Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 347/1214/26
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.05.2026 року суддя Косівського районного суду Івано-Франківської області Драч Д.С., розглянувши об`єднані матеріали справ про адміністративні правопорушення, що надійшли від Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, по ст. 185 та по ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и л а:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 738350 від 14.05.2026 року ОСОБА_1 14.05.2026 року о 20:40 годині під час опитування та складання адміністративного протоколу відносно нього за ст. 173-2 КУпАП нецензурно виражався в сторону працівника поліції, шарпав за формений одяг та намагався вдарити працівника поліції, за що відповідальність передбачена ст. 185 КУпАП.
Також, за змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №737477 від 14.05.2026 року ОСОБА_1 14.05.2026 року о 19:40 годині перебуваючи за місцем проживання вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 , а саме нецензурно виражався, внаслідок чого завдав шкоди психологічному здоров`ю потерпілій, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Ухвалою суду від 20.05.2026 року справи про адміністративні правопорушення про притягненняОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185 та ч. 1 ст. 173-2 КУпАП об`єднані в одне провадження на підставі ст. 36 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав та пояснив, що його дружина завела коханця, на грунті чого між подружжям виникла сварка. Після сварки він пив вино із сусідом в гаражі, куди прийшла його дружина та почала сваритися. Під час сварки, будучи під дією алкоголю та у поганому настрої він висловлювався в адресу дружини та працівників поліції нецензурною лайкою та поводився агресивно із працівниками поліції. Обіцяє у подальшому не допускати подібних дій.
Вислухавши адмінпритягуваного, дослідивши матеріали справи у відповідності до положень ст.252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у тому числі з урахуванням наявних у справі письмових пояснень потерпілої, керуючись законом, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ст. 185 КУпАП настає за вчинення злісної непокори законному розпорядженню або вимозі поліцейського, при виконанні ним службових обов`язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв`язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Відповідальність за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру, відносно своєї дружини ОСОБА_2 , що підтверджується, зокрема, письмовим поясненням потерпілої.
Матеріалами справи також підтверджується факт вчинення злісної непокори законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов`язків, що полягала у агресивному поводженні до працівників поліції, брутальній лайці в їхню адресу та не реагування на зауваження поліцейських припинити протиправні дії під час складання ними матеріалів по ч.1 ст.173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
За змістом ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, дата і місце його складання, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення тощо.
Організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства визначаються Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» 07 грудня 2017 року № 2229-VIII.
Так, відповідно до п. 3 ч.1 Закону № 2229-VIII, домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою , незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи.
Водночас, домашнє насильство характеризується такими ознаками: умисність (з наміром досягнення бажаного результату); спричинення шкоди; порушення прав і свобод людини; значна перевага сил (фізичних, психологічних, пов`язаних із вищою посадою тощо) того, хто чинить насильство.
Факт вчинення правопорушення, передбаченого ст.185 КУпАП ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 738350 від 14.05.2026 року (а.с.1), рапортом (а.с.2-3), протоколом АПЗ18 №035834 від 14.05.2026 року про адміністративне затримання (а.с.4), результатом аналізу Алкофор 307 №75 від 14.05.2026 року, результат 1,820‰ (а.с.5), протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення (а.с.6), копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №737477 від 14.05.2026 року (а.с.7), копією поясненняОСОБА_2 (а.с.8), копією рапорта (а.с.9), диском з відеозаписом (а.с.10).
Факт вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №737477 від 14.05.2026 року (а.с.15), рапортом (а.с.16-17), протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення (а.с.18), поясненнямОСОБА_2 (а.с.19), копією термінового заборонного припису (а.с.20), копією форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства (а.с.21), копією протоколу про адміністративне правопорушення ВАД № 738350 від 14.05.2026 року (а.с.22), копією результату аналізу Алкофор 307 №75 від 14.05.2026 року, результат 1,820‰ (а.с.23), копією рапорта (а.с.24), диском з відеозаписом (а.с.25).
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).
При накладенні стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують відповідальність винного.
Обставин, що пом`якшують/обтяжують відповідальність за вчинене правопорушення, суддею не встановлено.
За змістом ч.2 ст.36 КУпАП: якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Санкція ст. 185 КУпАП (в редакції чинній на момент вчинення правопорушення) передбачає накладення штрафу від восьми до п`ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п`ятнадцяти діб.
Санкція ч. 1 ст.173-2 КУпАП передбачає накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Враховуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об`єктивності та достатності, ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 185 КУпАП та ч. 1 ст.173-2 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в межах санкції статті за більш серйозне правопорушення з числа вчинених в порядку ч.2 ст.36 КУпАП, оскільки громадські роботи до нього не можуть бути застосовані, а адміністративний арешт буде надто суворим. Таке стягнення за своїм видом і розміром буде справедливим, відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
Згідно з вимогами ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 36, 38, 221, 247, 251, 252, 268, 280, 283, 284, 287, 289 КУпАП та ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» КУпАП, суддя
УХВАЛИЛА:
визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 185 КУпАП та ч.1 ст.173-2 КУпАП, та застосувати до нього стягнення в порядку ст.36 КУпАП у виді штрафу в розмірі п`ятнадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що на час розгляду справи становить 255 (двісті п`ятдесят п`ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн 60 копійок на користь держави за реквізитами: отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106. Стягувачем є Державна судова адміністрація України.
Відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова суду може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Д.С. Драч