КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 грудня 2010 р. №2а-7872/10/1070
приміщення суду за адресою:
м. Київ, бул. Лесі Українки, 26 , зал судових засідань № 1018
час прийняття постанови : 10 год. 15 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Леонтович А.М.
при секретарі - Воронюк М.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Калита А.В. (за довіреністю)
від відповідача: Шапочкін Д.Ю. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
до
про Гостомельського споживчого товариства Київської області
Ірпінської обєднаної державної податкової інспекції
визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
ВСТАНОВИВ:
Позивач Гостомельське споживче товариство Київської області звернулось до суду з позовом до Відповідача Ірпінської обєднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення Ірпінської обєднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002222350/0/3200 від 9 вересня 2010 року.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, оскаржуване рішення винесено за порушення після сплину річного терміну давності з моменту вчинення до моменту застосування штрафних санкцій, що суперечить статті 250 Господарського кодексу України.
У судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник Відповідача в судову засіданні проти позову заперечував, просив суд у задоволенні позову відмовити. Окрім того, зазначив, що докази наведені в позовній заяві не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Гостомельське споживче товариство Київської області має статус юридичної особи, зареєстровано 12 травня 1992 року Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області, як платник податків перебуває на обліку у Ірпінської обєднаної державної інспекції Київської області.
Відповідно до плану-графіка проведення планових документальних перевірок субєктів господарювання та на підставі направлень від 30 липня 2010 року №213, від 13 серпня 2010 року №228 працівниками Ірпінської обєднаної державної податкової інспекції проведена документальна перевірка з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства Гостомельського споживчого товариства з 30 липня 2010 року по 27 серпня 2010 року за період з 1 квітня 2007 року по 31 березня 2010 року.
За результатами перевірки Відповідачем складено акт №1518/23-2/01754178 від 31 серпня 2010 року, на підставі якого 9 вересня 2010 року прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002222350/0/3200. Встановлено порушення пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320, а саме: встановлено не оприбуткування (неповне, несвоєчасне оприбуткування) готівкових коштів на загальну суму 15142 грн 03 коп,, не всі структурні підрозділи Гостомельського споживчого товариства до каси підприємства, в повному обсязі, здавали готівкою виручку, яка проведена через РРО.
Відповідно до пункту 2.6 розділу 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися
Відповідальність за дане правопорушення передбачена абзацем 3 статті 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”.
Згідно з пунктом 4 статті 17 Закону “Про застосування реєстраторів розрахункових
операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовується фінансова санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Невиконання позивачем щоденного друку фіскального звітного чеку утворює правопорушення, за яке законом передбачено відповідальність шляхом застосування фінансових санкцій.
Проте, відповідно до частини першої статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Статтею 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з актом перевірки №1518/23-2/01754178 від 31 серпня 2010 року порушення по не оприбуткуванню (неповне, несвоєчасне оприбуткування) готівкових коштів мало місце в період з 11.02.2008 року по 13.08. 2009 року, тобто після сплину річного терміну давності з моменту застосування штрафних санкцій, що суперечить статті 250 Господарського кодексу України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи відповідач, який є субєктом владних повноважень не подав до суду доказів правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та не навів належних доводів на підтвердження правильності і обґрунтованості таких повідомлень.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання Позивача є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 69-71, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати нечинним рішення Ірпінської обєднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002222350/0/3200 від 9 вересня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: (підпис) А.М. Леонтович
З оригіналом згідно. Суддя
Повний текст постанови виготовлено 15.12.2010 року