Ухвала суду № 13686301, 26.01.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2011
Номер справи
2-а-3731/10/1670
Номер документу
13686301
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2011 р.Справа № 2-а-3731/10/1670

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Катунова В.В. , Перцової Т.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 30.09.2010р. по справі№2-а-3731/10/1670

за позовом Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИЛА:

Хорольська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції у розмірі 11952,75 грн.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.09.2010 року зазначений позов задоволено частково.

Стягнуто з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції в сумі 2293 грн. 25 коп. до державного бюджету на розрахунковий рахунок № 31119104700464, одержувач УДК у Хорольському районі, код 34698343, банк ГУДКУ України у Полтавській області, МФО 831019.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову, позивачем подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, позивач просить постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 30.09.2010 року скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів ст.ст. 3, 17, 21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ч. 2 ст. 11, ст.ст. 86, 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 26.05.2010 працівниками ДПА у Полтавській області на підставі направлень № 2072, 2073 від 25.05.2010 проведено перевірку дотримання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій в кіоску, який розташований за адресою: Полтавська область, м. Хорол, траса Київ-Харків.

За результатами перевірки складено акт №0010505 від 26.05.2010, який підписано особою, що проводила розрахунки, ОСОБА_2 без зауважень.

В ході перевірки встановлено порушення відповідачем:

- не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій в сумі 44,50грн.;

- невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку;

- незабезпечення ведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання та здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку на суму 1860грн.;

- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на суму 38,20грн.;

- здійснення реалізації алкогольних напоїв за відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

На підставі акту перевірки позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000902303/0 від 14.06.2010, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 10253,50 грн.; № 0000922303/0 від 14.06.2010 про накладення штрафних санкцій у розмірі 1700,00 грн.

Відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності порушень відповідачем порядку обліку матеріальних цінностей, необґрунтованого застосування штрафних санкцій за кожен випадок не вклеювання щоденного звіту РРО та неправильного обчислення податковим органом суми санкції з огляду на помилкове зазначення в акті перевірки суми невідповідності грошових коштів у розмірі 38,20грн..

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача зайво нарахованих податковим органом штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9659,50грн.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

При цьому колегія суддів зазначає, що на теперішній час зазначений у ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»порядок обліку фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності товарних запасів чинним законодавством не визначено, а тому посилання податкового органу на порушення позивачем приписів п. 12 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” є необґрунтованими.

Крім того, колегія суддів зауважує, що облік - це належним чином організована система збору, нагромадження, обробки, групування, узагальнення і реєстрації (фіксації) необхідної інформації або її сукупних даних, що відображають кількісну чи якісну характеристику подій, явищ, фактів, процесів, об'єктів тощо.

На виконання доручення Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 1997 року № 43, за погодженням з Федерацією профспілок робітників кооперації та інших форм підприємництва України Державною податковою адміністрацією України підготовлено Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат громадян - суб'єктів підприємницької діяльності (з особливостями її ведення для сфери торгівлі) за формою № 10, (далі за текстом Порядок) згідно з Інструкцією "Про прибутковий податок з громадян", затвердженою наказом Головної державної податкової інспекції від 21 квітня 1993 р. № 12.

Порядок ведення Книги обліку доходів та витрат громадян - суб'єктів підприємницької діяльності (з особливостями її ведення для сфери торгівлі) (форма N 10) визначено листом ДПА України від 05.11.97 р. № 17-0117/10-8886 та постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. N 1269.

Відповідно до пунктів 1 та 5 Порядку Книга обліку доходів і витрат ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку). При цьому до Книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведенням витрат і/або отриманим доходом; суми витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день.

Порядок реєстрації та ведення Книги обліку доходів і витрат (далі - Книга), які ведуть громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, розроблено відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року №13-92 "Про прибутковий податок з громадян" і наказу Міністерства фінансів та Міністерства статистики України від 16 жовтня 1997 року № 216/27 "Про часткову зміну Порядку реєстрації та ведення товарно-касової книги при розрахунках готівкою у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Відповідно до положень даного Порядку - «громадянин - суб'єкт підприємницької діяльності повинен заводити Книгу самостійно (Книга може мати вигляд зошита чи блокноту і купується самим громадянином). Форма Книги наведена у додатку № 10 до Інструкції "Про прибутковий податок з громадян", затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 року № 12 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 червня 1993 року за № 64. За необхідністю, з урахуванням специфіки окремих видів діяльності, до Книги за погодженням з податковою адміністрацією можуть бути внесені зміни і доповнення. Книга нумерується, прошнуровується і скріплюється печаткою державної податкової адміністрації і затверджується підписом Голови або заступником Голови податкової адміністрації на час, коли суб'єкт підприємницької діяльності стає на облік у державній податковій адміністрації як платник податків. При реєстрації Книги слід ознайомити підприємця з порядком її ведення, про що отримати підпис».

Відповідно до положень даного Порядку суб'єкти підприємницької діяльності у Книзі забезпечують облік руху товарів і готівки (записи здійснюються кульковою або чорнильною ручкою чітко, розбірливо, підтирання або виправлення не допускаються) по кожній графі Книги у такому порядку: графи 1, 2, 3 та 7 Книги заповнюються громадянами на момент виготовлення продукції, наданих послуг, а також придбання усієї групи товарів і підраховуються лише в кінці кварталу для співвідношення сум між придбанням і реалізацією товарів для подання декларації про отримані суми доходу.

Громадяни, які самостійно (безпосередньо) здійснюють підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, графи 1, 2, 3, 4, 5 і 6 заповнюють за кожний день реалізації з виведенням підсумків по закінченні кожного дня, при цьому в графі 2 зазначається товар, який призначено для продажу в цей день.

Показники, що зазначаються у графах 4, 5 і 6, заповнюються підприємцем безпосередньо на місці реалізації після кожного факту продажу. Наприкінці робочого дня підбиваються підсумки всіх сум, отриманих за реалізований товар, і виводиться денна сума валового доходу.

Як вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1 належним чином ведеться книга обліку доходів та витрат, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність порушення позивачем п.12 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” .

Пунктом 9 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Згідно з пунктом 4 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Статтею 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України..

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000902303/0 від 14.06.2010року на суму 9659,50грн., Хорольська МДПІ діяла не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому здійснення стягнення зазначених коштів колегія суддів вважає необґрунтованим.

Отже, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі в частині відмови в задоволенні позову суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Хорольської міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 30.09.2010р. по справі№2-а-3731/10/1670 в частині відмови в задоволенні позову залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя(підпис)Дюкарєва С.В.

Судді(підпис)

(підпис)Катунов В.В. Перцова Т. С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Дюкарєва С.В.