими, що вчинені у спосіб та в межах повноважень, наданих законом.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптторгсервіс плюс» є юридичною особою та зареєстроване Іванківською районною державною адміністрацією Київської області 02.12.2004 за № 13371050001000074, як платник податку узяте на облік 06.12.2004 за № 351.

15 жовтня 2010 року позивачем на адресу Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області направлено податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за три квартали 2010 року засобами поштового звязку, а саме - рекомендованим листом з описом вкладеного та повідомленням про вручення поштового відправлення.

Вказана декларація отримана відповідачем 19.10.2010, про що свідчить підпис його уповноваженої особи на копії повідомлення про вручення поштового відправлення № 0306102046473.

Листом від 21.10.2010 № 4627/10/28-008 Іванківська міжрайонна державна податкова інспекція Київської області повідомила позивача про невизнання декларації з податку на прибуток підприємства у звязку з тим, що вона заповнена всупереч правилам та затвердженому законодавством порядку, а саме: внаслідок потертостей неможливо прочитати текст та цифри декларації. Водночас, позивачу запропоновано надати нову податкову декларацію, оформлену належним чином та сплатити штраф.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних та фізичних осіб-підприємців перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (надалі - Закон України № 2181-ІІІ).

Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу) (пункт 1.11 Закону № 2181).

Відповідно до підпункту 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України № 2181-ІІІ, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Згідно з підпунктом 4.1.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України № 2181-ІІІ, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.

Платник податків може також оскаржити дії службової (посадової) особи контролюючого органу з відмови у прийнятті податкової декларації у судовому порядку.

Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

Судом не приймаються до уваги твердження відповідача про порушення позивачем Порядку складення декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом ДПА України від 29.03.2003 № 143, оскільки Закон № 2181-ІІІ, яким визначено вичерпний перелік підстав для невизнання податковим органом податкових декларацій, має вищу юридичну силу ніж наказ.

Окрім того, суд звертає увагу відповідача на те, що ідентифікаційний код за ЄДРПОУ є обовязковим реквізитом податкової декларації, однак він не відноситься до показників господарської діяльності, на підставі яких у підприємства виникають податкові зобовязання. А тому, оскільки, ідентифікаційний код ТОВ «Оптторгсервіс плюс» зазначений у Свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи, Довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, а також Довідці Іванківської міжрайонної державної інспекції Київської області від 16.02.2006 № 38 про взяття на облік платника податків, судом не вбачається підстав вважати, що оскаржувані дії відповідача вчинені з дотриманням положень частини другої статті 19 Конституції України та чинного законодавства.

Таким чином, з огляду на встановлення неправомірності дій відповідача в частині невизнання декларацій, а також те, що декларації були подані позивачем з дотримання вимог підпункту 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181-ІІІ, відповідно до якого податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, - суд вважає обґрунтованим позов в частині зобов'язання відповідача відобразити в картці особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Оптторгсервіс плюс» показники податкових декларацій з податку на прибуток підприємства за три квартали 2010 року.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

За подання позовної заяви до суду позивачем сплачено судовий збір (державне мито) в сумі 3,40 грн., що в силу статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України відноситься до складу судових витрат. Про відшкодування інших судових витрат позивач суду клопотань не заявляв.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Іванківківської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області щодо невизнання податкової декларації товариства з обмеженою відповідальністю «Оптторгсервіс плюс» з податку на прибуток підприємства за три квартали 2010 року.

Зобовязати Іванківську міжрайонну державну податкову інспекцію Київської області визнати податкову декларацію товариства з обмеженою відповідальністю «Оптторгсервіс плюс» з податку на прибуток підприємства за три квартали 2010 року як податкову звітність та відобразити в картці особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Оптторгсервіс плюс» (ідентифікаційний код - 33130353) показники податкової декларації з податку на прибуток підприємства за три квартали 2010 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Опттрогсервіс плюс» судовий збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Лисенко В.І.

Повний текст постанови складений 13 грудня 2010 року

З оригіналом згідно

суддя

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01113, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 т/ф 2865687, ЄДРПОУ 240740

«13» грудня 2010 року

№2а-9182/10/1070

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптторгсервіс плюс» вул. Київське шосе, б. 1, смт. Іванків, Київська область, 07200 Київський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 09.12.2010 у справі № 2а-9182/10/1070. Суддя Лисенко В.І.

_________________

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01113, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 т/ф 2865687, ЄДРПОУ 240740

«13» грудня 2010 року

№2а-9182/10/1070

Іванківська міжрайонна державна податкова інспекція Київської області вул. Івана Проскури, 24, смт. Іванків, Київська область, 07200 Київський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 13.12.2010 у справі № 2а-9182/10/1070. Суддя Лисенко В.І.