КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2011 року справа № 2а-8938/10/1070
Київський окружний адміністративний суд в особі судді Лисенко В.І., при секретарі судового засідання Талалакіна С.М., за участю представників сторін
від позивача: - Ванаша Д.В., від відповідача: Гущи О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Перший фонд проектного інвестування» до Броварської обєднаної державної податкової інспекції Київської області про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень рішень, а також зобовязання вчинити певні дії, в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Перший фонд проектного інвестування» (надалі позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Броварської обєднаної державної податкової інспекції Київської області (надалі відповідач) про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень рішень від 02.06.2010 № 0002911601/0 та від 19.10.2010 № 0006281601/0, а також зобовязання відповідача прийняти податкові декларації з податку на додану вартість за квітень-серпень 2010 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним до податкового органу подавались декларації з податку на додану вартість за період з квітня по серпень місяці 2010 року з додатками відповідно до вимог, встановлених підпунктом 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Однак, на думку позивача, відповідачем безпідставно не визнано вказані декларації як податкову звітність та неправомірно прийнято податкові повідомлення-рішення, згідно з якими позивачу нараховані штрафні санкції у розмірі 170,00 грн. та зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 3565404, 00 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд адміністративний позов задовольнити.
Відповідач адміністративного позову не визнав. Його представник у судовому засіданні зазначив, що подані позивачем декларації з податку на додану вартість не відповідають вимогам пункту 4.5 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПА України від 31.08.2008 № 827, абзацу 5 підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки не містять обовязкових реквізитів, що унеможливлює визначення достовірності формування звітних періодів, в яких виникли суми залишку відємного значення попередніх податкових періодів та сум, за рахунок яких відбулося формування суми бюджетного відшкодування . А тому відповідачем правомірно прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з таких підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Перший фонд проектного інвестування» є юридичною особою та зареєстроване Виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області 21.10.2005 за № 13551020000001094 та перебуває на податковому обліку з 28.10.2005 за № 2626, як платник податку на додану вартість зареєстроване 29.07.2009, про що видане свідоцтво №100237721, та присвоєно позивачу індивідуальний податковий номер 338470210298.
18 травня 2010 року позивачем на адресу Броварської обєднаної державної податкової інспекції Київської області засобами електронного звязку було направлено податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 року.
Вказана декларація отримана відповідачем 18.05.2010, про що свідчать квитанції № 1 та № 2 про збереження декларації на центральному рівні та прийняття податкової звітності на районному рівні відповідно.
У червні 2010 року відповідачем проведено перевірку позивача щодо своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість, якою встановлено порушення позивачем приписів пункту 4.1.4 статті 4 Закону України від 21.12.2010, а саме - не подано податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 року.
За результатами перевірки складено акт від 02.06.2010 №397/15-309/33847024, на підставі якого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.06.2010 № 0002911601/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170,00 грн.
Податкові декларації за травень-серпень 2010 року були направлені позивачем до Броварської обєднаної державної податкової інспекції Київської області засобами поштового звязку, однак, як було зясовано у судовому засіданні, вони не були визнані як податкова звітність органами державної податкової інспекції.
У жовтні 2010 року відповідачем проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року позивача, за результатами якої складено акт від 19.10.2010 № 914/15-309/33847024.
Перевіркою встановлено порушення позивачем приписів підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України від 03.04.1997 № 168/9, а саме податкові декларації з податку на додану вартість за квітень липень 2010 року не визнані як податкова звітність відповідно до підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону України, що унеможливлює визначити достовірність формування звітних періодів, в яких виникли суми залишку відємного значення попередніх податкових періодів та сум, за рахунок яких відбулося формування суми бюджетного відшкодування, зазначеної в додатку № 2 «Довідка щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» від 20.09.2010 № 9003984803 за серпень 2010 року, що є підставою вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснено з порушенням норм податкового законодавства.
На підставі вищевказаного акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення від 19.10.2010 № 0006281601/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування у розмірі 3565404, 00 грн.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних та фізичних осіб-підприємців перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (надалі - Закон України № 2181-ІІІ).
Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу) (пункт 1.11 Закону № 2181).
Відповідно до підпункту 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України № 2181-ІІІ, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно з підпунктом 4.1.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України № 2181-ІІІ, Платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Платник податків може також оскаржити дії службової (посадової) особи контролюючого органу з відмов у прийнятті податкової декларації у судовому порядку.
Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Відповідно до абзацу 4 пункту 4.5 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПА України від 31.12.2008 № 827 структурним підрозділом ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності у триденний термін від дня отримання звітності (але не пізніше наступного дня від граничного строку подання), надсилається платнику податків повідомлення про невизнання ОДПС податкової звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття та пропозицією надати нову податкову декларацію, оформлену належним чином.
Отже, з вищенаведеної правової норми слідує, що, по-перше, можливою підставою неприйняття податкової декларації є її заповнення з порушеннями вимог законодавства або не зазначення обовязкових реквізитів; по-друге, про невизнання податкової декларації податковий орган приймає рішення, яке може бути оскаржено.
Представник відповідача в судовому засіданні надав суду докази прийняття податковим органом рішень про невизнання податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ «Перший фонд проектного інвестування», а саме: лист від 22.11.2010 № 13731/10/15-317/2588, згідно з яким не визнано декларацію позивача за квітень 2010 року; лист від 04.08.2010 №9014/282, згідно з яким не визнано декларацію за травень 2010 року; лист від 22.09.2010 № 10861/282/10/195/484, згідно з яким не визнано декларацію позивача за червень 2010 року; лист від 22.09.2010 № 10862/10/195/485, згідно з яким не визнано декларацію позивача за липень 2010 року. Водночас, рішення або повідомлення щодо невизнання податкової декларації позивача за серпень 2010 року відповідачем не приймалось, доказів прийняття такого рішення суду не надано.
Як убачається з вищевказаних листів Броварської ОДПІ, причинами неприйняття декларацій позивача з податку на додану вартість є не зазначення обовязкових реквізитів декларації, а саме: коду ЄДРПОУ, КВЕД, КОАТУУ, не проставляння прочерку в показниках, які не заповнюються, заповнення декларації всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку наявністю порваних аркушів, підчищення, помарок, виправлень, дописок і закреслювань, а також подання звітності не в повному обсязі.
У судовому засіданні судом було досліджено надані для огляду відповідачем оригінали податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень серпень 2010 року та встановлено, що вказані декларації містять всі необхідні реквізити код ЄДРПОУ 33847024, індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість 338470210298 та містять всі необхідні додатки, відповідно до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166.
Жодних доказів на підтвердження правомірності не визнання вказаних податкових звітностей позивача відповідачем не надано.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що податковим органом протиправно не визнано податкові декларації позивача з податку на додану вартість.
Як убачається з оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 02.06.2010 № 0002911601/0 та від 19.10.2010 № 0006281601/0, вони прийняті у звязку з невизнанням податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ «Перший фонд проектного інвестування» за квітень-серпень 2010 року.
Наслідком визнання недійсними рішень відповідача є визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, тобто відновлення становища, яке мало існувати у випадку прийняття декларації позивача відповідачем, а тому, враховуючи, що судом встановлено неправомірність не визнання відповідачем податкових декларацій позивача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Водночас, вимоги позивача щодо зобовязання відповідача прийняти податкові декларації з податку на додану вартість ТОВ «Перший фонд проектного інвестування» за квітень-серпень 2010 року задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Статтею 6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Функцією судів, що визначена статтею 124 Конституції України, є здійснення правосуддя.
Відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 10 Закону України від 04.12.1990 №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції виконують такі функції: забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; 3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів
Дотримуючись принципів законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження податкового органу у вирішенні питання про прийняття податкової звітності та ведення належного обліку платників податків та їх податкових зобовязань.
Такий обовязок податкового органу випливає із положень Закону України від 04.12.1990 №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» і судового рішення не потребує.
Враховуючи вищенаведене, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 9, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Броварської обєднаної державної податкової інспекції Київської області щодо відмови у визнанні декларацій з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Перший фонд проектного інвестування» за період з квітня по серпень місяці 2010 року.
Визнати недійсними та скасувати податкові повідомлення рішення Броварської обєднаної державної податкової інспекції Київської області від 02.06.2010 № 0002911601/0 та від 19.10.2010 № 0006281601/0.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Перший фонд проектного інвестування» частину сплаченого судового збору (державного мита) у розмірі 1 (одна) грн. 70 коп.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Лисенко В.І.
Повний текст постанови складений 24 січня 2011 року
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
01113, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 т/ф 2865687, ЄДРПОУ 240740
«24» січня 2011 року
№2а-8938/10/1070
Товариство з обмеженою відповідальністю "Перший фонд проектного інвестування" вул. Кутузова буд. 131, м. Бровари, Київська область, 07400 Київський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 20.01.2011 в адміністративній справі № 2а-8938/10/1070. Суддя Лисенко В.І.
_________________
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
01113, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 т/ф 2865687, ЄДРПОУ 240740
«24» січня 2011 року
№2а-8938/10/1070
Броварська обєднана державна податкова інспекція в Київській області вул. Київська, 286. м. Бровари, Київська область 07400 Київський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 20.01.2011 в адміністративній справі № 2а-8938/10/1070. Суддя Лисенко В.І.