Ухвала суду № 136539775, 14.05.2026, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
14.05.2026
Номер справи
522/7905/26
Номер документу
136539775
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 522/7905/26

Провадження по справі № 1-кс/522/2541/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2026 року м. Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1

при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого слідчого відділення відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_3 про відсторонення від посади:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, українця, громадянина України, з вищою освітою, директора ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» (код за ЄДРПОУ 35565233), зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

підозрюваного в рамках кримінального провадження № 12026162510000434 від 16.04.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368-4КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_5 ,

захисника підозрюваного адвоката ОСОБА_6 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

ВСТАНОВИВ:

Слідчим відділенням відділу поліції № 2 Одеського РУП № 1 ГУНП в Одеській області за процесуального керівництва Приморської окружної прокуратури міста Одеси здійснюється досудове розслідування по матеріалам кримінального провадження № 12026162510000434, відомості про яке 16.04.2026 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 3684 КК України.

В ході здійснення досудового розслідування по матеріалам зазначеного кримінального провадження встановлено, що 16.04.2026 до чергової частини відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшла письмова заява від громадянина ОСОБА_7 , у якій останній просить вжити заходи кримінально-правового характеру до особи з числа осіб, яка не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але провадить професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг у сфері видачі та оформленням документів, яка приймає пропозиції, обіцянки та одержує неправомірну вигоду за вчинення дій з використанням наданих їй повноважень в інтересах того, хто пропонує, обіцяє та надає таку вигоду, у тому числі в інтересах третьої особи, що поєднується з вимаганням неправомірної вигоди.

В ході виконання доручення, уповноваженими співробітниками Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України вставлений факт одержання неправомірної вигоди за видачу медичних свідоцтв в закладах охорони здоров`я, що мають право проводити медичні огляди моряків в м. Одесі та Одеській області.

Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 49 Конституції України визначено, що держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров`я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.

Стаття 52 Кодексу торговельного мореплавства України вказано, що до роботи на судні допускаються особи, визнані придатними для цього за станом здоров`я. Висновок про придатність особи для роботи на судні за станом здоров`я надається закладом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, відповідно до правил, установлених цим органом.

Частиною 1 ст. 30 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» передбачено, що зайняття посади члена екіпажу судна внутрішнього плавання допускаються особи, які мають відповідні професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання.

Частиною 14 статті 30 Закону України «Про внутрішній водний транспорт» визначено, що члени екіпажів, кандидати у члени екіпажів суден внутрішнього плавання зобов`язані проходити попередні та періодичні медичні огляди та отримувати підтвердну медичну довідку. Порядок і періодичність проведення медичних оглядів та їх обсяг залежно від віку членів екіпажу, а також перелік закладів охорони здоров`я, що проводять такі огляди, форма відповідної медичної довідки визначаються актом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері внутрішнього водного транспорту.

Перелік медичних протипоказань (захворювань і вад), за наявності яких особа не може бути допущена до роботи у складі екіпажу судна внутрішнього плавання, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

Наказом Міністерства охорони здоров`я України № 1793 від 26.11.2025 «Про затвердження Правил визначення медичної придатності особи за станом здоров`я для роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання», зареєстрованим у Міністерство юстиції України 22.01.2026 за № 100/45494, затверджено Правила визначення медичної придатності особи за станом здоров`я для роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання, які встановлюють обов`язкові умови та процедуру проходження медичного огляду з метою визначення придатності осіб за станом здоров`я для роботи на морських суднах, а також порядок видачі медичних свідоцтв моряка.

Відповідно до пункту 1 розділу І зазначених Правил, медичний огляд для визначення медичної придатності є оцінюванням стану здоров`я особи визнаним медичним фахівцем на підставі проведеного збору анамнезу та результатів обстежень, а медичне свідоцтво моряка є документом, який видається моряку лише після проведення його медичного огляду в установленому порядку.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Правил медичні огляди для визначення медичної придатності моряка проводяться спеціально створеною експертною комісією закладу охорони здоров`я, головою якої є визнаний медичний фахівець.

Пунктом 3 розділу ІІ Правил визначено, що експертна комісія під час проведення медичних оглядів зобов`язана встановити фізичну придатність особи, відповідність слуху та зору встановленим мінімальним вимогам, а також відсутність медичних протипоказань для роботи на морських суднах. Медичні свідоцтва моряка оформлюються визнаними медичними фахівцями виключно на підставі проведеного комплексного медичного огляду, який включає обов`язкові клінічні, лабораторні та інші дослідження.

Відповідно до пункту 4 розділу ІІ Правил, особи, які звертаються з метою проходження медичного огляду для отримання медичного свідоцтва моряка, зобов`язані особисто надати до закладу охорони здоров`я документи, що посвідчують особу, а також пройти медичний огляд у встановленому порядку.

Пунктом 8 розділу ІІ Правил передбачено, що за результатами проведеного медичного огляду моряку видається медичне свідоцтво, в якому зазначається висновок про повну, тимчасову чи обмежену медичну придатність, а таке свідоцтво складається та підписується визнаним медичним фахівцем і скріплюється особистою печаткою лікаря та печаткою закладу охорони здоров`я.

Згідно з пунктом 9 розділу ІІ Правил усі видані медичні свідоцтва моряка підлягають обов`язковій реєстрації у журналі реєстрації, обліку та видачі медичних свідоцтв моряка із зазначенням дати видачі, порядкового номера, персональних даних особи, а також даних визнаного медичного фахівця, який здійснив оформлення документа.

Таким чином, чинним законодавством України встановлено, що видача медичного свідоцтва моряка можлива виключно за умови особистого звернення особи до закладу охорони здоров`я, фактичного проходження нею обов`язкового медичного огляду, проведення комплексу передбачених медичних обстежень та оформлення відповідного висновку визнаним медичним фахівцем за результатами такого огляду.

Крім того, відповідно до Додатку 1 до Правил визначення медичної придатності особи за станом здоров`я для роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України № 1793 від 26.11.2025, мінімальні вимоги для визначення медичної придатності моряків охоплюють обов`язкову перевірку зору, слуху, фізичного та психологічного стану особи, а також встановлення її здатності виконувати службові обов`язки як у повсякденних умовах експлуатації судна, так і в умовах аварійних ситуацій, пожежі, евакуації та інших надзвичайних подій.

Положеннями зазначеного Додатку також визначено, що визнаний медичний фахівець та експертна комісія закладу охорони здоров`я під час проведення комплексного оцінювання стану здоров`я особи зобов`язані здійснювати визначення її медичної придатності виключно на підставі даних особистого огляду, результатів клінічних, лабораторних та інших медичних досліджень, проведених у встановленому порядку.

Відповідно до Додатку 2 до Правил, медичні протипоказання класифікуються за кодами Міжнародної класифікації хвороб 10-го перегляду (МКХ-10) та охоплюють широкий перелік захворювань і патологічних станів, які можуть впливати на здатність особи безпечно виконувати обов`язки на морському транспорті, як у звичайних умовах, так і в умовах надзвичайних ситуацій.

Зазначеним Додатком встановлено, що до категорій захворювань, які можуть бути підставою для визнання особи тимчасово або постійно непридатною до роботи на морських суднах, належать, зокрема: інфекційні хвороби (коди A00B99), злоякісні новоутворення (C00C48), хвороби крові та кровотворних органів (D50D89), захворювання ендокринної системи та порушення обміну речовин (E00E90), психічні та поведінкові розлади (F00F99), захворювання нервової системи (G00G99), органів зору та слуху (H00H99), серцево-судинної системи (I00I99), органів дихання (J00J99), органів травлення (K00K99), сечостатевої системи (N00N99), захворювання шкіри (L00L99), кістково-м`язової системи (M00M99), а також інші патологічні стани, які за висновком лікаря можуть становити загрозу безпечному виконанню професійних обов`язків.

При цьому Правилами визначено, що непридатність може визнаватися тимчасовою (Т) у випадках, коли стан здоров`я особи підлягає лікуванню, корекції чи подальшому обстеженню, або постійною (П) у разі наявності хронічних, невиліковних чи прогресуючих захворювань, що створюють ризик раптової втрати працездатності, рецидиву, порушення координації, свідомості, психічного стану чи фізичної здатності до виконання покладених функцій.

Окремо передбачено, що під час оцінки придатності медичною комісією враховуються не лише сам факт наявності захворювання, а й ступінь його прояву, клінічний перебіг, ризик рецидиву, наявність ускладнень, ефективність лікування, а також здатність особи виконувати службові обов`язки в умовах тривалого рейсу, обмеженого доступу до медичної допомоги, фізичних навантажень та аварійних ситуацій.

Відповідно до Додатку 3 до Правил, медичний огляд осіб, які претендують на роботу або здійснюють трудову діяльність на морських суднах чи суднах внутрішнього плавання, проводиться за участю визначеного кола лікарів-спеціалістів, які здійснюють комплексну оцінку стану здоров`я особи з урахуванням специфіки роботи в морських умовах, підвищених фізичних навантажень, тривалого перебування у рейсі та необхідності дій в умовах надзвичайних ситуацій.

Зазначеним Додатком встановлено, що до обов`язкового переліку лікарів-спеціалістів, які беруть участь у визначенні медичної придатності, належать: лікар-профпатолог або лікар судновий (визнаний медичний фахівець), лікар-отоларинголог, лікар-офтальмолог, лікар-дерматовенеролог, лікар-психіатр, лікар-хірург, лікар-невропатолог, лікар-ортопед-травматолог, лікар-психофізіолог, а для жінок додатково лікар-акушер-гінеколог.

Крім того, Додатком 3 визначено мінімальний обов`язковий перелік клінічних, лабораторних та інструментальних досліджень, які мають бути проведені під час такого медичного огляду. До них віднесено, зокрема, загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, визначення рівня глюкози в крові, серологічні дослідження на ВІЛ, вірусні гепатити B та C, реакцію мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW), а також мазки на гонорею та інші інфекційні хвороби, що передаються статевим шляхом.

Також обов`язковими є функціональні та інструментальні обстеження, спрямовані на перевірку фізичної здатності особи виконувати професійні обов`язки на судні, а саме: дослідження вестибулярного апарату, гостроти зору, полів зору, світловідчуття, кольоровідчуття, вимірювання внутрішньоочного тиску, аудіометрія, електрокардіографія, рентгенографія органів грудної клітини, визначення функції зовнішнього дихання, велоергометричне дослідження, а також реоенцефалографія.

Положеннями наказу Міністерства охорони здоров`я України № 1793 від 26.11.2025 «Про затвердження Правил визначення медичної придатності особи за станом здоров`я для роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання», зареєстрованим у Міністерство юстиції України 22.01.2026 за №100/45494 визначено, що за результатом проведених медичних оглядів, консультацій лікарів-спеціалістів, а також обов`язкових клінічних, лабораторних та функціональних досліджень, передбачених додатком 3 до Правил визначення медичної придатності особи за станом здоров`я для роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання, визнаним медичним фахівцем оформлюється медичне свідоцтво моряка, у якому фіксуються висновки щодо фізичної та психічної придатності особи до роботи на судні, а також медична довідка, у якій зазначається остаточний висновок щодо фізичної та психічної придатності особи до роботи на суднах внутрішнього плавання.

Зокрема, у медичному свідоцтві моряка та медичній довідці про придатність для роботи на суднах внутрішнього плавання обов`язково відображаються результати перевірки загального стану здоров`я особи, показники зору та слуху, дані щодо наявності або відсутності медичних обмежень, а також відомості про захворювання чи патологічні стани, які можуть погіршитися внаслідок роботи на судні, перешкоджати безпечному виконанню професійних обов`язків або становити загрозу для здоров`я інших осіб на борту.

Крім того, зазначеними формами документів передбачено, що визнаний медичний фахівець за результатами комплексного медичного обстеження робить остаточний висновок про придатність особи до роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання, зокрема щодо можливості несення вахти, ведення спостереження та виконання інших службових обов`язків, із визначенням, чи є особа придатною без обмежень, придатною на визначений строк, тимчасово або постійно непридатною, чи придатною з певними обмеженнями.

Такі обмеження, залежно від встановленого стану здоров`я, можуть передбачати необхідність корекції зору, використання слухового апарату, заборону самостійного несення вахти, обмеження щодо виконання навігаційних функцій, роботи лише на певному судні, у визначеному районі плавання або виконання лише окремих видів робіт, а також обов`язкове зазначення строку дії виданого медичного документа.

Таким чином, медичне свідоцтво моряка та медична довідка про придатність для роботи на суднах внутрішнього плавання є офіційними документами, що підтверджують не лише факт проходження особою обов`язкового медичного огляду, але й відповідність її стану здоров`я встановленим національним та міжнародним вимогам щодо безпечного виконання професійних обов`язків на морських суднах і суднах внутрішнього плавання.

Враховуючи викладене, видача таких документів без фактичного проходження особою передбаченого законодавством медичного обстеження, без проведення необхідних лабораторних, клінічних та функціональних досліджень, а також без реального огляду лікарями-спеціалістами, свідчить про порушення встановленого порядку допуску осіб до роботи на суднах та створює реальну загрозу безпечній експлуатації морського і річкового транспорту, життю та здоров`ю членів екіпажу, пасажирів, а також інших осіб, які можуть перебувати на борту судна.

Встановлено, що ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» (далі ТОВ «МЦБС») (код за ЄДРПОУ: 35565233), яке засновано 23.11.2007, є суб`єктом господарювання, який фактично здійснює діяльність у сфері проведення спеціалізованих медичних оглядів осіб, що мають намір працювати на морських суднах та суднах внутрішнього плавання, а також оформлення офіційних медичних документів, які є обов`язковими для допуску до виконання професійних обов`язків у сфері судноплавства.

Основним видом діяльності ТОВ «МЦБС» за класифікацією видів економічної діяльності є «86.21 Загальна медична практика», що полягає у наданні медичних послуг, пов`язаних із проходженням моряками обов`язкових попередніх та періодичних медичних оглядів, за результатами яких оформлюються медичні свідоцтва моряка та інші документи, що підтверджують придатність особи до роботи на морських суднах відповідно до вимог національного законодавства України та міжнародних нормативних актів у сфері морського судноплавства.

Окрім цього, ТОВ «МЦБС» відповідно до ліцензії серії АЕ № 282944, виданої Міністерством охорони здоров`я України від 24.10.2013 за № 908 має право на провадження медичної практики, включаючи проведення медичних оглядів моряків.

Крім того, положеннями наказу Міністерство охорони здоров`я України № 2054 від 05.12.2023 «Про затвердження Переліку закладів охорони здоров`я, голів комісій та заступників голів комісій, що мають право проводити медичні огляди моряків» визначено перелік закладів охорони здоров`я, уповноважених на проведення медичних оглядів моряків, а також конкретних посадових осіб, яким надано право очолювати відповідні медичні комісії та приймати рішення за результатами проходження таких оглядів.

Зокрема, відповідно до пункту 16 зазначеного Переліку, до числа закладів охорони здоров`я, які мають право проводити медичні огляди моряків, включено Товариство з обмеженою відповідальністю «Медичний центр безпеки судноплавства», керівником якого визначено ОСОБА_4 , при цьому головою комісії з проведення медичного огляду моряків визначено безпосередньо ОСОБА_4 , а заступником голови комісії ОСОБА_8 .

Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю «Медичний центр безпеки судноплавства» належить до закладів охорони здоров`я, які наділені спеціальними повноваженнями щодо проведення медичних оглядів моряків, а ОСОБА_4 є визначеною особою, яка відповідно до наказу МОЗ уповноважена очолювати експертну медичну комісію, проводити медичні огляди моряків, підписувати медичні свідоцтва та здійснювати професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, здійснювати контроль за проходженням медичних оглядів, а також приймати остаточні рішення щодо оформлення та видачі медичних свідоцтв моряка та медичних довідок про придатність для роботи на суднах.

Таким чином, діяльність ТОВ «Медичний центр безпеки судноплавства» у сфері проведення медичних оглядів моряків здійснюється на підставі прямого включення до офіційного переліку, затвердженого наказом Міністерство охорони здоров`я України, а відтак документи, які оформлюються від імені цього товариства, мають офіційний характер та можуть бути використані для набуття особами права на роботу на морських суднах, у тому числі під іноземним прапором.

Так, відповідно до відомостей, що містяться у статутних та реєстраційних документах юридичної особи, директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Медичний центр безпеки судноплавства» (код ЄДРПОУ 35565233) у період з 17.03.2023 по теперішній час є ОСОБА_4 , який здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, пов`язані з управлінням діяльністю вказаного товариства, забезпеченням його функціонування, а також контролем за наданням медичних послуг та оформленням документів, що видаються за результатами проведення медичних оглядів моряків.

Крім того, згідно з наявними реєстраційними даними, місцезнаходження ТОВ «МЦБС» визначено за адресою: м. Одеса, вул. Караванського Святослава, 33, офіс 701, що фактично є місцем здійснення господарської діяльності товариства, проведення прийому громадян, організації медичних оглядів та оформлення відповідної документації, пов`язаної з видачею медичних свідоцтв моряка та інших документів про придатність осіб до роботи на морських суднах та суднах внутрішнього плавання.

Разом із тим, ОСОБА_4 , будучи достовірно обізнаним із вищевказаними вимогами законодавства, обіймаючи посаду директора ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» (код за ЄДРПОУ: 35565233) та голови експертної медичної комісії зазначеного закладу охорони здоров`я, маючи повноваження щодо організації та проведення медичних оглядів моряків, а також оформлення та видачі медичних свідоцтв моряка та медичних довідок про придатність для роботи на суднах, діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою незаконного особистого збагачення, використовуючи надані йому повноваження особи, яка надає публічні послуги, вирішив одержати неправомірну вигоду за оформлення та видачу медичних свідоцтв моряка без фактичного проходження медичного огляду особами, яким такі документи видавалися, за наступних обставин.

У невстановлений досудовим розслідуванням час, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, однак не пізніше початку квітня 2026 року, у ОСОБА_4 , який є директором та одночасно головою експертної медичної комісії ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» (код ЄДРПОУ 35565233), виник злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди для себе як особи, яка провадить професійну діяльність, пов`язану з наданням публічних послуг, за вчинення дій з використанням наданих йому службових та організаційно-розпорядчих повноважень в інтересах третіх осіб, що поєднувалося з вимаганням неправомірної вигоди.

Реалізуючи вказаний злочинний умисел, ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що медичне свідоцтво моряка є обов`язковим документом для допуску особи до роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання, а його відсутність унеможливлює працевлаштування, проходження контракту, вихід у рейс та подальше отримання доходу, вирішив використати зазначені обставини як засіб незаконного впливу на осіб, які потребують отримання таких документів. Усвідомлюючи, що саме він, як голова експертної медичної комісії, наділений виключними повноваженнями щодо підписання остаточного висновку про придатність моряка за станом здоров`я, ОСОБА_4 почав навмисно створювати умови, за яких оформлення медичних свідоцтв ставилося у пряму залежність від передачі йому неправомірної вигоди.

З цією метою на початку квітня 2026 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_4 почав підшукувати осіб, які мали потребу у терміновому оформленні медичних свідоцтв моряків, зокрема тих, хто планував найближчим часом працевлаштування на суднах під прапором України або іноземних держав, та які через обмежені строки укладення контрактів були зацікавлені в оперативному отриманні документів.

Так, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , маючи намір на законних підставах оформити медичне свідоцтво моряка щодо придатності за станом здоров`я для роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання, у невстановлений досудовим розслідуванням час та за невстановлених обставин дізнався від спільних знайомих про можливість отримання відповідних документів у ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» (код ЄДРПОУ 35565233), яке здійснює свою господарську діяльність за адресою: м. Одеса, вул. Святослава Караванського, буд. 33, офіс 701.

Надалі, з метою з`ясування умов та порядку офіційного оформлення медичного свідоцтва моряка, на початку квітня 2026 року ОСОБА_9 прибув до вказаного медичного центру, де був особисто прийнятий директором підприємства та головою експертної медичної комісії ОСОБА_4 .

ОСОБА_4 діючи умисно, з корисливих мотивів та використовуючи авторитет і повноваження голови експертної медичної комісії, повідомив ОСОБА_9 , що саме він приймає остаточне рішення щодо оформлення медичних свідоцтв та підписує документи, без яких вони не мають жодної юридичної сили. Під час розмови ОСОБА_4 наголосив на тому, що без його особистого погодження, підпису та внесення відповідних записів у журнали проходження медичних оглядів отримання свідоцтва неможливе, навіть якщо особа фактично пройде всіх лікарів та здасть необхідні аналізи, оскільки остаточний висновок залежить виключно від нього як голови комісії.

Надалі ОСОБА_4 , усвідомлюючи залежність ОСОБА_9 від необхідності якнайшвидшого отримання медичного документа для працевлаштування повідомив, що процедура проходження офіційного медичного огляду є тривалою, потребує особистої присутності кожного моряка, проходження всіх спеціалістів та численних аналізів, а у разі виявлення будь-яких медичних відхилень комісія може відмовити у видачі свідоцтва.

У ході подальшої розмови ОСОБА_4 запропонував ОСОБА_9 «спростити» процедуру, висловивши вимогу про надання йому неправомірної вигоди у розмірі 100 доларів США та 2500 гривень, за які він зможе оформити усі необхідні документи щодо придатності за станом здоров`я до роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання, без присутності особи без проходження нею обов`язкових медичних оглядів, консультацій лікарів-спеціалістів та передбачених законодавством лабораторних і функціональних досліджень.

Таким чином, ОСОБА_4 , використовуючи надані йому повноваження голови експертної медичної комісії, умисно поставив оформлення та видачу офіційних медичних свідоцтв моряка у залежність від передачі йому неправомірної вигоди, чим створив умови, за яких ОСОБА_9 був змушений погодитися на висунуту вимогу з метою отримання документів, необхідних для працевлаштування.

З метою остаточного закріплення висунутої вимоги ОСОБА_4 надав ОСОБА_9 власний номер мобільного телефону та повідомив, що після підготовки всієї суми коштів останній має попередньо зателефонувати йому, узгодити час прибуття та прибути особисто до офісу ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» (код ЄДРПОУ 35565233), яке здійснює свою господарську діяльність за адресою: м. Одеса, вул. Святослава Караванського, 33, офіс 701, де він забезпечить оформлення та видачу необхідних документів.

При цьому ОСОБА_4 окремо наголосив, що аналогічним способом може оформити документи й на інших осіб, навіть за їх повної відсутності, якщо ОСОБА_9 надасть відповідні анкетні та антропометричні дані та грошові кошти за кожного такого моряка.

Таким чином, ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів, використовуючи своє службове становище, професійні повноваження та фактичну залежність осіб від прийнятого ним рішення щодо оформлення медичних свідоцтв моряків, поєднав вимогу про надання неправомірної вигоди із створенням штучних перешкод та психологічним тиском, спрямованим на спонукання ОСОБА_9 до передачі грошових коштів за вчинення дій в інтересах третіх осіб, а саме оформлення, підписання та видачу офіційних медичних документів без проходження передбаченої законом процедури медичного огляду.

Оскільки висунута ОСОБА_4 вимога про передачу грошових коштів за оформлення та видачу медичного свідоцтва моряка без фактичного проходження обов`язкового медичного огляду носила явно неправомірний характер, а також була пов`язана з використанням ним своїх повноважень голови експертної медичної комісії та фактичним створенням залежності від прийняття ним відповідного рішення, ОСОБА_9 , усвідомлюючи протиправність таких дій та не бажаючи брати участь у незаконній схемі отримання офіційних медичних документів, 16.04.2026 звернувся до правоохоронних органів із відповідною заявою про вчинення щодо нього кримінального правопорушення, пов`язаного з вимаганням неправомірної вигоди.

У подальшому, 11.05.2026, приблизно о 11 годині 55 хвилин, ОСОБА_9 , діючи під контролем правоохоронних органів у межах документування протиправної діяльності ОСОБА_4 , прибув до офісного приміщення ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» (код ЄДРПОУ 35565233), розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Святослава Караванського, 33, офіс 701, де останній здійснював свою діяльність як директор товариства та голова експертної медичної комісії.

Під час зустрічі ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди, знову підтвердив ОСОБА_9 можливість оформлення та видачі офіційних медичних свідоцтв моряків щодо придатності осіб за станом здоров`я для роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання без особистої присутності таких осіб, без проходження ними обов`язкового медичного огляду, консультацій лікарів-спеціалістів та інших передбачених законодавством досліджень.

У ході розмови ОСОБА_4 детально пояснив механізм реалізації вказаної схеми, зазначивши, що для оформлення відповідних документів достатньо надати лише анкетні та антропометричні дані осіб, на яких необхідно виготовити медичні свідоцтва, після чого він, використовуючи свої повноваження голови експертної медичної комісії, особисто забезпечить оформлення, підписання та видачу таких документів як офіційних, придатних для подальшого використання при працевлаштуванні моряків.

Після цього, продовжуючи реалізацію раніше висунутої вимоги про надання неправомірної вигоди, ОСОБА_4 конкретизував її розмір за оформлення документів для трьох осіб. З метою підтвердження своїх намірів та фіксації суми коштів, яку необхідно передати, він власноруч здійснив запис на аркуші паперу, де зазначив розрахунок: по 100 доларів США та 2500 гривень за кожну особу.

Таким чином, ОСОБА_4 визначив, що за оформлення, підписання та видачу медичних свідоцтв моряків щодо придатності трьох осіб до роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання без їх фактичної присутності та без проходження передбаченої законом процедури медичного огляду ОСОБА_9 повинен передати йому неправомірну вигоду у загальному розмірі 300 доларів США та 7500 гривень.

При цьому ОСОБА_4 наголосив, що лише після передачі вказаних грошових коштів він розпочне оформлення необхідних документів та забезпечить їх видачу, чим фактично поставив виконання своїх повноважень у пряму залежність від отримання неправомірної вигоди.

Після обговорення умов оформлення медичних свідоцтв ОСОБА_9 , діючи під контролем правоохоронних органів з метою перевірки дійсних намірів ОСОБА_4 , документування його протиправної діяльності та спостереження за подальшою поведінкою останнього, погодився на запропоновані умови.

При цьому, з метою перевірки раніше висунутої вимоги про надання неправомірної вигоди ОСОБА_4 щодо можливості оформлення офіційних медичних документів без особистої присутності моряків та без проходження ними обов`язкового медичного огляду, ОСОБА_9 надав йому анкетні дані трьох осіб, а саме: ОСОБА_10 , 1970 року народження, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , повідомивши, що зазначені особи на даний час перебувають за межами України, у зв`язку з чим не мають можливості особисто прибути до медичного центру для проходження медичного огляду.

У відповідь на це ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, підтвердив, що відсутність зазначених осіб не перешкоджає оформленню медичних свідоцтв, та запропонував ОСОБА_9 залишити попередні медичні свідоцтва цих моряків, які видавалися орієнтовно два роки тому, пояснивши, що на підставі раніше оформлених документів він зможе безперешкодно виготовити нові медичні свідоцтва без проведення будь-яких фактичних медичних оглядів, обстежень чи консультацій лікарів-спеціалістів.

При цьому ОСОБА_4 пояснив, що після отримання вказаних документів він особисто внесе до нових медичних свідоцтв усі необхідні відомості, які за законодавством мають бути встановлені виключно за результатами фактичного медичного обстеження особи, а саме: дані щодо фізичної придатності, відповідності слуху та зору вимогам медичного огляду, відсутності медичних протипоказань для роботи на морських суднах та суднах внутрішнього плавання, результати обов`язкових лабораторних та клінічних досліджень, відомості про групу крові, зріст, вагу, артеріальний тиск, частоту пульсу, частоту дихання, загальний фізичний розвиток, наявність щеплень, а також висновок про придатність до несення вахти та виконання професійних обов`язків на відповідних посадах суднового персоналу.

Після цього ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_9 , що після заповнення ним усіх необхідних документів останній повинен повторно прибути до офісу товариства, попередньо зателефонувавши на його мобільний номер телефону, та передати обумовлену суму грошових коштів за надані послуги з оформлення медичних свідоцтв. Окремо він наголосив, що зустріч має відбутися лише тоді, коли ОСОБА_9 матиме при собі всю раніше обумовлену суму неправомірної вигоди, а саме 300 доларів США та 7500 гривень за оформлення документів для трьох осіб, які були зазначені ОСОБА_9 .

Надалі, діючи під контролем правоохоронних органів та з метою подальшої фіксації протиправних дій ОСОБА_4 , ОСОБА_9 погодився на його умови, у зв`язку з чим між ними було досягнуто домовленості про повторну зустріч наступного дня 12.05.2026 о 12 годині 45 хвилин у приміщенні ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» за адресою: м. Одеса, вул. Святослава Караванського, 33, офіс 701.

Після чого, у невстановлений досудовим розслідуванням час, за невстановлених обставин та у невстановлений спосіб, однак не пізніше 12.05.2026 ОСОБА_4 вніс завідомо неправдиві відомості рукописним текстом на шосту та сьому сторінку у журналі реєстрації амбулаторних пацієнтів який було розпочато 06.04.2026 на 100 аркушах, дані щодо відвідування ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» та нібито проходження медичного огляду особами, які були зазначені ОСОБА_9 .

У подальшому, 12.05.2026, приблизно о 12 годині 45 хвилин, під час зустрічі за вказаною адресою, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, передав ОСОБА_9 три медичні свідоцтва моряка, оформлені на ОСОБА_10 , 1970 року народження, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які були ним особисто заповнені, підписані та засвідчені печаткою ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» як офіційні документи, що підтверджують придатність зазначених осіб за станом здоров`я до роботи на морських суднах та суднах внутрішнього плавання.

При цьому зазначені медичні свідоцтва були оформлені без фактичної присутності вказаних осіб, без проходження ними передбачених законодавством медичних оглядів, консультацій лікарів-спеціалістів, лабораторних досліджень та функціональних обстежень. Незважаючи на це, ОСОБА_4 особисто вніс записи до медичних свідоцтв моряка, зазначивши, що всі троє осіб нібито пройшли повний медичний огляд та визнані придатними до роботи на суднах.

Зокрема, у вказаних свідоцтвах ОСОБА_4 власноруч зазначив відомості про фізичну придатність осіб, відповідність показників зору та слуху встановленим вимогам, відсутність медичних протипоказань для роботи на морських суднах та суднах внутрішнього плавання, проходження мінімального переліку обов`язкових медичних обстежень, а також вніс персональні медичні дані щодо групи крові, зросту, ваги, артеріального тиску, пульсу, частоти дихання, загального фізичного розвитку, наявності щеплень та інших медичних показників, які фактично не перевірялися.

Окрім цього, у зазначених документах ОСОБА_4 вказав, що ОСОБА_10 є придатним до роботи на посаді машиніста, ОСОБА_13 на посаді матроса а ОСОБА_14 на посаді другого механіка, а також зазначив дату оформлення медичних свідоцтв 11.05.2026, строк їх дії до 11.05.2028 року, після чого засвідчив їх власним підписом як голови експертної медичної комісії та печаткою товариства.

Після передачі вказаних медичних свідоцтв ОСОБА_4 одержав від ОСОБА_9 , який діяв під контролем правоохоронних органів, раніше обумовлену неправомірну вигоду у розмірі 300 доларів США (що відповідно до офіційного курсу Національного банку України станом на 12.05.2026 становило 13 140 гривень) та 7500 гривень, за оформлення, підписання та видачу зазначених офіційних документів без проходження особами обов`язкового медичного огляду.

13.05.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 3684 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 підтверджується заявою про вчинення кримінального правопорушення, протоколами допитів заявника ОСОБА_9 , протоколом огляду і вручення грошових коштів та імітаційних засобів, протоколом обшуку, проведеного у встановленому законом порядку, в ході якого виявлено та вилучено неправомірну вигоду в розмірі 300 доларів США (що відповідно до офіційного курсу Національного банку України станом на 12.05.2026 становило 13 140 гривень) та 7500 гривень, документів, пов`язаних з діяльністю ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків», журналів, зокрема журналу реєстрації амбулаторних пацієнтів який було розпочато 06.04.2026 на 100 аркушах, дані щодо відвідування ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» та нібито проходження медичного огляду особами, які були зазначені ОСОБА_9 , а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності, які узгоджуються між собою та підтверджують обставини вчинення кримінального правопорушення, пов`язаного з одержанням неправомірної вигоди.

У органу досудового розслідування є підстави вважати, що перебуваючи на посаді підозрюваний використовуючи своє службове становище, може протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема може незаконно впливати на свідків, інших працівників Товариства, можливість знищення чи спотворення документів, які мають значення для кримінального провадження, а також ризики продовження протиправної діяльності.

У зв`язку із викладеним у органу досудового розслідування виникла необхідність у відстороненні підозрюваного від займаної посади.

В судовому засіданні прокурор підтримала клопотання та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на те, що наявні ризики, передбачені п.п.1,3,5 ч.1 ст. 177 КПК України.

Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, оскільки ризики відсутні, ОСОБА_4 не винуватий в інкримінованому злочині, мала місце провокація правоохоронних органів.

Вивчивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, наявність вказаних в ньому ризиків, допитавши підозрюваного, заслухавши прокурора, захисника приходжу до висновку, що клопотання слідчого необхідно задовольнити з наступних підстав.

Мотиви суду.

Згідно Примітки до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) (частина 5 статті 9 КПК України).

Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов`язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред`явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі «Murrаy v.United Kingdom», 14310/88, 28.10.1994, п. 55).

Відповідно до усталеної практики ЄСПЛ (наприклад, пункт 32 рішення у справі «Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom» від 30.08.1990 (заяви № 12244/86, 12245/86; 12383/86) термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (пункт 175 рішення ЄСПЛ від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» (заява № 42310/04).

Висновки органу досудового розслідування щодо причетності підозрюваного до вчинення кримінальних правопорушень, які йому інкримінуються, не є явно необґрунтованими чи очевидно недопустимими, тому слідчий суддя дійшов висновку про доведеність стороною обвинувачення обґрунтованості підозри тією мірою, щоб виправдати застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Слідчий суддя на вказаному етапі досудового розслідування не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів, визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.

Пред`явлена ОСОБА_4 підозра обґрунтовується зібраними в рамках вказаного кримінального провадження та долученими до клопотання доказами, а саме: заявою про вчинення кримінального правопорушення, протоколами допитів заявника ОСОБА_9 , протоколом огляду і вручення грошових коштів та імітаційних засобів, протоколом обшуку, проведеного у встановленому законом порядку, в ході якого виявлено та вилучено неправомірну вигоду в розмірі 300 доларів США (що відповідно до офіційного курсу Національного банку України станом на 12.05.2026 становило 13 140 гривень) та 7500 гривень, документів, пов`язаних з діяльністю ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків», журналів, зокрема журналу реєстрації амбулаторних пацієнтів який було розпочато 06.04.2026 на 100 аркушах, дані щодо відвідування ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» та нібито проходження медичного огляду особами, які були зазначені ОСОБА_9 , а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності, які узгоджуються між собою та підтверджують обставини вчинення кримінального правопорушення, пов`язаного з одержанням неправомірної вигоди.

Як свідчить зміст ч. 1 ст. 157 КПК України, метою відсторонення від посади є необхідність припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого. Разом з тим, згідно з приписами ст. 157 КПК України слідчий суддя під час розгляду клопотання про відсторонення від посади має встановити наявність достатніх підстав вважати, що перебуваючи на посаді підозрюваний може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження.

Відповідно до п.п. 5-7 ч. 2 ст. 155 КПК України, у клопотанні зазначаються: виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді може негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду шляхом знищення та підроблення документів і речей, які мають значення для досудового розслідування, а також впливу на співробітників (колег), які є свідками у цьому провадженні.

Відповідно до ч.2 ст.157 КПК України вказаний перелік обставин, які слідчий суддя зобов`язаний врахувати при вирішенні питання про відсторонення від посади, а саме: 1) правову підставу для відсторонення від посади 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

За своєю сутністю можливість вчинення зазначених дій є відповідним ризиком кримінального провадження. Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству. Слідчий суддя, оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи. Разом з тим, зазначені в ст. 157 КПК України ризики не є тотожними тим ризикам, що визначені в ст. 177 КПК України, що мають враховуватись під час обрання запобіжного заходу та обставини дослідження яких є значно ширшими. Розглядаючи клопотання про відсторонення від посади, наявність відповідних ризиків має досліджуватися слідчим суддею саме у зв`язку із перебуванням особи на відповідній посаді. Тому слідчий суддя має встановити, чи пов`язане перебування підозрюваного ОСОБА_4 на посаді директора ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» з тими ризиками, які заявлені слідчим.

На переконання сторони обвинувачення, застосування такого заходу, як відсторонення ОСОБА_15 від посади, необхідне для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який перебуваючи на посаді може незаконно впливати на свідків та інших осіб у вказаному кримінальному провадженні.

Крім того, перебуваючи на посаді директора ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» (код за ЄДРПОУ 35565233), та одночасно являючись головою медичної комісії, ОСОБА_4 має доступ до внутрішньої документації, пов`язаної із видачею офіційних медичних свідоцтв моряків щодо придатності осіб за станом здоров`я для роботи на морських суднах або суднах внутрішнього плавання, та іншої службової документації, що створює реальну можливість для приховування, знищення або спотворення документів, які мають істотне значення для кримінального провадження.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 219 КПК України, досудове розслідування має бути завершене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

За результатом розгляду клопотання слідчого чи прокурора про відсторонення від посади, слідчий суддя може відсторонити особу від посади в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому КПК України.

Враховуючи, що ОСОБА_4 було повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368-4 КК України, 13.05.2026, то досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні має бути закінченим 13.07.2026, а тому саме до цього строку слідчий суддя може відсторонити особу від посади.

Зважаючи на цілі та завдання кримінального провадження, а також на ту обставину, що інкримінований підозрюваному ОСОБА_4 злочин є тяжким та пов`язаний із займаною ним посадою, а також що на даний час проводяться першочергові слідчі дії, спрямовані на розкриття злочину та доведення вини ОСОБА_4 в інкримінованому йому злочині, свідки у кримінальному провадженні не допитані, усі докази ще не зібрані, а тому вважаю за необхідне клопотання слідчого про відсторонення від посади задовольнити та тимчасово відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади директора ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» до 2-х місяців в межах строку проведення досудового розслідування.

Керуючись ст.ст.154-158, 376 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого слідчого відділення відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_3 про відсторонення від посади підозрюваного - задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора ТОВ «Медичний Центр Безпеки Судноплавства Для Моряків» (код за ЄДРПОУ 35565233), а також голови медичної комісії цього ж Товариства, строком на 2 місяці, але не більше строку проведення досудового розслідування, тобто до 13.07.2026 включно.

Ухвала слідчого судді діє з моменту її винесення, тобто з 14.05.2026.

Виконання ухвали покласти на старшого слідчого слідчого відділення відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_3 .

Ухвала протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути оскаржена Одеського апеляційного суду.

Слідчий суддя: ОСОБА_16

14.05.2026