Рішення № 13671470, 28.01.2011, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
28.01.2011
Номер справи
11/389
Номер документу
13671470
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 11/38928.01.11 За позовомДніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради

До

Про Підприємства з іноземними інвестиціями «МакДональдз Юкрейн ЛТД»

внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Смирнова Ю.М.

Представники:

від позивача

від відповідача

від прокуратурине з’явились

Топало Р.В. –представник

не з’явились

          

          В судовому засіданні приймав участь старший прокурор відділу прокуратури м. Києва Морозов В.Ю.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

          Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Підприємства з іноземними інвестиціями «МакДональдз Юкрейн ЛТД»про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 24.04.1998, у якому просив визначити, що орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України «Про оренду землі»та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008 №39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати, визначеної Законом України «Про плату за землю».

          Позов мотивовано тим, що розмір орендної плати, передбачений чинними умовами договору оренди, є нижчим за мінімальний розмір орендної плати, який встановлено Законом України «Про оренду землі», у зв’язку з чим позивачем ініційовано питання про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

          Позивач позов підтримав в повному обсязі, просив розглядати справу без участі представників позивача.

          Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що внесення змін до Закону України «Про оренду землі»не є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки; позивач не дотримався встановленого порядку змін до договору оренди земельної ділянки; рада не приймала відповідного рішення, яким би регламентувала необхідність внесення змін до договору, а рішення ради за №39/35 не стосується правовідносин між радою та відповідачем, що виникли на підставі спірного договору; зміна розміру орендної плати, на якій наполягає прокурор у справі, призведе до порушення радою зобов’язань за інвестиційним договором від 20.02.1998 №2.

          Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

19.03.1998 виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради прийнято рішення №536 «Про надання Українському підприємству «МАК Дональдз Юкрейн ЛТД»земельної ділянки по пр. Гагаріна/Жовтневий район/ у довгострокове користування на період проектування, будівництва та експлуатації ресторану швидкого обслуговування «Мак Дональдз».

Цим рішенням відповідачу за рахунок земель міської забудови надано у довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років земельну ділянку площею 0,24 га по пр. Гагаріна на період проектування, будівництва та експлуатації ресторану швидкого обслуговування.

На підставі зазначеного рішення 24.04.1998 між виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та відповідачем укладено договір №228 на право тимчасового довгострокового користування ділянкою землі на умовах оренди.

Строк договору –49 років з моменту підписання договору (п. 2).

Пунктом 3 договору сторони погодили, що орендна плата за землю вноситься орендарем відповідно до Закону України «Про плату за землю»і визначена на рівні однієї ставки земельного податку.

Відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»( набув чинності 04.06.2008 року).

Рішенням Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008 №39/35 «Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин і приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства», серед іншого, пункт 3 рішення міської ради від 23.01.2008 №2/27 визнано таким, що втратив чинність та викладено цей пункт рішення в наступній редакції: «До моменту прийняття міською радою рішення про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2006 №4/8 «Про ставки річної орендної плати за земельні ділянки»встановити річну орендну плату за користування ділянками у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України «Про оренду землі», незалежно від мети використання». У преамбулі рішення №39/35 відзначено, що рішення прийнято з метою приведення рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог Земельного кодексу України, Законів України «Про оренду землі»«Про плату за землю».

Також в матеріалах справи наявне рішення Дніпропетровської міської ради від 13.02.2008 №31/28 «Про приведення деяких рішень міської ради з питань передачі в оренду земельних ділянок і діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства», п. 3 якого встановлено, що діючі договори оренди землі, які не відповідають вимогам чинного земельного законодавства в частині визначення річної орендної плати за землю, потребують внесення відповідних змін, а саме:

          - внесення змін до діючих договорів оренди землі, категорія, цільове призначення земель яких визначена, здійснюється без окремого рішення міської ради шляхом укладення додаткової угоди до кожного з таких договорів у встановленому чинним законодавством порядку (п. 3.1);

          - додаткова угода до договору оренди землі повинна містити виключно пункти, що стосуються визначення річної орендної плати за землю і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації у встановленому чинним законодавством порядку (п. 3.3).

Цим же рішенням (п. 4) земельному управлінню Дніпропетровської міської ради доручено забезпечити підготовку проектів додаткових угод до договорів оренди землі.

20.05.2009 земельним управлінням Дніпропетровської міської ради на адресу відповідача направлена вимога №7/5-555/680 про необхідність укладення додаткової угоди до договору оренди стосовно збільшення розміру орендної плати та встановлення її на рівні трикратного розміру земельного податку.

Листом від 28.08.2009 №658/06-АКО відповідач пропозицію позивача відхилив та вказав на відсутність підстав для внесення змін до договору оренди. У цьому ж листі відповідач зазначив, що не отримував відповідного проекту додаткової угоди.

Відповідно до п. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно п. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Як вже зазначалося, рішеннями позивача від 13.02.2008 №31/28 «Про приведення деяких рішень міської ради з питань передачі в оренду земельних ділянок і діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства»та від 06.08.2008 №39/35 «Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин і приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства»визначено необхідність всім суб’єктам підприємницької діяльності, які уклали договори оренди землі, привести ці договори у відповідність до вимог чинного земельного законодавства в частині визначення річної орендної плати за землю. Вказаним спростовуються доводи відповідача про відсутність відповідного рішення позивача як необхідної умови для внесення змін до договору.

З огляду на викладене, суд вважає, що орендодавець обґрунтовано звернувся до орендаря з пропозицією про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Згідно зі ст. 30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом (ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України).

Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Частиною 5 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Матеріалами справи та поясненнями представників сторін підтверджується, що сторони не дійшли погодження щодо змін умов договору, у зв’язку з чим позивач, відповідно до вимог чинного законодавства та договору, звернувся до суду з позовом про внесення змін до Договору.

Згідно з ч. 3 ст. 84 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов’язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.

Посилання відповідача на те, що позивач не надавав проекту відповідної додаткової угоди суд відхиляє, оскільки як з вище перелічених рішень міськради, так і з тексту вимоги позивача, викладеної у листі від 20.05.2009 №7/5-555/680, випливає, що відповідачу запропоновано внесення змін до договору, які стосуються виключно розміру орендної плати та приведення цього розміру у відповідність до вимог ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі».

Також суд не приймає посилання відповідача на укладений сторонами договір від 20.02.1998 №2, оскільки даний договір жодним чином не забороняє позивачу і не позбавляє його права ініціювати питання щодо внесення змін до іншого договору –договору оренди земельної ділянки.

Враховуючи викладене, а також те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, суд приходить висновку про наявність підстав зміни договору у частині, що стосується розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, а тому позов прокуратури підлягає задоволенню.

У зв’язку із задоволенням позову судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва          

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору на право тимчасового довгострокового користування ділянкою землі на умовах оренди від 24.04.1998 №228, укладеного між Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської Ради народних депутатів та Підприємством «МакДональдз Юкрейн Лтд», виклавши п. 3 договору в наступній редакції: «3. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України «Про оренду землі» та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008 №39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати, визначеної Законом України «Про оренду землі».

3. Стягнути з Підприємства з іноземними інвестиціями «МакДональдз Юкрейн Лтд»(02140, м. Київ, вул. Гришка,7, ідентифікаційний код 23744453, з будь-якого рахунку, виявленого під час виконавчого провадження) на користь Державного бюджету України 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя Ю.М. Смирнова

Дата підписання рішення:03.02.2010