Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.10.10 Справа № 17/238пн
За позовом Комунального підприємства «Алчевський міський ринок», м. Алчевськ Луганської області
до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, м. Брянка Луганської області
про зобовязання вчинити певні дії та стягнення 10702 грн. 60 коп.
Суддя Фонова О.С.
Представники:
від позивача: Броннікова І.А., довіреність № б/н від 29.06.2010; Летенко Є.А., довіреність № б/н від 29.06.2010;
від відповідача - ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_2, виданий Брянківським МВУМВС України в Луганській області 12.12.1997; ОСОБА_4, довіреність №1487 від 18.12.2008; ОСОБА_5, довіреність №2841 від 15.12.2008.
Суть спору: позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за використання торгівельних місць №2/521, №2/563, №2/734 на суму 10702 грн. 60 коп. та зобовязання відповідача звільнити торговельні місця №2/521, №2/563, №2/734.
20.10.2010 в судовому засіданні представником позивача було надано уточнення позовних вимог, згідно якого він просить стягнути заборгованість за використання торговельних місць в сумі 10702 грн. 60 коп. та зобовязати відповідача звільнити торговельні місця № 2/521 площею 10 м2, №2/563 площею 6 м2, №2/734 площею 8 м2, шляхом демонтажу нестаціонарних споруд (кіосків) та вивозу їх з території КП «Алчевський ринок»за адресою: м. Алчевськ, вул. Менжинського, 44ж.
Вказане уточнення прийнято судом до розгляду та враховано при вирішенні спору по суті.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечує з підстав, вказаних у відзиві та поясненнях на позовну заяву, посилаючись, зокрема, на те, що відповідач отримував листи № 67 від 11.08 2009, № 89 від 01.09.2009 з проектом договору про надання послуг, але предметом і метою по суті запропонованого договору указувалася передача торгового місця підприємцеві в платне користування, що підтверджується самим позивачем в позовній заяві ( оплата послуг ринку за користування торговими площами ).
Відповідач зазначає, що твердження позивача про те, що наданий відповідачеві договір не має істотних відмінностей з договором затвердженим Постановою КМУ від 29.07.2009 № 868 не відповідає дійсності так, як в даному Постанові КМУ субєктам господарської діяльності рекомендується укладати договір оренди торгових місць.
Відповідач утримався від підписання наданого позивачем договору з огляду на те, що в даному договорі мало місце двозначність термінів, та встановлені деякі обовязки підприємця, які не передбачені, діючим законодавством.
Оскільки щодо вищезгаданих умов договору не було досягнуто угоди між сторонам, відповідач скористався правом утриматися від укладення договору, закріпленому ст. 3 ГК України.
Вказуючи на те, що відповідач не звертався до позивача із заявою укласти договір на оренду торгового місця як підприємець, що заплатив ринковий збір за 30 і більше днів на одному ринку, позивач протирічить сам собі, так як в матеріалах, прикладених до позову присутня копія листа, направленого директору ринку від 17.09.2009 з пропозицією укласти саме договір оренди торгового місця відповідно до Постанови КМУ № 278 від 05.03.2009.
Претензії позивача з пропозицією заплатити борг в сумі за використання торговельних площ є безпідставними так, як підставами цивільних прав! обов'язків є договори і інші операції, а оскільки позивач фактично відхилився від укладення договору з відповідачем, то, відповідно, відповідач не має зобов'язань перед позивачем.
Твердження того, що відповідач в даний час здійснює підприємницьку діяльність порушуючи діюче законодавство, не відповідає дійсності так як ринковий збір відповідачем сплачується в повному обсязі, а платежі за послуги ринку не здійснюються внаслідок відсутності договору про послуги, що надаються ринком.
Дослідивши обставини справи, витребувані судом та надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, заслухавши пояснення представників сторін, що прибули у судове засідання, суд
в с т а н о в и в:
Рішенням Алчевської міської ради від 28.05.2009 № 44/34 КП «Алчевський міський ринок»(позивач у справі, далі - Ринок) для організації та експлуатації ринку надано в постійне користування земельну ділянку на вул. Менжинського, 44ж, площею 3,1165 га. З 02.06.2009 підприємство розпочало свою діяльність на вищевказаній території.
Рішенням виконавчого комітету Алчевської міської ради № 553 від 01.06.2009 року «Про встановлення тарифів на послуги, що надаються комунальним підприємством «Алчевський міський ринок», затверджені тарифи за послуги з утримання торговельних місць (а.с.74).
Згідно з наказом № 3 від 05.06.2009 «Про проведення інвентаризації торгових місць» з 05.06.2009 інвентаризаційною комісією було проведено інвентаризацію торговельних площ на території Ринку за адресою м. Алчевськ, вул. Менжинського, 44ж.
Позивач посилається на те, що під час інвентаризації встановлено, що Фізична особа підприємець ОСОБА_1 (відповідач у справі), займає на території КП «Алчевський міський ринок»торговельні місця № 2/521 (площею 10 метрів кв.); 2/563(площею 6 метрів кв.); 2/734 (площею 8 метрів кв.), які не були йому передані у користування Позивачем, належним чином.
Ринок сплачує земельний податок за право користуванням земельною ділянкою, площею 3,1165 га., в тому числі за торгівельну площу, яку займає відповідач, але він з 02.06.2009 по теперішній час відмовляється від сплати послуг ринку за право користуванням зазначеними вище торговельними площами, посилаючись на те, що з ним не укладено договір, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. N 278 «Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних обєктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи».
Позивач зазначає, що відповідачу неодноразово надсилались листи, зокрема, № 67 від 11.08.2009, № 89 від 01.09.2009 з пропозицією укласти з адміністрацією КП «Алчевський міський ринок»договір, який не має суттєвих розбіжностей з договором затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 № 868, та примірники договору з правом вибору форми оплати, але відповідач не підписав надісланий йому договір та в порушення ч. 4 ст. 181 Господарського кодексу України надіслав протокол розбіжностей, який не був розглянутий у звязку з порушенням процедури підписання договору.
З метою досудового врегулювання спору 13.02.2010 відповідачу було надіслано претензію № 104 від 13.02.2010 з пропозицією сплатити борг за використання торгівельних площ на суму 10804,00 грн.
У своїй відповіді на претензію № 130 від 03.04.2010 відповідач повідомив, що вважає претензію необґрунтованою та неправомірною у зв'язки з тим, що він не має зобовязань перед позивачем, так як з ним не укладено договір затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 278 «Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних обєктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи».
Згідно з п. 4 «Положень про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків»затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 № 868 (у разі коли підприємець сплатив ринковий збір за 30 і більше днів на одному ринку, суб'єкт господарювання зобов'язаний за заявою такого підприємця укласти з ним договір оренди торговельного місця згідно з типовою формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 278), проте до теперішнього час відповідач не звертався з такою заявою до адміністрації КП «Алчевський міський ринок», продовжуючи фактично використовувати торгівельну площу для провадження підприємницької діяльності, що передбачає виникнення певних зобовязань по сплаті за використання торговельних площ.
У звязку з викладеним, за систематичне порушення правил торгівлі в частині оплати послуг ринку, позивач звернувся до суду з вимогами про стягнення заборгованості за використання торговельних місць в сумі 10702 грн. 60 коп. та зобовязання відповідача звільнити торговельні місця № 2/521 площею 10 м2, №2/563 площею 6 м2, №2/734 площею 8 м2, шляхом демонтажу нестаціонарних споруд (кіосків) та вивозу їх з території КП «Алчевський ринок»за адресою: м. Алчевськ, вул. Менжинського, 44ж.
Відповідач проти позовних вимог заперечує з підстав, викладених вище.
Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін та надані ними докази на їх підтвердження, суд дійшов висновку про наступне.
Як встановлено судом, договірні відносини між сторонами щодо оренди торговельних місць по матеріалам справи відсутні. Посилання відповідача на наявність розпорядження виконавчого комітету Алчевської міської ради про надання дозволу відповідачу на розміщення підприємств торгівлі на СП «Алчевський ринок», судом до уваги не беруться, оскільки, по-перше, таке розпорядження є виключно дозволом на розміщення підприємств торгівлі на ринку, а не договірне врегулювання відносин щодо користування торговельними місцями та оплати за ці послуги. По-друге, жодних правових підстав на зайняття торгових місць відповідачем саме на території КП «Алчевський міський ринок», яке не є правонаступником ані СП «Алчевський ринок», ані ДП «Алчевський ринок», у відповідача не має.
Оренда майна та надання послуг регулюються відповідними договорами (ст.ст.759, 901 ЦК України), в яких сторони повинні обумовити певні умови, передбачені діючим законодавством, що регулює вказані правовідношення.
Окрім загального законодавства, спірні правовідносини регулюються і спеціальним.
Так, Спільним Наказом Міністерства економіки України, Міністерства внутрішніх справ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату України №57/188/84/105 від 26.02.2002 року затверджені Правила торгівлі на ринках.
Відповідно до п.2 Спільного Наказу, Правила носять рекомендаційний характер для затвердження правил торгівлі на ринках органами місцевого самоврядування.
Рішенням Алчевської міської ради затверджені Правила торгівлі на ринках міста Алчевськ, які обов'язкові для виконання адміністраціями ринків та суб'єктами підприємницької діяльності, що здійснюють господарську діяльність на ринках у м. Алчевськ.
Згідно Правилам торгівлі на ринках міста Алчевськ в новій редакції, затвердженим рішенням 14-ї сесії Алчевської міської ради четвертого скликання №14/4 від 29.03.2007 (далі Правила торгівлі на ринках м. Алчевська), ринок це субєкт господарювання, створений на відведеній за рішенням міської ради земельній ділянці і зареєстрований у встановленому порядку, функціональними обовязками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозиції (п.1.1).
Ринок незалежно від форми власності та організаційно-правової форми керується у своїй діяльності законодавством України та цими Правилами (п. 1.3).
Правилами визначено, що торговельне місце це площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у т.ч. ручних), у контейнерах, кіосках палатках тощо.
Розмір торговельного місця для торгівлі в малих архітектурних формах (кіосках), згідно пункту 6.2 Правил торгівлі на ринках м. Алчевська та рішення Алчевської міської ради № 553 від 01.06.2009 складає 2 м2.
За окрему плату продавцям можуть надаватися такі послуги: бронювання торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і в холодильниках, зважування на товарних вагах, розрубка мяса, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру, забезпечення місцями в готелях і на автостоянках за наявності їх на ринку, консультації спеціалістів, вантажно-розвантажувальні роботи, транспортні послуги, приймання для подальшого продажу сільгосппродуктів та інших товарів у бюро торгових послуг і т.п.
За змістом викладеного, надання ринком зазначених послуг продавцям не є обовязковим для здійснення торгівлі.
Згідно п. 7.18 Правил, адміністрація ринку повинна забезпечити постійне вивезення відходів і сміття, конфіскантів, а також після закінчення роботи ринку належне очищення (з вологим прибиранням) та дезінфекцію всіх приміщень, торгових об'єктів і торговельних місць ринку.
Пункти 7.2, 7.3 Правил передбачають, що адміністрація ринку повинна, зокрема, підтримувати територію ринку в належному санітарно-технічному і протипожежному стані, забезпечувати розвиток матеріально-технічної бази ринку, оснащувати його необхідним обладнанням, інвентарем, засобами вимірювальної техніки.
Правилами торгівлі не передбачено обовязок продавців, які здійснюють торгівлю на ринку, компенсувати якимось чином адміністрації ринку її витрати на електроосвітлення, вивезення відходів та сміття, тобто на утримання території ринку в цілому.
До того ж, в пункті 6.3 Статуті позивача зазначено, що відносини Підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів (т.1, а.с.52).
Адміністрація ринку при наданні продавцям торговельних місць на визначений термін укладає з ними письмову угоду, в якій рекомендується зазначати термін дії угоди, асортимент (вид) товарів, що реалізуються, розташування торговельного місця, умови оренди торговельного місця, розмір та порядок оплати за оренду майна, перелік послуг, які надає ринок, та їх вартість (п.8.1).
Зважаючи на встановлені обставини, а саме, що сторони не перебувають у договірних відносинах і не узгоджували вартість послуг, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині стягнення саме заборгованості за використання торговельних місць №2/521, №2/563, №2/734 на суму 10702 грн. 60 коп.
Щодо вимоги про зобовязання звільнити торговельні місця, суд зазначає наступне.
Як вже було вказано раніше, жодних договірних відносин між сторонами щодо оренди торговельних місць не встановлено, чого вони не заперечують.
Згідно акту інвентаризації торговельних місць від 24.06.2009, відповідач займає торгівельне місце № 521 загальною торговою площею 10 м2, з кількістю торгових місць 5, № 563 загальною торговою площею 6 м2, з кількістю торгових місць 3 та № 734 загальною торговою площею 8 м2, з кількістю торгових місць 4.
На вказаних торговельних місцях розміщені металеві кіоски, що належать відповідачу на праві власності, на підтвердження чого він надав суду договір купівлі-продажу двох кіосків металевих від 01.05.2004, укладений з ОСОБА_5 Ще один кіоск був розміщений відповідачем ще за часів існування СП «Алчевський ринок» та був зроблений ним самостійно.
З наведеного вбачається, що правові підстави на розміщення на торговельних місцях № 521, № 563, № 734 власних малих архітектурних форм у відповідача відсутні.
З системного аналізу Правил торгівлі на ринках м. Алчевська вбачається, що торгове місце належить ринку та надається на особі, що бажає здійснювати торгівлю на ринку, у звязку зі сплатою ринкового збору до початку торгівлі. Однак, така особа повинна звільнити торговельне місце по закінченню торгівлі та повернути його ринку у належному стані. Оскільки ринковий збір сплачується за кожний день, то право користування торговельним місцем у разі сплати ринкового збору та обовязок повернути торговельне місце виникає також кожен день, коли особою здійснюється торгівля на ринку.
У разі наявності бажання особи користуватись певним торговельним місцем вона укладає з ринком договір оренди такого місця та здійснює свою торговельну діяльність та взаємовідносини з ринком вже на підставі цього договору.
З матеріалів справи вбачається, що розмістивши на торговельних місцях № 521, № 563, № 734 малі архітектурні форми (кіоски металеві), дозволу на розміщення яких, до речі, відповідачем також не отримано, що підтверджується листом Управління з питань архітектури, містобудування та землекористування Алчевської міської ради (т.1,а.с.68), за відсутності договору оренди торговельних місць, відповідач перешкоджає позивачу користуватись вказаними торговельними місцями на власний розсуд, чим спричиняє неможливість реалізації мети створення ринку, визначену в Статуті та виконання обовязків, покладених на позивача чинним законодавством, зокрема, Правилами торгівлі на ринках м. Алчевська.
Посилання відповідача на те, що він звертався до позивача із заявою укласти договір на оренду торгового місця як підприємець, що заплатив ринковий збір за 30 і більше днів на одному ринку, надаючи на підтвердження копію листа, направленого директору ринку від 17.09.2009 з пропозицією укласти саме договір оренди торгового місця відповідно до Постанови КМУ № 278 від 05.03.2009, судом оцінюються критично з огляду на таке.
Стаття 181 ГК України встановлює порядок укладання договорів між учасниками господарських відносин, зокрема, направлення підписаного з боку оферента проекту договору в двох примірниках іншій стороні, чого відповідачем зроблено не було.
Зазначене вбачається з вищевказаного листа, де відповідач пропонує позивачу укласти договір оренди торгової площі під його торговельні точки згідно типовому договору, затвердженому постановою КМУ від 05.03.2009 № 278 без надсилання проекту самого договору. Крім того в листі вказано, що всі питання з укладання договору вирішувати шляхом обговорення в присутності законного представника відповідача, тоді як діюче законодавство визначає, що саме зацікавлена сторона повинна звертатись з пропозицією укласти договір в порядку, викладеному у ст. 181 ГК України.
З урахуванням викладеного, у задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості за використання торговельних місць в сумі 10702 грн. 60 коп. слід відмовити. А вимоги про зобовязання відповідача звільнити торговельні місця № 2/521 площею 10 м2, №2/563 площею 6 м2, №2/734 площею 8 м2, шляхом демонтажу нестаціонарних споруд (кіосків) та вивозу їх з території КП «Алчевський ринок»за адресою: м. Алчевськ, вул. Менжинського, 44ж, є такими, що підлягають задоволенню з огляду на їх обґрунтованість.
Відповідно до статті 49 ГПК України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1.Позов задовольнити частково.
2.Зобовязати Фізичну особу підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, звільнити торговельні місця № 2/521 площею 10 м2, №2/563 площею 6 м2, №2/734 площею 8 м2, шляхом демонтажу нестаціонарних споруд (кіосків) та вивозу їх з території КП «Алчевський ринок»за адресою: м. Алчевськ, вул. Менжинського, 44ж.
3.Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Комунального підприємства «Алчевський міський ринок», м. Алчевськ Луганської області, вул. Совєтская, 4, ідентифікаційний код 36369062, витрати по сплаті державного мита у сумі 85,00 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118,00 грн., видати наказ.
4.В решті позовних вимог відмовити.
У судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Повне рішення складено: 25.10.2010.
СуддяО.С.Фонова