Постанова № 13610293, 27.01.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2011
Номер справи
14437/10/2070
Номер документу
13610293
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 січня 2011 р. № 2-а- 14437/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., при секретарі судового засідання Добровольська М.С.

за участю:

представника позивача Якубенко Ю.В., діє за дорученням від 01.09.10

представника відповідача Тімонов А.І., діє за дорученням від 31.12.10 № 29604/10/10-020

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Товариства з обмежаною відповідальністю "Анграм-Спецбуд"

до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова

проскасування рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій після уточнення позовних вимог, прийнятих судом, просив суд скасувати рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова щодо надання декларації з ПДВ за вересень 2010 року ТОВ "Анграм-Спецбуд" статусу "не визнано як податкова звітність", скасувати податкове повідомлення-рішення № 0007021502/0 від 04.11.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 170,0 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, в обґрунтування яких зазначив наступне. Податкова декларація ТОВ "Анграм-Спецбуд" з ПДВ за вересень 2010р. «не визнана як податкова звітність» листом № 25019/10/15-222 від 04.11.2010р. На підставі акту перевірки ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 11173/1502/33291659 від 27.10.2010р., винесено податкове повідомлення-рішення № 0007021502/0 від 04.11.2010р., яким ТОВ "Анграм-Спецбуд" нараховано податкове зобовязання з штрафних санкцій у розмірі 170 грн. за порушення граничних термінів подання декларації з ПДВ за вересень 2010р. Вказані рішення субєкта владних повноважень не відповідають фактичним обставинам справи та складені всупереч вимог діючого законодавства.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував посилаючись на наступне. Декларації з податку на додану вартість за вересень 2010р. ТОВ "Анграм-Спецбуд" було присвоєно статус «не визнана як податкова звітність» (заповнено всупереч порядку заповнення відповідної звітності, затвердженого наказом ДПА України), як наслідок винесено податкове повідомлення-рішення № 0007021502/0 від 04.11.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 170,0 грн., яке є з огляду на вказане законним.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Анграм-Спецбуд" знаходиться на обліку, як платник податків, зборів (обовязкових платежів) в ДПІ Дзержинського району міста Харкова, зареєстрований як платник податку на додану вартість (що не заперечується сторонами), та відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” зобовязаний подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

20.10.2010 року позивачем відповідно вимог діючого законодавства до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова була надіслана декларація з ПДВ за вересень 2010 року (а.с. 9-15), яка отримана відповідачем 21.10.2010р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 16).

Згідно з п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обовязкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У разі якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), такий платник податків має право надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу або оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.

Відповідно до п.п. 4.1.5. Наказу ДПА "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" від 15.06.2005р. № 213 декларація може бути надіслана на адресу податкової інспекції (адміністрації) за місцем реєстрації платника поштою з повідомленням про вручення не пізніше ніж за 10 днів (дата відправлення на поштовому штемпелі) до закінчення граничного терміну, установленого для подання декларації. До закінчення граничного строку подання (але без урахування вказаного в попередньому абзаці десятиденного строку) декларація також може бути надіслана на адресу податкової інспекції (адміністрації) за місцем реєстрації платника поштою з описом укладеного та повідомленням про вручення у разі, якщо службова (посадова) особа вказаного органу не виконує свій обов'язок щодо прийняття податкової декларації (відмовляється прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висуває будь-які передумови щодо її прийняття). При цьому платник зобов'язаний долучити до декларації складену в довільній формі заяву на ім'я керівника цієї інспекції (адміністрації) із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти таку декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. У такому разі декларація вважається поданою в момент її вручення пошті (дата відправлення на поштовому штемпелі).

Суд зазначає, що відповідно до вимог вказаної вище норми орган державної податкової служби при отримання податкової звітності, що заповнена на його думку, всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, має право не визнати її як податкову декларацію та звернутися до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).

Вказана норма містить вичерпний перелік підстав для не визнання контролюючим органом податкової звітності як податкової декларації, а саме: 1) в ній не зазначено обовязкових реквізитів, 2) її не підписано відповідними посадовими особами, 3) не скріплено печаткою платника податків.

Однак відповідачем вказана податкова декларація з ПДВ за вересень 2010 року була не визнана як податкова звітність відповідно до листа № 25019/10/15-222 від 04.11.2010р., згідно якого зазначено, що податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2010року (№ 135785 від 21.10.2010р.) присвоєно статус «не визнано як податкова звітність» (а.с. 18).

Відповідно до п. 1.11 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-III (зі змінами та доповненнями) податкова декларація, розрахунок це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Форма податкової декларації (розрахунку) встановлюється центральним (керівним) органом контролюючого органу за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики, відповідно до п.п. 4.4.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-III.

З доданої до матеріалів справи копії податкової декларації з ПДВ за вересень 2010 року вбачається, що вона в повному обсязі відповідає вимогам, які предявляються до форми та порядку заповнення податкової звітності.

В судовому засіданні представник відповідача не надав на вимогу суду жодних пояснень з яких підстав податкова декларація з ПДВ за вересень 2010р. не була визнана як податкова звітність, не надав пояснень і з приводу того, в чому саме було встановлено порушення порядку заповнення податкової звітності.

Відповідно до ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення відповідача про «не визнання як податкова звітність» податкової декларації ТОВ "Анграм-Спецбуд" з ПДВ за вересень 2010 року, викладене в листі № 25019/10/15-222 від 04.11.2010р., суперечить вимогам п.п. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем було безпідставно присвоєно статус «не визнано як податкова звітність» податковій декларації ТОВ "Анграм-Спецбуд" з ПДВ за вересень 2010 року.

27.10.2010р. ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова було проведено невиїзну перевірку з питання порушення податкового законодавства, про що було складено Акт № 11173/1502/33291659. В Акті перевірки № 11173/1502/33291659 від 27.10.2010р. перевіряючим зроблено висновок про порушення податкового законодавства не надання податкової декларації за серпень 2010р., з порушенням граничного терміну, а саме: підприємство не надало декларацію з ПДВ за вересень 2010р. 20.09.2010р., п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000р., п.п. 2.6.1, п. 2.6 Порядку заповнення та надання податкової декларації по ПДВ № 213 від 15.06.2005р. (а.с. 6-7).

На підставі Акту перевірки № 11173/1502/33291659 від 27.10.2010р., ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова було винесено податкове повідомлення-рішення № 0007021502/0 від 04.11.2010р., яким ТОВ "Анграм-Спецбуд" нараховано податкове зобовязання з ПДВ у розмірі 170 грн. (а.с. 8).

Відповідно до п.п. «а» п.п. 4.1.4. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000р. податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Судом встановлено, що 20.10.2010р. ТОВ "Анграм-Спецбуд" було здано до установи поштового звязку для надіслання до ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова декларацію з ПДВ за вересень 2010 року, що підтверджується описом вкладення до рекомендованого листа (а.с. 17), тобто в межах строку, встановленого законом.

Оскільки рішення відповідача про «не визнання як податкової звітності» податкової декларації ТОВ "Анграм-Спецбуд" з ПДВ за вересень 2010 року є неправомірним, то суд приходить до висновку, що позивачем граничного терміну подання декларації з ПДВ за вересень 2010 року порушено не було.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0007021502/0 від 04.11.2010р., яким ТОВ "Анграм-Спецбуд" нараховано податкове зобовязання з штрафних санкцій у розмірі 170 грн., підлягає скасуванню.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-III, Наказом ДПА "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість" від 15.06.2005р. № 213, ст.ст. 11, 12, 51, 71, 72, 94, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Анграм-Спецбуд" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова про скасування рішень - задовольнити в повному обсязі.

2. Скасувати рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова щодо надання декларації з ПДВ за вересень 2010 року ТОВ "Анграм-Спецбуд" статусу "не визнано як податкова звітність".

3. Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0007021502/0 від 04.11.2010 року, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 170.00 грн.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Анграм-Спецбуд" (ідентифікаційний код 33291659, місцезнаходження: вул. Серпова, 4, м. Харків, 61166) витрати по сплаті державного мита в розмірі 3.40 (три грн. 40 коп.) грн.

5. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 01 лютого 2011 року.

Суддя Волкова Л.М.