Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 932/182/25
Провадження № 2-о/932/5/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2026 року м. Дніпро
Шевченківський районний суду міста Дніпра у складі:
головуючого судді Потоцької С.С.,
за участю секретаря судового засідання Карапиш А.М.,
прокурора Зубро А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Дніпрі в порядку окремого провадження заяву Костянтинівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади,-
ВСТАНОВИВ:
До Шевченківського районного суду міста Дніпра звернувся керівник Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області М`ясоєдов О.О., який діє в інтересах держави в особі Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
В обґрунтування заяви зазначає, що Костянтинівською окружною прокуратурою в ході реалізації конституційної функції представництва інтересів держави в суді, яка передбачена ст. 131-1 Конституції України, виявлено факт спливу одного року із дня взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічної споруди, без вжиття заходів щодо передачі його у комунальну власність. На виконання п. п. 82-86 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 за № 1127, за заявою уповноваженої особи Костянтинівської міської ради Донецької області державний реєстратором Костянтинівської районної державної адміністрації прийнято рішення за № 49792229 від 21.11.2019 щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, яке складається з гідротехнічної споруди шламонакопичувача заводу «Автоскло», яка розташована за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Іртишська, буд. 40а, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 189716590 від 21.11.2019. Виконавчим комітетом Костянтинівської міської ради Донецької області 04.12.2019 розміщено оголошення в газеті «Знамя Індустрії» про взяття на облік безхазяйного майна-з гідротехнічної споруди, що розташована за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Іртишська, буд. 40а. Комісією здійснено обстеження гідротехнічної споруди шламонакопичувача заводу «Автоскло». Згідно з довідкою про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 12.11.2024 (УРН 201 20241112-0008732574) вартість гідротехнічної споруди шламонакопичувача заводу «Автоскло», становить 16 377 537,96 (шістнадцять мільйонів триста сімдесят сім тисяч п`ятсот тридцять сім гривень) грн (дев`яносто шість) коп. Повноваження Костянтинівської міської ради на даний час виконує Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області.
Зважаючи на те, що гідротехнічна споруда шламонакопичувача заводу «Автоскло», яка розташована за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Іртишська, буд. 40авзята на облік як безхазяйна нерухома річ, і сплинув один рік з дня взяття її на облік, остання може бути передана у комунальну власність Костянтинівської міської територіальної громади Донецької області за рішенням суду. Оскільки, нерухоме майно гідротехнічна споруда знаходиться на території Костянтинівської міської ради Краматорського району, органом до компетенції якого віднесено повноваження на звернення до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність є Костянтинівська міська рада Краматорського району Донецької області.
Враховуючи викладене, через наявні порушення інтересів держави та нездійснення захисту цих інтересів Костянтинівською міською радою Краматорського району Донецької області прокуратура з метою захисту інтересів держави повідомила Костянтинівською міську раду та Костянтинівською міську військову адміністрацію про необхідність звернення до суду із заявою про передачу безхазяйного об`єкту вказаної гідротехнічної споруди, яка знаходиться на території міської ради до комунальної власності. Тому, у прокурора виникає законне право на звернення з позовом до суду, з вимогою про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності, здійснюючи надані законом функції, реалізуючи покладені на нього від імені держави повноваження по захисту державних інтересів, та у зв`язку з бездіяльністю відповідного уповноваженого органу, яким до цього часу не вжито заходів, щодо отримання у власність нерухомого майна. У зв`язку з чим, керівник Костянтинівської окружної прокуратури просить суд передати безхазяйну нерухому річ гідротехнічну споруду шламонакопичувача заводу «Автоскло», розташовану за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Іртишська, буд. 40а, у комунальну власність Костянтинівської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.01.2025 головуючим суддею у справі визначений суддя Кондрашов І.А.
Рішенням зборів суддів Шевченківського районного суду міста Дніпра вирішено здійснювати повторний автоматизований розподіл справ, які перебувають у його провадження через увільнення його від роботи на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва від 19.05.2025.
На підставі протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючою суддею у цій справі визначена суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Потоцька С.С.
Ухвалою суду від 16.06.2026 відкрито провадження у справі, призначені судові засідання.
Представник заявника Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області прокурор Зубро А.В. в судовому засіданні заяву підтримала у повному обсязі та просила її задовольнити з підстав, викладених у ній.
Представник Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області Ісмаілов Сагіб Ніятулла огли у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання. Будь-яких заяв, клопотань не надав.
У судовому засіданні оголошено про перехід до стадії ухвалення рішення, проголошення рішення призначена на 18.05.2026.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, дійшов висновку, що вимоги заяви підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.
Пунктом 7 ч.2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо управляння в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальної громади села.
Згідно з п. 3 ч. 1, ч. 1, ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках: передбачених Законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану». Повноваження сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Указом Президента України від 10.04.2022 № 225/2022 створено Костянтинівську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області. Таким чином, повноваження Костянтинівської міської ради на даний час виконує Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Частиною 2 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлено, що військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік).
Отже, повноваження Костянтинівської міської ради на даний час виконує Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області.
Частинами 1, 2 ст. 335 ЦК України передбачено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до частини 1 статті 329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
Відповідно до ст. 333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Судом встановлено, щовідповідно до розпорядження начальника Костянтинівської міської ради від 01.08.2019 № 213-р «Про міську комісію з проведення обстеження технічного стану гідротехнічних споруд, які розташовані на території м. Костянтинівка та визначення їх балансової належності» створена міська комісія з проведення обстеження технічного стану гідротехнічних споруд, які розташовані та території м. Костянтинівка та визначення їх балансової належності та затверджений її персональний склад; доручено до кінця 2019 року провести обстеження технічного стану гідротехнічних споруд; організувати роботу, пов`язану з процедурою визначення власника або балансоутримувача гідротехнічних споруд; контроль за виконанням розпорядження покладено на заступника міського голови Василенка В.В. (а.с. 25).
Відповідно до акту обстеження гідротехнічної споруди ГТС від 17.10.2019 комісією здійснено обстеження гідротехнічної споруди ГТС шламонакопичувача заводу «Автоскло» місце розташування та площа водного об`єкту басейн річки Кривий Торець, басейн річки Казенний Торець площа водного дзеркала 9,0 га, об`єм 342 тис. м3, яка знаходиться на території Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, яка перебуває у задовільному стані. Технічна характеристика ГТС: до складу гідровузла входить гребля насипна земляна, гребінь греблі шириною 6м. проїжджий без покриття, кріплення верхового укосу посів багаторічних трав, низовий посів багаторічних страв. Водоскидна споруда береговий водоскид із монолітного залізобетону (підвідний канал, скидний канал трапецеїдального перетину) (а.с. 33).
Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 189716590 від 21.11.2019 підтверджується взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, яке складається з гідротехнічної споруди шламонакопичувача заводу «Автоскло», яка розташована за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Іртишська, буд. 40а (а.с. 34).
Про виявлення та взяття на облік вказаного безхазяйного нерухомого майна гідротехнічної споруди 04.12.2019 опубліковано оголошення в газеті «Знамя Індустрії (а.с. 18 на звороті - 19).
З дня взяття на облік, як безхазяйної, вищевказаної гідротехнічної споруди шламонакопичувача заводу «Автоскло», яка розташована за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Іртишська, буд. 40а, яка знаходиться на території Костянтинівської міської територіальної громади Донецької області минув понад один рік.
Згідно із довідкою про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 12.11.2024 року (УРН 201-20241112-0008732574) вартість гідротехнічної споруди шламонакопичувача заводу «Автоскло», що розташована за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Іртишська, буд. 40а, становить 16 377 537, 96 грн (шістнадцять мільйонів триста сімдесят сім тисяч п`ятсот тридцять сім) гривень (дев`яносто шість) копійок (а.с. 21 на звороті 22).
За зазначений період звернень з приводу визнання права власності на вказаний об`єкт безхазяйного майна не надходило. Отже, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на неї у встановлені законом терміни не заявили, що дає підстави для передачі судом даної нерухомої речі у комунальну власність Костянтинівської міської територіальної громади.
Між тим, Костянтинівська міська рада Краматорського району Донецької області, повноваження якої на даний час виконує Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області самостійно до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність не зверталася.
Відповідно до п. 3ст. 131-1 Конституції Українив Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Враховуючи те, що уповноважений орган не вчинив дій на захист інтересів держави у спірних правовідносинах, тому суд вважає, що існують підстави для звернення керівника Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області до суду із вказаною заявою в межах своєї компетенції, передбаченої статтями 23, 24 Закону України «Про прокуратуру».
24.12.2024 Костянтинівською окружною прокуратурою Донецької області листом № 5206679 ВИХ-24 повідомлено Костянтинівську міську раду Донецької області, Костянтинівську міську військову адміністрацію Донецької області Костянтинівська міська раду Краматорського району Донецької про звернення до суду із заявою про передання безхазяйної речі до комунальної власності.
Отже, визначений статтею 335 ЦК України порядок набуття права власності на безхазяйну річ Костянтинівською міською територіальною громадою Краматорського району Донецької області в особі Краматорської міської ради Краматорського району Донецької області, повноваження якої здійснює Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області дотриманий, що підтверджується письмовими матеріалами справи.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги керівника Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області є обґрунтованими, оскільки судом встановлено та підтверджено наданими доказами, що з дня взяття безхазяйної нерухомої речі на облік сплив один рік, власника вказаного майна не виявлено, а тому дана безхазяйна нерухома річ підлягає передачі у комунальну власність територіальної громади Костянтинівської міської ради Краматорського району Донецької області, у зв`язку з чим заява підлягає задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст. 335 ЦК України, ст.ст.76-81, 141, 263-265, 293, 329-333 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву керівника Костянтинівської окружної прокуратури Донецької області М`ясоєдова Олександра Олексійовича в інтересах Костянтинівської міської ради повноваження, якої здійснює Костянтинівська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність, - задовольнити.
Передати безхазяйну нерухому річ гідротехнічну споруду шламонакопичувача заводу «Автоскло», на водному об`єкті площею 9,0 га, ємністю 342 тис. м, тип водойми басейн річки Кривий Торець, басейн річки Казений Торець, яка знаходиться за адресою: вул. Іртишська, 40а, м. Костянтинівка, Краматорський район, Донецька область, вартістю 16 377 537, 96 (шістнадцять мільйонів триста сімдесят сім тисяч п`ятсот тридцять сім гривень) грн (дев`яносто шість) коп., у комунальну власність Костянтинівської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Дніпровського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.С. Потоцька