ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 грудня 2010 року <Час проголошення >№ 2а-3523/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К.
при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу
За позовом Державної інспекції з контролю за цінами в м. Києві
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітрікс комфорт»
про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 227393,16 грн.
За участю представників сторін
позивача: Семенець І.О., представник
відповідача: не зявились
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.12.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітрікс комфорт»про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 682 179,48 грн.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що за наслідками проведеної планової перевірки з питань дотримання державної дисципліни цін при наданні відповідачем платних послуг, було складено акт від 25.01.2010р. №003, яким встановлено порушення вимог постанови КМУ від 12.07.2005р. №560 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»та від 20.02.2009р. №529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»; п. 2,3 Розпорядження Київської міської державної адміністрації від 30.05.2007 №647р. «Про впорядкування розмірів тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територійта внесення змін до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.05.200 №748»; п. 3 розпорядження Київської міської державної адміністрації від 29.04.2009р. № 518 «Про встановлення та погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»та п.2 розпорядження КМДА від 31.08.2009 № 979 «Про погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Враховуючи підстави ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», Держінспекцією цін в м. Києві прийняте рішення №011 від 27.01.2010р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»на загальну суму 682 179,48грн.
Представник відповідача в судовому засіданні 05.07.2010р. звернувся до суду з клопотання про зупинення провадження по справі у звязку з тим, що Окружним адміністративним судом міста Києва було відкрито провадження у справі № 2а-6529/10/2670 про визнання протиправним та скасування припису №011 від 27.01.2010р. та рішення №011 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни.
Ухвалою суду від 09.12.2010р. було поновлено провадження у справі за клопотанням позивача, оскільки рішення по справі №2а-6529/10/2670, на підставі якого було зупинення провадження, набрало законної сили.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві проведено планову перевірку з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, за результатами якої був складений акт №003 від 25.01.2010р.
Керуючись ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», відповідно до повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1819, Держінспекцією цін в м. Києві було прийнято рішення від 27.01.2010р. № 011 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 682179,48 грн.
Дане рішення було направлено для виконання в 10-денний термін ТОВ «Вітрікс комфорт». Відповідач самостійно дані санкції на суму 682179,48 грн. не сплатив.
Закон України "Про ціни і ціноутворення" визначає (ст. 6; 7; 8), що в господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів) або граничних відхилень ві д державних фіксованих цін і тарифів. Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Згідно статті 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення»передбачено, що контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1819 затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами (далі Положення). Пунктом 11 Положення передбачено, що Держінспекція має територіальні органи - державні інспекції з контролю цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права , передбачені пунктами 6 цього Положення.
Пунктом 4 Положення встановлено, що Держінспекція в межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону «Про місцеві самоврядування в Україні»та Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», право встановлювати (погоджувати) тарифи на житлово-комунальні послуги, в тому числі і на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, надано органам місцевого самоврядування і виконавчій владі в м. Києві, тобто Київській міській державній адміністрації (далі по тексту КМДА).
Розпорядженням КМДА від 30.05.2007 року № 641 "Про впорядкування розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій та внесення змін до Розпорядження КМДА від 19.06.2000 року № 748", встановлено коефіцієнт підвищення розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, встановлених Розпорядженням КМДА від 19.06.2000 р. № 748 "Про встановлення розмірів квартирної плати", які надаються підприємствами та організаціями комунальної форми власності для жилих будинків в розмірі 1,9.
В результаті проведеної перевірки, встановлені порушення вимог:
-постанови Кабінету Міністрів України (далі КМ України) від 12.07.2005р. №560 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд прибудинкових територій»(далі Постанова КМ України від 12.07.2005 р. №560);
-постанови КМ України від 20.02.2009р. №529 «Про затвердження Порядку формував тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»(Постанова КМ України від 20.02.2009 р. №529);
-п. 2, п. З розпорядження Київської міської державної адміністрації (далі КМДА) від 30.05.2007 р. №641 «Про впорядкування розмірів тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій та внесення змін до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.05.2000 №748»(далі розпорядження КМДА від 30.05.2007 р, №641);
-п. З розпорядження КМДА від 29.04.2009 р. №518 «Про встановлення та погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» (далі розпорядження КМДА від 29.04.2009 р. №518);
-п. 2 розпорядження КМДА від 31.08.2009 р. №979 «Про погодження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» (розпорядження КМДА від 31.08.2009 р. №979).
Як вбачається з матеріалів справи, загальна вартість послуг на утримання будинку та прибудинкової території складає -2,75 грн./м2.
Відповідно до постанов КМ України від 12.07.2005 №560 та від 20.05.2009 №529, перелічені вище витрати включені до тарифів, затверджених розпорядженням КМДА від 31.12.2006 № 641. Згідно з розпорядженням КМДА від 01.12.2006 № 641, для ЖЕО, ЖБК, ОСББ та інших балансоутримувачів жилих будинків, уповноважених ними осіб або управителів жилих будинків усіх форм власності, що надають послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до яких належить відповідач, по будинку по вул. Харківське шосе, 152, корп.2 повинен застосовуватися тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в розмірі 1,10 грн./м2.
Зокрема, актом перевірки встановлено, що відповідач не погодив тариф на послуги з утримання будинку та прибудинкової території в Київській міській державній адміністрації та проводив нарахування за обов'язкові послуги, як за додаткові. Крім того, згідно зі ст.2 "Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", затвердженого постановою КМ України від 12.07.2005 р. №560 визначено, що невід'ємною частиною типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, є копія рішення органу місцевого самоврядування про затвердження тарифів на послуги.
Таким чином, за період з 01.11.2008 по 30.11.2009 відповідач здійснював зайве нарахування за надання житлово-комунальних послуг, які входять в тариф, встановлений КМДА, що призвело до необгрунтованого нарахування відповідачем суми у розмірі 297002,34 грн. мешканцям по будинку, що знаходиться за адресою вул. Харківське шосе №152, корп. 2.
З урахуванням фактичної сплати сума необґрунтовано одержаної виручки склала 227393,16 грн.
На підставі ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», Держінспекцією цін в Києві відповідно до повноважень, наданих Постановою КМУ № 1819 було прийняте рішення № 011 від 27.01.2010р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 682179,48 грн.
Враховуючи, що відповідно до статті 70 КАС України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються відповідними доказами (рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій), тобто достатніми доказами.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити, а саме стягнути економічні санкції в сумі 682179,48 грн., оскільки у позивача наявні докази прийняття рішення, а у відповідача відсутні докази його скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1.Позов Державної інспекції з контролю за цінами в місті Києві задовольнити повністю.
2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Вітрікс - Комфорт" (м.Київ, вул.Ялтинська, 5Б, ідент.код 35262284) 227393 (двісті двадцять сім тисяч триста дев'яносто три) грн. 16коп. необгрунтовано отриманої виручки та 454786 (чотириста п'ятдесят чотири тисячі сімсот вісімдесят шість) грн.32 коп. штрафу в доход державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян