Рішення № 136417181, 11.05.2026, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2026
Номер справи
360/384/26
Номер документу
136417181
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

11 травня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/384/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач), у якому позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви від 5 березня 2026 року б/н, просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 13 жовтня 2025 року № 046350020196 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 із зменшенням пенсійного віку відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, з 6 лютого 2010 року до 16 листопада 2012 року, з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року та з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року, та повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах від 22 вересня 2025 року і призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 22 вересня 2025 року.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 22 вересня 2025 року, після досягнення 58 років, вона звернулася до територіального відділення Пенсійного фонду України і з особистою заявою і документами на призначення пільгової пенсії за Списком № 2 із зниженням пенсійного віку відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки працювала повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, які дають право на призначення пенсії за віком за Списком № 2 на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку.

Відповідачем розглянута письмова заява позивача на призначення пенсії за віком за Списком № 2 із зменшенням пенсійного віку та 13 жовтня 2025 року винесено рішення № 046350020196 про відмову у призначенні пенсії.

Свою відмову відповідач обґрунтовує тим, що у позивача начебто відсутній пільговий стаж роботи за Списком № 2 - 5 років. З рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком за Списком № 2 із зменшенням пенсійного віку слідує, що відповідачем визнається пільговий стаж роботи позивача за Списком № 2 лише 1 рік 5 місяців 2 дні.

Окрім того, позивач зазначила, що раніше 15 квітня 2025 року за заявою позивача від 7 квітня 2025 року їй було призначено пенсію за віком за Списком № 2 при наявності пільгового стажу за Списком № 2 - 5 років, про що свідчить розпорядження про призначення пенсії від 15 квітня 2025 року, однак в подальшому Пенсійний фонд України скасував це розпорядження про призначення пенсії і відмовив у її виплаті, що змусило позивача повторно звертатися до органів Пенсійного фонду України із заявою від 22 вересня 2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

З огляду на наявні записи у трудовій книжці та пільгові довідки, позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив їй у призначенні пенсії з урахуванням наявного стажу за Списком № 2 5 років.

З урахуванням викладеного, позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскаржуване рішення та просить задовольнити позовні вимоги.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 31 березня 2026 року за вхідним реєстраційним № 4789/2026 подало відзив на позовну заяву від 31 березня 2026 року № 1200-0902-8/8490, у якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що за розглядом електронної пенсійної справи установлено, що ОСОБА_1 22 вересня 2025 року звернулася до органів Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До заяви від 22 вересня 2025 року ОСОБА_1 долучила: трудову книжку серії НОМЕР_1 від 9 липня 1985 року; диплом серії НОМЕР_2 від 5 липня 1985 року; довідку від 7 липня 2025 року № 20 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ»; довідку від 7 липня 2025 року № 85 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану філією «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля»; копії наказів про проведення атестації робочих місць за умовами праці від 1 березня 2005 року № 205, від 1 березня 2010 року № 225, від 27 лютого 2015 року № 207 із переліками робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, робітникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, № 2; довідку від 14 липня 2023 року № 36 про перейменування підприємства, видану Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ».

Заяву позивача від 22 вересня 2025 року відпрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області. За наслідками розгляду заяви позивача від 22 вересня 2025 року та доданих до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області винесено рішення від 13 жовтня 2025 року № 046350020196 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 2 - 5 років.

Щодо права позивача на призначення пенсії відповідач зазначив, що електронна пенсійна справа ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

За долученими до заяви від 22 вересня 2025 року документами страховий стаж ОСОБА_1 складає 39 років 9 місяців 8 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 2 - 1 рік 5 місяців 2 дні.

Починаючи з 1 січня 2004 року страховий стаж обчислено за даними Реєстру застрахованих осіб з урахуванням сплати страхових внесків. До пільгового стажу ОСОБА_1 не зараховано періоди роботи: з 6 лютого 2010 року до 31 грудня 2012 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЦЗФ Павлоградська»; з 1 січня 2013 року до 12 травня 2017 року у філії «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».

За записами трудової книжки ОСОБА_1 працювала:

у Товаристві з обмеженою відповідальність «ЦЗФ Павлоградська»:

з 1 лютого 2006 року до 5 лютого 2010 року оператором пульту управління;

з 6 лютого 2010 року до 16 листопада 2012 року майстром основного виробництва;

з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року заступником начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки;

у філії «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля»:

з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року заступником начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки;

з 1 березня 2014 року до 12 травня 2017 року начальником дільниці вуглепідготовки.

За довідкою від 7 липня 2025 року № 20, виданою Товариством з обмеженої відповідальністю «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ», ОСОБА_1 працювала у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЦЗФ Павлоградська»: з 6 лютого 2010 року до 16 листопада 2012 року майстром основного виробництва; з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року заступником начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки.

До заяви від 22 вересня 2025 року позивачем не долучено інформації про проведення атестації робочих місць за умовами праці по Товариству з обмеженою відповідальністю «ЦЗФ Павлоградська» та перейменування підприємства.

Долучені до заяви від 22 вересня 2025 року накази про результати атестації робочих місць від 1 березня 2005 року № 205 та від 1 березня 2010 року № 223 підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 працівників, які працювали у Філії Відкритого акціонерного товариства «Павлоградуголь» ЦЗФ «Павлоградская».

За довідкою від 7 липня 2025 року № 85, виданою Філією «ЦЗФ Павлоградська» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», ОСОБА_1 працювала у Філії «ЦЗФ Павлоградська» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля»: з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року заступником начальника основного виробництва. У трудовій книжці зазначено посаду - заступник начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки. У долученому наказі «Про результати атестації робочих місць в 2010 році» від 1 березня 2010 року № 225 атестацію проведено по відділенням та відсутня інформація про атестацію робочого місця заступника начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки.

На підставі вищенаведеного, для зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 2 періодів роботи з 6 лютого 2010 року до 16 листопада 2012 року, з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року, з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року, повторного розгляду заяви від 22 вересня 2025 року та призначення позивачу пенсії відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» немає підстав.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на виконання вимог ухвали суду від 16 березня 2026 року надало письмові пояснення від 24 березня 2026 року № 0400-010906-8/51294, у яких зазначило таке.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Дніпропетровській області. Заява від 7 квітня 2025 року про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, яким прийнято рішення про призначення пенсії. За результатами перевірки електронної пенсійної справи ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ), яка відпрацьовувалася за принципом єдиної черги головним спеціалістом Волинської області Денисюк М.В. (U03001-DMV), головним спеціалістом Донецької області Шукюровою Н.В. (U05001-PERER-1) установлено, що при призначенні пенсії за віком, відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV за заявою від 7 квітня 2025 року, необхідно переглянути зарахування періодів пільгового стажу згідно із довідкою від 14 липня 2023 року № 20, виданою ТОВ «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ», а саме: вилучити із розрахунку пільгового стажу період роботи за Списком № 2 з 6 лютого 2010 року до 31 грудня 2012 року, оскільки надані накази про результати атестації від 1 березня 2005 року № 205, від 1 березня 2010 року № 225 іншого підприємства (Філія ВАТ «Павлоградуголь» ЦЗФ «Павлоградська»), документи про реорганізацію підприємства відсутні. Відповідно до довідки від 24 грудня 2024 року № 158, виданої Філією «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», не підлягає зарахуванню до пільгового стажу період роботи з 1 березня 2014 року до 28 лютого 2015 року (у наказі про атестацію від 1 березня 2010 року № 225 відсутня посада «начальник дільниці по збагачувальному відділенню»).

Пенсійну справу у порядку контролю переглянуто відповідно до вимог чинного законодавства.

Рішення про призначення пенсії скасовано та прийнято рішення про відмову від 12 травня 2025 року № 046350017138 у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 10 років. Особовий рахунок № НОМЕР_4 ОСОБА_1 приведений у відповідність до норм чинного законодавства, але право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 Закону № 1058-IV з 14 березня 2025 року відсутнє.

9 липня 2025 року позивач повторно звернулася із заявою про призначення пенсії, на що була надана відмова від 17 липня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області.

На заяву позивача від 11 вересня 2025 року про призначення пенсії надана відмова про призначення пенсії від 19 вересня 2025 року Головним управлінням у Волинській області.

Заява ОСОБА_1 від 22 вересня 2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах опрацьовувалося за принципом екстериторіальності спеціалістом Луганської області - ОСОБА_2 (U12415-FHV) та головним спеціалістом Черкаської області - Ткаченко Т. В. (U23001-PRI43). При перегляді пенсійної справи Головним управлінням в Дніпропетровській області виявлено, що при призначенні пенсії за віком, відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV за заявою від 22 вересня 2025 року, неправильно розраховано пільговий стаж, внаслідок чого неправильно визначено право на пенсію. Виявлено, що в листі про поширення дії атестації робочих місць ВАТ «Павлоградвугілля» ЦЗФ «Павлоградська» на ТОВ «ЦЗФ Павлоградська» зазначено лише наказ про результати атестації від 1 березня 2005 року № 205; наказ про результати атестації від 1 березня 2010 року по ТОВ «ЦЗФ Павлоградська» відсутній; також відсутні дані про реорганізацію ТОВ «ЦЗФ Павлоградська» в ТОВ «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ», тому періоди роботи з 1 лютого 2006 року до 15 листопада 2012 року та з 18 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року необхідно зарахувати загальним стажем. У довідці від 7 липня 2025 року № 85, виданій Філією «ЦЗФ Павлоградська» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», за період роботи з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року на посаді заступника начальника основного виробництва не зазначено відділення (в наказі про результати атестації від 1 березня 2010 року заступники начальників основного виробництва атестовані по відділенням), тому даний період роботи слід зарахувати загальним стажем. Вказана інформація направлена листом від 6 жовтня 2025 року № 0400-010306-9/188007 до Головного управління в Луганській області та до Головного управління в Черкаській області.

13 жовтня 2025 року Головним управлінням в Луганській області надано відповідь за № 1200-0304-9/30659 «Щодо перегляду документів» до Головного управління в Дніпропетровській області. 13 жовтня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області винесено відмову в призначенні пенсії. За повторним розглядом документів з пільгового стажу роботи за Списком № 2 вилучено періоди з 6 лютого 2010 року до 15 листопада 2012 року, з 18 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року, з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року.

Луганський окружний адміністративний суд своїми ухвалами від:

4 березня 2026 року залишив позовну заяву без руху;

16 березня 2026 року відкрив провадження в адміністративній справі; вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали судової справи у змішаній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) 7 квітня 2025 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернулася із заявою про призначення пенсії за віком.

Відповідно до рішення Павлоградського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 15 квітня 2025 року № 046350017138 ОСОБА_1 з 14 березня 2025 року призначено пенсію за віком, умови призначення Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та за наявності страхового стажу (повного) 39 років 9 місяців 8 днів, у тому числі робота за Списком № 2 5 років 0 місяців 23 дні.

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії (форма РС-право), страховий стаж ОСОБА_1 (для розрахунку права на пенсію за віком) станом на 7 квітня 2025 року складає 39 років 7 місяців 13 днів, пільговий стаж за Списком № 2 5 років 0 місяців 23 дні.

Так, до пільгового стажу за Списком № 2 під час первинного призначення пенсії за віком зараховано періоди:

з 6 лютого 2010 року до 28 лютого 2010 року 0 років 0 місяців 23 дні;

з 1 березня 2010 року до 10 вересня 2011 року 1 рік 6 місяців 10 днів;

з 12 вересня 2011 року до 31 серпня 2012 року 0 років 11 місяців 20 днів;

з 2 вересня 2012 року до 31 грудня 2012 року 0 років 4 місяці 0 днів;

з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року 1 рік 2 місяці 0 днів;

з 1 березня 2014 року до 28 лютого 2015 року 1 рік 0 місяців 0 днів

всього 5 років 0 місяців 23 дні.

Листом від 22 квітня 2025 року № 0400-010306-9/78015 «Про розгляд документів пенсійної справи ОСОБА_1 » Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому зазначило, що за результатами перевірки електронної пенсійної справи ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ), яка відпрацьовувалася за принципом єдиної черги головним спеціалістом Волинської області Денисюк М.В. (U03001-DMV), головним спеціалістом Донецької області Шукюровою Н.В. (U05001-PERER-1), встановлено, що при призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 7 квітня 2025 року необхідно переглянути зарахування періодів пільгового стажу згідно із довідкою від 14 липня 2023 року № 20, виданою ТОВ «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ», а саме: вилучити із розрахунку пільгового стажу період роботи за Списком № 2 з 6 лютого 2010 року до 31 грудня 2012 року, оскільки надані накази про результати атестації від 1 березня 2005 року № 205, від 1 березня 2010 року № 225 іншого підприємства (Філія ВАТ «Павлоградуголь» ЦЗФ «Павлоградська»), документи про реорганізацію підприємства відсутні. Відповідно до довідки від 24 грудня 2024 року № 158, виданої Філією «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», не підлягає зарахуванню до пільгового стажу період роботи з 1 березня 2014 року до 28 лютого 2015 року (у наказі про атестацію від 1 березня 2010 року № 225 відсутня посада «начальник дільниці по збагачувальному відділенню»). Ураховуючи вищевикладене, виявлено прохання переглянути розрахунок пільгового стажу по пенсійній справі ОСОБА_1 та повідомити про прийняте рішення. Відповідно до оновленого програмного забезпечення в підсистемі ППВП (реліз версії 1.6.74 від 4 квітня 2022 року) електронна пенсійна справа потребує доопрацювання спеціалістом відділу призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України Волинської області ОСОБА_3 (U03001-DMV).

Рішенням від 12 травня 2025 року № 046350017138 про відмову у призначенні пенсії Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області за наслідками перегляду заяви позивача від 7 квітня 2025 року про призначення пенсії відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії на підставі пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.

Зокрема у рішенні зазначено, що страховий стаж позивача складає 39 років 9 місяців 8 днів, пільговий стаж за Списком № 2 1 рік 2 місяці 0 днів. Із пільгового стажу виключено:

період з 6 лютого 2010 року до 31 грудня 2012 року на підставі довідки від 14 липня 2023 року № 20, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ», оскільки надані накази про результати атестації від 1 березня 2005 року № 205 та від 1 березня 2010 року № 225 іншого підприємства Філії Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля» Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська», документи про реорганізацію підприємства відсутні;

період з 1 березня 2014 року до 28 лютого 2015 року на підставі довідки від 24 грудня 2024 року № 158, виданої Філією «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», оскільки у наказі про атестацію від 1 березня 2010 року № 225 відсутня посада «начальник дільниці по збагачувальному відділенні».

Не погодившись із таким рішенням, позивач повторно звернулась із заявами про призначення пенсії, поданими через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, за результатами розгляду яких Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області від 17 липня 2025 року № 046350020196 та Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області від 19 вересня 2025 року № 046350020196 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, які не є предметом розгляду цієї справи.

22 вересня 2025 року позивач вчетверте звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком.

Відповідно до рішення Павлоградського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 30 вересня 2025 року № 046350020196 ОСОБА_1 з 9 липня 2025 року призначено пенсію за віком, умови призначення Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та за наявності страхового стажу (повного) 39 років 9 місяців 8 днів, у тому числі робота за Списком № 2 5 років 5 місяців 26 днів.

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії (форма РС-право), страховий стаж ОСОБА_1 (для розрахунку права на пенсію за віком) станом на 9 липня 2025 року складає 39 років 9 місяців 8 днів, пільговий стаж за Списком № 2 5 років 5 місяців 26 днів.

Так, до пільгового стажу за Списком № 2 під час другого призначення пенсії за віком зараховано періоди:

з 6 лютого 2010 року до 15 листопада 2012 року 2 роки 9 місяців 10 днів;

з 18 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року 0 років 1 місяць 14 днів;

з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року 1 рік 2 місяці 0 днів;

з 1 березня 2015 року до 2 серпня 2016 року 1 рік 5 місяців 2 дні;

всього 5 років 5 місяців 26 днів.

Листом від 6 жовтня 2025 року № 0400-010306-9/188007 «Про розгляд документів пенсійної справи ОСОБА_1 » Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, у якому зазначило, що за результатами перевірки електронної пенсійної справи ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ), яка опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань головним спеціалістом Луганської області ОСОБА_2 (U12415-FHV), головним спеціалістом Черкаської області Ткаченко Т. В. (U23001-PRI43), встановлено, що при призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV за заявою від 22 вересня 2025 року необхідно переглянути зарахування періодів пільгового стажу згідно із такими зауваженнями. У листі про поширення дії атестації робочих місць ВАТ «Павлоградвугілля» ЦЗФ «Павлоградська» на ТОВ «ЦЗФ Павлоградська» зазначено лише наказ про результати атестації від 1 березня 2005 року № 205; наказ про результати атестації від 1 березня 2010 року по ТОВ «ЦЗФ Павлоградська» відсутній; також відсутні дані про реорганізацію ТОВ «ЦЗФ Павлоградська» у ТОВ «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ», тому періоди роботи з 1 лютого 2006 року до 15 листопада 2012 року та з 18 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року необхідно зарахувати загальним стажем. У довідці від 7 липня 2025 року № 85, виданій Філією «ЦЗФ Павлоградська» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», за період роботи з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року на посаді заступника начальника основного виробництва не зазначено відділення (в наказі про результати атестації від 1 березня 2010 року заступники начальників основного виробництва атестовані по відділенням), тому даний період роботи слід зарахувати загальним стажем. Ураховуючи вищевикладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просило переглянути розрахунок пільгового стажу по пенсійній справі ОСОБА_1 та повідомити про прийняте рішення. Відповідно до оновленого програмного забезпечення в підсистемі ППВП (реліз версії 1.6.74 від 4 квітня 2022 року) електронна пенсійна справа потребує доопрацювання спеціалістом відділу призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області Фесенко Г. В. (U12415-FHV).

Рішенням від 13 жовтня 2025 року № 046350020196 про відмову у призначенні пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за наслідками перегляду заяви позивача від 22 вересня 2025 року про призначення пенсії відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії на підставі пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.

Зокрема у рішенні зазначено, що страховий стаж позивач складає 39 років 9 місяців 8 днів, пільговий стаж за Списком № 2 1 рік 5 місяців 2 дні. Із пільгового стажу виключено:

періоди з 6 лютого 2010 до 16 листопада 2012 року майстром основного виробництво та з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року заступником начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки на підставі довідки від 7 липня 2025 року № 20, яка видана Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ», у зв`язку із недолученням інформації про результати атестації робочих місць за умовами праці. Водночас долучено накази про результати атестації робочих місць від 1 березня 2005 року № 205 та від 1 березня 2010 року № 223 по іншому підприємству - Філії Відкритого акціонерного товариства «Павлоградуголь» Центральної збагачувальної фабрики «Павлоградская». Документи про реорганізацію Філії Відкритого акціонерного товариства «Павлоградуголь» Центральної збагачувальної фабрики «Павлоградская» у Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ» до заяви не долучено;

період з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року заступником начальника основного виробництва на підставі довідки від 7 липня 2025 року № 85, яка видана Філією «ЦЗФ Павлоградська» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», оскільки суперечить записам трудової книжки від 9 липня 1995 року серії НОМЕР_5 , у якій зазначено посаду - заступник начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки. У долученому наказі «Про результати атестації робочих місць в 2010 році» від 1 березня 2010 року № 225 атестацію проведено по відділенням та відсутня інформація про атестацію робочого місця заступника начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки;

період з 3 серпня 2016 року до 12 травня 2017 року начальником дільниці вуглепідготовки на підставі довідки від 7 липня 2025 року № 85, яка видана Філією «ЦЗФ Павлоградська» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», оскільки за Списком № 2 розділу ІІ постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 ця посада відсутня.

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії (форма РС-право), страховий стаж ОСОБА_1 (для розрахунку права на пенсію за віком) станом на 9 липня 2025 року (після відмови у призначенні пенсії) складає 39 років 7 місяців 14 днів, пільговий стаж за Списком № 2 1 рік 5 місяців 2 дні (період з 1 березня 2015 року до 2 серпня 2016 року 1 рік 5 місяців 2 дні).

Отже, у межах спірних правовідносин до стажу позивача за Списком № 2 не зараховано періоди роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЦФЗ Павлоградська» з 6 лютого 2010 року до 16 листопада 2012 року майстром основного виробництва та з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року заступником начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки; у Філії «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (у подальшому Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» перейменовано у Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля») з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року заступником начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки.

Згідно із записами у трудовій книжці від 9 липня 1985 року серії НОМЕР_5 ОСОБА_1 у межах спірних правовідносин:

у період з 6 лютого 2010 року до 16 листопада 2012 року та з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року працювала у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЦФЗ Павлоградська» майстром основного виробництва та заступником начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки відповідно; звільнена за переведенням до Філії «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (у подальшому Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» перейменовано у Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля») (записи №№ 20-22), що складає 2 роки 9 місяців 11 днів та 1 місяць 15 днів відповідно, а всього 2 роки 10 місяців 26 днів;

у період з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року працювала у Філії «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (у подальшому Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» перейменовано у Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля») заступником начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки (запис № 23), що складає 1 рік 2 місяці 0 днів.

Всього спірний стаж за Списком № 2, який не зарахований відповідачем, складає 4 роки 0 місяців 26 днів.

Також у трудовій книжці від 9 липня 1985 року серії НОМЕР_5 наявний запис за № 25 про проведення атестації робочих місць на підставі розпорядження про атестацію робочих місць від 1 березня 2010 року № 225, за наслідками якої підтверджено право на пенсію за Списком № 2, розділ ІІ, підрозділ 2 б за спеціальністю начальник дільниці вуглепідготовки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно із частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи (абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV).

Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до абзаців другого, десятого частини першої статті 26 Закону № 1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

У межах спірних правовідносин, з огляду на вік позивача на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком (58 років), для встановлення позивачу права на пенсію за віком відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV необхідно дотримання таких обов`язкових вимог: наявність страхового стажу не менше 32 років, наявність стажу на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - не менше 5 років.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев`ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев`ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Частиною першою статті 56 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-XII) передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно із частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV:

призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;

звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;

порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (абзац перший частини другої, абзац перший частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії)) заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення / перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абзац другий пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу третього пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 у разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.

За правилами пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Відповідно до абзаців першого-третього пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія (абзац четвертий пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом п`ятим пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

За приписами абзацу сьомого пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Згідно з абзацом третім пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 до заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзаців першого, п`ятого-шостого, восьмого-дев`ятого, дванадцятого пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (абзац чотирнадцятий пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзаци другий-четвертий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу шостого пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Абзацом першим пункту 4.10 Порядку № 22-1 регламентовано, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 22-1 слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення пенсії) разом з поданими документами зобов`язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії. При цьому, при поданні особою заяви в паперовій формі перелік документів, які необхідно подати додатково, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. У разі подання заяви в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія.

Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює призначення пенсії з дня прийняття заяви про призначення пенсії (перегляд розміру пенсії з дати її призначення).

Також з норм Порядку № 22-1 слідує, що з 30 березня 2021 року органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунок пенсій, суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсії будь-яким територіальним органом Пенсійного фонду України, обраним за принципом випадковості, в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.

У спірних відносинах заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку № 637).

Абзац перший пункту 3 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв`язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній.

Страховий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637, а страховий стаж, набутий після 1 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Верховний Суд сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а зазначила, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до пункту б статті 13 Закону № 1788-XII.

Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Згідно із довідкою Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» від 14 липня 2023 року № 36 «Про перейменування Філії «ЦЗФ Павлоградська»:

з 1 вересня 1974 року ЦЗФ «Західно-Донбаська» тресту «Павлоградвугілля» іменовано ЦЗФ «Павлоградська» тресту «Донецьквуглезбагачення» на підставі наказу МВП СРСР від 20 серпня 1974 року № 194;

з 1 липня 1975 року ЦЗФ «Павлоградська» тресту «Донецьквуглезбагачення» перетворено у виробничу одиницю ЦЗФ «Павлоградська» Донецького виробничого об`єднання «Донецьквуглезбагачення» на підставі наказу МВП СРСР від 17 червня 1975 року № 125;

з 1 січня 1980 року ЦЗФ «Павлоградська» тресту «Донецьквуглезбагачення» передано виробничому об`єднанню «Павлоградвугілля» на підставі наказу МВП СРСР від 29 грудня 1979 року № 277;

з 1 січня 1998 року ЦЗФ «Павлоградська» об`єднання «Павлоградвугілля» перетворено у Державне відкрите акціонерне товариство ЦЗФ «Павлоградська» Дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Павлоградвугілля» на підставі наказу МВП від 16 вересня 1996 року № 463 та наказу від 12 грудня 1997 року № 344;

з 1 січня 2004 року Державне відкрите акціонерне товариство ЦЗФ «Павлоградська» Дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Павлоградвугілля» реорганізоване у філію Відкритого акціонерного товариства Державної холдингової компанії «Павлоградвугілля» «ЦЗФ «Павлоградська» на підставі наказу від 18 листопада 2003 року № 531 та наказу ФДМУ від 28 листопада 2003 року № 2145;

з 23 листопада 2004 року філія Відкритого акціонерного товариства Державної холдингової компанії «Павлоградвугілля» «ЦЗФ «Павлоградська» перетворено на філію Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля» «ЦЗФ «Павлоградська» на підставі наказу 23 листопада 2004 року № 538 та рішення ЗЗА від 15 жовтня 2004 року № 1;

протоколом засідання загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля» від 7 квітня 2006 року № 4 прийнято рішення про ліквідацію філії Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля» «ЦЗФ Павлоградська». Головним управлінням статистики Дніпропетровської області філія Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля» «ЦЗФ Павлоградська» ліквідована 25 грудня 2007 року, запис № 12321040081000145. 22 квітня 2011 року здійснена державна реєстрація Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (ідентифікаційний код 00178353). З 1 січня 2013 року на підставі рішення наглядової ради від 5 березня 2012 року про створення філії «ЦЗФ Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (наказ від 20 березня 2012 року № 133-А). З 10 червня 2016 року Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» на підставі протоколу загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» від 19 квітня 2016 року № 1/2014 змінено найменування на Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля».

Відповідно до розпорядження директора філії Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля» Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська» від 1 березня 2005 року № 205 «Про результати атестації робочих місць у 2005 р.» відповідно до наказу Міністерства охорони здоров`я України і Міністерства праці та соціальної політики України № 383/55 «Про затвердження Показників та критеріїв умов праці, по яким будуть надаватися щорічні додаткові відпустки робітникам, зайнятим на роботах, пов`язаних з негативним впливом на здоров`я шкідливих виробничих факторів», наказу Міністерства праці і соціальної політики України від 30 січня 1998 року № 16 «Про затвердження Порядку використання списків виробництва, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість робітників у яких дає право на додаткові відпустки за роботу з шкідливими тяжкими умовами праці і за особливий характер праці», а також відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, головного санітарного лікаря України від 1 серпня 1992 року № 41, у період з 31 грудня 2004 року до 28 лютого 2005 року на ЦЗФ «Павлоградська» проведена атестація робочих місць. Для проведення атестації робочих місць у роботі комісії приймали участь робітники Павлоградської СЕС, спеціалісти фабрики, члени профспілки. Результати атестації занесені до карток умов праці, форма яких затверджена Міністерством праці України разом із МОЗ. На підставі результатів проведеної атестації зобов`язано:

підтвердити право на пенсію на пільгових умовах робітникам, зайнятим повний робочий день в основному виробництві по збагаченню вугілля професії і посади яких передбачені списках № 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 з результатами атестації робочих місць (наказ від 13 березня 2000 року № 109) (пункт 3 розпорядження);

підтвердити право на пенсію на пільгових умовах робітникам, зайнятим повний робочий день в основному виробництві по збагаченню вугілля, професії і посади яких передбачені списках № 1 і № 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 із результатами атестації робочих місць 2005 року:

зокрема, до Списку № 2 віднесено такі посади: майстер основного виробництва - список № 2, розділ ІІ, пункт 2 б (абзац перший пункту 4, підпункт 21 пункту 4 розпорядження).

Листом від 27 березня 2006 року № 003/07-1-107 «Про поширення дії проведеної атестації робочих місць за умовами праці» головний державний експерт області з умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації повідомило директора Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЗФ «Павлоградська», що у філії Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля» ЦЗФ «Павлоградській» 1 березня 2005 року було проведено атестацію робочих місць за умовами праці. З 1 лютого 2006 року Товариство з обмеженою відповідальністю ЦЗФ «Павлоградська» вийшла із складу Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля» і вважається самостійною структурою. При цьому, умови і характер праці, технологія виробництва і дислокація робочих місць не змінились. У зв`язку з вищезазначеним і з метою соціального захисту працюючих в шкідливих і важких умовах праці Дніпропетровська обласна державна експертиза умов праці дає згоду на поширення проведеної 1 березня 2005 року атестації робочих місць за умовами праці у філії Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля» ЦЗФ «Павлоградська» на Товариство з обмеженою відповідальністю ЦЗФ «Павлоградська».

Згідно із наказом директора ЦЗФ «Павлоградська» від 1 березня 2010 року № 225 «Про результати атестації робочих місць у 2010 році» відповідно із наказом Міністерства охорони здоров`я України і Міністерства праці та соціальної політики України № 383/55 «Про затвердження Показників та критеріїв умов праці, по яким будуть надаватися щорічні додаткові відпустки робітникам, зайнятим на роботах, пов`язаних з негативним впливом на здоров`я шкідливих виробничих факторів», наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 30 січня 1998 року № 16 «Про затвердження Порядку використання списків виробництва, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість робітників у яких дає право на додаткові відпустки за роботу з шкідливими і тяжкими умовами праці і за особливий характер праці», а також відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, головного санітарного лікаря України від 1 серпня 1992 року № 41, у період з 31 грудня 2004 року до 28 лютого 2005 року на ЦЗФ «Павлоградська» проведена атестація робочих місць. Для проведення атестації робочих місць у роботі комісії приймали участь робітники Павлоградської СЕС, спеціалісти фабрики, члени профспілки. Результати атестації занесені до карток умов праці, форма яких затверджена Міністерством праці України разом з МОЗ. На підставі результатів проведеної атестації наказано:

підтвердити право на пенсію на пільгових умовах робітникам, професій і посади яких передбачені у списках №№ 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 по результатах атестації робочих місць (наказ від 13 березня 2000 року № 109);

зокрема, до Списку № 2 віднесено такі посади: майстер основного виробництва - список № 2, розділ ІІ, пункт 2 б; заступник начальника основного виробництва по збагачувальному відділенню, заступник начальника основного виробництва фільтрувального відділення, заступник начальника основного виробництва по відділенню вуглезбагачення, заступник начальника основного виробництва по сушильному відділенню - список № 2, розділ ІІ, пункт 2 б (абзац перший пункту 3, підпункти 13, 14, 15, 16, 19 пункту 3 наказу).

Згідно із листом від 18 грудня 2013 року № 967, скерованим на ім`я Головного державного експерта з умов праці Дніпропетровської області Просандєєва О. І., філія «ЦЗФ Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» зазначила, що 1 січня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦЗФ «Павлоградська» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоенергоресурс» інтегрували до складу філії «ЦЗФ Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля». При цьому умови та характер праці, технологія виробництва і дислокація робочих місць не змінилась. Згідно із листом від 11 грудня 2012 року № 23 філія «ЦЗФ Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» отримала дозвіл подовжити термін дії атестації до 1 січня 2014 року. У зв`язку із вищезазначеним філія «ЦЗФ Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» просила надати згоду на поширення проведеної 1 березня 2010 року атестації робочих місць за умовами праці у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЦЗФ «Павлоградська» на філія «ЦЗФ Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» до 1 березня 2015 року. Також просила надати згоду на поширення проведеної 21 травня і 31 серпня 2012 року атестації робочих місць за умовами праці по Товариству з обмеженою відповідальністю «Екоенергоресурс» на філію «ЦЗФ Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» до 1 березня 2015 року.

Ураховуючи викладене, суд зазначає, що посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на непроведення атестації робочих місць за умовами праці підприємством, на якому працювала позивач, є неправомірними.

Окрім того, за наслідками судового розгляду суд установив, що надані позивачем трудова книжка, документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці у повній мірі підтверджують проведення такої атестації, зокрема, Відкритим акціонерним товариством «Павлоградвугілля» ЦЗФ «Павлоградська», яка поширюються й на Товариство з обмеженою відповідальністю ЦЗФ «Павлоградська», на якому працювала позивач.

Відповідно до довідки від 7 липня 2025 року № 20, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ», про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, позивач працювала повний робочий день на основному виробництві по збагаченню вугілля у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЦЗФ Павлоградська»:

за період роботи з 6 лютого 2010 року (наказ № 31-к від 5 лютого 2010 року) до 16 листопада 2012 року виконувала роботи на основному виробництві, пов`язані зі збагаченням вугілля, за професією (посадою) майстер основного виробництва, що передбачено підрозділом 2 б, розділу ІІ Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 № 36; стаж за Списком № 2 за період з 6 лютого 2010 року до 16 листопада 2012 року складає 2 роки 9 місяців 10 днів;

за період роботи з 17 листопада 2012 року (наказ № 392-к від 21 листопада 2012 року) до 31 грудня 2012 року (наказ № 448-к від 31 грудня 2012 року) виконувала роботи на основному виробництві, пов`язані зі збагаченням вугілля, за професією (посадою) заступник начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки, що передбачено підрозділом 2 б, розділу ІІ Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 № 36; стаж за Списком № 2 за період з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року складає 00 років 1 місяць 14 днів;

додаткові відомості: сумісництва професій не було; відпустки без збереження заробітної плати: 11 вересня 2011 року, 1 вересня 2012 року; ця професія пройшла атестацію згідно із розпорядженням від 1 березня 2005 року № 205 та наказом від 1 березня 2010 № 225.

Згідно із довідкою від 7 липня 2025 року № 85, виданою філією «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, позивач працювала повний робочий день на основному виробництві по збагаченню вугілля у філії «ЦЗФ Павлоградська» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля»:

за період роботи з 1 січня 2013 року (наказ № 1-к від 1 січня 2013 року) до 28 лютого 2014 року виконувала роботи на основному виробництві по збагачуванню вугілля за професією (посадою) заступник начальника основного виробництва, що передбачено підрозділом 2 б, розділу ІІ Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36; стаж за Списком № 2 за період з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року складає 1 рік 2 місяці 00 днів;

додаткові відомості: сумісництва професій не було; відпустки без збереження заробітної плати не було; ця професія пройшла атестацію згідно із наказами від 1 березня 2010 року № 225 та від 27 лютого 2015 року № 207.

Відповідно до позиції 2 б підрозділу «б» керівники та фахівці розділу IІ «Підготовка руд, збагачення, окускування (агломерація, брикетування, огрудкування), випалювання руд і нерудних копалин» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 35, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються майстри виробничих дільниць, майстри, старші майстри, начальники виробництва (основних корпусів), їх заступники на агломераційнійних комбінатах, фабриках, цехах, відділеннях, установках; на виробництві обкотишів; збагачувальних фабриках та установках для збагачення руди, вугілля, сланцю, а також інших нерудних копалин, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки; на брикетуванні; на виробництві обважнювачів; у сортуванні на шахтах, розрізах, кар`єрах; на обпалюванні руд, нерудних копалин; на збагачувальних (доводжувальних) фабриках, цехах, установках для збагачення руди, пісків при видобуванні кольорових, дорогоцінних металів, алмазів; на зневодненні вугілля; на фабриках гранульованого вугільного порошку та пиловидного вугілля.

Також судом встановлено, що згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 22 вересня 2025 року страхувальники Товариство з обмеженою відповідальність «ДТЕК Павлоградська ЦФЗ», Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська» (ідентифікаційний код 33854906) у 2010 році (11 місяців (з лютого до грудня)), у 2011 році (12 місяців), у 2012 році (12 місяців), страхувальник Філія «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (ідентифікаційний код 38101589) у 2013 році (12 місяців), у 2014 році (11 місяців (з січня до листопада)) звітувало щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗПЗ013Б1.

Згідно із Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 8 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року № 7-6, код підстави ЗПЗ013Б1 діє з 05 листопада 1991 року та має назву «Працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам».

Отже, періоди роботи ОСОБА_1 з 6 лютого 2010 року

з 6 лютого 2010 року до 10 вересня 2011 року, з 12 вересня 2011 року до 31 серпня 2012 року та з 2 вересня 2012 року до 16 листопада 2012 року майстром основного виробництва та з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року заступником начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська»; з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року заступником начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки у Філії «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» мають бути зараховані відповідачем до пільгового стажу на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Водночас, суд зазначає, що згідно із довідкою від 7 липня 2025 року № 20, виданою Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Павлоградська ЦЗФ», 11 вересня 2011 року та 1 вересня 2012 року є днями, коли позивач перебувала у відпустці без збереження заробітної плати, а тому не можуть бути враховані до пільгового стажу за Списком № 2.

Отже, загалом відповідачем до стажу роботи, що дає позивачу право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, не зараховано 4 роки 0 місяців 24 дні.

Для встановлення позивачу права на пенсію за віком відповідно до абзацу першого пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV необхідно дотримання таких обов`язкових вимог: досягнення 58 років, наявність страхового стажу не менше 32 років, наявність стажу на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України 5 років. При цьому, законом вимагається зайнятість позивача повний робочий день на посадах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах саме за Списком № 2.

У позивача не має 10 років стажу на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Відповідно до наданих документів пільговий стаж ОСОБА_1 на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, складає понад 5 років 5 місяців.

Отже, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до абзаців двадцять четвертого, двадцять шостого пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV зі зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, на 2 роки (1 рік за кожні 2 роки роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV), тобто після досягнення віку 58 років.

З огляду на вік позивача на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком (58 років), наявність у позивача страхового стажу понад 39 років, наявність стажу на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, понад 5 років 5 місяців, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до абзаців двадцять четвертого, двадцять шостого пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV зі зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, у зв`язку з чим рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 13 жовтня 2025 року № 046350020196, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно з пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно із пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).

На підставі частини третьої статті 245 КАС України з метою відновлення прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, суд зобов`язує відповідача призначити позивачу за її заявою від 22 вересня 2025 року, поданою через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, пенсію за віком відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 22 вересня 2025 року (з дня звернення з заявою, оскільки звернення за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення особою зниженого пенсійного віку).

У статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантовано, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У частині другій статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Суд зазначає, що згідно із визначеннями, наведеними у пунктах 1, 7 частини першої статті 2 Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX «Про адміністративну процедуру», який набрав чинності 15 грудня 2023 року, адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб`єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації; дискреційне повноваження - повноваження, надане адміністративному органу законом, обирати один із можливих варіантів рішення відповідно до закону та мети, з якою таке повноваження надано.

У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

У справі, що розглядається, повноваження пенсійного органу щодо призначення пенсії передбачені Законом № 1058-IV.

Умови, за яких пенсійний орган відмовляє у призначенні пенсії, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, пенсійний орган повинен призначити пенсію. Повноваження пенсійного органу та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, за умови звернення особи з усіма необхідними для призначення пенсії документами, - призначити пенсію. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 13 жовтня 2025 року № 046350020196 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 за її заявою від 22 вересня 2025 року, поданою через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 22 вересня 2025 року, зарахувавши до стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періоди роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» з 6 лютого 2010 року до 10 вересня 2011 року, з 12 вересня 2011 року до 31 серпня 2012 року та з 2 вересня 2012 року до 16 листопада 2012 року на посаді майстра основного виробництва та з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року на посаді заступника начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки, період роботи у Філії «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року на посаді заступника начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки.

У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах від 22 вересня 2025 року суд відмовляє з огляду на таке.

Порушене право позивача полягає у відмові призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У межах спірних правовідносин способом судового захисту порушеного права є визнання протиправним та скасування рішення територіального органу Пенсійного фонду України про відмову в призначенні пенсії. Дії, які суб`єкту владних повноважень необхідно вчинити у межах спірних правовідносин з метою відновлення прав позивача, за захистом яких вона звернулася до суду, - призначити позивачу за її заявою від 22 вересня 2025 року пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 22 вересня 2025 року, зарахувавши певні періоди роботи позивача до пільгового стажу за Списком № 2.

Отже, обраний позивачем спосіб судового захисту (зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах) не відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах не є ефективним.

Також не підлягає задоволенню позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з 22 вересня 2025 року з огляду на таке.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії, а у разі призначення пенсії за віком автоматично - не пізніше одного місяця з дня надходження повідомлення про обраний особою спосіб виплати пенсії (абзац третій пункту 4.10 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до інформації, наявної в ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати пенсії (ППВП)», пенсійним органом, на обліку в якому перебуватиме позивач, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

З наведених положень Порядку № 22-1 слідує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області як орган, який засобами програмного забезпечення визначений за принципом екстериторіальності для розгляду заяви ОСОБА_1 від 22 вересня 2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зобов`язаний тільки прийняти рішення за результатами розгляду відповідної заяви.

Нарахування й виплата заборгованості та поточної виплати пенсії має здійснюватися територіальним органом Пенсійного фонду України, в якому позивач перебуватиме на обліку як отримувач пенсії за віком - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково зі словесним корегуванням обраного позивачем способу судового захисту та із виходом за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для ефективного захисту прав позивача.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

При зверненні до суду з позовом в паперовій формі позивачем сплачено судовий збір в сумі 1331,20 грн, що підтверджено платіжною інструкцією від 17 лютого 2026 року № 2М55-Х5ЕС-С782-9НХ9.

З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист і спір виник внаслідок неправильних дій територіального органу Пенсійного фонду України Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, суд присуджує позивачу понесені нею і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1331,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 13 жовтня 2025 року № 046350020196 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 за її заявою від 22 вересня 2025 року, поданою через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 22 вересня 2025 року, зарахувавши до стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періоди роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» з 6 лютого 2010 року до 10 вересня 2011 року, з 12 вересня 2011 року до 31 серпня 2012 року та з 2 вересня 2012 року до 16 листопада 2012 року на посаді майстра основного виробництва та з 17 листопада 2012 року до 31 грудня 2012 року на посаді заступника начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки, період роботи у Філії «Центральна збагачувальна фабрика Павлоградська» Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» з 1 січня 2013 року до 28 лютого 2014 року на посаді заступника начальника основного виробництва по відділенню вуглепідготовки.

Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1331,20 грн (одна тисяча триста тридцять одна грн 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська