Рішення № 136287622, 06.05.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2026
Номер справи
440/3548/26
Номер документу
136287622
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/3548/26

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Пенсійний фонд України щодо невиплати базової соціальної допомоги за період жовтеньгрудень 2025 року;

- зобов`язати Пенсійний фонд України виплатити заборгованість у розмірі 69540 грн. на дійсні реквізити банку АТ Полтава-Банк, на які надходить допомога з січня 2026 року: UA243314890000026209262577001.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 06.10.2025 року через застосунок Дія позивачем було подано заяву на призначення базової соціальної допомоги. 06.10.2025 було призначено базову соціальну допомогу у розмірі 25280,00 грн. на період з 01.10.2025 по 31.03.2026, що підтверджується рішенням № 1545755790-2025-2. Після призначення допомоги позивачем було надано реквізити банківського рахунку, відкритого в АТ "Банк Кредит Дніпро", які були прийняті без зауважень. Однак виплати за жовтень, листопад та грудень 2025 року мені не надходили на вказані реквізити. У грудні 2025 року ОСОБА_1 змінила банківські реквізити на рахунок в АТ "Полтава-Банк". Починаючи з січня 2026 року виплати здійснюються належним чином. Проте заборгованість за жовтеньгрудень 2025 року станом на день подання позову не виплачена.

У зв`язку з чим, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2026 відкрито провадження у справі, про що постановлено відповідну ухвалу, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

20 квітня 2026 через "Електронний суд" представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Рішенням №1545755790-2025-2, за зверненням від 06.10.2025 (джерело звернення ДІЯ), ОСОБА_1 призначено базову соціальну допомогу в сумі 25280,00 грн на період 01.10.2025 по 31.03.2026. Кошти за листопад та грудень 2025 були включені до виплатних відомостей для зарахування на розрахунковий рахунок, відкритий в банківській установі АТ "Банк Кредит Дніпро". Оскільки з АТ "Банк Кредит Дніпро" відсутній договір, кошти не перераховувались. В базі інформація про незарахування коштів не відображена. Виплату коштів призначеної допомоги за січень та лютий 2026 року проведено відповідно в січні та лютому 2026 року на банківський рахунок відкритий в АТ "Полтава-банк". На звернення ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області за вх.№2588/С-1600-25 від 04.12.2025, №26896/С-1600-25 від 12.12.2025, №27383/С-1600-25 від 16.12.2025, №27524/С-1600-25 від 17.12.2025, №27667/С-1600-25 від 18.12.2025, №3523/С-1600-26 від 27.01.2026, №5496/С-1600-26 від 10.02.2026, № 5601/С-1600-26 від 11.02.2026, №6165/С-1600-26 від 16.02.2026, №7416/С-1600-26 від 24.02.2026 та №26471/С-1600-25 від 09.12.2025 щодо призначення та виплати базової соціальної допомоги надано відповідь на вих.№3645-26471/С-02/8-1600/26 від 26.02.2026

У зв`язку з чим, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Розглянувши позовну заяву, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 - 06.10.2025 року через застосунок Дія подала заяву на призначення базової соціальної допомоги.

Рішенням №1545755790-2025-2, за зверненням від 06.10.2025 (джерело звернення ДІЯ), ОСОБА_1 призначено базову соціальну допомогу в сумі 25280,00 грн на період 01.10.2025 по 31.03.2026.

Після призначення допомоги позивачем було надано реквізити банківського рахунку, відкритого в АТ "Банк Кредит Дніпро", які були прийняті без зауважень. Однак виплати за жовтень, листопад та грудень 2025 року позивачу не надходили на вказані реквізити.

У грудні 2025 року ОСОБА_1 змінила банківські реквізити на рахунок в АТ "Полтава-Банк". Починаючи з січня 2026 року виплати здійснюються належним чином. Проте заборгованість за жовтеньгрудень 2025 року станом на день подання позову не виплачена

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 1058- ІV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 2 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 (зі змінами) визначено, що Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Отже, управління Пенсійного фонду України у своїй діяльності повинно діяти у межах повноважень та у спосіб, визначений нормативно-правовими документами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2025 № 371 "Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги" встановлено, що базова соціальна допомога призначається в автоматичному режимі програмними засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери у режимі реального часу на підставі заяви про намір отримати базову соціальну допомогу та заяви про призначення базової соціальної допомоги уповноваженого представника сім`ї, поданих в електронній формі з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.

Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги (далі - експериментальний проект).

Метою експериментального проекту є надання базової соціальної допомоги для забезпечення державною підтримкою сімей з низьким рівнем доходів.

Експериментальний проект реалізується за рахунок коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету за бюджетною програмою 2501530 Соціальний захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини, та інших джерел, не заборонених законодавством.

Базова соціальна допомога призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів, який звернувся за її призначенням (далі - уповноважений представник сім`ї) строком на шість місяців з автоматичним продовженням виплати такої допомоги на наступний період, але не більше ніж протягом строку реалізації експериментального проекту.

Під час звернення за призначенням базової соціальної допомоги через органи Пенсійного фонду України (за технічної можливості) така допомога, призначена на сім`ю, може виплачуватися рівними частинами (із заокругленням до найближчого цілого числа, більшого за розрахункове) на кожну повнолітню особу з числа членів сім`ї за спільним бажанням усіх таких осіб (крім випадків звернення в електронній формі засобами мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія) (далі - мобільний додаток Порталу Дія (Дія).

Базова соціальна допомога призначається в автоматичному режимі програмними засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі - Єдина система) у режимі реального часу на підставі заяви про намір отримати базову соціальну допомогу (далі - заява про намір), яка формується засобами Єдиної системи на основі запиту уповноваженого представника сім`ї, поданого засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія), та заяви про призначення базової соціальної допомоги (далі - заява про призначення), поданої уповноваженим представником сім`ї в електронній формі засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

У разі відсутності в електронних інформаційних ресурсах, з якими здійснюється електронна інформаційна взаємодія, відомостей, необхідних для призначення базової соціальної допомоги, щодо уповноваженого представника сім`ї та/або членів його сім`ї рішення про призначення такої допомоги приймається засобами Єдиної системи на підставі заяви про намір та заяви про призначення, поданих у паперовій формі до органів Пенсійного фонду України. При цьому датою звернення вважається дата реєстрації запиту на формування заяви про намір (далі - запит) у Єдиній системі.

Для подання запиту засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) уповноваженому представнику сім`ї необхідно установити мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів електронної ідентифікації, що мають високий або середній рівень довіри, та сформувати запит.

Запит формується засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія) у формі, зручній для сприйняття його змісту, і містить прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності) уповноваженого представника сім`ї; серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, оформленого засобами Єдиного державного демографічного реєстру, або посвідки на постійне або тимчасове проживання, оформленої засобами Єдиного державного демографічного реєстру; реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Про прийняте рішення уповноважений представник сім`ї повідомляється засобами мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

Рішенням №1545755790-2025-2, за зверненням від 06.10.2025 (джерело звернення ДІЯ), ОСОБА_1 призначено базову соціальну допомогу в сумі 25280,00 грн на період 01.10.2025 по 31.03.2026.

Виплата базової соціальної допомоги здійснюється Пенсійним фондом України відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2025 р. № 371 "Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги", на рахунки отримувачів базової соціальної допомоги, відкриті в установі уповноваженого банку.

Обсяг, структура та формати даних, якими обмінюються суб`єкти електронної інформаційної взаємодії, визначаються Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2025 р. № 371 "Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги", а також технічними протоколами до договору між Пенсійним фондом України та уповноваженими банками про електронну інформаційну взаємодію з дотриманням вимог Законів України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про захист персональних даних", "Про публічні електронні реєстри", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".

Кошти за листопад та грудень 2025 були включені до виплатних відомостей для зарахування на розрахунковий рахунок, відкритий в банківській установі АТ "Банк Кредит Дніпро". Оскільки з АТ "Банк Кредит Дніпро" відсутній договір, кошти не перераховувались. В базі інформація про незарахування коштів не відображена.

Виплату коштів призначеної допомоги за січень та лютий 2026 року проведено відповідно в січні та лютому 2026 року на банківський рахунок відкритий в АТ "Полтава-банк".

Отже відповідачем не було виплачену базову соціальну допомогу за жовтень-грудень 2025.

Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про незалежність судової влади" № 8 від 13 червня 2007 року встановлено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Окрім визначеного, суд звертає увагу на наступне. За приписами статті 6 КАС України, суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 8 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що невиплата базової соціальної допомоги за період жовтень-грудень 2025 було здійснено не у спосіб, передбачений Законом № 1058-IV, а з точки зору положень статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.

Таким чином, позов про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо невиплати базової соціальної допомоги за період жовтеньгрудень 2025 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплати на користь ОСОБА_1 заборгованість по базовій соціальній допомозі за період жовтень-грудень 2025 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко