Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/15249/26
Провадження № 2-а/686/283/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2026 року
Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Порозової І.Ю.,
за участі: секретаря Кшановської Є.З.,
представника позивача - Мельничук О.Я.,
відповідача ОСОБА_1 ,
перекладача Алжадаан Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького, в режимі відео конференції, справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області до ОСОБА_1 про продовження строку затримання іноземця для ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,
встановив:
У травні 2026 року Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Королівства ОСОБА_2 про продовження строку затримання іноземця для ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
В обґрунтування позову позивач вказав, що у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України з 28.05.2025 року, на підставі рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області по справі № 686/15179/25 перебуває громадянин Королівства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19.11.2025 продовжено строк тримання ОСОБА_1 на шість місяців.
Відповідач прибув на територію України у 2025 році нелегально, в контейнері з Туреччини, який було відкрито у м.Хмельницький та виявлено останнього.
Відповідач посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документований із заявами про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався.
Відповідач не має офіційного місця проживання на території України та офіційно не працевлаштований.
УДМС у Хмельницькій області здійснювалися заходи для встановлення факту наявності чи відсутності підстав перебування його на території України, з метою вжиття заходів, відповідно до компетенції. За результатами перевірок відділом з питань паспортизації, реєстрації та еміграції, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС встановлено, що відповідач громадянства України не набував, паспортом громадянина України та колишнього УРСР не документувався.
28.05.2025 УДМС у Хмельницькій області щодо відповідача було складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Свою вину відповідач визнав, з зазначеними документами ознайомився та підписав, під час складання документів було залучено перекладача та адвоката.
З метою забезпечення виконання рішення суду позивачем проводились заходи щодо примусового видворення останнього.
18.06.2025, 12.09.2025, 31.10.2025 та 18.06.2025 позивачем було направлено листи до Посольства Королівства Марокко в Україні з проханням про підтвердження належності відповідача до громадянства Королівства Марокко та сприяння у видані візи (транзитної візи) для Відповідача з метою перетину кордону. Відповіді на дані запити на даний час не надійшли.
30.03.2026 до Управління надійшла заява від громадянина Сирії ОСОБА_3 про гарантування оплати квитків відповідачу під час процедури примусового видворення слідуванням Кишинів-Марокко та оплату транзитної візи через Республіку Молдова.
28.05.2026 завершується визначений Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області термін тримання відповідача у Волинському ПТПІ.
Відповідач на території України не має постійного офіційного місця проживання, у нього відсутнє офіційне достатнє фінансове забезпечення для проживання на території України, а також для виїзду за межі України, крім того у відповідача відсутня транзитна віза та паспортний документ для виїзду за межі території України.
У зв`язку з наведеним, позивач просить суд продовжити строк затримання у Пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина Королівства ОСОБА_2 з метою ідентифікації та для забезпечення примусового видворення, терміном на 6 місяців.
В судовому засіданні представник позивача Мельничук О. позов підтримала та просить його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснив, що тривалий час перебуває у пункті тимчасового перебування, проте має проблеми зі здоров`ям, тому просить у позові відмовити.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , громадянин Королівства Марокко, на підставі рішення Хмельницького міськрайонного суду від 28.05.2025 року справа №686/15179/25 затриманий строком на шість місяців для ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства.
Як було встановлено рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області у даній справі, ОСОБА_4 прибув на територію України 2025 нелегально, в контейнері з Туреччини, який було відкрито у м.Хмельницький та виявлено останнього.
Відповідач посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документований із заявами про визнання біженцем чи особою, яка потребує додаткового захисту не звертався.
Відповідач не має офіційного місця проживання на території України та офіційно не працевлаштований.
УДМС у Хмельницькій області здійснювалися заходи для встановлення факту наявності чи відсутності підстав перебування його на території України, з метою вжиття заходів, відповідно до компетенції. За результатами перевірок відділом з питань паспортизації, реєстрації та еміграції, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС встановлено, що відповідач громадянства України не набував, паспортом громадянина України та колишнього УРСР не документувався.
28.05.2025 УДМС у Хмельницькій області щодо відповідача було складено протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Свою вину відповідач визнав, з зазначеними документами ознайомився та підписав, під час складання документів було залучено перекладача та адвоката.
З метою забезпечення виконання рішення суду Позивачем проводились заходи щодо примусового видворення останнього.
18.06.2025, 12.09.2025, 31.10.2025 та 18.06.2025 позивачем було направлено листи до Посольства Королівства Марокко в Україні з проханням про підтвердження належності відповідача до громадянства Королівства Марокко та сприяння у видані візи (транзитної візи) для відповідача з метою перетину кордону. Відповіді на дані запити на даний час не надійшли.
30.03.2026 до Управління надійшла заява від громадянина Сирії ОСОБА_3 про гарантування оплати квитків відповідачу під час процедури примусового видворення слідуванням Кишинів-Марокко та оплату транзитної візи через Республіку Молдова.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 19.11.2025 року строк затримання відповідача продовжено на шість місяців.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 4 статті 30 Закону України від 22.09.2011 року №3773-VI «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені у статті 289 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов`язання внести заставу.
Частинами 11-13 ст.289 КАС України встановлено, що Строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.
Про продовження строку затримання не пізніш як за п`ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення чи реадмісію або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його (її) ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Верховний Суд у постанові від 28 січня 2021 року у справі №743/1046/20 дійшов висновку, що перелік умов, за яких неможливо забезпечити примусове видворення особи та які є підставою для продовження строку її затримання в ПТПІ, наведений у частині тринадцятій статті 289 КАС України і цей перелік є вичерпним.
Оцінюючи встановлене, враховуючи, що станом на час розгляду справи відсутня інформація з країни громадянської належності відповідача, а також відсутні документи, необхідні для його ідентифікації, та які б надали право відповідачу на перетин кордону, суд приходить до висновку, що є усі підстави для продовження строку затримання ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 139, 288, 289, 371 КАС України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Продовжити строк затримання громадянина Королівства ОСОБА_2 у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на шість місяців.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого адміністративного апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя