Постанова № 13626990, 18.01.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2011
Номер справи
2а-8312/10/1270
Номер документу
13626990
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.19

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 січня 2011 року Справа № 2а-8312/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді Чиркіна С.М.

при секретарі судового засідання Черніковій Я.В.,

за участю:

представника позивача Селезньової О.О.

представника відповідача Пономарьової І.Ю.

прокурор-заявник: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокуратури Жовтневого району м.Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуатаційне управління» про стягнення штрафних санкцій у сумі 1700,00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

З посиланням на вимоги статей 121 Конституції України, 36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» (далі -Укренерго) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуатаційне управління» про стягнення штрафних санкцій у сумі 1700,00 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідачем не сплачений штраф за невиконання припису.

Ухвалою від 04.11.2010 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.

У звязку з наданням відповідачем заперечень проти позову та неможливістю розгляду справи в порядку визначеному ст. 183-2 КАС України, ухвалою суду від 15.11.2010 року, справа була призначена до судового розгляду.

В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що згідно з приписами Державної інспекції з енергетичного нагляду відповідача було зобовязано усунути порушення на енергетичних обєктах визначених житлових будинків, а саме: нанести написи на двері ВРУ, укомплектувати схемами електричних з'єднань електроустановки, оновити написи на рубильниках шаф, привести у робочій стан електричне освітлення, виключити з експлуатації використання некаліброваних плавких вставок та інші дії, а також розробити ряд письмової документації необхідної для експлуатації зазначених будинків та гуртожитків.

Відповідач не є ані власником, а ні балансоутримувачем визначених житлових будинків, оскільки житлові будинки передані за рішенням господарського суду до Фонду державного майна України. Відповідач не укладав договору на обслуговування майна з власником майна та балансоутримувачем. Просив відмовити у задоволені позову.

В судовому засіданні 22.12.2010 прокурор підтримав позовні вимоги.

В судове засідання 18.01.2011 року прокурор не зявився, про час розгляду справи був повідомлений.

З урахуванням вимог статей 60, 61, 128 КАС України, приймаючи до уваги думку учасників, та підтримання позову установою в інтересах якої предявлено позов, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності прокурора.

Представник «Укренерго» підтримав позовні вимоги, додатково до даних зазначених в позові пояснив, що відповідно до вимог законодавства, інспектор при проведені перевірки використовує надану споживачем технічну документацію. На підставі наданої відповідачем документації було зроблено висновок про обслуговування відповідачем певних електроустановок. Відповідачем не виконано припису, що було підставою для застосування санкцій.

При проведенні перевірки відповідачем були надані позивачу документи, які підтверджували обовязок відповідача здійснювати відповідне обслуговування електричного обладнання, на підставі яких було зроблено висновок про балансову належність спірних обєктів. Фактично питання щодо спірного віднесення електричного обладнання виникли лише під час розгляду даної справи.

Представник відповідача позов не визнав, наполягав на відсутності на балансі відповідача житлових будинків та електричного обладнання.

Вислухавши учасників, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Судом були застосовані заходи по витребуванню у сторін додаткових доказів.

Сторони вважали за необхідне розглянути справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до ст. 121 Конституції України прокуратура здійснює функцію представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках, визначених законом

Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що підставою представництва прокурором інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і державних інтересів внаслідок противоправних дій (бездіяльності фізичних або юридичних осіб), що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійс нення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999р. № 1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядко вано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і тепло вої енергії відповідно до Законів України «Про електроенергетику», «Про теплопоста чання» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживан ня електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосеред ньо Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» при виконанні функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвер дженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.96р., наказом Міністерства палива та енергетики України №422 від З листопада 2006р. «Про державний енергетичний нагляд» та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП НЕК «Ук ренерго») та його територіальних структурних підрозділів.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електри чної і теплової енергії у Луганській області є одним зі структурних підрозділів відо кремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підп риємства «Національна енергетична компанія Укренерго».

Головною метою діяльності Державної інспекції є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері ене ргопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій з найменшими витратами для країни (абзаци 1- 4 пункту 2.1. Стату ту), а до основних напрямків діяльності підприємства відноситься здійснення держав ного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику», Закону України «Про теплопостачання» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (а.с.12-23).

Відповідач зареєстрований в якості юридичної особи, субєкта господарської діяльності (а.с.11).

Повноваження та статус сторін учасниками не оспорюються.

19 квітня 2010 року відповідачу було видано припис №02/21-0285, винесений за наслідками перевірки від 19 квітня 2010 року, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень (а.с.9).

Відповідачем визнано факт отримання припису та його не оскарження.

02 червня 2010 року уповноваженими особами позивача, в присутності відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису, про що складено акт від 02 червня 2010 року №02/21-0060, з яким у встановленому порядку ознайомлений відповідач (а.с.8).

Актом перевірки від 02 червня 2010 р. №02/21-0060 встановлено часткове невиконання відповідачем припису №02/21-0285. (з 3-х пунктів припису не виконано 2).

За результатами перевірки припису у разі його невиконання (повністю або частково) не усунуті порушення переносяться до наступного припису.

На підставі цього Акту винесено Припис №02/21-0422 від 02.06.2010 , до якого перенесені невиконані пункти попереднього припису та встановлено новий строк для виконання (далі - припис від 02.06.2010).

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензування у вигляді штрафу.

Зазначена норма не передбачає кількості невиконаних пунктів припису як підставу для застосування штрафу.

На підставі Акту перевірки від 02.06.2010 , постановою від 16 червня 2010 року №02/21-0060 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700,0 грн. ( далі - постанова від 16.06.2010, а.с.7).

Факт своєчасного отримання постанови підтверджується відповідачем та поштовим повідомленням (а.с. 10).

Постанова від 16.06.2010 відповідачем не оскаржена.

Відповідно до абз.4 ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі закон № №877) субєкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

За змістом пп.4.2.5.1. Розділу IV «Організація здійснення заходів державного енергетичного нагляду» Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 р. №817 (далі - Інструкція), при здійсненні своїх повноважень інспектор має право знайомитись з відповідними договорами щодо енергопостачання та додатками до них відповідно до своєї компетенції, а також схемами енергопостачання та особливостями експлуатації енергоустановок, розміщенням приладів обліку енергії.

Таким чином, при здійсненні державного енергетичного нагляду інспектор використовує надану споживачем технічну документацію.

З акту перевірки та наданих сторонами додаткових доказів убачається, що під час проведення перевірки відповідачем надавались позивачу, крім засновницьких документів, також договір про постачання електричної енергії від 21.04.2005 №969, укладений між ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» з додатками про «Перелік цехів, підрозділів споживача» та «Акти розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» (а.с.44-49) та трудову угоду від 10.12.2009, укладену між відповідачем та фізичною особою про надання послуг з обслуговування та проведення регламентних робіт в електрощитових багатоквартирних будинків та гуртожитків, що знаходяться на обслуговуванні відповідача (далі - договір № 969, а.с.50).

У згаданому договорі також перелічені об'єкти, зазначені у договорі про постачання електричної енергії.

Сторонами визнано, що на момент винекнення спірних відносин та розгляду справи договір № 969 діє.

01.10.2010 позивачем перевірено виконання припису від 02.06.2010 та встановлено його виконання, що зафіксовано в Акті перевірки №02/21-0828 від 01.10.2010.

Отже, своїми діями відповідач фактично визнав належність йому спірних об'єктів (а.с.54).

Суд критично оцінює посилання відповідача на зміну власника житлових будинків на підставі рішення господарського суду від 06.02.2008 року (а.с.76-79), оскільки зазначене рішення не мало наслідком зміну балансоутримувача та виконавця за договором № 969.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокуратури Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуатаційне управління» про стягнення штрафних санкцій у сумі 1700,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлово-експлуатаційне управління» до Державного бюджету України ( п/р 31115106700006, одержувач Держбюджет Ленінського району м.Луганська, банк одержувача-ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, і.к. 24046582, код бюджетної класифікації 21081100) штраф у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено 21 січня 2011 року.

СуддяС.М. Чиркін