Постанова № 13649148, 26.01.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.01.2011
Номер справи
2а-15243/10/2670
Номер документу
13649148
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 січня 2011 року 13:59 № 2а-15243/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДержавної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крокус-Лізинг"

простягнення штрафу в сумі 2 125,00грн.

За участю представників сторін:

позивача : Недєльнюк С.В.

відповідача: не прибув

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 26.01.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Обставини справи:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Крокус-Лізинг»про стягнення штрафу в розмірі 2 125,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачено штрафні санкції, застосовані постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 1524/42/4/2-ЛК від 15.02.2010 у встановлені строки.

Відповідач заперечень проти позову не надав, в судові засідання 17.11.2010р., 01.12.2010р.не зявився, про час та місце розгляду справи, з урахуванням положень п. 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, був повідомлений належним чином, за адресою, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - м. Київ, вул. Кайсарова, 7/9.

До судового засідання 26.01.2011р. відповідач також не прибув, тому справа, відповідно до ст. 128 КАС України, вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Крокус-Лізинг», за результатами якої складено акт перевірки від 22.01.2010р. №1524/42/4-ФМ щодо дотримання вимог законодавства України про запобіганню та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Перевіркою встановлені порушення:

- частини другої статті 5 Закону України “Про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом”, підпункту 2.4 пункту 2 Вимог до організації фінансового моніторингу субєктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансового моніторингу Міністерства юстиції України від 24.04.03р. №40, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.03р. за №337/7658, щодо не повідомлення Держфінмоніторинг України про призначення або звільнення відповідального працівника (або особи, що тимчасово виконує його обовязки) протягом трьох робочих днів з моменту призначення, тимчасового призначення або звільнення, а саме: при призначення відповідального працівника або звільнення, а саме: про призначення відповідального працівника директора товариства Ставнича Н.Г. наказом від 20.08.06р. №19 на момент проведення інспекції не було повідомлено Держфінмоніторинг по теперішній час,

- частини другої статті 5 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, пункту 3.7 розділу 3 Положення про здійснення фінансового моніторингу фінансовими установами, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 05.08.2003 р. №25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.08.2003 р. за №715/8036, підпункту 3.5 пункту 3 Вимог до організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму, затверджених наказом Держфінмоніторинг України від 24.04.2003 р. № 40, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2003 р. № 337/7658, в частині відсутності у правилах внутрішнього фінансового моніторингу таких положень: опис системи внутрішнього фінансового моніторингу суб'єкта (відокремленого підрозділу); основні засади діяльності суб'єкта та його відокремлених підрозділів (у разі наявності) з питань проведення фінансового моніторингу; вимоги до кваліфікації відповідального працівника суб'єкта (відокремленого підрозділу); права та обов'язки відповідального працівника суб'єкта (відокремленого підрозділу), а також інших працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу), залучених до здійснення фінансового моніторингу; порядок виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та які можуть бути пов'язані, мати відношення або призначатися для фінансування тероризму; порядок зупинення проведення фінансової операції, якщо її учасником або вигодоодержувачем за нею є особа, яку включено до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності; порядок відмови від забезпечення здійснення фінансової операції у разі встановлення, що ця фінансова операція містить ознаки такої, що згідно з Законом підлягає фінансовому моніторингу; порядок підготовки та подання відповідальному працівнику інформації, необхідної для прийняття рішення про інформування, відповідно до законодавства, Держфінмоніторингу України та правоохоронних органів; вимоги до забезпечення конфіденційності інформації щодо фінансових операцій, які підлягають фінансовому моніторингу та/або можуть бути пов'язані, мати відношення чи призначатися для фінансування тероризму; порядок ознайомлення працівників з внутрішніми документами суб'єкта (відокремленого підрозділу) з питань фінансового моніторингу; порядок організації та проведення освітніх та практичних заходів для працівників суб'єкта (відокремленого підрозділу);

- частини другої вимог статті 5 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом", підпункту 3.6. пункту 3 Вимог до організації фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом та фінансування тероризму, затверджених наказом Державного департаменту фінансового моніторингу від 24.04.03 № 40, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.04.03 за № 337/7658, та пункту 3.3. Положення про здійснення фінансового моніторингу фінансовими установами, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 05.08.03 №25, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.08.03 за № 715/8036, щодо відсутності у програмі здійснення фінансового моніторингу таких положень: розробка та постійний перегляд критеріїв оцінки ризику проведення клієнтом операцій з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом; ознайомлення працівників установи з порядком підготовки та подання відповідальному працівнику інформації, необхідної для прийняття рішення про інформування Держфінмоніторингу України та правоохоронних органів; ознайомлення працівників установи з вимогами щодо забезпечення конфіденційності інформації про фінансові операції, які підлягають фінансовому моніторингу та можуть бути пов'язані, мати відношення або призначатися для фінансування тероризму; ознайомлення працівників установи з типологіями відмивання грошей через установи, розробленими компетентними органами, у тому числі іноземними, які працюють у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму; інформування керівника установи про виявлені фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу; постійне оновлення внутрішніх документів, які стосуються проведення фінансового моніторингу в установі.

Постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 1524/42/4/2-ЛК від 15.02.2010 за встановлене порушення застосовано до ТОВ «Крокус-Лізинг»штраф у розмірі 2 125,00 грн.

Держфінпослуг було надіслано відповідачу лист від 16.02.2010р. №1823/42-8 щодо виконання вимог Постанови.

Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»від 12 липня 2001 року № 2664-III (далі 2664)встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.

Пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента від 04.04.2003 N 292/2003 (далі - Положення) визначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством. Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції здійснює згідно із законами України державне регулювання і нагляд за діяльністю страхових компаній. Комісія має право в межах своїх повноважень здійснювати інспектування та застосовувати заходи впливу.

Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», що діяв на момент вчинення порушення, регулює відносини у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та спрямований на боротьбу з фінансуванням тероризму.

Статтею 5 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом»встановлено, що суб'єкт первинного фінансового моніторингу на підставі та на виконання цього Закону зобов'язаний: забезпечувати виявлення і реєстрацію фінансових операцій, що відповідно до цього Закону підлягають фінансовому моніторингу; надавати Уповноваженому органу інформацію про фінансову операцію, що підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу, не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з моменту її реєстрації.

Порядок реєстрації фінансових операцій суб'єктами первинного фінансового моніторингу постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2003 N 644 визначає механізм реєстрації суб'єктами первинного фінансового моніторингу фінансових операцій, які відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом»(далі - Закон) підлягають фінансовому моніторингу, та подання цими суб'єктами Держфінмоніторингу інформації про такі фінансові операції.

Пунктом 4 Порядку передбачено, що перед здійсненням фінансової операції або не пізніше наступного робочого дня після її здійснення працівник суб'єкта первинного фінансового моніторингу, що забезпечує здійснення фінансової операції або є відповідальним за проведення фінансового моніторингу, з'ясовує можливість віднесення її до такої, що відповідно до Закону підлягає фінансовому моніторингу, та у разі виявлення такої фінансової операції того ж дня проводить її реєстрацію.

Положеннями статті 17 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом»передбачено, що особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть кримінальну, адміністративну та цивільно-правову відповідальність згідно із законом. У разі невиконання (неналежного виконання) суб'єктом первинного фінансового моніторингу вимог цього Закону до нього може застосовуватися в порядку, встановленому законодавством, штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У випадку відсутності згоди щодо сплати штрафу рішення про накладення штрафу чи у його відмові приймається судом за поданням органу, що регулює діяльність суб'єкта первинного фінансового моніторингу та надає ліцензії або інший спеціальний дозвіл.

З огляду на викладені вище обставини в їх сукупності суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки відповідачем не надано доказів сплати фінансових санкцій, а рішення про їх застосовування не оскаржено та не скасоване.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Крокус-Лізинг»»(код ЄДРПОУ 32374346, адреса місцезнаходження: 03022, м.Київ, вул. Кайсарова, буд. 7/9) до Державного бюджету України (код бюджетної класифікації за доходами 21081100, символ звітності банку 101) штраф у розмірі 2125,00 грн. (дві тисячі сто двадцять пять грн. 00 коп.)

Стягувач: Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3).

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя П.О. Григорович