Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2011 р. № 2а-7811/09/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Запотічного І.І.,
за участю секретаря судового засідання Жарської І.М.
представника позивача Грушки М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс»до Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в :
Комунальне підприємство «Сокальжитлокомунсервіс» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області, в якому просить визнати нечинним податкове повідомлення рішення від 16 листопада 2009 року № 0009211601/0, яким позивачу за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з ПДВ визначено суму штрафу в розмірі 15 488 грн. ( 50% від суми узгодженого податкового зобовязання).
Заявою від 29.03.2010 року позивач збільшив позовні вимоги, відповідно до якої КП «Сокальжитлокомунсервіс»просить суд визнати також нечинним податкове повідомлення рішення ДПІ у Сокальському районі Львівської області № 0002631601/0 від 22.03.2010 року, яким позивачу за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з ПДВ визначено суму штрафу в розмірі 15 793 грн. 03 коп. ( 50% від суми узгодженого податкового зобовязання).
Заявою від 17.05.2010 року позивачем знову збільшено позовні вимоги відповідно до якої позивач просить суд також визнати нечинним податкове повідомлення-рішенння ДПІ у Сокальському районі Львівської області № 0004441601/0 від 11.05.2010 року, яким позивачу за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з ПДВ визначено суму штрафу в розмірі 16 544 грн. 07 коп. ( 50% від суми узгодженого податкового зобовязання).
Ухвалою суду від 12 січня 2011 року дану справу обєднано зі справою № 2а-9214/10/1370 за позовом КП «Сокальжитлокомунсервіс»до Державної податкової інспекції у Сокальському районі про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0008211601/0 від 17.09.2010 року, яким позивачу за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з ПДВ визначено суму штрафу в розмірі 15 305 грн. 52 коп. ( 50% від суми узгодженого податкового зобовязання).
Представник позивача Грушка М.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача ДПІ у Сокальському районі Львівської області Сольвар О.М. в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні. Пояснив, що податковим органом правомірно винесено оскаржені позивачем податкові повідомлення рішення, оскільки КП «Сокальжитлокомунсервіс»порушено пп.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечення, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
За результатами проведених ДПІ у Сокальському районі Львівської області документальних невиїзних (камеральних) перевірок, щодо дотримання КП «Сокаль-житлокомунсервіс»вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами»№ 2181 ІІІ від 21 грудня 2000 року складено акти № 996/150/319631963156 від 10 листопада 2009 року, № 192/150/31963156 від 10 березеня 2010 року, № 376/160/31963156 від 29 квітня 2010 року, № 755/160/31963156 від 09 вересня 2010 року, якими встановлено порушення КП «Сокальжитлокомунсервіс» граничних строків сплати сум узгоджених податкових зобовязаннь з податку на додану вартість.
На підставі вищевказаних Актів відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення:
- 16 листопада 2009 року № 0010721501/0, яким КП «Сокальжитлокомунсервіс»зобовязано сплатити штраф у розмірі 15487,04 грн. (50% від суми узгодженого податкового зобовязання) на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181 ІІІ;
- 22 березня 2010 року № 0002631601/0, яким КП «Сокальжитлокомунсервіс»зобовязано сплатити штраф у розмірі 15793,03 грн. (50% від суми узгодженого податкового зобовязання) на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181 ІІІ;
- 11 травня 2010 року № 00044441601/0, яким КП «Сокальжитлокомунсервіс»зобовязано сплатити штраф у розмірі 16544,07 грн. (50% від суми узгодженого податкового зобовязання) на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181 ІІІ;
- 17 вересня 2010 року № 0008211601/0, яким КП «Сокальжитлокомунсервіс»зобовязано сплатити штраф у розмірі 15305,52 грн. (50% від суми узгодженого податкового зобовязання) на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181 ІІІ.
Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України платники податків зобовязані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є органи державної податкової служби.
На момент виникнення спірних правовідносин спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначив процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року, з наступними змінами і доповненнями (далі Закон № 2181-ІІІ).
Відповідно до підпункту 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України № 2181 ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г»підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно пункту 5.1 статті 5 згаданого Закону, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків, як передбачено першим абзацом підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього ж Закону, зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначеного у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.
Підпунктом 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Податкове зобовязання самостійно визначене платником податків у поданій ним податковій декларації вважається узгодженим і в цьому випадку податковий орган лише накладає штраф за порушення термінів сплати узгодженої суми зобовязання.
Судом встановлено, що в порушення вимог підпункту 5.3.1 пункту 5 статті 5 Закону № 2181ІІІ КП «Сокальжитлокомунсервіс»поза межами граничних строків сплати податкового зобовязання частково сплатило узгоджену суму податкового зобовязання з податку на додану вартість за Декларацією з податку на додану вартість за:
- лютий 2006 року (№ 4668 від 20 березня 2006 року) у сумі 3000 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 536 від 28 березня 2006 року та у сумі 4000 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 557 від 31.03.2006 року, призначення платежу: ПДВ за лютий 2006 року
- березень 2006 року (№ 7817 від 20.04.2006 року) у сумі 2200 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 916 від 28 квітня 2006 року та у сумі 5500 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 858 від 26.04.2006 року, призначення платежу: ПДВ за березень 2006 року
- за квітень 2006 року (№ 11406 від 22.05.2006 року) у сумі 10000 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1116 від 24 травня 2006 року, призначення платежу: ПДВ за квітень 2006 року
- за липень 2006 року (№ 19764 від 21.08.2006 року) у сумі 25000 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 11190 від 28 липня 2010 року та за липень 2010 року у сумі 20000 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1231 від 26 серпня 2010 року призначення платежу: ПДВ за червень, липень 2010 року.
З Актів перевірок № 996/150/319631963156 від 08 листопада 2010 року, № 192/150/31963156 від 10 березеня 2010 року, № 376/160/31963156 від 29 квітня 2010 року, № 755/160/31963156 від 09.09.2010 року та Розрахунків до них (Додаток 1) вбачається, що податковим органом вказані вище кошти за відповідні звітні періоди зараховувались в рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше в порядку його календарного виникнення.
Як зазначено в ст.1 Закону податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Пунктом 7.7 ст.7 Закону встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Таким чином, суд приходить до переконання, що суми податкових зобовязань за податкові періоди 2006 року, які сплачувало Комунальне підприємство «Сокальжитлокомунсервіс»правомірно спрямовувались податковим органом частково і на погашення боргу, який утворився раніше, оскільки як зазначалось вище пунктом 7.7. ст.7 Закону встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З вказаного вище виходить, що відповідач при прийнятті спірних податкових повідомлень-рішень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приходить до висновку про недоведеність позивачем позовних вимог.
З урахуванням викладених обставин, суд відмовляє у задоволені позову у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 49, 51, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені позову Комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс»до Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0010721501/0 від 16.11.2009 року, № 0002631601/0 від 22.03.2010 року, № 0004441601/0 від 11.05.2010 року, № 0008211601/0 від 17.09.2010 року - відмовити.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 02.02.2011 року .
Суддя Запотічний І.І.