Ухвала суду № 136273880, 02.04.2026, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.04.2026
Номер справи
761/11901/26
Номер документу
136273880
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 761/11901/26

Провадження № 1-кс/761/8239/2026

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2026 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора першого відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 звернувся до суду з клопотанням про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_7 .

В обгрунтування поданого клопотання зазначив, що прокурором першого відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 22024000000000813 від 13.09.2024, яке розслідується слідчими Головного слідчого управління СБ України за підозрою ОСОБА_8 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 та ч. 1 ст. 369-2 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК та ч. 2 ст. 369-2 України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24 лютого 2022 року, на виконання злочинного наказу політичного керівництва рф, військовослужбовці зс та інших воєнізованих формувань рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, інші об`єкти цивільного сектору соціального забезпечення, та здійснили застосування оперативно-тактичних ракет (включаючи застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом) по позиціям ЗС України та об`єктах цивільної інфраструктури, що призвело до тяжких наслідків для України.

24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Наведені вище факти розв`язання та ведення рф агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, в тому числі, і шляхом вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України, захоплення державних установ, організацій та військових частин, введення воєнного стану в Україні та продовження строку його дії, в тому числі факти збройного конфлікту між Україною та рф, що почався 27.02.2014, в результаті якого було тимчасово окуповано та анексовано територію АР Крим та тимчасово окуповано частину територій України внаслідок повномасштабного вторгнення російської федерації широко висвітлювалися засобами масової інформації України, у зв`язку з чим достовірно відомі співробітникам Служби безпеки України (далі - СБ України) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі ОСОБА_8 ), та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ОСОБА_5 ).

У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 24.02.2022, політичне керівництво російської федерації розробило злочинний план, спрямований на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом військового захоплення території України, який довело до відома військового керівництва російської федерації та поставило завдання щодо організації на території України серед населення, лояльного до російської федерації, структур політичного, військового та інформаційного спрямування з метою виправдовування збройної агресії, забезпечення безперешкодного захоплення території України та зміни політичного керівництва.

Досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_9 та ОСОБА_5 є діючим співробітниками СБ України. При цьому, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 прийняли Військову присягу, відповідно до якої вступив на військову службу і урочисто присягнув Українському народові завжди бути йому вірним і відданим, обороняти Україну, захищати її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, накази командирів, неухильно додержуватись Конституції України та законів України, зберігати державну таємницю, виконувати свої обов`язки в інтересах співвітчизників, ніколи не зрадити Українському народові.

Окрім того, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , будучи громадянами України, у відповідності до ст.ст. 17, 65, 68 Конституції України зобов`язані захищати Вітчизну, незалежність та територіальну цілісність України, неухильно додержуватись Конституції України та законів України.

Проходячи військову службу в СБ України, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 зобов`язані керуватися вимогами ст.ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України № 548-XIV від 24.03.1999, ст.ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України № 551-XIV від 24.03.1999, які вимагають свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, берегти військову честь, захищати свою і поважати гідність інших людей, бути ввічливим і дотримуватись військового етикету, поводитися з гідністю і честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до ст. ст. 1, 2, 3, 6, 8, 23, 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» ОСОБА_8 та ОСОБА_5 зобов`язані: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; беззастережно виконувати накази командирів (начальників); виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, які визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями інструкціями; неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін та про виконання наказу доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому начальникові; сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов`язки, засвоювати все, чого навчають командири (начальники), та бути готовим до виконання завдань, пов`язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України; вважатися таким, що виконує обов`язок з військової служби, знаходячись на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять).

Також, відповідно до наказу Голови СБ України «Про затвердження Правил професійної етики та доброчесності військовослужбовця Служби безпеки України» № 474 від 27.11.2023, військовослужбовці СБ України повинні дотримуватись принципам патріотизму, доброчесності та порядності, а саме: чесно служити і бути вірним народу України; діяти виключно в інтересах держави; не використовувати службове становище в особистих (приватних) інтересах чи в неправомірних особистих інтересах інших осіб. Окрім того, безпосередній (прямий) начальник (керівник): вживає в межах компетенції заходів щодо негайного припинення виявлених порушень військовослужбовцем СБ України цих Правил та усунення негативних наслідків, інформує про виявлені ознаки правопорушення уповноважених посадових осіб згідно з вимогами законодавства України.

У невстановлений слідством час, але не пізніше 19.08.2024 ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , під час дії на всій території України воєнного стану, не маючи намірів дотримуватись вимог чинного законодавства України, зокрема в порушення вимог ст. 65 Конституції України про обов`язок громадян України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, з корисливих мотивів, а саме переслідуючи корисливу мету отримання додаткового прибутку (неправомірної вигоди) при співпраці з представниками рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, що Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, сформували злочинний умисел на вчинення дій, спрямованих на допомогу державі-агресору шляхом підтримки рішень держави-агресора щодо визнання Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей територією рф та повну їх окупацію, а також підготовки для передачі матеріальних ресурсів у вигляді об`єктів з видобування корисних копалин представникам держави?агресора.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 27.07.2020, ОСОБА_5 , будучи на той час слідчим Головного слідчого управління СБ України, в ході здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях встановив ряд громадян України, в тому числі особу на ім`я ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які діючи за попередньою змовою, організували на тимчасово окупованих територіях Луганської і Донецької областей та контролювали господарську діяльність окремих суб`єктів господарювання, та за результатами якої здійснювали грошові відрахування у вигляді сплати податків і зборів до бюджетів ЛНР та ДНР. За вказаним фактом ОСОБА_5 , в порядку ст. 214 КПК України, до ЄРДР внесено відповідні відомості та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22020000000000172 від 27.07.2020, оперативний супровід якого здійснював ОСОБА_8 .

У подальшому, після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 26.05.2024, ОСОБА_5 з метою отримання можливого додаткового прибутку, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_8 , налагодили спілкування з ОСОБА_10 , розуміючи при цьому, що останній є фігурантом кримінального провадження, постійно проживає на окупованій території Донецької області та є представником держави-агресора.

В ході спілкування ОСОБА_8 із ОСОБА_10 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 19.08.2024 року, останній повідомив про безкомпромісне виконання рішення військово-політичного керівництва рф про захоплення східної частини території України, після чого ОСОБА_8 прийняв пропозицію останнього щодо організації бізнес-проекту в Донецької області.

Так, ОСОБА_10 запропонував ОСОБА_8 підшукати у безпосередній близькості до лінії бойового зіткнення на території Донецької області, яка зі слів ОСОБА_10 з часом буде окупована російськими військами, земельні ділянки з об`єктами корисних копалин (шахти, кар`єри тощо), встановити контакти з власниками та укласти попередні домовленості щодо купівлі продажу довіреним особам ОСОБА_10 з метою подальшого безперешкодного заволодіння у випадку захоплення їх окупаційними військами рф.

Мотивуючи можливістю отримання грошової винагороди, ОСОБА_8 залучив до виконання цього завдання свого безпосереднього керівника, а саме: заступника начальника 2 відділу 2 управління ГУ «І» ДЗНД СБ України ОСОБА_5 , який був обізнаний, що ці дії вчиняються на прохання ОСОБА_10 .

У свою чергу ОСОБА_5 , будучи зацікавленим пропозицією ОСОБА_10 , переслідуючи корисливі мотиви, розуміючи приналежність останнього до представників держави-агресора, запропонував визначити конкретні об`єкти, які на його погляд є економічно вигідними і по яким необхідно отримати актуальну інформацію.

Далі, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше початку вересня 2024 року, ОСОБА_5 , використовуючи оперативні можливості СБ України, на виконання прохання ОСОБА_10 отримав відповідні відомості про стан та власників невстановлених на даний час досудовим розслідуванням об`єктів, які зацікавили ОСОБА_10 як майбутні бізнес-проекти, про що повідомив останнього через підлеглого ОСОБА_8 .

Крім цього, ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням період, але не раніше 26.05.2024, будучи обізнаним у зацікавленості ОСОБА_10 в особистості громадянки України ОСОБА_11 на підґрунті бізнес?інтересів на окупованій території Донецької області, сприяв ОСОБА_8 у проведенні оперативних заходів та отриманні актуальної інформації відносно останньої з метою документування її можливої протиправної діяльності шляхом погодження ряду службових документів.

Отже, ОСОБА_5 , підтримуючи незаконні дії та рішення держави-агресора рф на тимчасово окупованій території Донецької області та надаючи їй допомогу в реалізації цих дій та рішень, метою яких є анексія окупованої території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, діючи умисно, протиправно, достеменно знаючи про те, що окупаційні органи влади рф діють на території України всупереч нормам чинного законодавства України та міжнародних договорів, на виконання завдання ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 здійснював збір відомостей щодо об`єктів, а саме підприємств з видобування корисних копалин, розташованих на території Донецької області з метою їх передачі представнику спецслужб рф після окупації їх російською федерацією.

За вказаних вище обставин, ОСОБА_5 , будучи діючим співробітником СБ України, безпосередньо реалізуючи свої службові обов`язки, достовірно знаючи про факт відкритої збройної агресії рф проти України, усвідомлюючи, що діє в інтересах представника держави-агресора, вчинив дії, спрямовані на допомогу державі агресору шляхом підтримки рішення щодо порушення територіальної цілісності України, повної окупації та включення Донецької області до складу рф, а також шляхом підготовки для передачі матеріальних ресурсів у вигляді об`єктів видобування корисних копалин на території Донецької області.

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні громадянином України за попередньою змовою групою осіб умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництві), з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації і підтримки рішень та дій держави-агресора; та підготовці до передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_9 та ОСОБА_5 є діючим співробітниками СБ України. При цьому, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 прийняли Військову присягу, відповідно до якої вступили на військову службу і урочисто присягнули Українському народові завжди бути йому вірним і відданим, обороняти Україну, захищати її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, накази командирів, неухильно додержуватись Конституції України та законів України, зберігати державну таємницю, виконувати свої обов`язки в інтересах співвітчизників, ніколи не зрадити Українському народові.

Окрім того, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , будучи громадянами України, у відповідності до ст.ст. 17, 19, 65, 68 Конституції України зобов`язані захищати Вітчизну, незалежність та територіальну цілісність України, неухильно додержуватись Конституції України та законів України, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Співробітники СБ України діють на підставі та в межах повноважень, визначених Законом України «Про Службу безпеки України», зокрема ст. 2, 24, 25 Закону передбачає, що СБ України здійснює свою діяльність в інтересах державної безпеки, а співробітники СБ України зобов`язані додержуватися законності, не допускати використання службового становища, повноважень та службових можливостей у приватних інтересах.

Проходячи військову службу в СБ України, ОСОБА_8 та ОСОБА_5 зобов`язані керуватися вимогами ст.ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України № 548-XIV від 24.03.1999, ст.ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України № 551-XIV від 24.03.1999, які вимагають свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим, постійно бути зразком високої культури, скромності і витримки, берегти військову честь, захищати свою і поважати гідність інших людей, бути ввічливим і дотримуватись військового етикету, поводитися з гідністю і честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до ст. ст. 1, 2, 3, 6, 8, 23, 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» ОСОБА_8 та ОСОБА_5 зобов`язані: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; беззастережно виконувати накази командирів (начальників); виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, які визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями інструкціями; неухильно виконати відданий йому наказ у зазначений термін та про виконання наказу доповісти командирові (начальникові), який віддав наказ, і своєму безпосередньому начальникові; сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов`язки, засвоювати все, чого навчають командири (начальники), та бути готовим до виконання завдань, пов`язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України; вважатися таким, що виконує обов`язок з військової служби, знаходячись на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять).

Також, відповідно до наказу Голови СБ України «Про затвердження Правил професійної етики та доброчесності військовослужбовця Служби безпеки України» № 474 від 27.11.2023, військовослужбовці СБ України повинні дотримуватись принципам патріотизму, доброчесності та порядності, а саме: чесно служити і бути вірним народу України; діяти виключно в інтересах держави; не використовувати службове становище в особистих (приватних) інтересах чи в неправомірних особистих інтересах інших осіб. Окрім того, безпосередній (прямий) начальник (керівник): вживає в межах компетенції заходів щодо негайного припинення виявлених порушень військовослужбовцем СБ України цих Правил та усунення негативних наслідків, інформує про виявлені ознаки правопорушення уповноважених посадових осіб згідно з вимогами законодавства України.

Поряд із вище переліченим законодавством, діяльність співробітника СБ України регулюється Законом України "Про запобігання корупції", вимоги якого є обов`язковими для виконання, а саме ст. 1, 3, 22, 24 даного Закону забороняють використання службових повноважень та пов`язаних із ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 27.07.2020, ОСОБА_5 , будучи на той час слідчим Головного слідчого управління СБ України, в ході здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях встановив ряд громадян України, в тому числі особу на ім`я ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які діючи за попередньою змовою, організували на тимчасово окупованих територіях Луганської і Донецької областей та контролювали господарську діяльність окремих суб`єктів господарювання, та за результатами якої здійснювали грошові відрахування у вигляді сплати податків і зборів до бюджетів ЛНР та ДНР. За вказаним фактом ОСОБА_5 , в порядку ст. 214 КПК України, до ЄРДР внесено відповідні відомості та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22020000000000172 від 27.07.2020, оперативний супровід якого здійснював ОСОБА_8 .

Після проведення у вказаному кримінальному провадженні окремих слідчих (розшукових) дій, за результатами яких причетність ОСОБА_10 до вчинення кримінального правопорушення підтверджена не була, а також після його виїзду на тимчасово окуповану територію України - до міста Донецьк, комунікація між ним та ОСОБА_8 не припинилася та тривала у подальшому.

Таким чином, ОСОБА_10 , усвідомлюючи, що ОСОБА_8 є співробітником СБ України та має певні службові можливості, почав звертатися до нього з проханнями про сприяння у вчиненні окремих дій, реалізація яких була можлива виключно у зв`язку з проходженням військової служби в СБ України та використанням службового становища. Зазначені прохання не стосувалися виконання передбачених законом завдань і функцій СБ України.

ОСОБА_5 , обіймаючи посаду заступника начальника 2 відділу 2 управління ГУ «І» ДЗНД СБ України, будучи військовослужбовцем та службовою особою, яка у зв`язку з виконанням службових повноважень мала доступ до відомостей, що становлять службову інформацію з обмеженим доступом та отримуються в межах здійснення контррозвідувальної діяльності, діючи умисно та усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, вчинив кримінальне правопорушення за таких обставин.

26.05.2024 о 11 год. 46 хв., ОСОБА_8 , попередньо отримавши завдання від ОСОБА_10 щодо збирання відомостей про особу на ім`я ОСОБА_11 , діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди за здійснення впливу, надіслав своєму безпосередньому керівнику ОСОБА_5 повідомлення наступного змісту дослівно: «На досуге глянешь если интересно сможем вь*бать, ещё и поблагодарят…», «Инфа от ОСОБА_22)», а також три номери мобільного телефону, серед яких номер « НОМЕР_1 », який належить ОСОБА_11 . До вказаних повідомлень було прикріплено п`ять фотознімків документів, що стосуються ТОВ «Сельскохозяйственная фирма "Зерноград"» (ІНН 36092159), а також відомості щодо ОСОБА_11 . На зазначені повідомлення ОСОБА_5 відповів: « ОСОБА_25 тут? », на що ОСОБА_8 повідомив: «Там» та «ОСОБА_23 тут».

Таким чином, ОСОБА_8 повідомив ОСОБА_5 , що у разі вжиття заходів з боку правоохоронних органів щодо вказаної особи, ОСОБА_10 «поблагодарит».

З урахуванням службового статусу ОСОБА_8 , характеру обговорюваних дій, а також відсутності будь яких законних підстав для їх ініціювання, зазначене листування за своїм змістом є пропозицією надання неправомірної вигоди за здійснення впливу на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави.

У свою чергу, ОСОБА_5 , достовірно усвідомлюючи, що зазначена «подяка» є неправомірною вигодою за вплив на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави, використовуючи своє службове становище, службові зв`язки та доступ до відомчих інформаційних ресурсів СБ України, погодився на отримання неправомірної вигоди та забезпечив підготовку ОСОБА_8 та ініціювання службових запитів щодо перевірки інформації щодо ОСОБА_11 у відомчих інформаційних базах СБ України, а саме до ДІАЗ та ДОТЗ СБ України, доступ до яких можливий виключно у зв`язку з проходженням військової служби в СБ України, а також подання зазначених запитів на підпис керівництву вищого рівня. Зокрема: до ДІАЗ СБ України було надіслано запит №8/2/2-2960 (вх.№48/31318 від 05.09.2024); до ДОТЗ СБ України - запити №8/2/2-4182 від 15.08.2024 та №8/2/2-4570 від 04.09.2024 у рамках справи контррозвідувальної перевірки.

Разом з тим ОСОБА_5 , маючи доступ до відомостей про підстави, хід та результати контррозвідувальної перевірки щодо громадянки ОСОБА_11 , достовірно усвідомлював, що зазначені відомості: є службовою інформацією з обмеженим доступом; отримані виключно у межах виконання завдань контррозвідувальної діяльності; не підлягають розголошенню особам без законних підстав для доступу.

Незважаючи на це, ОСОБА_5 використав зазначені відомості поза межами службової необхідності та довів їх до відома ОСОБА_10 через ОСОБА_8 , чим сприяв наданню ОСОБА_10 неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави.

Крім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 19.08.2024 в ході спілкування ОСОБА_8 із ОСОБА_10 , останній повідомив про безкомпромісне виконання рішення військово-політичного керівництва рф про захоплення східної частини території України, після чого ОСОБА_8 прийняв пропозицію останнього щодо організації бізнес-проекту в Донецької області.

Так, ОСОБА_10 запропонував ОСОБА_8 підшукати у безпосередній близькості до лінії бойового зіткнення на території Донецької області, яка зі слів ОСОБА_10 з часом буде окупована російськими військами, земельні ділянки з об`єктами корисних копалин (шахти, кар`єри тощо), встановити контакти з власниками та укласти попередні домовленості щодо купівлі продажу довіреним особам ОСОБА_10 з метою подальшого безперешкодного заволодіння у випадку захоплення їх окупаційними військами рф.

Мотивуючи можливістю отримання грошової винагороди, а також обмеженими службовими повноваженнями, ОСОБА_8 вирішив залучити до виконання цього прохання ОСОБА_10 свого безпосереднього керівника - ОСОБА_5 .

Так, 19.08.2024 о 09 год. 29 хв., ОСОБА_5 отримав від ОСОБА_8 повідомлення дослівно: «В доповнення, в тому регіоні кар`єри, шахти пісок і т.д», «Треба звести їх, власника з ОСОБА_24», « Хай спілкуються, ОСОБА_24 нас не залишить без уваги». ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що запитувана інформація стосується стратегічно важливих об`єктів інфраструктури та може бути використана на шкоду економічній і національній безпеці України, зловживаючи службовим становищем, керуючись корисливим мотивом та корисливою метою отримання неправомірної вигоди, прийняв пропозицію одержання такої вигоди за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, та погодився зібрати актуальну інформацію про об`єкти вугільноїдобувної промисловості, які цікавлять ОСОБА_10 , з метою встановлення контакту з власником відповідного об`єкта для вирішення питання у приватних інтересах ОСОБА_10 .

Для цього, ОСОБА_5 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше початку вересня 2024 року, звернувся до консультанта-експерта з оперативних питань 4 відділу 2 управління ГУ «І» ДЗНД СБ України ОСОБА_14 , який має доступ до відомостей у межах контррозвідувальних заходів, з проханням повідомити відому йому інформацію про вугільні шахти на території Донецької області. У свою чергу, ОСОБА_14 повідомив, що шахти в безпосередній близькості до лінії бойових дій перебувають у занедбаному стані та потребують великих вкладень. Крім цього, ОСОБА_14 повідомив ОСОБА_5 про необхідність визначення зацікавленими особами конкретного об`єкту для отримання консультації та відповідних відомостей.

Отже, ОСОБА_5 , керуючись корисливим мотивом та корисливою метою отримання неправомірною вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, усвідомлюючи службовий характер цих відомостей, використав їх поза службовою необхідністю та довів до відома ОСОБА_10 через ОСОБА_8 .

Таким чином, ОСОБА_5 , будучи службовою особою СБ України, умисно прийняв пропозицію одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави, використовуючи своє службове становище, службові зв`язки та доступ до відомчих інформаційних ресурсів, чим істотно порушив законодавство України.

Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у прийнятті пропозиції одержання неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 369-2 КК України.

За сукупністю скоєного ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч.2 ст. 369-2 КК України.

13.06.2025 ОСОБА_5 затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України та 14.06.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України. Окрім того, 29.01.2026 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України та про нову підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України.

Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, повністю підтверджуються зібраними матеріалами досудового розслідування, а саме:

-повідомленням про вчинення злочину та відповідями ДКР та ГУ ВБ СБ України на доручення від 01.04.2025, 04.04.2025, 09.04.2025 відповідно до яких співробітник фсб рф ОСОБА_15 , а також громадяни України, які перебувають на ТОТ ОСОБА_16 та ОСОБА_10 , проводять розвідувально-підривну діяльність на шкоду державній безпеці України, здійснюючи вербування громадян України, у тому числі ОСОБА_8 для збору розвідувальної інформації; а також щодо отримання ним коштів від ОСОБА_17 та ОСОБА_18 ;

-відповіддю ГУ ВБ СБ України від 03.02.2025, згідно якої отримано інформацію про підготовлені ОСОБА_8 запити на підрозділи ДОТЗ СБУ та ЦБД ГІКЦ ДІАЗ СБУ;

-відповіддю на запит з ДКР СБУ від 06.03.2025, відповідно до якої при передачі іноземній стороні відомостей стосовно громадян ОСОБА_19 та ОСОБА_11 , ТОВ «експедиторська компанія «Сіленд» та ТОВ «Інтеркод» завдано шкоди обороноздатності та державній безпеці України;

-протоколом огляду від 24.04.2025 (протоколу за результатами проведення нс(р)д зняття інформації з електронних інформаційних систем №2/2/4-15814т від 17-21.10.2024), на якому зафіксоване листування ОСОБА_16 з ОСОБА_15 , ОСОБА_10 та у якому останній передає інформацію, отриману ОСОБА_8 під час виконання службових обов`язків та записи розмов з ним.

-протоколом за результатами проведення нс(р)д від 07-08.11.2024, на якому зафіксоване листування ОСОБА_10 з ОСОБА_20 та у якому перший передає відомості та записи розмов отриманих від ОСОБА_8 ;

-протоколом за результатами проведення нс(р)д від 20.11.2024, яким підтверджується наявність у телефонній книзі ОСОБА_10 контакту ОСОБА_8 ;

-протоколом за результатами проведення нс(р)д від 28.02.2025, яким підтверджується здійснення запитів ОСОБА_8 на ГІКЦ ДІАЗ та ДОТЗ СБУ;

-протоколом про результати проведення нс(р)д від 07.04.2025, яким виявлено листування ОСОБА_8 з ОСОБА_5 ;

-протоколом обшуку від 13.06.2025, у ході якого виявлений та вилучений мобільний телефон ОСОБА_5 , де наявне листування з ОСОБА_8 щодо ОСОБА_10 ;

-протоколом огляду від 22.07.2025 мобільного телефону ОСОБА_5 , що підтверджує листування з ОСОБА_8 щодо ОСОБА_10 ;

-протоколом огляду матеріалів кримінального провадження від 13.06.2025 щодо здійснення досудового розслідування щодо ОСОБА_10 ;

-протоколом допиту підозрюваного від 14.08.2025;

-іншими матеріалами кримінального провадження, які у своїй сукупності та взаємозв`язку підтверджують вчинення ОСОБА_5 інкримінованого кримінального правопорушення.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 05.02.2026 підозрюваному ОСОБА_5 було продовжено строк дії обовязків до 05.04.2026.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та посилаючись на наявність передбачених ст. 177 КПК України ризиків просив клопотання задовольнити.

Захисник у судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечував.

Підозрюваний в судовому засіданні підтримав свого захисника.

Вивчивши клопотання та матеріали, якими вони обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Під час судового розгляду встановлено, що прокурором першого відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 22024000000000813 від 13.09.2024, яке розслідується слідчими Головного слідчого управління СБ України за підозрою ОСОБА_8 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 та ч. 1 ст. 369-2 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК та ч. 2 ст. 369-2 України.

13.06.2025 ОСОБА_5 затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України та 14.06.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України. Окрім того, 29.01.2026 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України та про нову підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 05.02.2026 підозрюваному ОСОБА_5 було продовжено строк дії обовязків до 05.04.2026.

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

Згідно з ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується (ч. 1 ст. 177 КПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Ризики, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені частиною 1 статті 177 КПК України, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. При цьому, Кримінальний процесуальний кодекс України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що вона має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.

Враховуючи вказане, з метою забезпечення виконання підозрюваною, покладених на неї процесуальних обов`язків, а також запобігти спробам підозрюваної ухилитись від досудового розслідування та суду, слідчий суддя приходить до висновку, що для забезпечення належної поведінки підозрюваного ОСОБА_5 йому слід продовжити строк дії обов`язків, а саме: не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідком ОСОБА_14 та підозрюваним ОСОБА_8 в рамках даного кримінального провадження.

При цьому, слідчий суддя вважає, що покладення на підозрюваного вказаних обов`язків, регламентованих ст. 194 КПК України, є за своєю суттю пропорційними, помірними, та такими, що не становитимуть надмірний тягар для підозрюваного, у зв`язку з чим не суперечить п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 176-179, 193, 194, 196, 205, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора - задовольнити.

Продовжити дію покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

утримуватися від спілкування зі свідком ОСОБА_14 та підозрюваним ОСОБА_8 в рамках даного кримінального провадження.

Термін дії обов`язків, покладених судом визначити до 31.05.2026 включно.

Роз`яснити підозрюваному, що у разі невиконання покладених на нього обов`язків, до нього може бути застосовано більш жорстокий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до двох розмірів мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 06.04.2026.

Cлідчий суддя

Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_21