Рішення № 136116283, 30.04.2026, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.04.2026
Номер справи
240/10119/24
Номер документу
136116283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/10119/24

категорія 111030200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Міського комунального підприємства "Бердичівводоканал" до Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Міське комунальне підприємство "Бердичівводоканал" (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 15 лютого 2024 року №00031672408.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 15 лютого 2024 року №00031652408.

В обгрунтування позову зазначає, що вказані податкові повідомлення-рішення винесені з порушенням норм Податкового кодексу України та підлягають скасуванню. Наголосив, що податки сплачено повністю і з дотриманням строків, передбачених ПК України, що підтверджується платіжними дорученнями з січня 2021 року по листопад 2021 року. Також зазначив, що відповідачем здійснено розрахунок штрафних санкцій та нарахування пені з порушенням 1095-денного строку сплати грошових зобов`язань. Не погоджуючись із висновками, викладеними в акті перевірки від 08.01.2024, позивач направив до відповідача заперечення, на яке отримав лист-відповідь від 28.02.2024 про залишення без змін висновку, зробленого у цьому акті. 27.02.2024 позивачем отримано податкові повідомлення-рішення №00031672408 та №00031672408 від 15.02.2024 про збільшення суми грошового зобов`язання. Не погоджуючись з вказаними ППР, позивач оскаржив їх до ДПС України, проте скаргу залишено без задоволення, а ППР ГУ ДПС у Житомирській області від 15.02.2024 №00031652408 та №00031672408 - без змін.

У додаткових поясненнях представник позивача не погодилася із обрахунками середньої кількості працівників, яким нараховується заробітна плата підприємством. Також зазначає, що такий підхід обрахунку не є дійсним та економічно обгрунтованим; період, за який податковий орган провів перевірку, перевищує можливі граничні строки сплати зобов`язань, тому така первірка є незаконною вцілому; податковий орган має право провести документальну перевірку протягом 1095 календарних днів з дня фактичної сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання (з дня вчинення правопорушення) та після закінчення строку давності, який припадав на період дії карантину та/або воєнного стану (до 01.08.2023), враховуючи період зупинення такого строку давності з 18.03.2020 по 31.07.2023 (включно). На думку представника позивача, господарська діяльність за період з 01.10.2017 до 01.01.2020 взагалі не підлягає перевірці з вказаних підстав, оскільки для цього періоду закінчилися граничні строки для проведення перевірок і минув строк позовної давності.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначає, що наведені позивачем аргументи не спростовують порушень, відображених у акті документальної планової виїзної перевірки МКП "Бердичівводоканал" №209/06-30-24-08/32569790, є необгрунтованими та не підтверджені належними доказами, а висновки акту перевірки та ППР прийняті на підставі та у межах повноважень, і відповідають вимогам чинного законодавства. Щодо здійснення контролюючим органом розрахунку штрафних санкцій та нарахування пені з квітня 2018 року по травень 2018 року нібито з порушенням 1095-денного строку зазначив, що перебіг строків за ст. 102 Податкового кодексу України зупинявся на період карантину з 18.03.2020 до 30.06.2023 та воєнного стану. Відтак, перебіг строку давності, встановленого пунктом 102.4. статті 102 ПК України (1095 днів) був зупинений з 18 березня 2020 року по 24 лютого 2022 року на підставі пункту 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та з 24 лютого 2022 року по 01 серпня 2023 року на підставі пункту 102.9 статті 102 ПК України.

Представник позивача подала відповідь на відзив, у якому наполягала на задоволенні позову, посилаючись на численні порушення, допущені під час проведення перевірок. Наголошує, що позивач до моменту отримання акту перевірки сплатив усі суми податків і зборів, отже, у нього відсутня заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб та військового збору, а тому до нього не повинні застосовуватися жодні санкції .

Ухвалою суду провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 15 липня 2024 року.

Судове засідання, призначене на 15 липня 2024 року, за клопотанням представника позивача відкладено на 29 липня 2024 року.

У судовому засіданні 29 липня 2024 року за клопотанням представника позивача оголошено перерву до 12 серпня 2024 року в зв`язку з витребуванням доказів.

У судовому засіданні 12 серпня 2024 року ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, за клопотаннями представників сторін закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до розгляду по суті на 09 вересня 2024 року.

У судовому засіданні 09.09.2024 представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові, та просив позов повністю задовольнити.

Представник відповідача заперечила проти задоволення позовних вимог і просила відмовити в позові за безпідставністю.

Після з`ясування позиції учасників справи суд протокольною ухвалою, без виходу до нарадчої кімнати, ухвалив перейти до подальшого розгляду справи у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що 14.01.2022 Головним управлінням ДПС у Житомирській області видано наказ № 21-п, яким наказано провести планову перевірку Міського комунального підприємства Бердичівводоканал" з 14.02.2022 тривалістю 20 робочих днів.

У зв`язку із запровадженням воєнного стану в Україні Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 " Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ внесено зміни ПКУ Законом України від 03.03.2022 № 2118-ІХ " Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", зокрема пунктом 69.2 ст. 69 ПКУ визначено, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті зупиняються. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

Законом України " Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мараторію на проведення податкових перевірок" від 09.11.2023 № 3453-ІХ (набуває чинності з 08.12.2023), доповнено підпунктом 69.22 пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПКУ, яким передбачено, що документальні перевірки, що були розпочаті та не завершені до 24.02.2022 року, крім перевірок для яких згідно з підпунктами 1-4 підпункту 69.351 цього пункту діє мараторій, поновлюються на невикористаний строк. Документальна планова перевірка МКП "Бердичівводоканал" поновлюється з 08.12.2023 року, залишок невикористаних днів перевірки складає 12 робочі дні. З листом про поновлення термінів перевірки від 08.12.2023 № 25415/6/06-30-24-08 ознайомлено головного бухгалтера МКП "Бердичівводоканал" Шумило Тетяну Олександрівну.

Термін перевірки продовжувався на 5 робочих днів відповідно до наказу начальника ГУ ДПС у Житомирській області від 19.12.2023 року № 2935-п.

На підставі вказаних наказів, Головним управлінням Державної податкової служби в Житомирській області з 14.02.2022р. по 23.02.2023р. та з 08.12.2023р. по 01.01.2024р. проведена планова виїзна документальна перевірка МКП "Бердичівводоканал" з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати військового збору за період з 01.01.2017 по 31.12.2021р., з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування за період з 01.01.2011р. по 31.12.2021 р.

За результатами вказаної перевірки ГУ ДПС в Житомирській області було складено акт про результати планової виїзної документальної перевірки №209/06-30-24-08/32569790 від 08.01.2024р., який отримано МКП "Бердичівводоканал" 12.01.2024р., що підтверджується копією акта камеральної перевірки №209/06-30-24-08/32569790 від 08.01.2024р.

Не погоджуючись з висновками, викладеними в акті планової виїзної документальної перевірки від 08.01.2024р. №209/06-30-24-08/32569790, позивач направив до ГУ ДПС в Житомирській області заперечення на цей акт.

У відповідь листом від 28.02.2024 за вих.№3014/6/06-30-24-08 від 12.02.2024р. про розгляд заперечення, відповідачем зазначено, що висновки, зроблені в акті планової виїзної документальної перевірки від 08.01.2024р. №209/06-30-24-08/32569790 залишено без змін.

27.02.2024 МКП "Бердичівводоканал" отримало податкове повідомлення-рішення №00031672408 від 15.02.2024 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними санкціями 415 011,83 грн., пені 992 296,84 грн. та податкове повідомлення-рішення № 00031652408 від 15.02.2024 про збільшення грошового зобов`язання з військового збору за штрафними санкціями 38 201,88 грн., пені 7 110,20 грн., що підтверджується копіями податкових повідомлень-рішень №00031672408 та № 00031652408 від 15.02.2024.

06.03.2024 МКП "Бердичівводоканал" звернулося до Державної податкової служби України з скаргою на податкові повідомлення-рішення №00031672408 та №00031652408 від 15.02.2024.

Рішенням ДПС України від 30.04.2024 про результати розгляду скарги за вих.№11805/6/99-00-06-01-03-06 від 23.04.2024 залишено без змін податкові повідомлення-рішення №00031672408 та №00031652408 від 15.02.2024, а скаргу - без задоволення.

Позивач, вважаючи такі податкові повідомлення-рішення протиправними, звернувся до суду.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України №2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України).

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Положеннями статті 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1. статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до п.п.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Згідно п.п.77.2 ст.77 ПК України документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).

Пунктом 77.4 ст.77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Обґрунтовуючи протиправність вказаних рішень, позивач у позові посилається на порушення податковим органом строків застосування штрафних санкцій та пені, а також, що період за який податковий орган провів перевірку перевищують можливі граничні строки сплати зобов`язань, а тому така перевірка є незаконною,

Суд з такими доводами позивача не погоджується, з огляду на таке.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАСУ суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до пункту 101.1 статті 101 ПК України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Водночас, згідно з підпунктом 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 ПК України під терміном "безнадійний" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу.

Граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 ПК України.

Згідно з абзацами першим-третім пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 статті 102 ПК України, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених ПK України, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 i 39 прим 2 ПК України), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 ПК України, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному aбo судовому порядку.

Законом України від 17.03.2020 року №533-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", який набрав чинності 18.03.2020 року, до Податкового кодексу України внесено зміни.

Зокрема, підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" доповнено пунктами 52-1- 52-5. Згідно з нововведеним пунктом 52-2 законодавець установив мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу. Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня по 31 травня 2020 року та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)"не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30.03.2020 року. Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18.03.2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період до 31.05.2020 року. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

Цим же пунктом встановлено, що на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Законом №591-IX до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України внесені зміни, які набрали чинності 29.05.2020 року. Згідно з внесеними змінами слова та цифри "по 31 травня 2020 року" замінено цифрами та словами "2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)", а в абзаці восьмому - також замінено слова та цифри "до 30 березня 2020 року" - словами та цифрами "протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Отже, Податковим кодексом України було передбачено зупинення перебігу усіх строків давності, встановлених статтею 102 ПК України, на період з 18.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Крім того, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 року №2120-IX, який набрав чинності з 17.03.2022 року, стаття 102 була доповнена пунктом 102.9 такого змісту:

"102.9. На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи".

Цим же законом була зупинена дія пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України зупиняється на період дії воєнного, надзвичайного стану.

03 березня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України № 2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", який набрав чинності 07 березня 2022 року (надалі - Закон № 2118-IX), за яким підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнено пунктом 69, зокрема підпунктом 69.9, яким установлено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (надалі - Закон № 2260-IX, набрав чинності 27 травня 2022 року), який зупинив дію пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України на період дії воєнного, надзвичайного стану, а також доповнив статтю 102 пунктом 102.9 такого змісту: "102.9. На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи".

Законом України від 03 листопада 2022 року № 2719-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення податкового боргу" (набрав чинності 25 листопада 2022 року) пункт 69.9 доповнено абзацом п`ятим, за змістом якого для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема, строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб`єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов`язань згідно із статтею 116 цього Кодексу.

Проте, 01 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 30 червня 2023 року № 3219-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" (далі - Закон № 3219-IX), яким пункт 102.9 статті 102 ПК України виключено, а редакцію підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України викладено наступним чином:

"Тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним пунктом Кодексу.

Отже, з 01 серпня 2023 року скасовано зупинення перебігу строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, яке було запроваджено в зв`язку з дією правового режиму воєнного стану.

У постанові від 26 вересня 2024 року у справі № 160/1315/24 Верховний Суд, аналізуючи наведене правове регулювання зробив висновок про те, що перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (в тому числі й щодо строків здійснення заходів з погашення податкового боргу) зупинявся:

- з 18 березня 2020 року по 17 березня 2022 року - відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України для всіх платників податків;

- з 07 березня 2022 року по 24 листопада 2022 року - відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України для всіх платників податків;

- з 17 березня 2022 року по 01 серпня 2023 року - відповідно до пункту 102.9 статті 102 Кодексу, при цьому в період з 17 березня 2022 року по 27 травня 2022 року норма діяла без виключень, а з 27 травня 2022 року по 01 серпня 2023 року - з виключеннями щодо випадків, передбачених ПК України.

У період з 24 листопада 2022 року по 01 серпня 2023 року з огляду на положення підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України перебіг строку здійснення заходів з погашення податкового боргу зупинявся для платників податків, які не мають можливості своєчасно виконувати податкові обов`язки, передбачені статтями 59 - 60, 87 - 101 Кодексу, та/або визначення грошових зобов`язань згідно із статтею 116 Кодексу.

Починаючи з 01 серпня 2023 року зупинено перебіг строків давності, визначених пунктом 102.4 статті 102 ПК України для груп платників з податковим боргом, який виник до 24 лютого 2022 року, зокрема щодо платників податків - фізичних осіб (у тому числі осіб, які провадять незалежну професійну діяльність), місцем проживання яких є тимчасово окуповані російською федерацією території України або території, на яких ведуться активні бойові дії, або території можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація або завершені бойові дії, або припинена можливість бойових дій на відповідних територіях.

Судом не встановлено наведених у вказаних положеннях ПК України обставин щодо позивача у цій справі, які б зумовлювали відсутність підстав для сплати позивачем податку на доходи фізичних осіб та військового збору та нарахування штрафних санкцій та пені за несплату податків до бюджету.

Таким чином, з 01 серпня 2023 року для платників податків та контролюючих органів відновлено перебіг строків, визначених ПК України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вказане свідчить про дотримання відповідачем строків проведення перевірки та застосування за її результатами штрафних (фінансових) санкцій до позивача та пені, з урахуванням періоду зупинення такого строку давності.

На підставі вищезазначеного, твердження позивача про порушення строку давності (1095 днів), встановленого для проведення перевірки та застосування за її результатами до нього штрафних (фінансових) санкцій є необґрунтованим.

Суд вважає, що відповідач, як контролюючий орган під час проведення перевірки діяв у межах строку, встановленого пунктом 102.1 статті 102 ПК України.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (ПК України).

Відповідно до підп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Підпунктом 14.1.156 цього ж пункту визначено, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Відповідно до п. 36.1 ст. 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 ПК України).

Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов`язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (п.п. 14.1.180 п. 14.1 статті 14 ПК України).

Відповідно до абз. «а» п. 176.2 ст. 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів зобов`язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

При цьому, об`єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 статті 163 ПК України), а базою оподаткування - є загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 164.1 статті 164 ПК України).

Згідно з п.п. 164.1.2 п. 164.1 ст. 164 ПК України загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

Об`єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПК України).

Згідно з п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПК України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Відповідно до п. 171.1 ст. 171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Приписами пункту 167.1. ст. 167 ПК України визначено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до підп. 1.1 - 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

Отже, позивач є податковим агентом при виплаті доходу у вигляді заробітної плати своїм працівникам і на нього покладається обов`язок з нарахування, утримання й сплати в установленому порядку, розмірі та строку відповідного грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб. Порушення ж такого зобов`язання може мати своїм наслідком притягнення позивача до належного виду відповідальності.

Як встановлено під час розгляду справи, в охоплений перевіркою період МКП "Бердичівводоканал" проводились виплати заробітної плати його працівникам з порушенням термінів зазначених у колективному договорі.

Перевіркою питань щодо повноти сплати (перерахування) МКП "Бердичівводоканал" до бюджету податку на доходи фізичних осіб із сум заробітної плати згідно наданих головних книг, оборотних відомостей по рах. 641/2 встановлено, що в період з 01.01.2017 по 31.12.2021 податок до бюджету підприємством сплачувався не своєчасно та не в повному обсязі:

- станом на 01.01.2017 залишок по податку на доходи фізичних осіб складав К-т 148967035грн. ( згідно аналізу рахунка 641/2 підприємства);

- за період з 01.01.2017 по 31.12.2021 нараховано податку на доходи фізичних осіб в сумі 15367600,15грн;

- перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб за вказаний період в сумі 13221073,94грн.;

- станом на 31.12.2021 залишок по податку на доходи фізичних осіб становить К-т 3636196,56грн. ( в тому числі за грудень 2021року - 380479,15грн.). Термін сплати нарахованого податку на доходи фізичних осіб за грудень 2021 року на кінець перевіряємого періоду (31.12.2021) не настав. Заборгованість підприємства по податку на доходи фізичних осіб, яка виникла станом на 31.12.2021 в сумі 3255717,41грн., на момент поновлення перевірки була погашена.

Перевіркою встановлених термінів сплати (перерахування) військового збору згідно наданих головних книг, оборотних відомостей по рах. 641/7 встановлено, що в період з 01.01.2017 по 31.12.2021 військовий збір до бюджету МКП "Бердичівводоканал" перераховувався в деяких періодах несвоєчасно:

- станом на 01.01.2017 залишок по військовому збору складав Д-т 520, 22грн.;

- за період з 01.01.2017 по 31.12.2021 нараховано військового збору в сумі 1299469,21грн.;

- перераховано до бюджету військового збору за вказаний період в сумі 1266403,37грн.;

- станом на 31.12.2021 сальдо по військовому збору становить К-т 32545,62грн., ( в тому числі за грудень 2021року-31783,98грн.) Термін сплати нарахованого податку на доходи фізичних осіб за грудень 2021 року на кінець перевіряємого періоду (31.01.2021) не настав. Заборгованість підприємства по військовому збору , яка виникла станом на 31.01.2021 в сумі 761,64грн., на момент поновлення перевірки була погашена.

Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб станом на 31.01.2021 склала 3255717,41грн., що підтверджується даними головної книги рахунку 6411, банківськими документами та даними інтегрованої картки платника.

Заборгованість по військовому збору станом на 31.12.2021 склала 761,64грн., що підтверджується даними головної книги рахунку 641/7, банківськими документами та даними інтегрованої картки платника.

Відповідно до наведених в акті перевірки таблиць, в яких відображено означені суми несвоєчасного перерахованого та не перерахованого ПДФО та військового збору в розрізі місяців.

Відповідно до п. 86.1 ст. 86 ПК України акт перевірки це документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.

Пунктом 5 розділу ІІ Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 № 727, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за № 1300/27745 передбачено, що факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об`єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб`єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджує наявність зазначених фактів.

Відповідно до п.п. 2 п. 4 розділу ІІІ вказаного Порядку описова частина акта (довідки) документальної перевірки складається так: у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно: викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів (міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування), що порушені платником податків, зазначити період (календарний день, місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, при здійсненні якої вчинено це порушення; викласти зміст порушень (у разі їх встановлення), в тому числі щодо правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з первинними документами, бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Суд зазначає, що незважаючи на те, що акт податкової перевірки не є самостійним предметом судового оскарження, він є одним із доказів в адміністративній справі про визнання протиправним рішення контролюючого органу, прийнятого за наслідками проведеної перевірки. Текст акта перевірки повинен деталізовано відображати зміст та суть встановлених контролюючим органом порушень та відповідати встановленим висновкам про вчинене платником податків порушення. Описова частина акта перевірки повинна бути сформульована таким чином, щоб платник податків міг зрозуміти в чому, на думку податкового органу, полягає склад вчиненого правопорушення та, заперечуючи проти встановлених у висновках акта перевірки порушень, на підставі яких прийнято податкове повідомлення-рішення, мав змогу подати заперечення проти акта перевірки чи звернутися до суду з позовом про оскарження прийнятих за наслідками такої перевірки рішень контролюючого органу.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.06.2023 у справі № 815/6819/14.

Аналізуючи акт перевірки, суд вбачає послідовність встановлення обставин, посилання на норми закону та детальний розрахунок несвоєчасного перерахування позивачем податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Результати перевірки своєчасності та повноти перерахування ПДФО і військового збору під час виплати доходів наведені у табличному вигляді в акті перевірки.

Отже, в ході проведення перевірки своєчасності перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати контролюючим органом встановлено, що позивачем здійснювалась недоплата (неперерахування) податку з доходів фізичних осіб та військового збору при виплаті заробітної плати за граничними термінами сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету.

Таким чином, фінансова відповідальність за порушення порядку нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору, передбачена з урахуванням п.102.2 ст. 102 та 87.9, ст.87 ПК України.

Суд звертає увагу, що позивач у позові не заперечує, що заробітна плата працівникам виплачувалась на підприємстві з порушенням термінів, що в свою чергу призвело до зазначених порушень. Наявність вказаного вище порушення підтверджується наявними в матеріалах справи відповідними розрахунками та жодним чином не спростовано представниками позивача під час розгляду справи.

Стосовно твердження позивача щодо обмеження контролюючим органом посилання в акті перевірки на показники бухгалтерських рахунків за відповідні періоди, слід зазначити, що під час дослідження акту перевірки судом було встановлено, що перевіряючим органом були перевірені документи пов`язані із визначенням об`єктів оподаткування ( бази нарахування), які надані були позивачем для проведення перевірки, а саме: первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансова звітність та інші документи пов`язані з обчисленням та сплатою податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску, інших податків і зборів ( обов`язкових платежів), передбачених переліком питань, які були зазначені в акті перевірки від 08.01.2024 № 209/06-30-24-08/32569790. ( ст. 10 акту).

Крім того судом, під час розгляду справи встановлено, що платіжні інструкції з січня 2021 по листопад 2021 були враховані перевіряючими під час проведення перевірки та відображені в розрахунках " Відомості про повноту та своєчасність перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб" та "Відомості про повноту та своєчасність перерахування до бюджету утриманих сум військового збору", які були надіслані МКП "Бердичівводоканал" разом з оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями.

Враховуючи наведене, суд не приймає до уваги посилання позивача на вказані платіжні інструкції, як на доказ своєчасності сплати податків.

Решта доводів та аргументів учасників справи не спростовують встановлених судом обставин у спірних правовідносинах та викладених висновків суду.

Разом з тим, слід зазначити що в судовому засіданні в якості свідка була допитана - заступник начальника відділу Головного управління ДПС у Житомирській області Васильєва А.В., яка безпосередньо приймала участь у проведенні перевірки. Свідок пояснила, що під час перевірки на підприємстві було встановлено порушення строків виплати працівникам заробітної плати. Порушення було встановлено на підставі наданих позивачем первинних і касових бухгалтерських документів, оборотних відомостей, тощо. Несвоєчасність виплати заробітної плати призвело до порушень вказаних в акті перевірки. Платіжні інструкції з січня 2021 по листопад 2021 були враховані перевіряючими під час проведення перевірки та відображені в розрахунках.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в ході розгляду справи знайшли своє підтвердження висновки акту перевірки в частині порушення позивачем вимог пп. 168.1.1., пп. 168.1.2, пп. 168.1.5 пп. 176.2 ст. 176, п.161 підрозділу 10, розділу ХХ Перехідних положень ПК України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області є такими, що прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та в повній мірі відповідають встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даному випадку, відповідачем, доведено правомірність прийнятих рішень, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 242-246, 295 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову Міського комунального підприємства "Бердичівводоканал" ( вул. Житомирська, буд 87, м. Бердичів, Житомирська область, 13300, ЄДРПОУ 32569790) до Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, Житомирська область, 10003, ЄДРПОУ 44096781 про визнання протиправними та скасування податкових - рішень від 15.02.2024 року № 00031672408 та № 00031652408 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова

30.04.26