ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 грудня 2010 року 10:44 № 2а-15055/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної інспекції з контролю за цінами в місті Києві
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аріона"
простягнення економічних санкцій в сумі 74 052,54грн.
За участю представників сторін
позивача: Петькун І.А.
відповідача: Трек Д.А.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 08.12.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Держана інспекція з контролю за цінами в м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аріона» (далі - ТОВ «Аріона»/відповідач) про стягнення необгрутновано отриманої виручки у розмірі 24684,18 грн. та штрафу у розмірі 49368,36 грн.
23.11.2010р. представник позивача зменшив позовні вимоги, у звязку із частковою проплатою штрафних санкцій, та просить суд стягнути з ТОВ «Аріона»суму штрафу у розмірі 44052,54 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками проведеної планової перевірки ТОВ «Аріона»з питань дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства, було складено акт від 02.09.2010р. №205, яким встановлено порушення вимог п. 1.2 розпорядження КМДА від 27.10.2008р. №1464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»та, враховуючи підстави ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»Держінспекцією цін в м. Києві прийняте рішення №114 від 09.09.2010р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»на загальну суму 74052,54 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі та зазначив, що товариством сума економічних санкцій поступово сплачується.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Правовою базою державної цінової політики є на сьогодні Закон України "Про ціни та ціноутворення від 03.12.1990р. № 507-ХІІ (далі - Закон №507). Статтею 6 цього Закону №507 передбачено, що, крім вільних цін і тарифів, у народному господарстві застосовуються також державні фіксовані та регульовані ціни. При цьому, окремо застережено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів та послуг, за винятком тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів (ст. 7 Закону № 507). Таке державне регулювання здійснюється шляхом установлення:
державних фіксованих цін (тарифів);
граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до ст. 9 Закону № 507 державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, що справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, котрі мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Статтею 13 Закону № 507 передбачено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні та застосуванні державних фіксованих і регульованих цін і тарифів. При цьому контролюються правомірність їх застосування і дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за дотриманням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 3 Положення про Державну інспекцію по контролю за цінами, затвердженої Постановою Кабінетом Міністрів України № 1819 «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(далі Положення №1819) головним органом, уповноваженим контролювати встановлення і застосування державних фіксованих і регульованих цін і тарифів, є Державна інспекція з контролю за цінами (далі Держцінінспекція), що діє у складі Міністерства економіки та перебуває в його підпорядкуванні
Кабінет Міністрів Положенням № 1819 від 13.12.2000р. «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(п. 5) чітко окреслив права, які має Держцінінспекція:
1) проводити на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних із формуванням, установленням і застосуванням цін і тарифів;
2) одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, підприємств, установ та організацій матеріали та інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань;
3) обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємств, установ та організацій, що використовуються для виготовлення, зберігання та реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг;
4) у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, установлення і застосування цін і тарифів;
5) приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум усієї необґрунтовано отриманої підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін і штрафу у двократному її розмірі, а також звертатися з позовами до судів про стягнення зазначених сум у разі невиконання рішень державних інспекцій з контролю за цінами;
6) згідно з вимогами законодавства розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, установлення та застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами;
7) залучати фахівців органів виконавчої влади, а також підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції;
8) скасовувати рішення своїх територіальних органів, а також винесені ними постанови про накладення адміністративних стягнень.
Так, з матеріалів справи вбачається, що Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві проведено планову перевірку ТОВ «Аріона»з питань дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольстван за період серпень 2009 року серпень 2010 року.
За результатами перевірки був складений Акт №205 від 02.09.2010р.
ТОВ «Аріона»зареєстровано Дніпровською районною у м. Києві державною адміністрацією21.11.2001р. Взяте на облік як платник податків та зборів у ДПІ у Дніпровському районі м. Києва та здійснює діяльність із неспеціалізованої оптової торгівлі харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами.
Згідно акту перевірки, вибірковою перевіркою наданих документів бухгалтерського обліку (накладних) встановлено, що в порушення вимог п. 1.2 розпорядження Київської міської державної адміністрації від 27.10.208р. №1464 «Про регулювання цін на основні продовольчі товари», ТОВ «Аріона»реалізовувало крупу гречану за роздрібними цінами з торгівельними надбавками вищими за встановлені граничні.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. №1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»Київська міська державна адміністрація (надалі - КМДА) встановлює граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.
Пунктом 1.2. Розпорядження КМДА №1464 від 27.10.2008р. «Про регулювання цін на основні продовольчі товари»(опубліковано в газеті «Хрещатик»№227 від 24.! 2,2008р.) відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 N 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" (із змінами), від 17.10.2007 N 1222 "Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" (із змінами і доповненнями) та від 17.04.2008 N 373 "Про затвердження Порядку формування цін на продовольчі товари, щодо яких запроваджено державне регулювання" та з метою недопущення необгрунтованого зростання цін на основні продовольчі то вар и встановлено граничні торговельні (постачальницько-збутові) надбавки до оптової ціщи виробника (митної вартості) на ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне до 2.5 відсотків жиру, сир кисломолочний з масовою часткою жиру до 9 відсотків, сметану з масовою часткою жиру до 20 відсотків, масло вершкове з масовою часткою жиру до 72,5 відсотків, олію соняшникову, яйця курячі, м'ясо птиці - 10 відсотків, борошно, макаронні вироби (крім виробів швидкого приготування), крупи (крім виробів швидкого приготування), цукор-пісок - 12 відсотків, яловичину, свинину, хліб - 15 відсотків, без урахування витрат на їх транспортування у міжміському сполученні.
Так, зокрема, в окремих випадках, при формуванні роздрібної ціни застосовувались завищені рівні торгівельних надбавок від 12,60 % до 51,28% до ціни виробника, замість гранично встановленої 12%, що призвело до завищення ціни від 16,00 грн. до 1532,00 грн. за одиницю продукції (1 т.).
Загальна сума необґрунтовано отриманої виручки ТОВ «Аріона»за період з 21.10.2009р. по 17.06.2010р. в результаті застосування торгівельних постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір, склала 24684,18 грн.
Згідно з абз.10 п.1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Мінекономіки та Мінфіну від 03.12.2000 №298/519, застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір є порушенням порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції.
Так, за порушення суб'єктами господарювання дисципліни цін основну відповідальність передбачено статтею 14 Закону № 507. Така ж норма міститься і в Положенні № 1819, а також в Інструкції № 298/519, а саме: уся необґрунтовано отримана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню та зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки.
Вичерпний перелік порушень порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, наведено в п. 1.4 Інструкції № 298/519. Такими порушеннями, зокрема, є:
нарахування не передбачених законодавством націнок до регульованих цін і тарифів;
застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання;
застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує гранично встановлений відповідно до законодавства;
застосування цін (тарифів) із порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни;
завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються до структури регульованої ціни, або їх невключення до структури регульованої ціни;
включення до структури регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені норми;
включення до вартості продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт);
застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір;
застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), не передбачених певними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг;
застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.
За матеріалами перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві, на підставі ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення", винесено Рішення №114 від 09.09.2010р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме, вирішено:
- вилучити у ТОВ «Аріона»в доход державного бюджету суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 24684,18 грн.
- в дохід державного бюджету суму штрафу у розмірі 49368,36 грн.
Дане рішення було направлено для виконання в 10-денний термін ТОВ «Аріона». Відповідач самостійно суму економічної санкції на суму 74052,54 грн. не сплатив, тому позивач змушений був звернутися до суду з позовом про примусове стягнення сум економічних санкцій.
З пояснень представника відповідача вбачається, що останній не заперечує проти вказаного порушення.
Крім того, під час судового розгляду справи ТОВ «Аріона»сплатило частину суми економічних санкцій у розмірі 30000 грн., що підтверджено платіжними дорученнями №1178 від 21.09.2010р., №1287 від 11.10.2010р., №1430 від 05.11.2010р.
Таким чином, позов підлягає задоволенню в повному обсязі згідно уточнених вимог.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які свідчать про часткову обґрунтованість позовних вимог.
З огляду на матеріали справи, з урахуванням пояснень сторін та визнання позову відповідачем, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача штрафу у розмірі 44052,54 грн. до державного бюджету.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи, що, відповідно до статті 70 КАС України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються відповідними доказами (рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій), тобто достатніми доказами.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити, а саме стягнути суму штрафу в розмірі 44052,54 грн., оскільки у позивача наявні докази прийняття рішення, а у відповідача відсутні докази його скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1.Позов задовольнити повністю
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Аріона»(код ЄДРПОУ 31776549, адреса реєстрації: 02147, м. Київ, вул. Ентузіастів, 25, р/рах. 26001021129471 в Залізничному відділенні КМФ АКБ «Укрсоцбанк», МФО 322012) суму штрафу в розмірі 44052,54 грн. (сорок чотири тисячі пятдесят дві грн. 54 коп.) в доход державного бюджету (р/рах. №3111141067000005, код 21081100, одержувач УДК у Дніпровському районі м. Києва, код 26077906, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019)
Стягувач: Державна інспекція з контролю за цінами в м. Києві
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя П.О. Григорович