Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.05.2026м. ДніпроСправа № 904/4556/25
за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі", м. Дніпро
про стягнення 51 998 560,53грн
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Большакова А.О.
Представники:
Від позивача: Тищенко А.І., адвокат, довіреність №20/11-7 від 20.11.2024 (в режимі відеоконференції)
Від відповідача: Гребенар О.В., адвокат, довіреність №29/2025 від 07.04.2025 (в режимі відеоконференції)
С У Т Ь С П О Р У :
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" заборгованості у розмірі 51 762 509,24грн та 3 % річних у розмірі 236 051,29грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0535-03041-ПД від 01.01.2024 в частині повної та своєчасної оплати за надані послуги.
Відповідач надав до суду пояснення на позовну заяву, в яких зазначає, що не відмовляється від виконання зобов`язань за договорами з ПАТ "НЕК "Укренерго". Наразі відповідач оплачує заборгованості за період березень-квітень 2025 року та планує оплатити залишок заборгованості в найкоротші терміни протягом розгляду справи та з урахуванням фінансового становища підприємства. Відповідач вважає, що нарахування 3% річних на суму боргу можливе лише на фактичні платежі.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.08.2025 справу №904/4556/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.08.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання, яке відбудеться 22.09.2025.
З 22.09.2025 підготовче засідання відкладено на 20.10.2025.
17 жовтня 2025 року від відповідача до господарського суду надійшли додаткові пояснення у справі.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області продовжено строк підготовчого провадження по справі №904/4556/25 на тридцять днів до 24 листопада 2025 року включн; відкладено підготовче засідання у справі на 17 листопада 2025 року.
З 17.11.2025 оголошено перерву до 26.11.2025.
У судовому засіданні позивачем заявлено усне клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №914/2625/23, у зв`язку з необхідністю єдиного застосування норм права у подібних правовідносинах.
Представник відповідача проти задоволення клопотання не заперечує.
Ухвалою суду від 26.11.2025 клопотання Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про зупинення провадження у справі задоволено; зупинено провадження у справі №904/4556/25 до закінчення перегляду в касаційному порядку об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №914/2625/23.
Ухвалою суду від 20.04.2026 поновлено провадження у справі, призначено підготовче засідання на 06.05.2026.
05.05.2026 від позивача до господарського суду надійшли додаткові письмові пояснення з урахуванням постанови об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №914/2625/23.
В додаткових поясненнях, які надійшли до господарського суду 05.05.2026, відповідач просить врахувати, що протягом жовтня-листопада 2025 року було сплачено в рахунок погашення заборгованості 45 210 788,37 грн, про що свідчать платіжні інструкції від 20.10.2025 в сумі 7 446 884,93 грн, від 27.10.2025 в сумі 10 497 791,76 грн, від 30.10.2025 в сумі 2 531 185,22 грн, від 28.11.2025 в сумі 6 047 653,86 грн, від 28.11.2025 в сумі 18 687 272,60 грн.
У зв`язку з наведеним, відповідач просить закрити провадження у справі на суму стягнення - 45 210 788,37 грн відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
У судовому засідання 06.05.2026 закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду на 20.05.2026.
19 травня 2025 року від відповідача надійшло клопотання про відстрочення виконання рішення суду на 12 місяців, вмотивоване тим, що наразі:
- триває військова агресія Російської Федерації проти України. На підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022. Неодноразово дію воєнного стану продовжено, та він діє по теперішній час;
- несприятлива фінансова ситуація, що пов`язана з великими збитками у господарській діяльності, в тому числі необхідність постійного відновлення мереж в зоні ведення бойових дій (Донецька область);
- обмежена можливість примусового стягнення з більшості боржників Відповідача заборгованостей за рішенням суду у зв`язку із зупиненням здійснення виконавчих дій певних категорій споживачів послуг про розподіл.
Судом досліджені наявні в матеріалах справи докази.
У судовому засіданні 20.05.2026 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, господарський суд,
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство "Національна Енергетична компанія "Укренерго" є юридичною особою, що утворена 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства "Національна Енергетична компанія "Укренерго" відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р "Про погодження перетворення державного підприємства "Укренерго" у приватне акціонерне товариство".
НЕК "Укренерго" є правонаступником майна, усіх прав та обов`язків Державного підприємства "Національна Енергетична компанія "Укренерго" відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2 Статуту НЕК "Укренерго".
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що ринок електричної енергії функціонує на конкурентних засадах, крім діяльності суб`єктів природних монополій, з обмеженнями, встановленими цим Законом. Функціонування ринку електричної енергії здійснюється на принципах відповідальності учасників ринку за недотримання правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов договорів, що укладаються на цьому ринку.
На виконання вимог постанови НКРЕКП від 29.09.2023 № 1763 та на підставі наказу №742 від 22.12.2023, НЕК "Укренерго" забезпечило укладення з користувачами системи передачі договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління шляхом приєднання за спрощеною процедурою, на підставі чого від Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (далі користувач, відповідач) надійшла заява-приєднання до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Даною заявою, ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" засвідчив таке приєднання та підтвердив згоду на автоматизовану обробку його персональних даних згідно з чинним законодавством та можливу їх передачу третім особам, які мають право на отримання цих даних згідно з чинним законодавством, а також підтвердив ознайомлення з текстом договору (а.с.40).
Повідомленням про приєднання до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління за вих. № 01/70379 від 20.12.2023 НЕК "Укренерго" проінформувало користувача про приєднання до умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (далі - договір) (а.с.21).
На підставі Повідомлення сторонами визначено ідентифікатор договору № 0535-03041-ПД з датою акцептування 01.01.2024. Даний договір встановлює права та обов`язки ОСП та користувача за всіма видами його діяльності на ринку електричної енергії (а.с.41-51).
Укладений між НЕК "Укренерго" та ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0535-03041-ПД від 01.01.2024 є публічним та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України та розміщений на офіційному сайті НЕК "Укренерго" за мережевим посиланням: https://ua.energy/uchasnikam_rinku/reyestratsiya-uchasnykiv-rynku/dogovory/.
Додатково, 07.06.2024 НЕК "Укренерго" наказом № 344 затвердило оновлені умови договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Умови договору набирають чинності з 07.06.2024 (далі - договір).
За своєю правовою природою та змістом укладений правочин є договором про надання послуг, який підпадає під правове регулювання норм глави 61 розділу ІІІ Книги п`ятої Цивільного кодексу України.
Частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Пунктом 2.1. договору визначено, що договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об`єднаної енергетичної системи (ОЕС) України. За договором ОСП безперервно надає послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавним лініям зв`язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі - послуга). Послуга, яка надається за договором згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016:2010) має код 35.12.
Згідно з пунктом 2.3. договору під час виконання вимог договору, а також вирішення питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами ринку, КСП, Кодексом комерційного обліку електричної енергії та іншими нормативно-правовими актами, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України.
Розділом 3 договору визначені умови щодо ціни договору та умови оплати, зокрема:
- ціна договору визначається як сума нарахованої фактичної вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком за календарний рік. Розрахунковим періодом за договором становить один календарний місяць (пункт 3.1. договору);
- оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється НКРЕКП, відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється OCП на своєму офіційному веб-сайті https://ua.energy/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою (пункт 3.2. договору);
- планова та /або фактична вартість послуги визначається як добуток діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України (пункт 3.4. договору);
- користувач здійснює поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків: 1 платіж - до 18-го числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду; 2 платіж - до 28-го числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду; 3 платіж - до 08-го числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду (пункт 3.5. договору);
- плановий обсяг послуги що використовується для визначення планової вартості послуги визначається на підставі даних Адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) за кожну декаду розрахункового періоду (пункт 3.6. договору);
- користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги до 15-го числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі. Вартість фактично наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10-го числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти надання послуги направляються користувачам до 12-го числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Коригування обсягів та вартості фактично наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10-ти календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в "Системі управління ринком", що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15-го числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно), або Акт надання послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно). Акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги та рахунки у відповідному розрахунковому періоді виконавець ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники Акта надання послуги та/або акта коригування до актів надання послуги в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони (пункт 3.7. договору);
- користувач здійснює підписання актів надання послуги та актів коригування до актів надання послуги відповідно розрахункового періоду протягом 3-х робочих днів з дня їх отримання користувачем. У разі виникнення розбіжностей за отриманими від ОСП за попередній розрахунковий період актом надання послуги користувач має право оскаржити зазначені в акті надання послуги вартість та /або фактичний обсяг послуги шляхом направлення ОСП (АКО) та ППКО повідомлення протягом 5-ти робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов`язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5-ти робочих днів з дня отримання акта надання послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей (пункт 3.8. договору);
- за наявності заборгованості кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її виникнення (за даним договором). При повній сплаті заборгованості минулих періодів надлишок коштів зараховується в оплату пені та штрафних санкцій, за наявності письмової згоди користувача. У разі, якщо фактичний обсяг оплати користувачем послуги перевищує суму нарахованої вартості послуг за договором, ОСП (за заявою користувача) протягом 5-ти робочих днів з дня отримання заяви повертає користувачу надлишок коштів або самостійно враховує їх як оплату послуги наступних розрахункових періодів (у випадку відсутності заяви користувача про повернення надлишку коштів). У разі недотримання ОСП термінів повернення коштів користувач має право нарахувати пеню у розмірі 0,1% від суми коштів (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня), що підлягають поверненню, за кожен день прострочення. Пеня нараховується до повного виконання ОСП своїх зобов`язань з повернення коштів. За прострочення зазначеного терміну понад 30 календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7% від суми коштів, що підлягають поверненню. Оплата пені здійснюється за окремим рахунком. Рахунок підлягає оплаті протягом 3-х робочих днів від дати отримання (пункт 3.9. договору).
Згідно з постановою НКРЕКП № 1763 від 29.09.2023 листи про планові обсяги надання послуги до НЕК "Укренерго" не направляються/надсилаються, що передбачено умовами договору.
За умовами пункту 4.2.1. договору на користувача покладено обов`язок своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за договором.
За п. 7.1 Договору 7.1 за внесення платежів, передбачених цим Договором (п.3.5 договору), з порушенням термінів, ОСП має право нарахувати Користувачу пеню у розмірі 0,1 % (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.
Оплата пені здійснюється за окремим рахунком. Рахунок підлягає оплаті протягом 3 робочих днів віддати отримання.
Розрахунок штрафних санкцій, зокрема пені може бути проведений за результатами розрахункового періоду, тобто після формування Акта надання Послуг.
Пеня нараховується до повного виконання Користувачем своїх зобов`язань щодо оплати заборгованості.
За прострочення терміну оплати фактичної вартості послуги понад 30 календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % від суми простроченого платежу. У разі виникнення від`ємної різниці між фактичною вартістю послуги в розрахунковому періоді та сумою планових платежів, виставлених в цьому ж розрахунковому періоді, на таку різницю пеня не нараховується.
У розділі 11 договору сторонами визначені умови щодо обміну інформацією в межах договору, зокрема:
- Акти надання послуги, акти коригування до актів надання послуги, акти звірки розрахунків наданої послуги, рахунки, будь-які повідомлення за договором повинні направлятися однією стороною іншій за допомогою Сервісу, електронною поштою, а також можуть бути підтверджені рекомендованим листом, іншим реєстрованим поштовим відправленням або доставлені кур`єром під розписку за адресою, зазначеною в договорі (пункт 11.3. договору);
- будь-які документи, що створюються/укладаються сторонами під час виконання договору (у тому числі акт надання послуги або акт коригування до акта наданої послуги), можуть бути підписані сторонами як у паперовій формі шляхом проставлення власноручного підпису уповноваженої особи на час тимчасового нефункціонування Сервісу, про що ОСП зобов`язаний повідомити на своєму офіційному вебсайті, так і в електронній формі з використанням електронного підпису (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом) за допомогою Сервісу, який забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та знаходиться в мережі Інтернет за посиланням: https://оnІіnе.uа.еnеrgу/. Один документ повинен бути підписаний обома сторонами в один і той самий спосіб (залежно від форми документу) (пункт 11.5. договору);
- рахунки, акти надання послуги, акти коригування до актів надання послуги, акти звірки розрахунків та повідомлення вважаються отриманими стороною: у день їх доставки кур`єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачу, яка підписується його уповноваженим представником; у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції. Електронний документ, який направляється стороною на виконання договору через Сервіс, вважається одержаним іншою стороною з моменту набуття документом статусу "Доставлено" у Сервісі. Сторони визнають, що електронний документ, сформований, підписаний та переданий за допомогою Сервісу, є оригіналом та має повну юридичну силу, породжує права та обов`язки для Сторін, та визнається рівнозначним документом ідентичному документу, який міг би бути створений однією зі Сторін на паперовому носії та скріплений власноручними підписами уповноважених осіб (пункт 11.6. договору);
- для забезпечення електронного документообігу сторони зобов`язуються здійснити реєстрацію в Сервісі та дотримуватися правил та інструкції користування Сервісом, які ним передбачені (пункт 11.7. договору);
- сторона підтверджує, що документи, підписані електронним підписом за допомогою Сервісу з використанням реєстраційних даних сторони, вважаються такими, що підписані стороною (уповноваженою нею особою) (пункт 11.9. договору).
На виконання умов договору, у період з травня 2025 року по червень 2025 року Приватне акціонерне товариство "Національна Енергетична компанія "Укренерго" надало Товариству з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на загальну суму 51 762 509,24грн, що підтверджується актами надання послуг:
- Акт надання послуг від 31.05.2025 (фактичний обсяг 223 329,593 МВт*год) на суму 26 523 515,78грн (з ПДВ) (а.с.14); тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління встановлено відповідно до постанови НКРЕКП від 19.12.2024 № 2201 на рівні 98,97 грн./МВт/год.
Даний Акт направлений Відповідачу за допомогою Сервісу "Аскод-онлайн" 11.03.2025. Статус документа "Підписаний". Підписувач з боку Відповідача: Олійник Олексій Володимирович № документа: 3818542/2025 Дата реєстрації: 11.06.2025 14:34:40. Позначка часу: 12.06.2025 08:28:34.
- Акт надання послуг від 30.06.2025 (фактичний обсяг 212 513,838 МВт*год) на суму 25 238 993,46грн (з ПДВ) (а.с.16); тариф на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління встановлено відповідно до постанови НКРЕКП від 19.12.2024 № 2201 на рівні 98,97 грн./МВт/год;
Даний Акт направлений Відповідачу за допомогою Сервісу "Аскод-онлайн" 11.04.2025. Статус документа "Підписаний". Підписувач з боку Відповідача: Олійник Олексій Володимирович № документа: 3881085/2025 Дата реєстрації: 11.07.2025 14:33:20. Позначка часу: 14.07.2025 15:21:16.
Підписанням зазначених вище Актів сторони підтвердили факт належного надання ОСП послуги користувачу, відповідно до умов договору. Крім того, підписанням вказаних Актів користувач підтвердив, що не має претензій до ОСП стосовно наданої послуги за розрахункові періоди.
На адресу відповідача позивачем направлені рахунки-фактура:
14.05.2025 - Рахунок-фактура №ДУ-0061499/0535-03041-ПД від 14.05.2025 на суму 8667305,63грн (з ПДВ) за травень 2025 року, а.с.116-117;
25.05.2025 - Рахунок-фактура №ДУ-0062239/0535-03041-ПД від 14.05.2025 на суму 8336951,57грн (з ПДВ) за травень 2025 року, а.с.118-119;
05.06.2025 - Рахунок-фактура №ДУ-0062979/0535-03041-ПД від 05.06.2025 на суму 9511377,29грн (з ПДВ) за травень 2025 року, а.с.120-121;
14.06.2025 - Рахунок-фактура №ДУ-0064487/0535-03041-ПД від 14.06.2025 на суму 8280182,96грн (з ПДВ) за червень 2025 року, а.с.122-123;
24.06.2025 - Рахунок-фактура №ДУ-0065233/0535-03041-ПД від 24.06.2025 на суму 8419207,63грн (з ПДВ) за червень 2025 року, а.с.124-125;
05.07.2025 - Рахунок-фактура №ДУ-0065976/0535-03041-ПД від 05.07.2025 на суму 8527625,03грн (з ПДВ) за червень 2025 року, а.с.126-127.
НЕК "Укренерго" 19.06.2025 звернулось до ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" з Вимогою про виконання умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління за вих. № 01/38174, яка була проігнорована з боку Користувача (а.с.114-115). На адресу НЕК "Укренерго" відповіді на Вимогу не надходило.
Позивач просить стягнути заборгованість за надані послуги за травень-червень 20205 року у розмірі 51 762 509,24грн та 3 % річних у розмірі 236 051,29грн за загальний період прострочення з 19.05.2025 по 07.08.2025.
Наведене і є причиною виникнення спору.
Предметом доказування у даній справі є встановлення обставин укладення договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, кількість і вартість наданих послуг, складання актів коригування та періоди по оплаті додаткових об`ємів, нарахованих за актами коригування; строки оплати наданих послуг; наявність/відсутність підстав для застосування відповідальності за несвоєчасне виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором.
Відповідно до ч.1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" НЕК "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
За визначенням термінів, наведених в статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі Закон 2019-VIII від 13.04.2017):
диспетчерське управління - оперативно-технологічне управління об`єднаною енергетичною системою України із забезпеченням надійного і безперебійного постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог енергетичної безпеки;
Оператор ринку - юридична особа, яка забезпечує функціонування ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку та організацію купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках;
Оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (Далі Позивач);
Учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 3 ст. 2 Закону 2019-VIII від 13.04.2017 обумовлено, що Правила ринку визначають, зокрема, порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов`язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок надання послуг із зменшення навантаження виробником, який здійснює продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом або за аукціонною ціною, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до правил ринку, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в ОЕС України.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону 2019-VIII від 13.04.2017 встановлено, що ринок електричної енергії функціонує на конкурентних засадах, крім діяльності суб`єктів природних монополій, з обмеженнями, встановленими цим Законом. Функціонування ринку електричної енергії здійснюється на принципах відповідальності учасників ринку за недотримання правил ринку, правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку, кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу, кодексу комерційного обліку, правил роздрібного ринку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов договорів, що укладаються на цьому ринку;
Відповідно до п. 1.1.4 Правил ринку затверджених постановою від 14.03.2018 № 307 "Про затвердження Правил ринку" (далі Правила ринку) визначено наступні терміни: АР - адміністратор розрахунків; аРВЧ - автоматичний резерв відновлення частоти ДП - допоміжні послуги ОР - оператор ринку; ОСП - оператор системи передачі; ОСР - оператор системи розподілу; ОСП - оператор системи передачі; ОСР - оператор системи розподілу; ПДП - постачальник допоміжних послуг; режим СК - режим синхронного компенсатора; РЗ - резерв заміщення; РПЧ - резерв підтримки частоти; рРВЧ - ручний резерв відновлення частоти; СВБ - сторона, відповідальна за баланс.
За своєю правовою природою та змістом укладений між позивачем та відповідачем договір є договором надання послуг.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Положення глави 63 "Послуги. Загальні положення" Цивільного кодексу України можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно з частиною 1 статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За приписами частини 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як встановлено судом, позивач у травні та червні 2025 року надав відповідачу послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на загальну суму 51 762 509,24 грн з ПДВ.
У пункті 3.5. договору сторони погодили, що користувач здійснює поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків: 1 платіж - до 18-го числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду; 2 платіж - до 28-го числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду; 3 платіж - до 08-го числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Отже, враховуючи умови пункту 3.5 договору, строк оплати наданих позивачем у спірний період послуг на загальну суму 51 762 509,24 грн (з ПДВ) є таким, що настав.
Разом з цим, Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" повністю сплатило Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" заборгованість за спірний період- травень-червень 2025 року, що підтверджується банківськими виписками та балансом по договору станом на 20.05.2026 та не заперечується позивачем:
від 20.10.2025 на суму 6896327,32грн; від 27.10.2025 на суму 10497791,76грн;
від 30.10.2025 на суму 2531185,22грн; від 28.11.2025 на суму 6598211,48грн;
від 28.11.2025 на суму 12089061,12грн; від 28.11.2025 на суму 6047653,86грн;
від 08.12.2025 на суму 7102278,48грн.
Так, з наданих банківських виписок вбачається, що відповідачем сплачено заборгованість на користь позивача у розмірі 51 762 509,24 грн (з ПДВ) після звернення позивача з позовом до суду.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття рішення у зв`язку з виявленням після відкриття провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Господарський суд закриває провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми Господарського процесуального кодексу України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.
Предмет спору - це об`єкт спірних правовідносин, щодо якого виник спір між позивачем і відповідачем. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Відсутність предмета спору означає відсутність спірного матеріального правовідношення між сторонами.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем здійснено погашення заборгованості за спірний період у повному обсязі після звернення з позовом до суду.
Таким чином, провадження у справі в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" на користь Приватного акціонерного товариства "Національна Енергетична компанія "Укренерго" 51 762 509,24 грн (з ПДВ) заборгованості підлягає закриттю у зв`язку із відсутністю предмета спору.
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Здійснюючи перевірку розрахунку трьох відсотків річних, судом помилок не виявлено, розрахунок виконано вірно.
Відповідач контррозрахунок трьох процентів річних не надав.
У питанні нарахування трьох відсотків річних за порушення строків оплати наданих послуг позиція відповідача зводиться до наступного.
Згідно умов Договору, розрахунковим періодом є календарний місяць. Відповідно до пункту 2.7. Користувач здійснює розрахунок з ОСП за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління до 15 числа місяця наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання Послуги, наданих Виконавцем, або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" (далі СУР), або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді. Вартість наданої Послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі даних, що надаються Адміністратором комерційного обліку (далі АКО).
Акти приймання-передачі Послуги направляються Користувачам до 12 числа місяця,
наступного за розрахунковим (включно). Що ж стосується оплати планової вартості послуг, у відповідності до п.2.6. Договору, то така оплата є передоплатою послуг, наданих в майбутньому, до їх отримання. А, отже, невнесення передоплати не є грошовим зобов`язанням перед кредитором (позивачем) в даному випадку. Тому нарахування 3% річних та інфляційних втрат не може застосовуватись до планових платежів у даній справі.
У відповідності до договору, розрахунковим періодом є календарний місяць, то тільки неоплату актів приймання - передачу фактично наданих послуг можна вважати прострочкою зобов`язання.
Вирішуючи питання нарахування трьох процентів річних, Суд звертається до позиції об`єднаної палати ВС, яка викладена у постанові від 19.08.2022 у справі №912/1941/21:
- у разі, якщо фактичний обсяг оплати користувачем послуги перевищує суму, зазначену в акті приймання-передачі наданої послуги, ОСП (за заявою користувача) протягом п`яти банківських днів з дня отримання заяви повертає користувачу надлишок коштів або враховує їх як оплату послуги наступних розрахункових періодів (п.166);
у зв`язку з цим плановий обсяг послуги підлягає оплаті на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а фактичний обсяг встановлюється по закінченню такого розрахункового місяця протягом 3 банківських днів з моменту отримання акта приймання-передачі послуги. У разі якщо оплачений плановий обсяг виявився вище фактичного, то вказана різниця або повертається користувачу, або враховується як оплата в наступні розрахункові періоди (п.167);
- звідси при розрахунку за послуги з передачі електричної енергії користувач та ОСП зобов`язані використовувати як плановий, так і фактичний обсяг послуги одночасно, які є взаємопов`язані та не замінюють один одного, тобто у користувача відсутнє право вибору - платити за плановий обсяг чи за фактичний обсяг. Користувач зобов`язаний здійснити оплату планового обсягу на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а по закінченню відповідного місяця визначити необхідність сплати фактичного обсягу послуг, отриманих за такий розрахунковий місяць (п.168).
Відповідно до пункту 3.5 договору Користувач здійснює поетапну оплату планової вартості Послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків:
1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;
2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;
3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Плановий обсяг Послуги, що використовується для визначення планової вартості послуги, визначається на підставі даних Адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) за кожну декаду розрахункового періоду (пункт 3.6 договору).
За приписами пункту 3.7. договору Користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг Послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання Послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного Документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі.
Вартість фактично наданої Послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти надання Послуги направляються Користувачам до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).
Оплату вартості Послуги, після коригування обсягів та вартості Послуг, Користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання Послуги (включно), або Акт надання Послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно).
Оскільки, як зазначено в договорі, розрахунок за надані послуги проводиться саме на умовах попередньої оплати, суд вважає, що НЕК "Укренерго" та ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" погодили порядок нарахування та оплати попередніх платежів відповідно до планових обсягів послуги.
Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги позивача про стягнення трьох процентів річних підлягають задоволенню повністю.
Щодо клопотання відповідача про відстрочення виконання судового рішення на 12 місяців суд зазначає таке.
У статті 238 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі необхідності у резолютивній частині також вказується, зокрема, про надання відстрочки або розстрочки виконання рішення.
Отже, процесуальним законом передбачена можливість надання відстрочки або розстрочки виконання рішення в момент його прийняття, при цьому, підстави для такої відстрочки або розстрочки містяться у статті 331 Господарського процесуального кодексу України, яка визначає порядок розгляду такої заяви на стадії виконання рішення, а саме: підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина 3 статті 331 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до частин 4 та 5 статті 331 Господарського процесуального кодексу України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
При цьому, на відміну від статті 121 Господарського процесуального кодексу України (в редакції до 15.12.2017) стаття 331 Господарського процесуального кодексу України не містить вимогу про винятковість випадків, коли може бути відстрочено чи розстрочено виконання рішення суду.
Таким чином, обов`язковою умовою надання розстрочення виконання судового рішення є наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання такого рішення, які заявник повинен довести відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України.
Суд відзначає, що питання про відстрочення виконання рішення суду повинно вирішуватися господарськими судами із дотриманням балансу інтересів сторін. Необхідною умовою задоволення заяви про відстрочення (розстрочення) виконання рішення суду є з`ясування питання щодо дотримання балансу інтересів сторін, господарські суди повинні досліджувати та оцінювати доводи та заперечення як позивача, так і відповідача, а також дотримуватися розумного строку відстрочення.
В даному випадку суд вважає за доцільне відмовити відповідачу у відстроченні виконання рішення суду, з огляду на таке.
Обґрунтування поданої відповідачем заяви про відстрочення виконання рішення суду, фактично, зводиться до обставин, наслідків та особливостей ведення його господарської діяльності, а також обставин існування воєнного стану, які вже існували в момент укладення договору та надання послуг у спірний період, отже про їх існування відповідачу було відомо на момент укладення договору.
Крім того, підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
При цьому, здійснення підприємницької діяльності на власний ризик означає покладення на підприємця тягаря несприятливих наслідків такої діяльності.
Судом також враховано, що відповідачем не надані докази на підтвердження можливості виконати боргові зобов`язання на умовах відстрочки на 12 місяців.
За таких обставин заперечення позивача проти відстрочення виконання судового рішення заслуговують на увагу і враховуються судом при прийнятті рішення з цього питання.
Що ж до загального економічного та політичного стану країни, то його наслідки зачіпають інтереси обох сторін.
На підставі вищевикладеного, суд не приймає до уваги обставини, на які посилається відповідач в якості виняткових та таких, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Враховуючи вказане, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення суду на 12 місяців та роз`яснює відповідачу, що він не позбавлений можливості звернутися повторно з клопотанням про розстрочення виконання рішення суду, враховуючи стягнуту судом суму заборгованості та з відповідним її обґрунтуванням, в порядку статті 331 Господарського процесуального кодексу України.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки позовну заяву у даній справі було подано до суду через систему "Електронний суд", позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 623982 грн 73коп.
Згідно з частиною 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За приписом пункту 4 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Оскільки основний борг у сумі 51 762 509,24 грн добровільно сплачено відповідачем після відкриття провадження у справі, у зв`язку з чим, провадження в цій частині судом закривається через відсутність предмета спору, то судовий збір, пропорційний вказаним вимогам, у сумі 621150,11 грн, сплачений у складі судового збору за подання позовної заяви, підлягає поверненню позивачеві на підставі його клопотання, заявленого під час розгляду справи.
Відповідно до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по справі покладаються на відповідача у розмірі 2832,62грн.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 231, 233, 236 - 238, 240, 241, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління № 0535-03041-ПД від 01.01.2024 у загальному розмірі 51 998 560,53грн - задовольнити частково.
Закрити провадження у справі в зв`язку з відсутністю предмета спору в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Дніпровські електромережі" на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" 51762509,24грн основного боргу.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (Запорізьке шосе, будинок 22, м. Дніпро, 49111; ідентифікаційний код 31018149) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вулиця Симона Петлюри, будинок 25, м. Київ, 01032; ідентифікаційний код 00100227) 236 051,29грн - 3% річних та 2832,62грн витрат по сплаті судового збору.
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Дніпровські електромережі" про відстрочення виконання рішення суду на 12 місяців залишити без задоволення.
Повернути Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вулиця Симона Петлюри, будинок 25, м. Київ, 01032; ідентифікаційний код 00100227) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 621150,11грн, сплачений згідно платіжної інструкції № АУ-6658 від 15.08.2025.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 25.05.2026
Суддя Н.М. Євстигнеєва