Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2011 р.Справа № 2-а-10256/10/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Спаскіна О.А. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засіданняГрицаєнко М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2010р. по справі№2-а-10256/10/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тітан Груп"
до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова
про визнання дій незаконними,зобовязання вчинити певні дії,скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2010 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Тітан Груп" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії, скасування податкових повідомлень-рішень задоволено в повному обсязі.
Визнано неправомірними дії Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова щодо надання податковим деклараціям з податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Тітан Груп" за квітень, травень, червень, липень 2010 року статусу "не визнано як податкову декларацію".
Зобовязано Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова відобразити в картці особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю "Тітан Груп" показники податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ "Тітан Груп" за квітень 2010 року (від 18.05.2010 реєстраційний № 9001729336), за травень 2010 року (від 17.06.2010 № 52914), за червень 2010 року (від 16.07.2010 №73034), за липень 2010 року (від 19.08.2010 №92425) за датою їх подання до податкового органу, а саме: за квітень 2010 року - за датою подання 18 травня 2010 року, за травень 2010 року за датою подання 17 червня 2010 року, за червень 2010 року - за датою подання 16 липня 2010 року, за липень 2010 року - за датою подання 19 серпня 2010 року.
Визнано незаконними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 06.08.2010 року №0009071503/0, від 03.09.2010 року № 00102211503/0, винесені ДПІ у Київському районі м. Харкова.
В апеляційній скарзі відповідач, Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова, зазначає, що оскаржувана постанова прийнята без повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, в порушення норм матеріального права, є необгрунтованою та підлягає скасуванню. В обгрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що позовні вимоги ТОВ «Тітан Груп» є безпідставними та необґрунтованими, оскільки відповідно до Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДСП України, затверджених наказом ДПА України від 31.12.2008року № 827, прийняте колегіальне рішення присвоїти статус деклараціям по ПДВ за квітень - липень 2010року ТОВ «ТітанГруп»"не визнано як податкові декларації".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини.
ТОВ "Тітан Груп" зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Харківської міської ради 31.01.2007року, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 77960.
ТОВ "Тітан Груп" 18.05.10 року до ДПІ у Київському районі міста Харкова було надано податкову декларацію з ПДВ за квітень 2010 року (з Додатком 5 до податкової декларації з податку на додану вартість) в рамках надання звітності в електронному вигляді, а саме електронною поштою, яка була отримана відповідачем та зареєстрована під № 900173971 від 18.05.2010року без заперечень, про що свідчить квитанція №2 від 18.05.2010року.
ДПІ у Київському районі міста Харкова листом від 26.05.2010 року № 10677/10/28-318 інформувало ТОВ "Тітан Груп" про те, що податкова декларація ТОВ "Тітан Груп" за квітень 2010 року прийняті зі статусом “не визнано, як податкова декларація”, з посиланням на п.п. 4.5 п.4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПАУ № 827 від 31.12.08р., а також згідно порядку заповнення податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 № 166 (у редакції наказу ДПАУ від 17.03.08 № 159). Письмових пропозицій на адресу позивача щодо надання нової податкової декларації з виправленими показниками податковим органом не направлялося.
ТОВ "Тітан Груп" 17.06.10 року до ДПІ у Київському районі міста Харкова було надано податкову декларацію з ПДВ за травень 2010 року на якої стоїть штамп ДПІ Київського району м. Харкова з грифом «отримана з попередженням про можливість невизнання»під № 52914 від 17.06.2010року.
ДПІ у Київському районі міста Харкова листом від 21.06.2010 року інформувало ТОВ "Тітан Груп" про те, що податкова декларація ТОВ "Тітан Груп" за травень 2010 року прийняті зі статусом “не визнано, як податкова декларація”, з посиланням на п.п. 4.5 п.4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПАУ № 827 від 31.12.08р., а також згідно порядку заповнення податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 № 166 (у редакції наказу ДПАУ від 17.03.08 № 159). Письмових пропозицій на адресу позивача щодо надання нової податкової декларації з виправленими показниками податковим органом не направлялося.
23.07.2010року ДПІ у Київському районі м. Харкова була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ «Титан Груп»за квітень - травень 2010року. За результатами якої складено акт № 447/15-208/34859177 від 23.07.2010року. В якому встановлено порушення п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000року №2181-ІІІ.
На підставі акту перевірки Начальником ДПІ у Київському районі м. Харкова винесено податкове повідомлення рішення №0009071503 від 06.08.2010року, в якому визначена сума податкового зобов'язання у вигляді штрафних санкцій на суму 340,00грн.
16.07.2010року та 19.08.2010року ТОВ «Титан Груп»до ДПІ у Київському районі міста Харкова було надано податкову декларацію з ПДВ за червень, липень 2010 року на яких стоять штампи ДПІ Київського району м. Харкова з грифом «отримана з попередженням про можливість невизнання»під № 73034 від 16.07.2010року та під №92425 від 18.08.2010року.
ДПІ у Київському районі міста Харкова листами від 19.07.2010року № 15285/10/28-317 та листом 208.08.2010року №17974/10/28317 інформувало ТОВ "Тітан Груп" про те, що податкові декларації ТОВ "Тітан Груп" за червень, липень 2010 року прийняті зі статусом “не визнано, як податкова декларація”, з посиланням на п.п. 4.5 п.4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПАУ № 827 від 31.12.08р., а також згідно порядку заповнення податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 № 166 (у редакції наказу ДПАУ від 17.03.08 № 159). ДПІ у Київському районі м. Харкова ТОВ "Тітан Груп" запропоновано надати нові податкові декларації з виправленими показниками.
30.08.2010року ДПІ у Київському районі м. Харкова була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкових декларацій з податку на додану вартість ТОВ «Титан Груп»за червень, липень 2010року. За результатами якої складено акт № 447/15-208/34859177 від 23.07.2010року, в якому встановлено порушення п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000року №2181-ІІІ.
На підставі акту перевірки Начальником ДПІ у Київському районі м. Харкова винесено податкове повідомлення рішення №0010211503 від 03.09.2010року, в якому визначена сума податкового зобов'язання у вигляді штрафних санкцій на суму 340,00грн.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що з наданих до матеріалів справи декларацій позивача за квітень, травень, червень липень 2010 року, вбачається, що подані позивачем декларації мають всі необхідні реквізити; підписані посадовою особою позивача та скріплені печаткою, а тому невизнання відповідачем вказаних податкових декларацій є безпідставним. Крім того декларації з ПДВ позивача подані з дотриманням вимог п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Колегія суддів погоджується таким з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно з п.п. 4.1.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Платник податків може також оскаржити дії службової (посадової) особи контролюючого органу з відмови у прийнятті податкової декларації у судовому порядку.
Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
За наведених норм Закону, податковий орган зобов'язаний прийняти податкову декларацію без попередньої перевірки зазначених у ній показників та може не визнати податкову звітність як податкову декларацію виключно з підстав заповнення її всупереч правил, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення.
Форма податкової декларації, Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість затверджена Наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 09.07.1997 р. за № 250/2054.
Положення цього Порядку кореспондуються з вимогами Закону № 2181, а саме, пунктом 4.3. Порядку передбачені аналогічні Закону № 2181-ІІІ підстави для невизнання податкової звітності податковим органом, а саме: не зазначення обов'язкових реквізитів, не підписання відповідними посадовими особами, не скріплення печаткою платника податків.
Матеріалами справи підтверджено той факт, що декларацій позивача за квітень, травень, червень липень 2010 року містять всі необхідні реквізити; підписані посадовою особою позивача та скріплені печаткою.
Будь яких недоліків передбачених п.п. 4.1.2 п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ, ДПІ у Київському районі м. Харкова у деклараціях позивача за квітень липень 2010 року не виявлено та, відповідно, не зазначено в листах відповідача від 26.05.2010 року № 10677/10/28-318, від 21.06.2010 року № 13079/10/28-317, від 19.07.2010 року № 15285/10/28-317 та від 20.08.2010 року №17974/10/28317.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновоком суду першої інстанції, що невизнання декларацій з підстав, що викладені у листах ДПІ є неправомірним.
Судом першої інстанції правомірно не взято до уваги доводи відповідача з посиланням на наказ ДПА України від 09.04.2010 року № 236, яким введено в дію операцію “Бюджет” на виконання протоколу наради у ПремєрМіністра України від 03.04.2010 року та постанови координаційної ради керівників правоохоронних органів України за участю Президента України від 12.03.2010 року щодо підвищення ефективності контрольно - перевірочної роботи, виявлення та руйнування схем мінімізації податкових зобовязань, наказ ДПА у Харківській області від 15.04.2010 року № 140 “Про введення в дію операції “Бюджет”, наказ ДПІ у Київському районі м. Харкова № 382 від 16.04.2010 року; протокол засідання робочої групи щодо виконання операції “Бюджет” ДПІ у Київському районі м. Харкова № 13 від 26.05.2010 року, оскільки перелічні накази не спростовують факту неправомірності дій відповідача в частині невизнання декларацій без підстав, передбачених Законом.
Зазначені протоколи та накази не є нормативно-правовими актами в розумінні закону та не можуть встановлювати, змінювати чи припиняти норм права, зокрема, щодо порядку та підстав невизнання податкової звітності як податкової декларації.
Стосовно доводів апеляційної скарги з посиланням на в листи ДПІ у Київському районі м. Харкова на п. 4.5 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом Державної податкової адміністрації від 31 грудня 2008 року № 827, колегія суддів зазначає наступне.
За своєю правовою природою Методичні рекомендації носять рекомендаційний, роз'яснювальний характер і, відповідно, не можуть містити норм права, тим більше змінювати або доповнювати положення діючих Законів України з питань оподаткування. Проте, пунктом 4.5 глави 4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України розширено визначений абзацом п'ятим підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" перелік підстав для невизнання податкової звітності, чим фактично встановлено нову правову норму, що зачіпає права, свободи й законні інтереси платників податків. Вказані Методичні рекомендації не проходили державної реєстрації у Міністерстві юстиції України відповідно до Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731.
При цьому, згідно з пунктом 15 зазначеного Положення, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані. При направленні на виконання та опублікуванні нормативно-правового акта посилання на дату і номер державної реєстрації акта є обов'язковим.
З огляду на зазначене, податковий орган не може покласти в обґрунтування своїх дій умови невизнання податковою декларацією, додатково у порівнянні з Законом № 2181, встановлені пунктом 4.5 глави 4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача про неправомірність дій відповідача щодо невизнання податкових декларацій ТОВ "Тітан Груп" за квітень 2010 року (від 18.05.2010 реєстраційний № 9001729336), за травень 2010 року (від 17.06.2010 № 52914), за червень 2010року (від 16.07.2010року №73034), за липень 2010року (від 19.08.2010року №92425) як податкової звітності з підстав, викладених у листах ДПІ від 26.05.2010 року № 10677/10/28-318, від 21.06.2010 року № 13079/10/28-317, від 19.07.2010 року № 15285/10/28-317 та від 20.08.2010 року №17974/10/28317 обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Оскільки, встановлено неправомірність дій відповідача щодо невизнання податкових декларацій ТОВ "Тітан Груп" за квітень, травень, червень, липень 2010року як податкової звітності, встановлено своєчасність подання позивачем вказаних декларацій, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що висновки актів невиїзних документальних перевірок своєчасності подання податкових декларацій з ПДВ № 447/15-208/34859177 від 23.07.2010року, № 447/15-208/34859177 від 23.07.2010року щодо не подачі ТОВ "Тітан Груп" декларацій за вказаний період є необґрунтованими та безпідставними, податкові повідомлення - рішення від 06.08.2010року №0009071503/0, від 03.09.2010 року №00102211503/0, прийнятті на підставі вказаних актів є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому не вбачає підстав для його скасування.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2010р. по справі№2-а-10256/10/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя(підпис)Сіренко О.І.
Судді(підпис)
(підпис)Спаскін О.А. Любчич Л.В. Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 24.01.2011 р.