Постанова № 13688419, 01.10.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2010
Номер справи
2а-7244/10/1070
Номер документу
13688419
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

1 жовтня 2010 р. №2а-7244/10/1070 приміщення суду за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, 26, зал судових засідань №1018

час прийняття постанови : 11 год. 33 хв.

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Леонтович А.М.

при секретарі - Воронюк М.М.

за участю представників сторін

від позивача: Сітенок Л.В. (за довіреністю),

Клокова Г.О. (за довіреністю)

від відповідача: Поліщук О.О. (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Споживчого товариства «Віват» до Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Споживче товариство «Віват» (далі позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.04.2010 року №0000860235.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Позивач вважає, що рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області від 22.04.2010 року №0000860235 є безпідставним та протиправним.

Окрім того позивач зазначає, що оскаржуване рішення було винесено на підставі того, що позивачем не ведеться облік товарних запасів за місцем їх реалізації. Враховуючи, що субєкт малого підприємництва юридична особа зобовязана вести саме книгу обліку доходів та витрат і касову книгу та те, що позивачем велись зазначені форми обліку у повній відповідності із вимогами законодавства України, позивач просить суд скасувати оскаржуване рішення.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.

Представник Відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. В обгрунтування поданих заперечень на позов ним було зазначено, що застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій є законним, рішення винесене на підставі та відповідно вимог діючого законодавства України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Працівниками ДПА в Київській області 06.04.2010 року на підставі направлень на проведення планової перевірки № 2574 та № 2575 від 06.04.2010 року було проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій магазину з кафетерієм за адресою: вул. Курсова, 3-А, м. Біла Церква, Київська область.

Перевіркою були зазначені порушення п. 12, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР) та зазначено, що в магазині не проведений облік товарних запасів за місцем їх реалізації на загальну суму 3966 грн 72 коп., а також зазначено факт незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів зазначеній в розрахунковій книжці на суму 58 грн 30 коп.

За результатами перевірки складено акт від 15.04.2010 року №1219/1000/23/25655682 на підставі якого прийнято рішення від 22.04.2010 року №0000860235/1404 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 8224 грн 94 коп.

Окрім того судом встановлено, що Споживче товариство «Віват» відповідно до свідоцтва № 1002021169 про право сплати єдиного податку субєктом малого підприємництва юридичною особою серії Б № 190281 від 17.12.2009 року знаходиться у 2010 році на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких положень законодавчих актів.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону № 265/95-ВР с уб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг). А згідно з п. 13 вказаної статті повинні забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Статтею 6 Закону № 265/95-ВР передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів. Згідно з п. 6 ст. 9 Закону № 265/95/-ВР реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажі товарів (наданні послуг) субєктами підприємницької діяльності фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування субєктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі субєкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого проводити державну регуляторну політику.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1269 від 26.09.2001 року затверджено Порядок ведення книги обліку доходів і витрат, п. 3 якого передбачено, що форма книги затверджується Державною податковою адміністрацією України. Згідно п. 5 Постанови №1269 та форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи субєкти підприємницької діяльності протягом календарного року (додаток № 10 до інструкції № 12) субєктом підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, повязаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом; сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг).

Пунктом 8 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.1999 року № 599, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.1999 року за № 752/4045, встановлено, що для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно із додатком № 10 до інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 року № 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.06.1993 року за № 64. При цьому обовязковому заповненню підлягають лише графи «періоду обліку», «витрати на виробництво продукції», «Сума виручки (доходу)», «чистий дохід».

Слід зазначити, що форма Книги обліку доходів і витрат, затверджена вищевказаним наказом, не передбачає ведення обліку товарних запасів. З огляду на це у позивача не виникав обовязок з ведення обліку товарних запасів.

Пункт 12 ч. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР є відсильною нормою і може застосовуватися лише при наявності інших правових норм, які передбачають такий порядок ведення обліку товарних запасів. Аналогічним чином сформульована диспозиція ст. 21 Закон № 265/95-ВР фінансова санкція застосовується до субєктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання.

Суд не бере до уваги порушення п. 13 ст. 3 Закону № 265/95-ВР тому, що грошова сума 58 грн 30 коп. перебувала не на місці розрахунку позивача, а на місці розрахунку фізичної особи підприємця ОСОБА_5, оскільки обєкт торгівлі на якому проводилась перевірка перебуває у оренді двох субєктів підприємницької діяльності, позивача та фізичної особи підприємця ОСОБА_5, що і не спростовується відповідачем.

Відповідно до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» від 03.07.1998 № 727/98 фізичні особи підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, зобовязані вести Книги обліку доходів та витрат.

Таким чином, вказані нормативні акти передбачають обовязок фізичних осіб підприємців, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, здійснювати облік шляхом зазначення лише відповідних сум витрат, а не первинних бухгалтерських документів, якими ці суми підтверджуються.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує адміністративний позов.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи також те, що відповідач як субєкт владних повноважень не навів закону, який би прямо зобов'язував позивача як субєкта малого підприємництва, що застосовує спрощену систему оподаткування, вести облік товарних запасів суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання позивача є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 11-14, 69-71, 79, 86, 94, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Споживчого товариства «Віват» до Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області про скасування рішення задовольнити.

Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Білоцерківською обєднаною державною податковою інспекцією від 22 квітня 2010 року № 0000860235.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: (підпис) А.М. Леонтович

З оригіналом згідно. Суддя

Повний текст постанови виготовлено 05.10.2010 року