Постанова № 13598070, 14.12.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.12.2010
Номер справи
2а-5910/10/2670
Номер документу
13598070
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 грудня 2010 року 14:39 № 2а-5910/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДержавної інспекції з контролю за цінами в м.Києві

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрземресурс"

простягнення економічних санкцій в розмірі 3 099 291,60грн.

За участю представників сторін

позивача: Новікова О.Г.

відповідача: Борщ О.А.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 14.12.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Держана інспекція з контролю за цінами в м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрземресурс»про стягнення економічних санкцій у розмірі 3099291,60 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками проведеної планової перевірки ТОВ «Блокбастер - Київ»з питань додержання державної дисципліни при реалізації природного газу і при наданні платник послуг за період січень грудень 2009 року, було складено акт від 24.02.2010р. №043, яким встановлено порушення вимог п. 1 постанови КМУ від 29.04.2006р. №605 «Деякі питання діяльності НАК «Нафтогаз»та, враховуючи підстави ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»Держінспекцією цін в м. Києві прийняте рішення №31 від 02.03.2010р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»на загальну суму 3099291,60 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі, вважає прийняте рішення необґрунтованим та просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.08.2010р. задоволено клопотання відповідача та зупинено провадження у справі №2а-5910/10/2670 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-9171/10/2670.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.11.2010р. поновлено провадження у справі №2а-5910/10/2670, оскільки відпали обставини, що зумовили зупинення провадження у справі.

Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Правовою базою державної цінової політики є на сьогодні Закон України "Про ціни та ціноутворення від 03.12.1990р. № 507-ХІІ (далі - Закон №507). Статтею 6 цього Закону №507 передбачено, що, крім вільних цін і тарифів, у народному господарстві застосовуються також державні фіксовані та регульовані ціни. При цьому, окремо застережено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів та послуг, за винятком тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів (ст. 7 Закону № 507). Таке державне регулювання здійснюється шляхом установлення:

державних фіксованих цін (тарифів);

граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Відповідно до ст. 9 Закону № 507 державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, що справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, котрі мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Статтею 13 Закону № 507 передбачено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні та застосуванні державних фіксованих і регульованих цін і тарифів. При цьому контролюються правомірність їх застосування і дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за дотриманням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 3 Положення про Державну інспекцію по контролю за цінами, затвердженої Постановою Кабінетом Міністрів України № 1819 «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(далі Положення №1819) головним органом, уповноваженим контролювати встановлення і застосування державних фіксованих і регульованих цін і тарифів, є Державна інспекція з контролю за цінами (далі Держцінінспекція), що діє у складі Міністерства економіки та перебуває в його підпорядкуванні

Кабінет Міністрів Положенням № 1819 від 13.12.2000р. «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(п. 5) чітко окреслив права, які має Держцінінспекція:

1) проводити на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних із формуванням, установленням і застосуванням цін і тарифів;

2) одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, підприємств, установ та організацій матеріали та інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань;

3) обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємств, установ та організацій, що використовуються для виготовлення, зберігання та реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг;

4) у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, установлення і застосування цін і тарифів;

5) приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум усієї необґрунтовано отриманої підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін і штрафу у двократному її розмірі, а також звертатися з позовами до судів про стягнення зазначених сум у разі невиконання рішень державних інспекцій з контролю за цінами;

6) згідно з вимогами законодавства розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, установлення та застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами;

7) залучати фахівців органів виконавчої влади, а також підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції;

8) скасовувати рішення своїх територіальних органів, а також винесені ними постанови про накладення адміністративних стягнень.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрземресурс» зареєстроване у Шевченківській районній у місті Києві державній адміністрації 26.07.2004 року, ідентифікаційний код юридичної особи 32985537. Видом діяльності Позивача за КВЕД є, зокрема, розподілення та постачання газу.

Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві на підставі посвідчення від 10 лютого 2010 року №109, пункту 2.1.4 Плану роботи на І квартал 2010р. проведена перевірка ТОВ «Укрземресурс»з питань додержання державної дисципліни цін при реалізації природного газу при наданні платних послуг за період січень грудень 2009 року.

В ході перевірки встановлено порушення ТОВ «Укрземресурс»вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 № 605 (зі змінами та доповненнями), а саме: при реалізації природного газу ТОВ «Ліга-Газ»з 01.02.2009 по 18.02.2009 товариство застосовувало вільну ціну на газ природний в розмірі 1260,00 грн. без ПДВ (1512,00 грн. з ПДВ) за 1000 куб.м замість встановленої граничної ціни, розрахованої відповідно до вимог чинного законодавства в розмірі 1382,40 грн. з ПДВ за 1000 куб. м., що призвело до завищення граничної ціни на природний газ на 129,60 грн. за 1000 куб. м з урахуванням податку на додану вартість (1512,00 грн. - 1382,40 грн.) за об'єм 7971,429 тис. куб.м (12400,0 тис. куб.м.: 28 дн. х 18 дн.). Сума завищення становить 1033097,20 грн. з ПДВ (129,60 грн. х 7971,429 тис. куб.м).

. Вказані порушення зафіксовані в акті №043 від 24.02.2010р., на підставі якого 02.03.2010 року Інспекцією винесено рішення №31 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 3099291,60 грн.

Встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.09.2010 року у справі №2а-9171/10/2670 рішення Позивача № 31 від 02.03.2010р. було скасовано. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.11.2010 року рішення суду першої інстанції було залишено без змін, у задоволенні апеляційної скарги Інспекції відмовлено в повному обсязі.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідження, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»від 29.04.2006 N 605 установлено граничні рівні цін на природний газ.

28.01.2009 Кабінет Міністрів України Постановою №36 доповнив Постанову КМУ від 25.12.1996 N 1548. Так, зокрема, п.8 додатку до Постанови Кабінету Міністрів України N 1548 було доповнено таким чином, що Національній комісії регулювання електроенергетики (надалі також - НКРЕ, Комісія) надано повноваження встановлювати граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання за погодженням з Мінекономіки.

Відповідно до п.13. Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України, в редакції Указу Президента України від 21.04.1998 №335/98, Комісія в межах своїх повноважень на основі та на виконання законодавства приймає рішення у вигляді постанов і розпоряджень.

Згідно з абзацом 2 пункту 13 Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України, затвердженого Указом Президента України від 21.04.1998 №335, рішення Комісії є обов'язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, які здійснюють діяльність на оптовому ринку електроенергії, ринках газу, нафти та нафтопродуктів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №36, НКРЕ прийнято Постанову №57 від 29.01.2009, якою встановлено граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів підприємницької діяльності.

Згідно до Регламенту НКРЕ, затвердженого Постановою НКРЕ від 29.11.2007 №1662, рішення НКРЕ набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання чинності не зазначено в цих актах. Тобто, постанова НКРЕ №57 набрала чинності 29.01.2009.

Отже, граничний рівень ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання на 2009 рік, встановлений згідно з Постановами НКРЕ від 19.02.2009 № 195 та від 29.01.2009 №57 та з 1 січня 2009р. становить 2020,25 грн. за 1000 куб.м. без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом.

Як вказано в акті перевірки, ТОВ «Укрземресурс»у лютому 2009 року продано ТОВ «Ліга-Газ»природний газ за ціною 1260,00 грн. без урахування ПДВ за 1 тис.куб.м.

Як було встановлено судом першої інстанції при вирішенні страви №2а-9171/10/2670 та підтверджено апеляційною інстанцією, що ТОВ «Ліга-Газ»не є кінцевим споживачем та набуло право власності на природній газ у обсязі 12 400,00 тис. куб.м. за договором № 29/01-РЛ від 29.01.2009, про що підписано акт приймання-передачі природного газу від 28.02.2009.

Таким чином, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.09.2010р. по справі №2а-9171/10/2670 встановлено, що ТОВ «Укрземресурс»не могло реалізовувати природній газ ТОВ «Ліга-Газ»в період з 1 лютого по 18 лютого 2009 року, оскільки само набуло право власності на цей газ тільки 28.02.2009, а тому, суд прийшов до висновку про відсутність порушень з боку Відповідача державної дисципліни цін.

Крім того, як було встановлено, рішення Інспекції № 31 від 02.03.2010 р. яке є підставою даного позову, скасовано у встановленому законом порядку Окружним адміністративним судом міста Києва. Таким чином, підстави для стягнення штрафних санкцій та необґрунтовано одержаної виручки з Відповідача у судом не має.

З огляду на норми ст. 254 КАС України, постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.09.2010р. по справі №2а-9171/10/2670 набрала законної сили та, відповідно до ч. 5 ст. 124, п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України, є обов'язковим до виконання на всій території України.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які свідчать про часткову обґрунтованість позовних вимог.

З огляду на матеріали справи, з урахуванням пояснень сторін, суд приходить до висновку про відсутність в даному випадку правових підстав для задоволення позовних вимог Держаної інспекції з контролю за цінами в м. Києві про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрземресурс»штрафу у розмірі 3099291,60 грн.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Враховуючи, що, відповідно до статті 70 КАС України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються відповідними доказами (рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій), тобто достатніми доказами.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ :

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя П.О. Григорович