Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 761/3160/26
Провадження № 3/761/1378/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2026 року Шевченківський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Сіромашенко Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, працюючого на посаді голови комісії з припинення політичної партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму»,
за ст.212-21 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
Із протоколу про адміністративне правопорушення №50-32/25 від 13 січня 2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі по тексту - Закон), не подав Звіт без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за І квартал 2025 рік (далі по тексту - Звіт) 3 (трьох) місцевих організацій партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму» (Ковельської міської партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму», Володимир-Волинської районної партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму», Володимир-Волинської міської партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму»), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення №50-32/26 від 13 січня 2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі по тексту - Закон), не подав Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 рік (далі по тексту - Звіт) 3 (трьох) місцевих організацій партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму» (Ковельської міської партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму», Володимир-Волинської районної партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму», Володимир-Волинської міської партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму»), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення №50-32/27 від 13 січня 2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи головою комісії з припинення політичної партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі по тексту - Закон), не подав Звіт без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 рік (далі по тексту - Звіт) 3 (трьох) місцевих організацій партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму» (Ковельської міської партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму», Володимир-Волинської районної партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму», Володимир-Волинської міської партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму»), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 09 лютого 2026 року було об`єднано в одне провадження вищезгадані матеріали справ про адміністративні правопорушення та присвоєно загальний номер справи №761/3160/26 (провадження №3/761/1378/2026).
У зазначених протоколах вказано, що частиною 9 ст. 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з литань запобігання корупції.
Відповідно до п.п. 3-6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19 лютого 2021р. №102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021р. №507/36129 (далі по тексту - Порядок подання звіту політичної партії) - відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку не набули статусу юридичної особи, підлягають відображенню у Звіті політичної партії та/або у Звітах її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, які є невід`ємною частиною Звіту політичної партії.
Таким чином, встановлено неповноту, що полягає у поданні Звіту Партії без відомостей про майно, доходи, витрат і зобов`язання фінансового характеру Ковельської міської партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму», Володимир-Волинської районної партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму» та Володимир-Волинської міської партійної організації «Всеукраїнської партії духовності і патріотизму», які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та на дату подання Звіту не знаходилась на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, що є порушенням частин 9, 11 та 13 статті 17 Закону та пунктів 1-6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії.
Отже, станом на дату складання вищезгаданих протоколів про адміністративні правопорушення (13 січня 2026 року) ОСОБА_1 , як головою комісії з припинення політичної партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму» (Ідентифікаційний код 21721873), подано до Національного агентства Звіти за І, ІІ та ІІІ квартали 2025 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру трьох місцевих організацій партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму», які в установленому порядку набули статусу юридичної особи.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про день, місце та час розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку, причин неявки суду у судове засідання не повідомив, подав письмові пояснення, в яких просив перенести розгляд справи на дату після завершення воєнного стану, оскільки перебуває за кордоном та не має можливості прибути в судове засідання.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об`єктивне з`ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.
Так, ст. 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП підтверджується зібраними матеріалами в їх сукупності, а саме: даними протоколів про адміністративні правопорушення №50-32/25, 50-32/26 та 50-32/27 від 13 січня 2026 року, складених стосовно ОСОБА_1 , копією витягів з офіційного сайту НАЗК, на якому оприлюднено списки політичних партій; витягами із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також іншими наданими суду на дослідження доказами.
Відповідно до вимог ст. 17 Закону, політична партія зобов`язана подати до Національного агентства Звіт за відповідний квартал у паперовій формі (за підписом керівника політичної партії, засвідченим печаткою політичної партії), а також на електронному носії, який повинен містити інформацію про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Відповідно до п.п. 3-6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19 лютого 2021р. №102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021р. №507/36129 (далі по тексту - Порядок подання звіту політичної партії) -відомості про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку не набули статусу юридичної особи, підлягають відображенню у Звіті політичної партії та/або у Звітах її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, які є невід`ємною частиною Звіту політичної партії.
У ст. 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.
Відповідно до п. 1.8 роз`яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Отже, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог щодо дотримання порядку та строків подання щоквартальних звітів партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.
Слід зазначити, що повноваження ОСОБА_1 як голови комісії з припинення політичної партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму», підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Враховуючи, що подання Звітів політичною партією «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму» за І, ІІ та ІІІ квартали 2025 року, без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру трьох місцевих організацій партії «Всеукраїнська партія духовності і патріотизму», є порушенням вимог ст. 17 Закону, то ОСОБА_1 , як голова комісії з припинення вказаної політичної партії підлягає адміністративній відповідальності за ст. 212-21 КУпАП.
Так, при вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника та ступінь вини.
Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддею не встановлено.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які розглядаються одночасно одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладаються в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладені адміністративного стягнення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує обставини, визначені ст. 33 КУпАП, і вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у межах санкції ст. 212-21 КУпАП, з урахуванням норм ч. 2 ст. 36 КУпАП.
Таким чином, приходжу до висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у межах, визначених санкцією ст. 212-12 КУпАП.
Призначення саме такого адміністративного стягнення на переконання суду є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Такий вид та розмір стягнення на переконання суду не є завідомо непомірним та сприятиме виконанню завдань КУпАП.
В порядку, визначеному ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя вважає за необхідне стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665 грн. 60 коп.
Керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 40-1, 212-21, 266, 283-285, 294 КУпАП, суддя -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП, притягнути його до адміністративної відповідальності за вчинення зазначених адміністративних правопорушень та, з урахуванням ст. 36 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 /п`ять тисяч сто/ грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665/шістсот шістдесят п`ять/ грн. 60 коп. на користь держави.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов`язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя: Н.В. Сіромашенко