КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
6 жовтня 2010 р. №2а-7576/10/1070 приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26, зал судових засідань №1018
час прийняття постанови : 15 год. 12 хв.
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Леонтович А.М.
при секретарі - Воронюк М.М.
за участю представників сторін
від позивача: Яковенко Л.Г. (за довіреністю),
від відповідача 1: Білановська К.М. (за довіреністю)
від відповідача 2: Нікитенко Т.М. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
до
про Автогаражного кооперативу «Кермо»
Державної податкової адміністрації в Київській області, Ірпінської обєднаної державної податкової інспекції Київської області
скасування рішень
ВСТАНОВИВ:
Автогаражний кооператив «Кермо» (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації в Київській області (далі відповідач 1), Ірпінської обєднаної державної податкової інспекції Київської області (далі відповідач 2) про скасування рішень, а саме: рішення Ірпінської ОДПІ Київської області № 0001462350/0/1993 від 11.06.2010 року та рішення ДПА в Київській області № 1697/10/25017/187-777 від 12.08.2010 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає, що оскаржувані рішення не відповідають діючому законодавству і фактичним обставинам.
Окрім того позивач зазначає, що порядок розрахунків членів кооперативу за використану електроенергію не її продажем.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представник відповідача 1 та відповідача 2 в судовому засіданні проти позову заперечили. В обгрунтування поданих заперечень на позов ним було зазначено, що застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій є законним, рішення винесене на підставі та відповідно вимог діючого законодавства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Автогаражний кооператив «Кермо» зареєстроване Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області та перебуває на обліку у Ірпінській обєднаній державній податковій інспекції Київської області.
Працівниками відділу контролю за субєктами господарювання, що здійснюють розрахунки в готівковій формі ДПА в Київській області 19.05.2010 року 20.05.2010 року проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій каси підприємства авто гаражного кооперативу «Кермо» за адресою: вул. Заводська, 1-б, м. Буча, про що складено Акт №1871/1000/23/24880276.
Перевіркою зроблено висновок, що Автогаражним кооперативом «Кермо» порушено п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР, а саме: встановлено факт незастосування РРО та невидачі відповідного розрахункового документа встановленої форми на суму 977 грн 75 коп. при отриманні готівкових коштів.
На підставі акту перевірки Ірпінською ОДПІ Київської області прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001462350/0/1993 від 11.06.2010року, яким застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 4888 грн 75 коп.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 01.10.2008 року між ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» (Постачальник) та АК «Кермо» (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 1863 згідно з яким Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 83, 0 кВт, а Споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього договору.
Додатком № 6 до даного договору № 1863 «Порядок зняття показників розрахункових приладів обліку електроенергії та форма звіту Споживача про покази приладів обліку» в пунктах 1, 2, 3 передбачено, що Споживач за цим договором (АК «Кермо») є основним і єдиним споживачем електроенергії та має один лічильник №0747970903670522.
Відповідно до розділу 2 Статуту Автогаражного кооперативу «Кермо» метою діяльності кооперативу є: забезпечення інтересів і захисту прав членів кооперативу, задоволення економічних, соціальних потреб своїх членів; предметом діяльності кооперативу є: будівництво гаражів для власних легкових автомобілів членів кооперативу, надання послуг членам кооперативу, надання послуг іншим особам, організації і проведення ремонтних і інших робіт по благоустрою території кооперативу, забезпечення нормальної роботи різних комунікацій, електричних мереж, охорони території кооперативу; характер діяльності обслуговуючий; напрямок діяльності гаражний.
Згідно з п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок».
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
При цьому, відповідно до ст. 10 цього Закону розрахункові книжки не застосовуються у випадках здійснення підприємницької діяльності, визначених статтею 9 цього Закону.
На підставі зазначених вище норм, платежі за електроенергію, надану вищезгаданим договором № 1863, приймалися саме через касу позивача з оформленням прибуткових касових ордерів, згідно із Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Правління Національного банку України №637 від 15 грудня 2004 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями прибуткових касових ордерів про прийняття готівки за послуги страхування, видаткових касових ордерів.
Зазначена позиція підтверджується також Листом ДПА України N7644/6/23-7019 від 09.08.2007р. згідно якого, норми п. 1 ст. 9 Закону можуть застосовуватись при наданні послуг, за умови проведення розрахунків у касі підприємства з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку. У разі недотримання цієї умови, необхідно застосовувати реєстратор розрахункових операцій.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень позивача, розрахунки за електроенергії відповідно до договору № 1863 проводилися з оформленням прибуткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Згідно з пп. 4.4.1 п. 4 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі, коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує адміністративний позов.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи також те, що відповідач як субєкт владних повноважень не довів правомірність прийняття оскаржуваного рішення суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання позивача є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11-14, 69-71, 79, 86, 94, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Автогаражного кооперативу «Кермо» до Державної податкової адміністрації в Київській області, Ірпінської обєднаної державної податкової інспекції Київської області про визнання неправомірними та скасування рішень задовольнити частково.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Ірпінської ОДПІ Київської області від 11.06.2010 року № 0001462350/0/1993.
В решті частин позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: (підпис) А.М. Леонтович
З оригіналом згідно. Суддя
Повний текст постанови виготовлено 08.10.2010 року