Рішення № 136770862, 22.05.2026, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2026
Номер справи
200/7776/25
Номер документу
136770862
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) "КРАМАТОРСКИЙ ГОРОДСКОЙ ВОЕННЫЙ КОММИСАРИАТ"
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2026 року Справа№200/7776/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Михайлик А.С. розглянув у письмову провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та скасування рішення

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 згідно з Законом України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідно до інформації військового квитка серії НОМЕР_1 ;

зобов`язати внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, згідно з Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку серії НОМЕР_1 .

В обґрунтування вимог позивач у позові та відповідях на відзиви зазначив, що 15.04.2022 ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 , де він перебував на обліку з 2022 року через зміну місяця проживання, за результатами якої його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. На підставі вказаного рішення позивач був виключений з військового обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 з 15.04.2022, про що наявна відмітка у його військовому квитку серії НОМЕР_1 та що підтверджується картою обстеження та медичного огляду від 15.04.2022. Центральною військово-лікарською комісією (ЦВЛК) ЗС України підтверджено, що постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо ОСОБА_1 не скасовано. Позивач зазначив, що він не може нести відповідальність за порядок оформлення медичних документів військово-лікарською комісією або територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Після проходження ВЛК позивач не отримував ані карти обстеження та медичного огляду (додаток № 13), ані довідки форми № 4, на які посилається відповідач 2. Єдиним документом, який було видано позивачу та який має юридичне значення для нього як для військовозобов`язаного, є військово-обліковий документ із записом про виключення з військового обліку.

21.05.2025 у мобільному додатку Резерв+ з`явилося сповіщення, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 . У відповідь на запит адвоката начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомив в листі, отриманому адвокатом 20.09.2025, що ОСОБА_1 був автоматично поставлений на облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 , будь-яких відомостей про його виключення з військового обліку немає. Позивач заперечував правомірність автоматичного повторного взяття його на облік відповідно до постанови КМУ №932 від 01.04.2025 (зі змінами, внесеними постановою КМУ №556 від 11.04.2025) та зазначив, що зазначена постанова не передбачає повторного взяття на облік осіб, які були виключені з нього, а лише передбачає синхронізацію існуючих записів. При цьому, жоден пункт ч. 1 ст. 37 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу №2232-XII не встановлює можливості поновлення військового обліку після виключення за медичними показами. Через неприведення у відповідність та невнесення відомостей щодо виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів згідно підтверджуючих документів позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , надав суду відзив на позов, де просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Згідно з відзивом позивача було автоматично взято на військовий облік на підставі положень постанови КМУ № 932 від 01.04.2025. Будь які документи, які підтверджують запис у військовому квитку НОМЕР_2 щодо виключення ОСОБА_1 на підставі пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України Про військовий обов`язок та військову службу у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів та у ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні.

Відповідач 2, ІНФОРМАЦІЯ_6 , у наданому до суду відзиві також просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказав, що надану позивачем довідку про стан його здоров`я оформлено із грубими порушеннями, через що ця довідка не може бути прийнята до уваги. Відповідач також зазначив, що позивачем не надано довідку, що додається до карти обстеження та медичного огляду за результатами медичного дослідження (додаток 4 до Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України пункт 1.6 глави 1 розділ 2), у якій відображається, що громадянин підлягає виключенню з військового обліку та другий примірник якої під підпис-надається військовозобов`язаному. Відповідач 2 вказав, що СУ ГУНП в Кіровоградській області було вилучено у ІНФОРМАЦІЯ_3 лише карту обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , копію якої слідчі СУ ГУНП в Кіровоградській області надали, тобто довідку форми 4 не було вилучено, зазначена довідка має зберігатися за її наявності в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідач також зазначив, що належним відповідачем щодо заявлених позивачем вимог є ІНФОРМАЦІЯ_7 , в якому перебувають необхідні для внесення дані про позивача, а саме паперова облікова картка військовозобов`язаного, книга Протоколів засідань призовних комісій та медичного огляду військовозобов`язаних запасу, не вилучена довідка форми 4 про непридатність до військової служби.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою суду від 13.10.2025 позов залишено без руху. Ухвалою суду від 28.10.2025 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін. Ухвалою суду від 11.12.2025 залучено до участі у справі як відповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 ; розгляд справи розпочато спочатку. Ухвалою від 20.05.2026 відмовлено у заміні відповідача з ІНФОРМАЦІЯ_2 на ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , відповідно до електронного військово-облікового документу, сформованого 21.05.2025 у Резерв+, що дійсний до 21.05.2026, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ОСОБА_2 ) як військовозобов`язаний. Адресою проживання позивача у вказаному документі зазначено: АДРЕСА_1 .

Відповідно до військового квитка позивача серії НОМЕР_1 від 14.04.2009 позивач 15.04.2022 визнаний призовною (медичною) комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 5а розкладу хвороб (наказ МО України 2008) та виключений з військового обліку. У військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 від 14.04.2009 наявний штамп про виключення позивача з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 15.04.2022 згідно зі ст. 37 п. 6 пп.3 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу.

Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України листом від 29.08.2024 № 598/4/20634 повідомила про тривання перевірок постанов позаштатних постійно діючих ВЛК при ТЦК та СП всіх рівнів. В межах зазначених перевірок розглянуто матеріали ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо громадянина ОСОБА_1 , 1985 р.н., надані Головним управлінням Національної поліції України в Кіровоградській області у межах досудового розслідування можливих неправомірних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_11 . За результатами опрацювання постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо громадянина ОСОБА_1 , 1985 р.н., ВЛК ЦВЛК ЗС України не скасовано. Разом з тим, медичну документацію щодо громадянина ОСОБА_1 , 1985 р.н., надіслано за належністю до Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області за супровідним листом ЦВЛК ЗС України від 04.06.2024 № 598/4/12488.

Головне управління Національної поліції України в Кіровоградській області листом № 109162-2025 від 08.09.2025 повідомила представника позивача про те, що 20.12.2023 у ході проведення досудового розслідування проведено обшук в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_12 , під час якого виявлено та вилучено картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , інші документи відносно ОСОБА_1 не вилучалася. До листа Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області додано копію картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 від 15.04.2022, копія якої наявна в матеріалах цієї справи. Згідно з карткою позивач є непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

06.08.2025 представник позивача направив адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 , де вказав, що згідно з наявною інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ), що є некоректною інформацією, оскільки позивач виключений з військового обліку рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 з 2022 року. У вказаному запиті від 06.08.2025 представник позивача просив відповідача 1 надати обґрунтовану інформацію щодо підстав взяття на облік ОСОБА_1 ; виключити ОСОБА_1 з військового обліку у першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_2 ) відповідно до наявного медичного висновку та чинного законодавства. До запиту додавалась копія військового квитка.

У відповідь на вказаний запит листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.09.2025 № 5302 повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 та не уточнив свої облікові дані після автоматичної постановки на облік згідно зі змінами до постанови КМУ №932 від 01.04.2025. Будь-яких відомостей щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 у 2022 році в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів не міститься. Для вирішення усіх питань щодо порушень правил військового обліку ОСОБА_1 рекомендується з`явитись до ІНФОРМАЦІЯ_5 особисто.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" № 2232-XII від 25.03.1992 (далі Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов`язок включає у тому числі проходження військової служби.

Військовий обов`язок включає, зокрема, взяття громадян на військовий облік.

Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 30.12.2022 № 1487 (далі Порядок № 1487), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:

фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;

здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов`язаними та резервістами;

подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Як закріплено у ст. 2 вказаного Закону, основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов`язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов`язку.

Відповідно до ст. 3 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов`язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

Згідно зі ст. 6 вказаного Закону до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру персональні та службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Пункт 1 ч. 1 ст. 8 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів встановлює, що до службових даних призовника, військовозобов`язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про виконання військового обов`язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).

Таким чином, відомості щодо виконання військового обов`язку включають інформацію про взяття громадян на військовий облік.

Відповідно до ст. 12 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів реєстр ведеться в електронній формі з єдиною централізованою базою даних, яка містить персональні та службові дані всіх призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Для ведення Реєстру застосовуються системні класифікатори. Системні класифікатори, необхідні для функціонування Реєстру, розробляються адміністратором Реєстру.

Персональні та службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.

Згідно з матеріалами справи у Реєстрі наявні відомості про взяття позивача на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 як військовозобов`язаного.

При цьому, відповідно до військового квитка позивача серії НОМЕР_1 від 14.04.2009 позивач 15.04.2022 визнаний призовною (медичною) комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 5а розкладу хвороб (наказ МО України 2008 № 402) і виключений з військового обліку. Також у військовому квитку позивача серії НОМЕР_1 від 14.04.2009 є штамп про виключення позивача 15.04.2022 з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно ст. 37 п. 6 пп.3 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу.

Пунктом 3 частини 6 статті 37 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу визначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Сторонами не надано суду доказів стосовно того чи було внесено ІНФОРМАЦІЯ_3 до Реєстру запис про виключення позивача з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 15.04.2022, штамп про що міститься у його військовому квитку серії НОМЕР_1 від 14.04.2009.

Водночас, як встановлено судом на підставі пояснень сторін, позивача було автоматично взято на військовий облік відповідно змін до постанови КМУ № 932 від 01.04.2025.

Так, постановою КМУ від 16.08.2024 № 932 Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів з метою оптимізації та ідентифікації відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів в цілях національної безпеки та оборони України Кабінет Міністрів України, зокрема, затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі Порядок № 932) (п.2 постанови).

Пунктами 6, 7 зазначеної постанови вказано:

Державній міграційній службі протягом 10 робочих днів з дня набрання чинності цією постановою забезпечити формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, відомості про яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів з урахуванням інформації Єдиного державного демографічного реєстру та відомчої інформаційної системи Державної міграційної служби, та передати відомості до Адміністрації Державної прикордонної служби;

Міністерству оборони протягом 10 робочих днів з дня отримання від Адміністрації Державної прикордонної служби відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років забезпечити внесення записів або змін до записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Відповідно до п. 1 Порядку № 932 він визначає, зокрема:

механізм реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України;

порядок формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Згідно з п. 17-1 Порядку № 932 (яким доповнено цей Порядок згідно з Постановою КМУ № 556 від 11.04.2025) стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.

Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта.

На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.

Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Тобто, п. 17-1 Порядку № 932 у редакції, що діє з 16.05.2025, визначає автоматичне взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, про що вносяться відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Суд зауважує, що позивачем не оскаржується взяття його на військовий облік після 16.05.2025 на підставі Порядку № 932. Станом на сьогодні автоматичне взяття позивача на військовий облік після 16.05.2025 не скасовано та протиправним не визнавалось.

Позивач при цьому зазначає, що до Реєстру вносять відомості про військовозобов`язаних, в той час як він втратив такий статус після свого виключення з військового обліку 15.04.2022 ІНФОРМАЦІЯ_3 , штамп про що міститься у його військовому квитку серії НОМЕР_1 від 14.04.2009, через непридатність до військової служби за гр. ІІ ст. 5а розкладу хвороб (наказ МО України, 2008 р., № 402).

Відповідачі посилаються на відсутність документів, що підтверджували б непридатність позивача до військової служби.

Щодо можливості врахування зазначених відомостей із військового квитка позивача серії НОМЕР_1 від 14.04.2009 суд зазначає таке.

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-XII призовникам, військовозобов`язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов`язку.

Пункт 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі Порядок № 559), встановлює, що військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов`язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов`язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559, а також громадянам України, звільненим з військової служби в СБУ, розвідувальних органах у відставку, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби та не досягли граничного віку перебування в запасі (у разі, коли раніше військово-обліковий документ не видавався).

Розділ 13 форми військово-облікового документа, що є Додатком 3 до Порядку № 559, визначає Відмітки про військовий облік. Також, Порядок передбачає, що аналогічну інформацію містить військово-обліковий документ в електронній формі.

Таким чином, відображенню у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів підлягають, зокрема, відомості про виконання військового обов`язку. В свою чергу, документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов`язку є військово-обліковий документ, що має відмітку про військовий облік (розділ 13).

Згідно з п. 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває на військовому обліку Збройних Сил або був виключений з такого обліку, мають відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов`язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).

Водночас, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559, якою затверджено Порядок № 599, військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

При цьому, зважаючи на викладене у п. 1 Порядку № 599, військово-обліковий документ після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 видається громадянину України, який був виключений з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу у випадку, якщо він не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559.

Зважаючи на те, що військовий квиток позивача серії НОМЕР_1 виданий 14.04.2009, а запис про непридатність позивача до військової служби та виключення з військового обліку оформлено 15.04.2022, тобто до набрання чинності постановою КМУ від 16.05.2024 № 559, то військовий квиток позивача серії НОМЕР_1 був чинним, а доводи відповідачів про його неврахування є безпідставними.

Крім цього, листом Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 29.08.2024 № 598/4/20634 було підтверджено, що за результатами опрацювання постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо ОСОБА_1 , 1985 р.н., ВЛК ЦВЛК ЗС України не скасовано.

Таким чином, вказане у сукупності свідчить про можливість врахування військового квитка позивача серії НОМЕР_1 .

06.08.2025 представник позивача направив адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 , де вказав, що згідно з наявною інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ), що є некоректною інформацією, оскільки позивач виключений з військового обліку рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 з 2022 року. У вказаному запиті від 06.08.2025 представник позивача просив відповідача 1 надати обґрунтовану інформацію щодо підстав взяття на облік ОСОБА_1 ; виключити ОСОБА_1 з військового обліку у першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_2 ) відповідно до наявного медичного висновку та чинного законодавства. До запиту додавалась копія військового квитка.

Разом із цим, як вбачається з вказаного військового квитка, виключення позивача через його непридатність до військової служби відбулось 15.04.2022, тобто, до взяття позивача повторно в автоматичному режимі на військовий облік на підставі Порядку № 932 у редакції, чинній з 16.05.2025, правомірності чого, в свою чергу, у межах даної справи не вирішується, оскільки позов не містить таких вимог.

При цьому, редакція п. «а» ст. 5 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є Додатком 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, на підставі якого позивача було визнано непридатним до військової служби, що мало наслідком виключення позивача з військового обліку, станом на 06.08.2025 зазнав змін у порівнянні із редакцією, чинною станом на час визнання позивача непридатним до військової служби 15.04.2022.

Відповідачами не досліджувалось вказане питання.

За висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 09.04.2026 у справі № 280/6524/24, особа, виключена із військового обліку, може бути повторно взята на облік. Питання ж про подальше виключення такої особи із військового обліку має вирішуватись, виходячи із норм законодавства, що закріплюють підстави для виключення з військової служби, у редакції, чинній на час виникнення такого питання.

З огляду на вказане та враховуючи зміст листа відповідача 1 від 10.09.2025 № 5302 звернення представника позивача від 06.08.2025 про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ) на підставі відомостей військового квитка не було розглянуто із врахуванням всіх обставин.

Так, статтею 9 Закон України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів передбачено, що призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

За приписами ч. 5 ст. 5 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого:

ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам;

забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, Про захист персональних даних та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України;

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, зокрема із застосуванням системи електронної черги (у порядку, визначеному Міноборони), видають необхідні довідки та інші документи;

ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

виконують інші функції відповідно до законодавства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Таким чином, відповідно до Положення № 154, Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів органами ведення реєстру є саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відтак, належним відповідачем щодо позовних вимог ОСОБА_1 є саме ІНФОРМАЦІЯ_14 (відокремленим підрозділом якого є його Перший відділ).

З огляду на таке, та враховуючи право суду вийти за межі позовних вимог на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України для належного захисту прав позивача суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути запит представника позивача від 06.08.2025 про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ) відповідно до наявного медичного висновку та чинного законодавства.

Щодо вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 згідно Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів, відповідно до інформації, яка міститься у військовому квитку серії НОМЕР_1 , та зобов`язання його внести ці відомості суд зазначає таке.

З огляду на зміст позову, позивач просить про внесення даних про виключення його з військового обліку станом на дату подання запиту від 06.08.2025. Водночас, позивач після виключення з військового обліку 15.02.2022 повторно був взятий на облік на підставі Порядку № 932 у редакції, чинній з 16.05.2025, таке взяття його на облік не скасовувалось і є чинним. Крім цього, станом на тепер запит позивача від 06.08.2025 належним чином не розглянутий, вказане має бути здійснено відповідачем 2 на виконання рішення суду в цій справі. Відтак, зазначені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 8 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи зобов`язання судом ІНФОРМАЦІЯ_9 , відокремленим підрозділом якого є його Перший відділ, вчинити певні дії на користь позивача, сплачені позивачем судові витрати з судового збору у 968,96 грн (з урахуванням звернення через систему Електронний суд) підлягають стягненню на його користь з бюджетних асигнувань відповідача 2 пропорційно задоволеним позовним вимогам у сумі 484,48 грн.

Беручи до уваги викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та скасування рішення, - задовольнити частково.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути запит від 06.08.2025 про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) гривні 48 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач 1) АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ,

ІНФОРМАЦІЯ_6 (відповідач 2 ) АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 .

Суддя А.С. Михайлик