Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2011 р. справа № 2а-17222/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год.00 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Мозгової Н. А.
при секретаріВолковій О.Г.
за участю
представника позивача не зявився
представника відповідача Коростильова С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовною заявою Малого приватного підприємства «Янтарь-92» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську про скасування податкових повідомлень рішень від 11.12.2009 року № 0004001503/0/74733/10/15-313, від 19.02.2010 року № 0004001503/1/7419/10/15-313,-
В С Т А Н О В И В:
06.07.2010 року позивач, Мале приватне підприємство «Янтарь 92», звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську про скасування податкового повідомлення рішення від 11.12.2009 року № 0004001503/0/74733/10/15-313.
17.08.2010 року представником позивача надано до суду заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якого просить скасувати і податкове повідомлення рішення від 19.02.2010 року № 0004001503/1/7419/10/15-313.
Свої позовні вимоги мотивує наступним:
згідно зі статтею 2 Закону України «Про плату за землю» земельний податок повинні сплачувати власники землі та землекористувачі. Відповідно до Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після отримання його власником або користувачем державного акту. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди, якій реєструється згідно з законом. Позивач зазначає, що договори оренди земельної ділянки та/або інші договори відносно переходу права власності або користування земельною ділянкою підприємство не укладало.
Крім того, зазначає, що позивач є платником єдиного податку, тому земельний податок сплачується ним у складі єдиного податку.
Таким чином, в даному випадку, на думку позивача, обєкт та субєкт податку на землю, визначений статтею 5 Закону України «Про плату за землю», відсутні.
В 2006 році позивачем отриманий проект договору оренди, укладеного з Краматорською міською радою, предметом якого є земельна ділянка, розташована за адресою: вул. Беляєва,117а. Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди набуває чинності після його державної реєстрації.
Однак, даний договір не зареєстрований в порядку, передбаченому законодавством, тому він не може бути підставою для нарахування підприємству орендної плати.
Відповідачем по справі, Державною податковою інспекцією у м. Краматорську, надано до суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого з позовними вимогами не згоден на підставі наступного:
відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі» власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Подібна норма значиться і в ст.18 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації. Таким чином, днем виникнення права користування та днем, з якого необхідно сплачувати податок з орендної плати за земельну ділянку, є день державної реєстрації вказаного договору оренди землі. Договір був зареєстрований 18 липня 2006 року за №040615800345 відділом Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного Земельного кадастру при Держкомземі України
Відповідно до статті 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
На підставі викладеного, відповідач вважає, що МПП «Янтарь-92» зобовязано було включити до податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2007, 2008 роки належні до сплати суми орендної плати згідно договору оренди №345 від 18.07.2006 року.
До судового засідання представник позивача не зявився, надав до суду клопотання, згідно якого просить справу розглянути без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, встановив наступне:
Мале приватне підприємство «Янтарь-92» зареєстровано у якості юридичної особи, знаходиться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за номером 23031977, перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м. Краматорську.
Відповідачем по справі, ДПІ у м. Краматорську, проведено невиїзну документальну перевірку позивача з питань правильності нарахування суми орендної плати за 2007 2008 роки, за результатами якої складений акт за № 2703/15-3-23031977 від 02.11.2009 року.
Відповідно до висновків вказаного акту перевіркою встановлено порушення ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», ст.13 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження податкового зобовязання по орендній платі, а саме 2007 рік 2373,41 грн., 2008 рік 1331,75 грн. (з урахуванням листа ДПІ у м. Краматорську від 20.11.2009 року №69665/10/15-313).
На підставі акту перевірки від 02.11.2009 року податковим органом прийнято податкове повідомлення рішення від 11.12.2009 року № 0004001503/0/74733/10/15-313, відповідно до якого визначено суму податкового зобовязання з орендної плати в сумі 5557,75 грн., у тому числі за основним платежем 3705,16 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1852,59 грн.
Позивач скористався правом апеляційного узгодження суми податкового законодавства, передбаченого п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами».
За результатами розгляду скарги платника податків податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.02.2010 року № 0004001503/1/7419/10/15-313, відповідно якого визначено суму податкового зобовязання з орендної плати в сумі 5557,75 грн., у тому числі за основним платежем 3705,16 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1852,59 грн.
МПП «Янтарь 92» за 2007 рік до ДПІ у м. Краматорську була надана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності №1354 від 25.01.2007 року, відповідно до якої річна сума орендної плати згідно договорів №411 та №159 становить 491,57 грн.
За 2008 рік позивачем були надані податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності №285 від 16.01.2008 року, нова звітна податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності №909 від 23.01.2008 року, відповідно до яких річна сума орендної плати згідно договорів №159 та №411 становить 505,44 грн., та уточнююча податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 62658 від 15.08.2008 року, відповідно до якої річна сума орендної плати згідно договорів №411 та № 658 становить 683,01 грн.
Судом досліджений договір оренди за №345 від 18.07.2006 року, відповідно до якого Краматорською міською радою надано в оренду МПП «Янтарь-92» земельну ділянку площею 168 кв.м, яка розташована за адресою: м. Краматорськ, вул. Бєляєва,117а.
Договір оренди укладено строком на 2 роки з дати реєстрації цього договору.
Пунктом 9 договору №345 встановлено, що розмір орендної плати становить 5 % від нормативної грошової оцінки землі.
18.07.2006 року сторонами договору підписаний акт прийому передачі в оренду зазначеної земельної ділянки.
На виконання вимог суду Краматорським міським відділом Донецької регіональної філії «Центру державного земельного кадастру» Державного комітету України із земельних ресурсів надано витяг з бази даних автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру за № 0608 від 30.08.2010 року, відповідно до якого договір оренди від 18.07.2006 року, укладений між Краматорською міською радою та МПП «Янтарь-92» зареєстрований за № 040615800345 18.07.2006 року.
Відповідно до ст.1 Закону України від 06 жовтня 1998 року N 161-XIV «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 6 вказаного Закону орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Право оренди землі орендарі набувають відповідно до ст.6 Закону України від 06 жовтня 1998 року N 161-XIV на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Ст. 13 цього Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Діючим законодавством, а саме ст.18 Закону «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до статті 13 цього Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно до ст.14 цього Закону України платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Згідно зі статтею 17 вказаного Закону земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Згідно зі статтею ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Тобто з моменту реєстрації договору оренди від 18.05.2006 року у позивача виникло зобовязання сплачувати орендну плату за землю на підставі договору оренди №345, оскільки право на оренду земельної ділянки виникає після державної реєстрації договору.
Судом досліджено рішення Господарського суду Донецької області від 04.11.2010 року по справі № 12/185пд, яке набрало законної сили 21 грудня 2010 року, відповідно до якого у задоволені позову МПП «Янтарь-92» до Краматорської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Краматорський міський відділ Донецької регіональної філії державного підприємства «Центр земельного кадастру», Державна податкова інспекція у м. Краматорську про визнання неукладеним договору оренди земельної ділянки відмовлено.
Господарським судом встановлено, що посилання позивача щодо відсутності державної реєстрації зазначеного договору оренди не відповідає дійсності.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що договір оренди земельної ділянки від 18.07.2006 року зареєстрований належним чином, що свідчить про обовязок позивача сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: м. Краматорськ, вул. Бєляєва,117а.
Стосовно твердження позивача щодо звільнення його від сплати плати за землю, оскільки він є платником єдиного податку:
статтею 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535-XII (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Абз. 5 ч. 1 п. 6 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" та п. 6 постанови КМУ "Про роз'яснення Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" передбачено, що суб'єкт малого підприємництва, який перейшов на сплату єдиного податку, не є платником ряду податків та зборів (обов'язкових платежів), зокрема, плати (податку) за землю за земельні ділянки, які використовуються ним для провадження підприємницької діяльності.
Таким чином, субєкти господарювання платники єдиного податку звільняються від плати за землю виключно у вигляді земельного податку, а не орендної плати.
Крім того, позивачем самостійно надавались до податкового органу податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Малого приватного підприємства «Янтарь-92» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську про скасування податкових повідомлень рішень від 11.12.2009 року № 0004001503/0/74733/10/15-313, від 19.02.2010 року № 0004001503/1/7419/10/15-313 відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 26.01.2011 року.
Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України виготовлений та підписаний 31.01.2011 року.
Суддя Мозговая Н. А.