Рішення № 136116284, 29.04.2026, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2026
Номер справи
240/1729/26
Номер документу
136116284
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/1729/26

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС адвокатом Очичем А.Ю. до Житомирського окружного адміністративного суду подано позов ОСОБА_1 до Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області , у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення шістдесят дев`ятої (позачергової) сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 »;

- поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області;

- зобов`язати Харитонівську сільську раду Житомирського району Житомирської області нарахувати та виплати ОСОБА_1 середній заробіток за весь період вимушеного прогулу;

- рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.

В обґрунтування позову вказує, що рішення Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 про її звільнення із посади секретаря Харитонівської сільської ради є необґрунтованим, неправомірним та прийнятим із порушенням норм законодавства України та регламенту Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області. Представник позивача у позові зазначає, що усі звинувачення, викладені в рішенні, є узагальненими та не підкріплені жодними доказами, а також зауважує на відсутність службових розслідувань або перевірки, що могли б підтвердити невиконання позивачем обов`язків, а також відсутні докази притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності за допущення нею бездіяльності на посаді секретаря Харитонівської сільської ради. Просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 23 січня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.01.2026 витребувано у Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області належним чином завірені копії документів.

Харитонівська сільська рада Житомирського району Житомирської області 27.01.2026 через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС подала клопотання (вх. №6738/26 від 29.01.2026) про долучення доказів, витребуваних ухвалою суду від 23.01.2026.

Через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС 05.02.2026 (вх. від 06.02.2026) до суду надійшов відзив. Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень секретаря сільської ради належить до виключних повноважень відповідної ради. Представник відповідача вказує, що оскаржуваним рішенням Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 не здійснювалося безпосереднє звільнення позивача з посади, а лише було прийнято рішення про дострокове припинення її повноважень як секретаря сільської ради, що є актом реалізації виключних повноважень органу місцевого самоврядування, передбачених частиною п`ятою статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Рішенням сільської ради було затверджено протоколи засідання лічильної комісії та прийнято рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради. Одночасно цим рішенням сільського голову уповноважено видати відповідне розпорядження про звільнення у порядку, встановленому законодавством України. Станом на момент прийняття зазначеного рішення розпорядження про звільнення з посади секретаря сільської ради не видавалося, оскільки ОСОБА_1 перебувала на лікарняному (у періоді тимчасової непрацездатності). Відповідач вважає, що рішення ради не містить ознак порушення статті 40 та статті 79 Кодексу законів про працю України, а твердження позивача про її звільнення під час перебування у відпустці є помилковим та ґрунтується на неправильному тлумаченні змісту оскаржуваного рішення. Просить відмовити у задоволенні позову.

До суду 12.02.2026 (вх. №10583/26 від 13.02.2026) надійшла заява представника позивача про збільшення позовних вимог у якій прийняти заяву про збільшення позовних вимог:

-визнати протиправним та скасувати рішення шістдесят дев`ятої (позачергової) сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 » та розпорядження №1 від 04.02.2026 «Про звільнення ОСОБА_1 »

Поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Харитонівської сільської ради з 05.02.2026.

Зобов`язати Харитонівську сільську раду Житомирського району Житомирської області нарахувати та виплати ОСОБА_1 середній заробіток за весь період вимушеного прогулу з 05.02.2026 по день винесення рішення суду.

Рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Харитонівської сільської ради та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.

Ухвалою суду від 16.02.2026 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 . Подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням позовних вимог, вказаних у заяві від 12.02.2026 (вх. №10583/26 від 13.02.2026) про збільшення позовних вимог. Встановити відповідачу строк для подання відзиву (щодо збільшених позовних вимог) на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Відзив надійшов через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС 19.02.2026 (вх. №12711/26 від 24.02.2026). Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує, що розпорядження сільського голови №1 від 04.02.2026 видано виключно на виконання рішення шістдесят дев`ятої позачергової сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 ». Зазначене розпорядження не є самостійним правовим актом, який породжує нові правові наслідки, а має похідний характер, оскільки лише реалізує рішення ради, як колегіального органу місцевого самоврядування. Рішення шістдесят дев`ятої позачергової сесії прийнято в межах повноважень ради, передбачених статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Регламенту ради та з дотриманням встановленої процедури. Сесію було скликано належним чином, кворум для її проведення був наявний, рішення прийнято більшістю голосів депутатів від загального складу ради, що підтверджується протоколом пленарного засідання та результатами голосування. Позивачем не доведено жодних порушень процедури прийняття рішення, а його доводи носять виключно надуманий характер. Вимоги позивача про поновлення на посаді є також необґрунтованими. Секретар ради є виборною посадовою особою місцевого самоврядування, а не працівником у класичному розумінні трудового законодавства. Оскільки рішення ради про дострокове припинення повноважень позивача є законним, а розпорядження сільського голови є похідним актом, відсутні правові підстави для задоволення похідних вимог про поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, допущення рішення до негайного виконання та стягнення витрат на правничу допомогу. Таким чином, позивачем не доведено протиправність оскаржуваних актів, порушення процедури їх прийняття чи перевищення відповідачем своїх повноважень, а тому заявлені вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

До суду 03.03.2026 (вх. №15490/26 від 05.03.2026) надійшла заява представника позивача про витребування доказів.

Ухвалою суду від 05.03.2026 витребувано у Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області докази оприлюднення (із посиланням на офіційному вебсайті ради) та інформацію про дату такого оприлюднення проектів рішень та розпоряджень, а також рішень, розпоряджень та висновків рекомендацій постійних комісій.

Ухвалою суду від 09.03.2026 постановлено відмовити у задоволенні клопотання представника позивача від 03.03.2026 (вх. №15490/26 від 05.03.2026) про витребування доказів.

Через підсистему "Електронний суд" 11.03.2026 надійшло клопотання відповідача про долучення доказів (вх. від 16.03.2026). У клопотанні, зокрема, зазначено про те, що у період дії воєнного стану на акти органів місцевого самоврядування не поширюються вимоги пункту третього частини першої (у частині оприлюднення проектів актів) та частини четвертої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Представник позивача надіслав до суду (вх. від 27.03.2026) додаткові пояснення у якому, зокрема, вказує, що з наданого відповідачем відео ч. 5 чітко вбачається, що по завершенню голосування скринька для голосування була винесена із зали сесії сільської ради і підрахунок голосів відбувався не відкрито, що є грубим порушення і суперечить Регламенту Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області. У додаткових поясненнях зазначено також, що із протоколу шістдесят дев`ятої (позачерговій) сесії Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області восьмого скликання від 17.12.2025 вбачається що не змогла скористатись гарантованим правом виступу і ОСОБА_1 оскільки це питання стосувалось її. Не змогла ОСОБА_2 скористатись своїм правом на виступ через те, що була безпідставно скликано позачергову сесії та, остання, не була належним чином повідомлена про сесію, не отримувала відповідних проектів рішень, розпоряджень та висновків. Також не отримала повідомлення про сесію в телефонному режимі. Представник позивача звертає увагу, що усі ключові документи: рішення, розпорядження та висновки були прийняті в 2025 році, а опубліковані - в березні 2026 року, що є порушенням принципу гласності який передбачений ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування». Фактичне оприлюднення документів після проведення сесії свідчить про відсутність належної відкритості процедури.

У період із 23.03.2026 по 06.04.2026 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.

Ухвалою суду від 07.04.2026 витребувано у Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області інформацію про дату оприлюднення на офіційному вебсайті ради: рішень, розпоряджень та висновків.

Клопотання представника відповідача про долучення доказів подано через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС 10.04.2026 (вх. №26831/26 від 14.04.2026). У клопотанні зазначає, що рішення шістдесят дев`ятої (позачергової) сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 » оприлюднене 22.12.2025; розпорядження сільського голови № 1 від 04.02.2026 «Про звільнення ОСОБА_1 » - оприлюднене 06.02.2026; рішення шістдесят першої (позачергової) сесії від 24.06.2025 «Про створення робочої групи по виконанню ОСОБА_1 наданих їй повноважень та обов`язків на посаді секретаря Харитонівської сільської ради» - оприлюднене 27.06.2025; розпорядження сільського голови № 16 від 15.12.2025 «Про скликання шістдесят десятої сесії сільської ради восьмого скликання» - оприлюднене 16.12.2025; висновки та рекомендації постійних комісій Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області №205 від 17.12.2025 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 » - оприлюднене 19.12.2025.

Представник відповідача у клопотання про долучення доказів зазначає також, що позивач був присутній на шістдесят першій (позачерговій) сесії Харитонівської сільської ради та особисто проголосував за прийняття рішення про створення робочої групи, що підтверджується результатами поіменного голосування. Таким чином, позивач фактично підтримала відповідне рішення, що виключає його безпідставність та передчасність.

У період із 23.03.2026 по 06.04.2026 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці, з 17.04.2026 по 24.04.2026 - на навчанні.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, судом встановлено наступне.

Рішенням шістдесят першої (позачергової) сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 24.06.2025 вирішено: "1. Створити робочу групу по виконанню ОСОБА_1 наданих їй повноважень та обов`язків на посаді секретаря Харитонівської сільської ради" (а.с. 52).

Членами робочої групи було сформовано (Проект рішення сільської ради) Висновок робочої групи по виконанню ОСОБА_1 наданих їй повноважень та обов`язків на посаді секретаря Харитонівської сільської ради від 12.12.2025, у якому зазначено: " Робоча група просить сесію сільської ради розглянути питання щодо дострокового припинення повноважень секретаря сільської ради ОСОБА_1 так як у неї відсутня тісна співпраця і конструктивна діяльність між депутатськими комісіями та відповідними службами, структурою виконавчого органу сільської ради, а також немає консолідації депутатського корпусу задля виконання спільних завдань, які стоять перед органами місцевого самоврядування (а.с.25-26).

При цьому, у вказаному Висновку зазначено, що ОСОБА_1 поновлено на посаді 10.07.2025 (рішенням суду від 12.06.2025 у справі №240/1781/25 ухвалено: "Визнати протиправними та скасувати рішення Харитонівської сільської ради від 23.12.2024 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 " та розпорядження сільського голови Харитонівської сільської ради №47 від 23.12.2024 "Про звільнення з роботи ОСОБА_1 " Поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Харитонівської сільської ради з 24.12.2024").

За вх. №317 Харитонівською сільською радою Житомирського району Житомирської області 11.12.2025 зареєстровано пропозицію 16 депутатів Харитонівської сільської ради (так вказано у пропозиції) скликати сесію на якій розглянути питання щодо дострокового припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 (а.с. 53).

Розпорядженням сільського голови Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 15.12.2025 №16 "Про скликання шістдесят дев`ятої сесії сільської ради восьмого скликання", на 17.12.2025 скликано шістдесят дев`яту (позачергову) сесію восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, на розгляд якої винесено питання про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 (а.с. 72).

На шістдесят дев`ятій (позачерговій) сесії восьмого скликання Харитонівською сільською радою Житомирського району Житомирської області 17.12.2025 було прийнято рішення "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 , яким вирішено: "2. Припинити достроково повноваження секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 . 3. Уповноважити сільського голову ОСОБА_3 видати розпорядження про звільнення з посади секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 в порядку встановленому законодавством України, після закінчення періоду тимчасової працездатності, або перший робочий день після закінчення відпустки" (далі - оскаржуване Рішення, Рішення від 17.12.2025, а.с. 82).

У преамбулі оскаржуваного рішення вказано: "розглянувши висновок (проект рішення) робочої групи по виконанню ОСОБА_1 наданих їй повноважень та обов`язків на посаді секретаря Харитонівської сільської ради, в частині невиконання наданих їй повноважень, порушенням нею пунктів 4, 5 (в частині організовує контроль за їх виконанням), 6, 7, 10 частини третьої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", заяву депутатів Харитонівської сільської ради, що робить неможливим подальше виконання нею своїх обов`язків, передбачених статтею 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та враховуючи результати таємного голосування, рекомендації спільного засідання постійних комісій".

Розпорядженням сільського голови Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 04.02.2026 "Про звільнення ОСОБА_1 ", ОСОБА_1 звільнено з посади секретаря Харитонівської сільської ради 04.02.2026. Підстава: рішення шістдесят дев`ятої (позачергової) сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради від 17.12.2025 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 (а.с. 97).

Звертаючись до суду з позовом, позивач вважає рішення Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 та розпорядженням сільського голови Харитонівської сільської ради від 04.02.2026 "Про звільнення ОСОБА_1 " протиправними та такими, що порушують її права та інтереси.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

За змістом ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Частиною першою статті 6 Закону №280/97-ВР визначено, що первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Згідно із частиною першою статті 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до статті 25 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 4 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.

Частиною 5 статті 50 Закону №280/97-ВР, повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

При цьому, частиною 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, приписами пунктів 1, 2, 9 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Отже, відповідач хоч і наділений правом достроково припинити повноваження секретаря Харитонівської сільської ради, однак таке право має бути реалізоване у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а завданням адміністративного суду є перевірка дотримання суб`єктом владних повноважень норм законодавства України під час реалізації такого права відповідачем.

Частиною першою статті 45 Закону №280/97-ВР встановлено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Згідно з частиною 1 статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

За приписами ч. 14 статті 46 Закону № 280/97-ВР, не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Рішенням першої сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 04.12.2020 затверджено Регламент Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області VІІІ скликання (а.с. 129 146).

Відповідачем до суду надано копію рішення п`ятдесят четвертої сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 27.12.2024 "Про внесення змін до Регламенту Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області VІІІ скликання" (а.с. 29-46).

Згідно з частинами першою, третьою - п`ятою статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Секретар сільської, селищної, міської ради: 1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; 2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; 3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; 4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів; 5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; 6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; 7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень; 8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов`язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; 9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов`язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку; 10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов`язані з діяльністю ради та її органів.

Секретар сільської ради може за рішенням ради одночасно здійснювати повноваження секретаря виконавчого комітету відповідної ради.

Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.

Щодо дотримання вимог законодавства при призначенні позачергової сесії ради на 17.12.2025, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 7 статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Частиною 10 статті 46 Закону № 280/97-ВР передбачено, що рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії з питань щодо передачі земельних ділянок у користування для розгортання, експлуатації електронних комунікаційних мереж за заявою постачальника електронних комунікаційних мереж та/або послуг, який відповідно до Закону України "Про електронні комунікації" внесений до реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг; передачі земельних ділянок у користування для розміщення лінійних об`єктів енергетичної інфраструктури, трубопроводів, інших лінійних комунікацій; розроблення та затвердження документації із землеустрою з метою такої передачі; проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок з метою такої передачі - не пізніш як за п`ять днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Приписами п. 4 статті 28 Регламенту Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області VІІІ скликання у новій редакції, затверджена рішенням Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 27.12.2024 (далі - Регламент від 27.12.2024) визначено, що сесія ради повинна бути також скликана за пропозицією не менше як однієї третини депутатів від загального складу ради, виконавчого комітету Ради. Ця пропозиція про скликання сесії з коротким обґрунтуванням питань, що мають бути розглянуті на сесії, у письмовому вигляді за підписом необхідної кількості депутатів або членів виконавчого комітету подається сільському голові з обов`язковою її реєстрацією.

Відповідно до п. 20 ч. 4. ст. 42 Закону № 280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Частиною 6 статті 28 Регламенту від 27.12.2024 закріплено, що рішення про скликання чергової сесії Ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 робочих днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд Ради.

У п. 12 статті 28 Регламенту від 27.12.2024 зазначено, що позачергові сесії проводяться при наявності виняткових обставин за ініціативою суб`єктів, наділених таким правом Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Мотивовані пропозиції про скликання позачергової сесії сільської ради, підписані ініціаторами, надсилаються сільському голові з зазначенням питань і з проектами документів, розгляд яких пропонується. Позачергові сесії можуть скликатись сільським головою за його власною ініціативою. Рішення про скликання позачергової сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачені внести на розгляд ради.

Із аналізу вказаних вище норм вбачається, що у виняткових випадках рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за день до сесії.

На офіційному сайті Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області міститься інформація, що загальна кількість депутатів восьми виборчих округів становить 22 депутати.

З матеріалів справи вбачається, що 11 грудня 2025 року за вх. №317 Харитонівською сільською радою Житомирського району Житомирської області була зареєстрована пропозиція скликати сесію ради на якій розглянути питання дострокового припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 (а.с. 53).

Вказану пропозицію підписало шістнадцять депутатів Харитонівської сільської ради, про що свідчать зазначені у ній прізвища з ініціалами та підписи.

На виконання приписів Закону № 280/97-ВР та Регламенту, сільський голова Харитонівської сільської ради своїм розпорядженням від 15.12.2025 №16 "Про скликання шістдесят дев`ятої сесії сільської ради восьмого скликання", на 10:00 17.12.2025 скликано шістдесят дев`яту (позачергову) сесію восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області на розгляд якої винесено питання про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 . У вказаному розпорядженні за порядковим номером 2 вказано: "Вважати шістдесят дев`яту сесію, скликану на 24.12.2025 року відповідно до розпорядження сільського голови від 08.12.2025 року №15 відповідно сімдесятою сесією восьмого скликання" (а.с. 72).

Отже, пропозицію депутатів Харитонівської сільської ради було реалізовано шляхом прийняття Головою ради розпорядження від 15.12.2025 №16 "Про скликання шістдесят дев`ятої сесії сільської ради восьмого скликання".

Судом при перевірці дотримання вимог Закону № 280/97-ВР та Регламенту від 27.12.2024 в частині доведення до відома депутатів і населення про скликання позачергової сесії ради на 17.12.2025, зазначається наступне.

Представник відповідача у відзиві зазначає, що оприлюднення повідомлення про скликання позачергової сесії Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області на 17.12.2025 є належним оприлюдненням в розумінні п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

До суду представником відповідача надано скриншот екрану телефону, на якому міститься інформація для депутатів про засідання 69 сесії 8 скликання, яке відбудеться 17.12.2025 (а.с. 72 на звороті). Окрім того, на виконання вимоги ухвали суду про надання доказів, відповідачем до суду надано скриншот сторінки з офіційного сайту Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, що містить інформацію для депутатів про засідання 69 сесії 8 скликання, яке відбудеться 17.12.2025 та розпорядження сільського голови від 15.12.2025 №16 (а.с. 161).

При цьому, під час розгляду справи судом здійснено перевірку наявності на офіційному сайті Харитонівської сільської ради інформації про доведення до відома населення шляхом опублікування розпорядження сільського голови Харитонівської сільської ради від 15.12.2025 №16 та встановлено наявність такої інформації як у розділі "Розпорядження сільського голови" так і у розділі "Новини" за 16.12.2025.

Отже, твердження відповідача про те, що розпорядження сільського голови від 15.12.2025 №16 було опубліковано на офіційному сайті ради 16.12.2025 підтверджується належними доказами.

Вказані обставини свідчать про дотримання відповідачем вимог законодавства в частині доведення до відома населення та позивача, як депутата та посадову особу ради, про дату та часу скликання, місця проведення та питання, які передбачені внести на розгляд ради 17.12.2025.

Враховуючи встановлені судом обставини у своїй сукупності суд висновує, що про при скликанні шістдесят дев`ятої сесії сільської ради восьмого скликання на 17.12.2025, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України та Регламентом від 27.12.2024.

Щодо розгляду порядку денного шістдесят дев`ятої сесії сільської ради восьмого скликання на 17.12.2025.

Статтею 53 Регламенту від 17.12.2024 закріплено:

1. Таємне голосування обов`язково проводиться у випадках обрання на посаду та звільнення секретаря сільської ради, прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського голови.

2. Організацію таємного голосування та підрахунок голосів забезпечує лічильна комісія. Порядок проведення таємного голосування лічильна комісія доводить до відома всіх депутатів.

3. Бюлетені для таємного голосування виготовляються лічильною комісією за встановленою нею формою і у визначеній кількості. Бюлетені містять необхідну для голосування інформацію. На бюлетені ставиться печатка сільської ради та підпис членів лічильної комісії. Підрахунок голосів здійснюється лічильна комісія в залі засідання сесії. Лічильна комісія перед початком голосування готує список депутатів, опечатує скриньку для таємного голосування, забезпечує умови для повного дотримання таємності голосування.

4. Кожному депутату члени лічильної комісії видають один бюлетень за списком депутатів. У списку депутатів для видачі бюлетенів таємного голосування депутат ставить свій підпис.

5. Після закінчення голосування лічильна комісія відкриває скриньку для таємного голосування і підраховує голоси та складає відповідний протокол.

6. У разі виявлення лічильною комісією порушення порядку голосування за рішенням сільської ради проводиться повторне голосування

7. Лічильна комісія складає протоколи про результати таємного голосування, які підписують усі присутні на сесії члени лічильної комісії

8. Уповноважений член лічильної комісії доповідає про результати таємного голосування та відповідає на запитання. Протокол про результати таємного голосування затверджуються сільською радою відкритим голосуванням.

Із наданого представником відповідача протоколу 69 сесії 8 скликання від 17.12.2025 вбачається наступне (а.с. 73-74):

присутні на сесії 17 депутатів та сільський голова;

сільський голова запропонувала на розгляд сесії винести питання "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 ";

затверджено порядок денний 69 сесії 8 скликання: "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 ";

виступила сільський голова, яка прочитала заяву депутатів Харитонівської сільської ради щодо скликання сесії;

ОСОБА_4 проінформувала, що робочою групою, яка була створено рішенням сесії ради, було проведено аналіз роботи виконання секретарем Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 наданих їй повноважень, обов`язків та підготовлено проект рішення (висновок), де викладено всі недоліки в роботі ОСОБА_5 . Робоча група просить сесію розглянути питання щодо дострокового припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 "так як у неї відсутня тісна співпраця і конструктивна діяльність між депутатськими комісіями та відповідними службами, структурою виконавчого органу сільської ради, а також немає консолідації депутатського корпусу задля виконання завдань, які стоять перед органами місцевого самоврядування";

-обрали лічильну комісію для підрахунків результатів поіменного голосування: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ;

-обрали лічильну комісію для проведення таємного голосування: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ;

-затвердили протокол №1 та протокол №2 (про затвердження форми бюлетеня) засідання лічильної комісії для проведення таємного голосування з питання "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 ";

-після таємного голосування зачитано та затверджено протокол №3 засідання лічильної комісії та оприлюднення результатів таємного голосування про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 ;

-сільський голова оголосила проєкт рішення "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 " з урахуванням результатів таємного голосування та поставила на голосування;

-прийнято рішення по питанню "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 ".

Отже, відповідачем дотримано вимоги Регламенту при проведенні шістдесят дев`ятої сесії сільської ради восьмого скликання 17.12.2025.

При цьому, з огляду на норми, закріплені у ч. 5 ст. 53 Регламенту від 27.12.2024, є безпідставним твердження представника позивача, що лічильна комісія повинна відкривати скриньку для таємного голосування і підраховувати голоси в залі засідання, оскільки така норма відсутня у Регламенті від 27.12.2024.

Із протоколу 69 позачергової сесія 8 скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 вбачається, що така сесія була скликана за пропозицією депутатів від 11.12.2025, а на сесії розглядався проект рішення (висновок) робочої групи, створеної рішенням сесії ради від 24.06.2025.

Так, Рішенням шістдесят першої (позачергової) сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 24.06.2025 було створено робочу групу по виконанню ОСОБА_1 наданих їй повноважень та обов`язків секретаря Харитонівської сільської ради (а.с. 52).

Відповідачем до суду надано докази, що при прийнятті Рішення шістдесят першої (позачергової) сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 24.06.2025, ОСОБА_1 , яка є депутатом ради, брала участь в роботі сесії та голосувала за створення робочої групи (а.с. 156 та на звороті).

Рішення шістдесят першої (позачергової) сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 24.06.2025 позивачем не оскаржувалось, а тому є необґрунтованим твердження представника позивача про безпідставність створення робочої групи. Окрім того, в межах даного спору судом не надається правова оцінка вказаному рішенню та не досліджується наявність чи відсутність правових підстав для створення такої робочої групи.

Відповідно до статті 23 Регламенту від 27.12.2024, з метою попереднього вивчення питань, розгляд яких віднесений до компетенції сільської ради, з числа депутатів, членів виконавчого комітету, працівників сільської ради, громадян громади, за рішенням сесії ради або розпорядження голови ради, можуть утворюватися робочі групи. За результатами попереднього розгляду питання робоча група готує проект рішення сільської ради та подає його на розгляд постійної комісії сільської ради.

За приписами частини 1 статті 47 Закону № 280/97-ВР, постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Відповідно до ч. 10 ст. 47 Закону № 280/97-ВР, за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються відкритим поіменним голосуванням більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії, в яких зазначаються результати поіменного голосування, підписуються головою і секретарем комісії. Проекти порядку денного засідань постійної комісії ради, висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

У частині 14 статті 21 Регламенту від 27.12.2024 закріплено, що за дорученням ради чи за власною ініціативою можуть проводитись спільні засідання двох або більше постійних комісій. Прийнятими на спільному засіданні постійних комісій вважаються висновки і рекомендації, за які проголосувала більшість депутатів від загального складу кожної постійної комісії.

Отже, за результатами попереднього розгляду питання робоча група готує проект рішення сільської ради та подає його на розгляд постійної комісії сільської ради, яка за результатом вивчення і розгляду такого питання, готує висновки і рекомендації.

З матеріалів справи вбачається, що робочою групою "було проведено аналіз роботи виконання секретарем сільської ради, Людмилою Гаєвською, наданих їй повноважень та обов`язків ...." , за наслідком якого сформовано (Проект рішення сільської ради) Висновок робочої групи по виконанню ОСОБА_1 наданих їй повноважень та обов`язків на посаді секретаря Харитонівської сільської ради від 12 грудня 2025 року.

На спільному засіданні постійних комісії Харитонівської сільської ради було розглянуто (Проект рішення сільської ради) Висновок робочої групи по виконанню ОСОБА_1 наданих їй повноважень та обов`язків на посаді секретаря Харитонівської сільської ради від 12 грудня 2025 року, за результатом чого підготовлено висновки та рекомендації від 17.12.2025 №205 у яких запропоновано схвалити проект рішення "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 " (а.с. 54).

За приписами частини 1 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати: 2) нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності; 7) плани проведення та порядок денний своїх відкритих засідань; 12) іншу інформацію про діяльність суб`єктів владних повноважень, порядок обов`язкового оприлюднення якої встановлений законом.

Відповідно до ч. 2 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов`язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п`яти робочих днів з дня затвердження документа, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.

У ч. 6 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" закріплено, що розпорядники інформації можуть оприлюднювати публічну інформацію на своєму офіційному веб-сайті, у власних офіційних друкованих виданнях та/або у медіа на підставі договорів про висвітлення діяльності, укладених із суб`єктами у сфері медіа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація обов`язково оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Судом встановлено, що вказані вище висновки та рекомендації були опубліковані на сайті Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області.

Представник позивача, обґрунтовуючи позовні вимоги вказує про невідповідність поданого робочою групою проекту рішення вимогам статті 32 Регламенту.

Суд зауважує, що формальне недотримання вимог до реквізитів проекту рішення, що закріплені у статті 32 Регламенту від 27.12.2024, не є безумовною підставою для скасування вже прийнятого рішення, форма та зміст якого відповідають вимогам ст. 32 Регламену від 27.12.2024.

Із протоколу 69 позачергової сесія 8 скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 вбачається, що така сесія була скликана за пропозицією депутатів від 11.12.2025, а тому не заслуговує на увагу твердження представника позивача, що сесія ради була скликана за два дні до прийняття висновків та рекомендацій постійних комісій.

У преамбулі оскаржуваного рішенні Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 вказано, що під час його прийняття було розглянуто (Проект рішення ) Висновок робочої групи та враховано висновки та рекомендації постійних комісій.

На переконання суду, з урахуванням змісту "Висновку та рекомендацій" №205 від 17.12.2025 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 ", зокрема резолютивної частини вказаного документу, а також беручи до уваги питання, яке було розглянуто на спільному засіданні постійних комісій, є безпідставним твердження представника позивача, що на сесії ради слід було розглядати висновки спільного засідання комісій, а не (Проект рішення ) Висновок робочої групи.

Окрім того, враховуючи зміст другого речення частини 12 статті 21 Регламенту від 27.12.2024, Харитонівська сільська рада Житомирського району Житомирської області не є суб`єктом, на якого покладено обов`язок розглядати рекомендації постійних комісій.

Суд також зауважує, що відповідно до ч. 5 статті 50 Закону №280/97-ВР та ч. 11 ст. 19 Регламенту від 27.12.2024, повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради, а приписами ст. 53 Регламенту від 27.12.2024 закріплено, що таке рішення приймається за результатами таємного голосування.

З наданих до суду доказів вбачається, що за дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 проголосувало 17 депутатів із 18 присутніх.

Порушення процедури таємного голосування при прийнятті рішення від 27.12.2025 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 ", судом під час розгляду справи не встановлено.

Щодо твердження представника позивача про підміну тексту Регламенту Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області суд зазначає, що Рішенням першої сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 04.12.2020 затверджено Регламент Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області восьмого скликання у ч. 4 ст. 6 якого зафіксовано, що рішення сільської ради про внесення змін та доповнень до Регламенту приймається більшістю голосів від загального складу сільської ради.

Рішенням 54 сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 27.12.2024 вирішено внести зміни до Регламенту Харитонівської сільської ради восьмого скликання.

Доказів скасування Рішенням 54 сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 27.12.2024 матеріали адміністративної справи не містять.

Окрім того, при прийнятті судом рішення у справі №240/1781/25 надавалась правова оцінка рішенню Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 23.12.2024, а зміни в регламент Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області внесено 27.12.2024, а тому судом при наданні правової оцінки спірним правовідносинам (Рішення від 17.12.2025), враховується зміст редакції регламенту, чинну на дату прийняття оскаржуваного рішення, тобто від 27.12.2024.

Враховуючи встановлені судом обставини у своїй сукупності суд висновує, що при розгляді порядку денного шістдесят дев`ятої сесії сільської ради восьмого скликання 17.12.2025 та, при прийнятті рішення "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 ", відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Отже, рішення шістдесят дев`ятої (позачергової) сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 " є правомірним, а тому суд не вбачає підстав для його скасування.

Розпорядження сільського голови від 04.02.2026 "Про звільнення ОСОБА_1 " є похідним від рішення шістдесят дев`ятої (позачергової) сесії восьмого скликання Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 17.12.2025 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Харитонівської сільської ради ОСОБА_1 ", а тому відсутні підстави для його скасування.

З огляду на встановлені обставини, що підтверджуються належними доказами, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Харитонівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (вул. Перемоги, 23, с. Харитонівка, Житомирський район, Житомирська область, 12571, ЄДРПОУ: 04348740) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук

29.04.26